Şimdi Ara

Cosa Oda Termostatı Kombi ve Klima Kiti Hakkında Herşey

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
10.427
Cevap
176
Favori
318.032
Tıklama
Tüm Forumlar >> Ev Elektroniği ve Elektrikli Ev Aletleri >> Kombi vb. Isıtma sistemleri >> Cosa Oda Termostatı Kombi ve Klima Kiti Hakkında Herşey
Giriş
    436 Mesaj

Teşekkür ederim, 50 Derece ve COMFORT modunda, COSA termostat ile kullanmaya başladım şimdi.
    |
    |
    hasanemmii kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    quote:

Orijinalden alıntı: dncrmdn

Herkese merhaba;

Bende 1,5 aydır Cosa kullanıyorum genel olarak memnunum. Geçen ay 83 Tl fatura ödedim. 75 metrekare daire. Hala en iyi ayarı tutturmaya çalışıyorum. Birçok şey etki ediyor. Camlardan hava gelmesi, çelik kapıdan hava gelmesi vs.

Benim sorum şu alacak. Cosada kombi çalışıyor gözüksede kombi duruyor sonra tekrar çalışıyor. Bunun sebebiyle ilgili burada yaptığım okumalarda petekelrin yetersiz olabileceği çıkarımını yaptım. Yinede farklı bir düşünce var mıdır sormak isterim.

Mutfakta 60 cm petek var, Salonda 1 metre petek var fakat boyu uzun olanlardan ölçü hatırımda değil. Yatek ve çocuk odasında 60 cm petek var.

Kombi söz gelimi 21,2 den 22 ye çıkana kadar bazen duruyor çalışıyor ama cosada hep çalışmış gözüküyor.

Kombi Kazan sıcaklığı sabit 65 derecede ayarlı.

Raporuda ekledim bir incelerseniz sevinirim.

Merhaba hocam, bilinçli kullanım dediğim tabir tam size uyuyor Dediğiniz gibi markası ne olursa olsun termostat kullanıcıların bilmesi gereken en önemli konu evde ısıyı tutabilmektir. Camlar çelik kapı ve buna benzer bir çok etken var evi soğutan ciddi konu.

Kombinin çalışıp çalışmaması sistemi genelde şöyledir hocam. Oda termostatı sadece çalış emri vererek köprülemeyi aktif hale getirir. Kombi kendi anakartı yazılımına göre çalışır. Kendi kombim baymak eco4'ten örnek vereyim. Cosa çalış emri verdi, kombim 60C kazan sıcaklığına çıkana kadar yandı ve bendeki +7 derece daha yanıyor yani 67C de alev söndü ama bu sırada oda sıcaklığı hedef sıcaklığa gelmediği için Cosa köprüyü kapatmadı. Kombi ise dönüş suyunu sürekli kontrol eder. Devirdaim bu arada sürekli çalışır. Dönüş su ısısı düştüğünde kombi ateşlemeyi yapar ve tekrar tesisat suyunu ısıtır. Bu döngü devam eder tıp kı termıstatsız çalışması gibi. Cosa oda sıcaklığını hedefe getirirnce köprüyü kapat emri verir ve kombi o an ateşlemedeyse söner ve köprü kapandıktan 3dk daha devirdaim pompası devam eder ve durur. Sistem böyle işliyor hocam. Marka modele göre değişir kiminde pompa sürekli çalışır kiminde kazan sıcaklıkları farklılık gösterir.

Bahsettiğiniz 21.2 den 22 dereceye çıkana kadar durması çalışması normal bir durum. Bu demek değildir ki petek metrajı eksik veya tam. 20mt petekte döşeseniz hedef sıcaklığı oda ısısından çok yüksekteyse yanma yine tesisat suyu sıcaklığı belli dereceye gelince duracaktır.

Sizin petek metrajı için önerim profesyonel bir destek alın. Bir şeyleri değiştirmeye niyetiniz varsa mühendislik firmaları var ölçtürün bağlantıları kontrol ettirin ilave edebilecekseniz ettirin. Raporunuzda sıkıntı görmüyorum düşük ısıda kullanıyorsunuz memnunsanız bence aynen devam
    |
    |

• Merhaba arkadaşlar ,kombi control cihazı ile sensör arasında nasıl bir iletişim var. İkiside ayrı ayrı internete bağlanıp bulut üzerinden mi iletişim kuruyolar yoksa başka protokol üzerinden birbirleri arasında bir iletişim var mı ? Evin her yerinde internet ful çekmesine rağmen iki çihazda yanyana olmadığı taktirde iletişimde çok kopmalar oluyor. Yan odaya bile taşıma imkanım olmuyor. Evde 50 mbit internet var, IP kameralar ve alarm sistemi mevcut bunların hiçbiri kopma yaşamıyor fakat bu cihaz devamlı çevrim dışı oluyor. Sorunu çözmek açısından soruyu net cevaplıyacak arkadaşlar yazabilirse sevinirim.

RF sinyalleri ile haberleşiyor. Evdeki diğer wifi sinyalleri sinyalleri etkiliyor. Modeminizin wifi kanalını 11 e alıp deneyin birde. Üretici bunu tavsiye ediyordu. Kendi routerımı yaptım belirgin şekilde kopmalar azaldı. Haftada bir iki ancak oluyor artık.
    |
    |
    SerkanBataleon kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Samsung 50MU7000 500px:http://500px.com/MuhammetTeker

www.muhammetteker.com MILLENICOM 1 ay bedava kod için PM atınız...
  • Yüzbaşı
    878 Mesaj
    Cosa'dan yeni ürün!
    Haydi bakalım, ilk kullanıcılarından biri yine ben olacağım..

https://www.dunya.com/sirketler/cosa-yeni-urununu-piyasaya-surmeye-hazirlaniyor-haberi-394384
    |
    |
    Yaklaşık 1.5 aydır kullanıyorum bugün ilk defa uzun süreli internetten kaynaklı sorundan dolayı bağlantı problemi aldım. Şimdi aklıma takılan bir şey var internet bağlantısı olmadığı zaman cosa'nın çalışma sistemi nasıl işliyor. Mantıken internetin çalışmasına etki etmemesi lazım sadece uzaktan benim kontrol etmeme engel oluyor değil mi? Onun haricinde cosa istasyon haftalık programdaysa dereceyi ölçüp aynı şekilde çalışmaya devam ediyor doğru mu?
    ertemli

Cosa kurulum ekibi geldi
    Baymak Starbridge 240Fİ bağladı gitti
    Bu değerler kafamı karıştırdı ama
    20C ayarladım ama 23C de Cosa
    70C kombi 29 C içerisi gösteriyor Baymak
    Artık kombiye bakmiyoruz dedi servis
    Cosa ne derse o..
    Hanım görürse kıyamet kopar 70 C de
    Fatura ağır olmasın sakın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JavaScripts -- 16 Aralık 2017; 22:26:41 >
    |
    |

• Yüzbaşı
    269 Mesaj

Dün mh ile görüştüm internet olmazsa programlandigi gibi çalışmaya devam eder ama elektrik kesintisi olursa saati şaşırır guncelleyemez dediler fakat şimdi benimde kafama takılan elektrik kesilince kaldığı saatten mi devam ediyor yoksa 12:00 dan mı başlıyor acaba

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    shaqkin kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Şimdi kurulum içim nasıl yapacak bendeki kullanıcı adı ve şifresi yereli mi ?

|
    |
    ertemli

.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JavaScripts -- 3 Temmuz 2020; 17:20:0 >

Orijinalden alıntı: Kombici_Olduk

Cosa ile bağlantı problemi yaşayan var mı bulut servisinde bağlamamalı uyarıda alıyoruz sürekli kurulum aşamasındayız

Su anda bir sıkıntı yok.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

Komşuma benim cosayı kurulum yapmaya çalışıyoruz da bendeki uygulamadaki evi sil kısmını silmeme gerek var mı

|
    |
    Cloud Nine kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

Sorun halledildi . Denemeye başlayacak arkadaş bakalım sonuç nasıl olacak

|
    |
    Cloud Nine kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Hocam komşunun denemesi iyi ama bu cihaz hemen tak iki saatte tamamdır diyebileceğiniz bir cihaz değil ki. Cosa veya herhangi bir oda termostatı kurulumdan sonra her eve göre ayarı farklılık gösteren ve evin ısısının oturması için en az 3 güne ihtiyaç duyan cihazlardır. Düşünün eskiden 35-40C de yanan kombiyi siz 60-65C olarak ayarlıyorsunuz ve termostat aç kapat yapıyor. Eskiden ev ısısı 20-21C termostatla 22-23C yapıyorsunuz. Evin ısıyı emmesi ve dengelemesi birkaç günü bulacaktır. Komşunuz yeni bir sipariş verip kullanması daha mantıklı. 30 gün içinde memnun kalmazsa iade eder ki memnun kalmayan oranı çok az illa ki memnun kalacaktır

Şuan yazılım olarak çok iyi oturdu. Geçen sene ekim kasım aylarından sonra ki güncelleme ile ikinci kış bu maşallah sorunsuz kullanıyoruz.
    |
    |
    Kombici_Olduk kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Binbaşı
    1733 Mesaj

kesinlikle doğru söylüyorsun
    ama şöyle bir durum var
    aynı sitede olduğumuz için ev şartlartı aynı
    bende şuan netatmoyu deniyorum o sebeple o da denemek için süresi olacak
    bakalım nasıl işleyecek ve memnun kalacaklar mı
    biz yerden ısıtma ile kullandığımız için ısı dalgaklanması oluyor o sebeple biraz sıkıntı oluyor
    |
    |
    GokhanTR kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    ertemli

Neyse düzeldi artık
    İşteyim bu değerleri ayarladım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JavaScripts -- 18 Aralık 2017; 10:55:55 >
    |
    |

Hocam Cosa kurulum ekibi gelip test etti değil mi? Petekler çalışmıyor mesajınızla burda kimse yardımcı olamaz size. Açıklayıcı anlaşılır şekilde ayrıntılarıyla yazarsanız ben ve diğer arkadaşlar fikir belirtebiliriz.

Eklediğiniz resimlerden hiç bir şey anlaşılmıyor. Cosa ekibi kurulum yaptıysa baymak servisi ne alaka? Kısa kısa belirttiğiniz bilgilere göre yardımcı olayım siz veya başka okuyanlara ön bilgi olur.

* Cosa veya başka oda termostatı garanti kapsamından çıkartmaz. Kombi servisleri insanların cebinden daha iyi nasıl para alabilirizin derdindedir. Genelde kombilerde ön sacı sökünce köprüleme klamensi çıkar karşımıza, bu modele göre konumu farklı yerlerdedir. Siz bu oda termostat girişine Cosa veya bağka bir oda termostatı bağladınız ve kombi olağan çalışmasına devam etti. Herhangi bir kombi ile alakalı bir arızada garantiniz devam ediyorsa tekrar oda termostatını iptal eder servisi öyle çağırırsınız. Garantili kombinizin servisi gelince herhangi bir oda termostatından bahsetmezsiniz ve onlarda bahane edemezler. Bu güne kadar bir arızanın oda termostatı yüzünden olduğu görülmemiştir diye sanıyorum.

* Kombinizde ki 70C kazan sıcaklığı dönüş suyunun ölçümüdür. Sizin sanırım yoğuşmalı değil ve 60C ayarlı. Markadan markaya değişir 60C ayarlarsınız 65-70C arasında ateşlemeyi keser. Petekleri ısıtıyorsa artık dönüş suyunun derecesinin size bir önemi yok. Diyelim ki kombi yanmaya başladı ve çok kısa sürede derece 60-70 arası oldu o zaman ya tesisat sununun filtresi tıkalıdır yada ntc sensörler arızalıdır.

* Kombi 60-70C kazan sıcaklığıyla yanarsa çok fatura gelirmi sorusu eğer oda termostatı bağlıysa ve ev ısısı üşümediğiniz son değerdeyse gelmez. Eskiden 24 saat yanan kombiniz termostatla gün içerisinde yan sön yaparak çok daha az çalışacak. Örnek olarak 22.0C ayarladığınız kombi kazan sıcaklığı 60C olarak 15-20 dk yanacak ve birkaç saat yanmadan ev ısısının düşmesini bekleyecektir. Bu döngü evin soğuma süresine göre değişerek tekrarlayacaktır.

* Hanım kıyamet koparır konusuna gelince, Oda termostatına sıcak bakan ben bayan görmedim ev sıcak ama petekler soğukken illaki psikolojik üşüme hissediyorlar. Eve bakıyorsunuz 22 - 23C ama peteği ellediğiniz anda soğuk. İnsanın ister istemez alışana kadar tuhafına gidiyor. Bir yandanda bayanlar peteklerde çamaşır kurutuyor, termostat kullanırken daha az yanan peteklerde çamaşır kuruması daha uzuyor.

@erhangun84 Hocam sizin aklınıza takılanı müşteri hizmetleri ile görüşerek çözmüşsünüz ama kısaca bende bilgi vereyim.

Cosa kullanırken iki farklı senaryo deneyelim genelde kullanan yada kullanmayı düşünenlerin aklına bunlar takılıyor.

Evin sıcaklığı olağan bir şekilde ve sorunsuz çalışan Cosa oda termostatımız var;

a) Elektrik var fakat internet sıklıkla kopup bağlanıyor. Evin sıcaklığında değişim olur mu? Çalışmamazlık yapar mı?

- Sorunsuz çalışmaya devam eder.

b) Elektrik var fakat internet servis sağlayıcıda genel arıza var ve uzun süreli internetim kesilirse?

- Cosa bulut tabanlı çalışmaktadır. Sunucusu üzerinde sizin belirlediğiniz ayarları ve saat bilgisini barındırır. Cosa ilk fişe takıldığında internetten Sizin belirlediğiniz programı set değerlerini alıp hafızasına kaydeder. Bundan sonra ki internet kesintileri çalışmasını etkilemez. Aynen son değerler devrededir. Sizin en son verdiğiniz ayar programsa saatine göre devam eder. Konum tabanlı çalışma emri verdiyseniz ve eve geldiğinizde çalışma emri alamadığı için üst butonundan modu istediğinize alabilirsiniz. Program olarak çalıştırıyorsanız küçük bir hatırlatma yapayım internet kesikken fişten çekmeyin çünkü enerjisi kesilince internet olmadığı için güncel saat bilgisini alamaz ve programa devam edemez.

c) Elektrik kesildi haliyle internette yok. Elektrik gelince çalışırmı? Evdeyim yada evde değilim ne tepki verir?

- Elektrik gelince Cosa açılır ve internet bağlantısı arar. Modeminizde internete bağlanmış olur ve Cosa güncen verileri ve saat bilgisini sunucudan alıp sorunsuz çalışmaya devam eder.

Yukarıda ki senaryolar nasıl kombinasyonda olursa olsun daima b planınız vardır. Herhangi bir nedenden dolayı mobil uygulamanızdan ulaşamadığınız zaman evde cosa istasyon üzerinden mod değişebilirsiniz. Bu mod değerleri sizin en son verdiğiniz değerlerdir. Bu da sizi tatmin etmedi diyelim Cosa kombi ünitesinde alev butonuna bir iğne yardımı ile basıp kombideki köprülemeyi aktif hale getirebilirsiniz ve kombinizi termostatsız kullanıma alırsınız.
    |
    |
    ertemli kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Çavuş
    97 Mesaj
    Mükemmel açıklamışsınız.

SEO
Canlı Tv izle
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR1
0,617
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.