Şimdi Ara

Cosa Oda Termostatı Kombi ve Klima Kiti Hakkında Herşey (132. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
11.988
Cevap
211
Favori
476.068
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
21 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 130131132133134
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Evet okumuştum bende. Milyonlarca algoritma üreten iki cihaz karışmaması lazım diye cosa destek cevaplamıştı arkadaşı yanılmıyorsam. Sonra cihazı değiştirdiklerinde sıkıntı gitmişti galiba.
  • Bu problemi ben yaşamıştım. Milyonlarca ihtimali üreten algoritmadaki bir açık yüzünden aynı eşleşme kodunu alıyordu komşumun ve benim cihaz. Ama yazılımla halletmişlerdi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar selamlar, kombim ile uyumlu ya on/off bi termostat ya da bu cosa'dan alacağım. Cosa gerçek anlamda tasarruf sağlıyor mu yoksa sadece konfor odaklı mıdır?
  • Arkadaşlar tekrar selamlar,

Cosa istasyon konumlandırması hakkında tecrubelerinizi paylaşır mısınız? Ben bir türlü doğru noktayı bulamadım. Neredeyse 2 günde 1 istasyonun yerini değiştiriyorum ama hep bir sorun oluyor.
    Genelde güneş ışığından gündüz çok ısınıyor, akşam çalışmaya başlaması gereken zamanı atlıyor yada odanın köşesine koyunca oda sıcaklığının düşmesini çok geç algılıyor yine ancak bizi üşüttükten sonra devreye giriyor.

Ayrıca eğer gözlemlerimde yanılmıyorsam üzerinde durduğu zemin bile ölçümleri farklılaştırıyor. Örnek veriyorum 2cm aralıkla kitaplık yada cam sehpa üzerinde yaptığı ölçümler arasında 2 dereceler olabiliyor..

Uzun lafın kısası; istasyon için uygun ve doğru konum hakkında yardıma ihtiyacım var.
  • Obi_Wan kullanıcısına yanıt
    Hocam ben çift taraflı bant ile direk duvara monte ettim delmeden yerden de 1.5 metre yükseklikte olduğu için doğru sonuçlar alıyorum dediğiniz gibi eğer bir şeylerin üzerinde duracaksa bulunduğu yüzey çok etkiliyor ben bu şekilde çözdüm hocam

• quote:

Orijinalden alıntı: Byrmdrsn

Hocam ben çift taraflı bant ile direk duvara monte ettim delmeden yerden de 1.5 metre yükseklikte olduğu için doğru sonuçlar alıyorum dediğiniz gibi eğer bir şeylerin üzerinde duracaksa bulunduğu yüzey çok etkiliyor ben bu şekilde çözdüm hocam

Çift taraflı bant ile tabanından mı duvara monte ettiniz ? Enteresan bir görüntü olmuştur heralde
  • Obi_Wan kullanıcısına yanıt
    Tabanından neden monte edeyim hocam yan tarafından ve normal düz bi şekilde duruyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Byrmdrsn

Tabanından neden monte edeyim hocam yan tarafından ve normal düz bi şekilde duruyor

Duvarın soğuğundan etkilen miyor mu o şekilde ?
  • Valla dış cepheye bakmayan duvar olduğu için etkilenmiyor ayrıca direk duvar ile temas etmiyor arada kalın cırt cırtlı bant var dış cepheye bakan duvarı tavsiye etmem

• sharp61 S kullanıcısına yanıt
    Merhaba, ben de yaklaşık yılbaşından beri bu ürünü kullanıyorum şimdilik memnunum.
    Evim dubleks (üst kat çatı katı) olduğundan cihazı nereye konumlandırmam gerektiğini açıkcası deneme yanılma yöntemi ile deniyorum.

Ürünü almadan önce üst kata çıkılan merdiven boşluğuna koymayı düşündüğümden ilk orada denemeler yaptım.
    Gördüm ki alt kat oturma odası soğuk olmaya başladı, bir süre sonra alt kattaki odaya yerleştirdim, şimdilik orada deniyorum.

Haftalık program tablosunu ve düne ait raporu resim şeklinde eke koydum.
    Sıcaklıklar genelde birbirine yakın. Gece: 20,5 Ev: 21,1 Kullanıcı: 21,5
    Konfor ayarlarına dokunmadım, Çalışma Aralığı 0.1, Durma Aralığı 0

Tablo herkesin kendi şartlarına göre değişecektir.
    Bizim durumumuzda ; eşim çalışmıyor sabahları çocukları gönderdikten sonra biraz uyuyor :)
    İki çocuğum sabahçı öğlen geliyor.
    Evim eğer hava güneşli ise iyi güneş alıyor.
    Malesef erken yatan bir aile değiliz genelde 24-01 arası.
    Geceyi özellikle full gece modu yapmadım, arada bir peteklerin ısınmasını istiyorum.
    Evi erken ısıtmaya başlıyorum saat 4 gibi, namazdan dolayı.
    Kombim pvc ile kapalı balkonumda.

Fiaytı uygun olduğunda üst kat için bir tane daha basit olan tiplerde kablosuz oda termostatı alıp onun kontağını da cosanınki ile paralel kullanmayı düşünüyorum.
    Yani üst katı lokal basit kontrol yapıp alt katı cosaya emanet etmek niyetindeyim, alt kat sıcak iken üst kat soğuk olabiliyor.

Aslında keşke termostatik vanaların dijital olup haftalık programlanabilenleri daha makul bir fiyata inse o benim için daha iyi olacak.

Şu ana kadar ki gözlemlerimde sıcaklığın stabil olmasından dolayı konfor daha önce gerçekleşiyor, tasarruf ise ailenin alışkanlıklarına göre değişebilir bir durum.

Selamlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iskarta -- 20 Ocak 2016; 11:23:51 >

• iskarta İ kullanıcısına yanıt
    2 ot yi paralel kullanma aynı kombide bana gore biraz sakat iş geldide paralel ev telefonu değil bu sen bir ustalara sor bence forumda....hasan abi zebza v.s bu işi...zaten evi büyük olan insanlarda ot işi biraz sakat tecrübeyle sabittir her oda ayrı bir evren oluyor havalandırmada problem......

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 20 Ocak 2016; 14:09:05 >
    hocam alt ile üst arasında ciddi bir fark olduğunu düşünüyorsan soğuk odaya cosayı koy. sıcak odaya termostatik vana tak.
  • marcelor kullanıcısına yanıt
    İşin hoşuma gitmeyen yanı da o, tüm odalarda termostatik vana taktım geçen sene. ( sirkülasyon için 3 petek hariç )

Durumdan çok rahatsız değilim aslına , evvel ki sene kablosuz oda termostatı araştırırken Generalli gibisinden yerli markanın merkezini arayıp fikir almıştım
    Onların önerisi de dublekslerde biraz verimsiz kullanım olur demişlerdi.
    hocam benim mühendis akraba evi 130 m2 aşanlara asla ot takmıyoruz onermiyoruzda diyor genaral doğru demiş yani sen ot almakla hata yapmışsın bence...han gibi evde ısı dengesini bir noktadan tuturmak çok zordur...bırak burda insanlar kutu gibi evde zorlanıyorda....yok bütün kapılar açık petekler açık olcak gibi tüketim fırlatıcı onerileri var...tassaruf yapıyım derken göz çıkar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 20 Ocak 2016; 14:43:04 >
    paralel kullanmanın teknik bir sakıncası yok çalışmada şu şekilde olur odalardan birinin ısısı düşerse kombi devreye girer diğer oda bundan dolayı biraz ısınır. parelel değilde seri bağlarsanız iki odanında ısısı düştüğünde devreye girer. neyse paralel bağlayacağınıza en soğuk odanıza oda termostadını koymak daha mantıklı diğer odaların ısısınıda termostatik vanayla çözerseniz çok konforlu olur.

düzeltme aynı cevab gelmiş zaten yazdıktan sonra gördüm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atabr -- 20 Ocak 2016; 14:43:13 >
  • atabr kullanıcısına yanıt
    tutki termo vana olan odayı havalandırdı eşi , ot de kimbilir hangi odada sabit ısıda kilitli takılı, havalandırılan oda ısınana kadar double işkence oluyor büyük evlerde konfor filan hikaye.....ha küçük evlerde insanlar evin tüm penceresini kapısını açma basit olduğu için pek bunu yaşamıyor ama büyük evler sorun..ev küçük bile olsa ayrı odalarda yaşayan kalabalık ailelerde yine problem...otler daha çok çekirdek aile max. 2.3 oda kullananlar için daha avantajlı...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 20 Ocak 2016; 14:52:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: iskarta

İşin hoşuma gitmeyen yanı da o, tüm odalarda termostatik vana taktım geçen sene. ( sirkülasyon için 3 petek hariç )

Durumdan çok rahatsız değilim aslına , evvel ki sene kablosuz oda termostatı araştırırken Generalli gibisinden yerli markanın merkezini arayıp fikir almıştım
    Onların önerisi de dublekslerde biraz verimsiz kullanım olur demişlerdi.

o zaman sorun yok hocam. en iyi konforu ve ekonomiyi böyle sağlayabilirsin. atıyorum; cosayı 23 yapıp yukarı koyacaksın. alttaki termostatik vanalarıda 23 e ayarlıyacaksın. alt taraf 23 olduğunda vanalar kendini kapatacak. üst kat alt kattan soğuk olduğundan oda termostatın kombiyi çalıştırmaya devam edecektir taki yukarısı da 23 olana kadar (soğuk odada vana tamamen açık olmalı). böylelikle evde bütün odalar 23 olacak.

• marcelor kullanıcısına yanıt
    bunlar matenmetiksel teoriler çok büyük evlerde hiç oyle tutmuyor bir iki kişi yazmış aynı şeyler papağan gibi yazılıyor forumda tutki ev bireylerinden insanlarından biri altta sigarasını içti yada oda pis kötü (ter gaz) koktu camını açtı havalandırdı 10 dk ve pencereyi kapadı ? odasının ısınması için üst kattaki ot nin keyfinimi bekliycek......?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 20 Ocak 2016; 15:14:38 >
  • kerimcem K kullanıcısına yanıt
    bilmem farkında mısın ama bu dediğin olayın evin büyüklüğüyle alakası yok aynı şey küçük evler içinde geçerli. mesela biz mutfağı , yatak odasını havalandırdığımız da evet ısınması biraz geç oluyor ve bunu gayet makul görüyoruz.
  • atabr kullanıcısına yanıt
    o dediğin geç ısınma çok büyük evlerde çok büyük geç ısınma şeklinde arz ediyor...cosayla alakalı olan bişey değil zaten otlerin genel dezavanatajıdır..
  • 
Sayfa: önceki 130131132133134
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.