Şimdi Ara

Cosa Oda Termostatı Kombi ve Klima Kiti Hakkında Herşey (166. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
11.988
Cevap
211
Favori
475.548
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
21 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 164165166167168
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Eski ile yeni versiyon arasında ne fark var arkadaşlar. Ne kadar etkiler kullanımı?
    Almak istiyorum ancak çok da para ayırmak istemiyorum evimde ECA Confeo Plus kombi var. yardımlarınızı rica ediyorum
  • nicknick N kullanıcısına yanıt
    Aynı şekilde alev modülasyonuna devam eder hocam. Termostat sadece talep kontağını iletir, geri kalan tüm işlemlere kombi karar verir. Çok daha detaylı hem benim, hem hasanemmi nin açıklamaları forum içinde mevcut.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • SAVIAR kullanıcısına yanıt
    tam anlayamadım açıkcası, on-off termostat kombinin kapanmadan istenen sıcaklıkta sürekli alevi kısarak çalışmasını sağlayabiliyorsa o zaman modülasyonlu farkı nedir yada neden fazla para verip modülasyonlu alınsın ki?
  • PAUL WALKER kullanıcısına yanıt
    Hocam N11 de uygun fiyata alabilirsiniz.. Cosa Yetkili Satıcısı " klima kalorifer"

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    Daha önce bu soruların yanıtlarını çok daha kapsamlı anlatmıştık ancak sizler için tekrar değinmiş olalım:

Termostatsız kombi çalışma senaryosu:
    Kombi üzerinden ayarladığınız radyatör suyu sıcaklığına göre devreye girer. Bu süreçte gidiş suyu sıcaklığını NTC sensörden takip eder. DT (sıcaklık farkına) göre;

a) Konvansiyonel kombilerde: Kombi DT farkına göre gaz vanası açıklığı kontrol eder ve böylece alev modülasyonunu gerçekleştirir ve NTC sensör sıcaklığı kombi üzerinden ayarlanmış olan sıcaklığı kombi yazılımındaki DT kadar geçtiğinde kombi duracaktır.

b) Yoğuşmalı kombilerde: Kombi DT farkına göre fan hızını kontrol eder ve böylece alev modülasyonunu gerçekleştirir ve NTC sensör sıcaklığı kombi üzerinden ayarlanmış olan sıcaklığı kombi yazılımındaki DT kadar geçtiğinde kombi duracaktır.

On/Off Termostatlı kombi çalışma senaryosu:
    Termostat oda sıcaklığı ile ayar sıcaklığı arasındaki farka bakar ve ayar sıcaklığı altında kalındığı takdirde kombinin devreye girmesi için kontak çıkışı verir. Kombi üzerinden ayarladığınız radyatör suyu sıcaklığına göre devreye girer. Bu süreçte gidiş suyu sıcaklığını NTC sensörden takip eder. DT (sıcaklık farkına) göre;

a) Konvansiyonel kombilerde: Kombi DT farkına göre gaz vanası açıklığı kontrol eder ve böylece alev modülasyonunu gerçekleştirir ve NTC sensör sıcaklığı kombi üzerinden ayarlanmış olan sıcaklığı kombi yazılımındaki DT kadar geçtiğinde kombi duracaktır.

b) Yoğuşmalı kombilerde: Kombi DT farkına göre fan hızını kontrol eder ve böylece alev modülasyonunu gerçekleştirir ve NTC sensör sıcaklığı kombi üzerinden ayarlanmış olan sıcaklığı kombi yazılımındaki DT kadar geçtiğinde kombi duracaktır.

Ancak termostat üzerindeki ayar sıcaklığının oda sıcaklığından yüksek olduğu durumda talep kontağı kombiye gitse dahi, kombi üzerinden ayarlanan radyatör suyu sıcaklığına ulaşmış ise kombi devreye girmeyecektir. Bu nedenle termostat kullanıldığında kombinin radyatör suyu sıcaklığının çok aşağılarda ayarlanması tavsiye edilmez.

Opentherm Termostatlı kombi çalışma senaryosu:
    Kombi devreye girmek için gidiş suyu üzerindeki NTC sensör yerine termostatın ölçtüğü oda sıcaklığı ile ayar sıcaklığı arasındaki DT (sıcaklık farkına) göre alev modülasyonunu gerçekleştirir.

Çalışma prensiplerine göre Opentherm ve on/off termostatların hissedilir bir tasarruf avantajı olmamasına karşılık, müşteri beklentileri ve uygulanabilir senaryo imkanları ile Opentherm geliştirmeye çok daha müsait bir çalışma imkanı sunar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SAVIAR

Daha önce bu soruların yanıtlarını çok daha kapsamlı anlatmıştık ancak sizler için tekrar değinmiş olalım:

Termostatsız kombi çalışma senaryosu:
    Kombi üzerinden ayarladığınız radyatör suyu sıcaklığına göre devreye girer. Bu süreçte gidiş suyu sıcaklığını NTC sensörden takip eder. DT (sıcaklık farkına) göre;

On/Off Termostatlı kombi çalışma senaryosu:
    Termostat oda sıcaklığı ile ayar sıcaklığı arasındaki farka bakar ve ayar sıcaklığı altında kalındığı takdirde kombinin devreye girmesi için kontak çıkışı verir. Kombi üzerinden ayarladığınız radyatör suyu sıcaklığına göre devreye girer. Bu süreçte gidiş suyu sıcaklığını NTC sensörden takip eder. DT (sıcaklık farkına) göre;

Ancak termostat üzerindeki ayar sıcaklığının oda sıcaklığından yüksek olduğu durumda talep kontağı kombiye gitse dahi, kombi üzerinden ayarlanan radyatör suyu sıcaklığına ulaşmış ise kombi devreye girmeyecektir. Bu nedenle termostat kullanıldığında kombinin radyatör suyu sıcaklığının çok aşağılarda ayarlanması tavsiye edilmez.

Opentherm Termostatlı kombi çalışma senaryosu:
    Kombi devreye girmek için gidiş suyu üzerindeki NTC sensör yerine termostatın ölçtüğü oda sıcaklığı ile ayar sıcaklığı arasındaki DT (sıcaklık farkına) göre alev modülasyonunu gerçekleştirir.

Çalışma prensiplerine göre Opentherm ve on/off termostatların hissedilir bir tasarruf avantajı olmamasına karşılık, müşteri beklentileri ve uygulanabilir senaryo imkanları ile Opentherm geliştirmeye çok daha müsait bir çalışma imkanı sunar.

Peki modülasyonlu ve On-off arasında indirgenmiş verim oranı çalışması var mı? Herkes brülörün açılıp kapanması gaz sarfiyatını arttırır düşüncesinde ama nesnel veri yok anladığım kadarıyla. Cihazı geliştirenler modülasyon fayda/maliyet açısından önemsizdir diyorlarsa veri sunabilirler bana böylece alışveriş yaparken kafam rahat olur.

Verim kaybı açısından daha çok boru, duvar malzemelerinin oda sıcaklığı istenen seviyeye gelene kadar belli oranda ısı absorbe etmesi ve bu arada dış ortam ve komşu hacimlere de ısı transfer ederek kayıp vermesi sözkonusu sanırım.

bu minvalde hiç olmamasından iyidir diyerek on-off termostat gereklidir ama alevin sürekli çalışması ve kapanmaması açısından almışken modülasyonlu alınmalı sonucunu çıkarıyorum. Bu kadar akıllı cihaz geliştirip de modülasyonlu olmaması yazık olmuş bence.
  • Cevap yazan arkadaslara tesekkur ederim.

Beko BK 20 EK LCD marka cihazim var uyumlu mudur acaba?

Cosayi aradim ama geri donus yapcaklar belki kullanan vardir.

• PAUL WALKER kullanıcısına yanıt
    Uyumlu hocam rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bende eski bir cosa kullanıcısı olarak yeni aldığım buderus marka kombiye uyumlu kendi marka modülasyonu termostat aldım.almaz olaydım.kafasina Gore aciyor yada hic açmıyor.talep ettigim dereceye gelmiyor yada çok uzun sürelerde geliyordu.bana sadece kombinin derecelerine içeriden müdahale edebilmek disinda hic bir artisi olmadı.hemen satıp tekrar forumdan bur dosttan cosa satin aldim.ve kafam rahat cok detaylı kullanabiliyoruz.

• Hocalarim ev de isi yalitim yok esimle calisiyoruz daha cok eve gelmeden acmak gece kismak gibi seyler icin kullanacagiz sizce alalim mi hadi alsak nereden alalim varmidir uygun fiyata nereden (kampanya vs) bulabiliriz tesekkurler kombim ariston

• sunyy2003 S kullanıcısına yanıt
    1 aydır falan kullanıyorum sanırım ve bahsettiniz durumlar için iyi oluyor. Sabah kalktığımızda ev ılık, akşam eve geldiğimizde aynı şekilde. Gece de 1-2 derece düşük tutuyorum normal ayardan. Yazılım güncellemeleri saçmalamadığı sürece güzel çalışıyor. Eve erken geleceğim zaman programı erkene kaydırıyorum ya da geç geliceksek geçe alıyorum. Yakıt sarfiyatı nasıl oluyor ölçmedim ama konfor sağladığını rahatlıkla söyleyebilirim. N11 üzerinden indirim kuponuyla 260 civarlarına nem ölçerli sürümü almıştım ben bir sıkıntı yaşamadım. Cosa teknik servisi yardımcı oluyor. Sizde ilk çıkan sürümü ya da benim aldığım gibi nem ölçerli sürümü n11 üzerinden alabilirsiniz daha uygun bir alternatif bulamazsanız.
  • 2 kış kullandım, havalar soğuyunca taktım, yazılım güncellerken çöktü alet. firma yenisi ile değiştirdi. bu ara termostatsız kalmayım diye çinden daha önce aldığım (4tl) genel amaçlı dijital termostatı 5metre telefon kablosuyla kombiye bağladım.pencere çerçevesinde yağmur suyu drenaj deliği var,ordan geçirdim kabloyu.konfor buymuş diyorum şimdi, yok yazılım güncellendi,yok sıcaklığı düşük gösteriyo,internetten koptu.... hepsi bitti.ayarladım 21,5 te devreye gir 23te çık canavar gibi çalışıyor, ev sürekli 22küsür derecede.yarım akıllı teknoloji olacağına hiç olmaması daha iyimiş demekki.cosayı takmayı düşünmüyorum, haftalık program ve netten kontrole ihtiyacım yok.isteyene satabilirim 150tl ye.
  • dr apocalypse D kullanıcısına yanıt
    Hocam cinden aldiginiz termostadin linkini veya ismini olmadi fotosunu koyarmisiniz.saygilar.

• Cosayı yeni kullanmaya başladım gece, gündüz yada dışardayken manuel modda derece farkları ne olmalı tasarruf açısından gündüz 24 gece 19 kullanıyorum bu şekilde kullanmak uygun mudur acaba bide bazen cosa ateşleme modundayken kombi bazen ateşlemeyi durduruyor bir süre sonra yeniden başlıyor cosa bu arada hep mavi ışıkta bu normal bir durum mudur.

Birde cosanın elektriğini kombinin sigortasından alabilir miyim bir sakıncası olur mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi m@xman -- 18 Kasım 2016; 13:55:9 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: m@xman

Cosayı yeni kullanmaya başladım gece, gündüz yada dışardayken manuel modda derece farkları ne olmalı tasarruf açısından gündüz 24 gece 19 kullanıyorum bu şekilde kullanmak uygun mudur acaba bide bazen cosa ateşleme modundayken kombi bazen ateşlemeyi durduruyor bir süre sonra yeniden başlıyor cosa bu arada hep mavi ışıkta bu normal bir durummudur.

ben akşamları 22 geceleri 18,5 derecede kullanıyorum.
  • aliexpress ürün aramaya w1209 yaz, hemen çıkıyor ürün 1,26 dolar.alıp yapmaya niyetlenirsen üstündeki röleyi sök,röle kombinin yanında dursun, telefon kablosuyla rölenin bobin bacaklarına enerjiyi taşı. çünkü kombi termostat girişinde 220 olabilir böylesi biraz iş çıkarıyor ama daha güvenli.
  • m@xman M kullanıcısına yanıt
    kombinin ateşlemeyi durdurması kazan sıcaklığının kombide ayarlanan değerin üstüne çıkmasındandır, normaldir.termostat kullanan kombide kazan sıcaklığını yüksek tutmak iyidir,tam ısındığında petekler elinizi yakmayacak ancak rahatsız edecek kadar sıcak olmalı (60-65 derece)kombinin kılavuzunu okumakta da fayda var,mesela BENİM VİESMAN DA KALORİFER SICAKLIK AYARINDA 6 YA KADAR RAKAM VAR, 4LE 5 İN ARASINA BİR NOKTA İŞareti var,termostat bağlıysa o noktada dursun diyor kılavuz.cosa kombi parçasının elektriğini kombinin sigortasından alabilirsiniz,sakıncası olmaz, ben öyle yaptım.sıcaklığa gelince kişisel tercih meselesidir ancak sağlık açısından bebek olan evde bile 22-23 derece iyidir, fazlasının sakıncası var kanaatimce,havayı feci kurutuyor.benim ev sürekli 22 küsürlerde geziyor nem oranı kombi yakmadan evvel %50-60larda gezerdi,şimdi 30-40 larda.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dr apocalypse

kombinin ateşlemeyi durdurması kazan sıcaklığının kombide ayarlanan değerin üstüne çıkmasındandır, normaldir.termostat kullanan kombide kazan sıcaklığını yüksek tutmak iyidir,tam ısındığında petekler elinizi yakmayacak ancak rahatsız edecek kadar sıcak olmalı (60-65 derece)kombinin kılavuzunu okumakta da fayda var,mesela BENİM VİESMAN DA KALORİFER SICAKLIK AYARINDA 6 YA KADAR RAKAM VAR, 4LE 5 İN ARASINA BİR NOKTA İŞareti var,termostat bağlıysa o noktada dursun diyor kılavuz.cosa kombi parçasının elektriğini kombinin sigortasından alabilirsiniz,sakıncası olmaz, ben öyle yaptım.sıcaklığa gelince kişisel tercih meselesidir ancak sağlık açısından bebek olan evde bile 22-23 derece iyidir, fazlasının sakıncası var kanaatimce,havayı feci kurutuyor.benim ev sürekli 22 küsürlerde geziyor nem oranı kombi yakmadan evvel %50-60larda gezerdi,şimdi 30-40 larda.

tşk. ederim verdiğiniz bilgiler için bana göre de 22 derece ideal ama eşim soğuk dediği için 24 de tutuyoruz hatta o termostata da karşı kombi yanmadı mı üşüme hissine kapılıyor :)) tamamen psikolojik bir durum oysa oda sıcaklığı 23-24 arasında oluyor. peki cosanın elektrik kablolarını nasıl bağlayabilirim sigortaya resim vs ekleyebilir misiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: sunyy2003

Hocalarim ev de isi yalitim yok esimle calisiyoruz daha cok eve gelmeden acmak gece kismak gibi seyler icin kullanacagiz sizce alalim mi hadi alsak nereden alalim varmidir uygun fiyata nereden (kampanya vs) bulabiliriz tesekkurler kombim ariston

Bizde aile olarak sizinle aynı durumdayız ve Cosa'yı N11 den piyasaya göre nispeten uyumlu fiyata aldım.

Eve gelmeden 30 dk önce istediğim sıcaklığa ayarlıyorum. Evden çıkarken de aynı şekilde kapatıyorum.

Haftalık programda bizim gibi çalışanlar için çok iyi planlanmış.

Ben memnunum tavsiye ederim. Tabi faturada henüz faydasını görmem için epey erken.
  • m@xman M kullanıcısına yanıt
    sigorta şalterinden veya kombinin elektrik girişinden paralel alabilirsiniz.ama tecrubeniz yoksa elektrikçi yapsın derim.kombinin elektrik girişi kolay ulaşılabiliyorsa cosanın kombi parçasının yanında gelen kablonun fişini kesin,uçlarını sıyırın.kombinin kılavuzunda elektrik bağlantısına naSIL ULAŞILACAĞI YAZIYORDUR,ORadan paralel yapın.gogıldan "xxxx(marka) kombi elektrik bağlantı" diye aratırsanız bulabilirsiniz. termostat uçlarını bağlamak için kombinin elektrik girişini zaten açmak zorundasınız,o arada hem termostat uçlarını hem elektrik kablosunu direk kombinin ilgili terminallerine bağlayın,sigortayla uğraşmaya gerek kalmaz.(termostat bağlantı terminali elektrik giriş terminaliyle yanyana benim vismanda, çoğu markada da öyle olduğunu tahmin ediyorum)
  • 
Sayfa: önceki 164165166167168
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.