Şimdi Ara

Corsair yeni SSD sürücüsü ile 10000MB/s hızlarına ulaşıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
520
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Corsair yeni SSD sürücüsü ile 10000MB/s hızlarına ulaşıyor

PCIe Gen 5 standardının duyurulması sonrasında üreticilerin çalışmaları da hız kazandı. İlk PCIe Gen 5 tabanlı SSD sürücüler ortaya çıkmaya başlarken performans tarafında da kıyasıya bir rekabet yaşanıyor.

Corsair MP700 SSD neler sunuyor?

Corsair tarafından tanıtımı yapılan MP700 SSD sürücüsü PCIe Gen 5 temelinde geliştirildi. M.2 standardını kullanan ve x4 NVMe 2.0 arayüzüne sahip olan sürücü okuma hızlarında 10000MB/s, yazma hızlarında da 9500MB/s seviyesine ulaşabiliyor. Firmanın MP600 PRO XT sürücüsüne göre yüzde 60 oranında artışlar elde etmek mümkün.

Ayrıca Bkz.PCIe 7.0 hızları dörde katlıyor

Phison’un en iyi Gen 5 kontrolcüsünden yararlanan sürücü muhtemelen PS5026-E26 modelini kullanıyor. Bu kontrolcü 12GB/s hızlarına kadar kontrol edebilme kapasitesine sahip. Sürücü ayrıca Microsoft DirectStorage API ve AMD Smart Access Storage (SAS) teknolojilerine de tam uyumlu.

AMD’nin Ryzen 7000 lansmanı ile birlikte yeni nesil SSD modellerinin de sahneye çıkması bekleniyor. PCIe Gen 5 SSD konusunda hali hazırda 14000MB/s hızlarına erişilmiş durumda. Muhtemelen farklı segmentlere yönelik farklı performanslar göreceğiz.

Kaynak:https://wccftech.com/corsair-teases-next-gen-mp700-pcie-gen-5-m-2-ssd-up-to-10000-mbps-read-speeds/

• Bu devirde bir de bunlara mı para verelim, 750+850 Evo kullanıyorum işimi gayet iyi görüyor. Hdd'leri de atmadım onlar da duruyor ne olur ne olmaz yedek ve arşiv amaçlı. Ekran kartım da 2018 model , devir değişti artık elektronik bizi bozuyor. (Aç karnımızı zor doyuruyoruz , evden çıkarsak ne halt yiyeceğiz diye düşünüyoruz en ucuz kira 3000TL olmuş oturduğum binada başka şehre gideceğiz bu gidişle!)
    bu hızlar daha ziyade profesyonel amaçlara yönelik olup yüksek boyutlu dosya işleyen render vs işleri ile uğraşan kullanıcılara yönelik. söz konusu bizler gibi son kullanıcılar olunca kaliteli bir sata ssd ile en tepe model m2 ssd arasında bile mesela oyun yükleme sürelerinde oluşan fark, fiyat farkını düşündüğümüzde dikkate alınmayacak kadar kısa. illa gb seviyesinde okuma yazma hızları isteyen kullanıcılar için dandik çin markalarının dışında olan global herhangi bir markanın uygun fiyatlı bir m2 ssd si zaten istisnasız her konuda fazlasıyla yeterli gelecektir
    https://www.youtube.com/watch?v=4YoRKQy-UO4

görüleceği üzere sata ssd ye oranla 10 kat daha hızlı olan pci express 4.0 ssd bile söz konusu oyunlar olduğunda arada sadece 1-2 saniye fark oluşuyo. parası batan elbet hızlısını alsın lakin şu piyasada eğer profesyonel uygulamalar kullanmıyorsanız tepe ssdlere para vermek parayı çöpe atmakla eşdeğer
  • Bu devirde bir de bunlara mı para verelim, 750+850 Evo kullanıyorum işimi gayet iyi görüyor. Hdd'leri de atmadım onlar da duruyor ne olur ne olmaz yedek ve arşiv amaçlı. Ekran kartım da 2018 model , devir değişti artık elektronik bizi bozuyor. (Aç karnımızı zor doyuruyoruz , evden çıkarsak ne halt yiyeceğiz diye düşünüyoruz en ucuz kira 3000TL olmuş oturduğum binada başka şehre gideceğiz bu gidişle!)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tobepeople -- 18 Ağustos 2022; 20:53:39 >
  • tobepeople kullanıcısına yanıt
    Bende işyerineki bilgisayarlara vs ssd taka taka birikmiş, kendimin de eskiden kullandığı tonla hdd vardı, hep lazım olur diye saklıyodum arşiv vs. için. En son toplu sarıp kurtuldum, şu internet hızlarında arşiv hamallık gibi geliyor, yedeklik şeyleri de buluta taşıdım mis.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • SaxHobbit kullanıcısına yanıt
    Hazırlık amaçlı zaten tutuyorum HDD'leri; film ve oyun biriktiriyorum, interneti de kapattıracağım bu gidişle 140 liraydı son sorduğumda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tobepeople -- 18 Ağustos 2022; 21:24:00 >
  • bu hızlar daha ziyade profesyonel amaçlara yönelik olup yüksek boyutlu dosya işleyen render vs işleri ile uğraşan kullanıcılara yönelik. söz konusu bizler gibi son kullanıcılar olunca kaliteli bir sata ssd ile en tepe model m2 ssd arasında bile mesela oyun yükleme sürelerinde oluşan fark, fiyat farkını düşündüğümüzde dikkate alınmayacak kadar kısa. illa gb seviyesinde okuma yazma hızları isteyen kullanıcılar için dandik çin markalarının dışında olan global herhangi bir markanın uygun fiyatlı bir m2 ssd si zaten istisnasız her konuda fazlasıyla yeterli gelecektir
    https://www.youtube.com/watch?v=4YoRKQy-UO4

görüleceği üzere sata ssd ye oranla 10 kat daha hızlı olan pci express 4.0 ssd bile söz konusu oyunlar olduğunda arada sadece 1-2 saniye fark oluşuyo. parası batan elbet hızlısını alsın lakin şu piyasada eğer profesyonel uygulamalar kullanmıyorsanız tepe ssdlere para vermek parayı çöpe atmakla eşdeğer

• harici sistemlerde yapsalar laptopta veya pc de eski sistemlerde de çalışsa daha güzel olacak bunla uğraşan yok.

• emrekaradag kullanıcısına yanıt

Gen 3 'ler bile tam anlamıyla (Özellikle Oyunlarda) kullanılamıyorken, Gen 5 normal kullanıcılara epey gereksiz.

Gen 5'i soğutmak da ayrı dert olacak.

• 980 PRO olsun daha bişey gerek yok :)

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • yorumların çoğundan fakirlik akıyor Corsair yeni SSD sürücüsü ile 10000MB/s hızlarına ulaşıyor 

bu sürücüler ev kullanıcısı için değil zaten; profesyonel render, encode vs yapan kişiler için.

• ridvan1903 kullanıcısına yanıt
    980 pro cidden o kadar iyimi ben halen güvenmiyorum almak istiyorum ama aklım halen yatmıyor

• aknnn37 A kullanıcısına yanıt
    Pro kullanıcı bile olsan yeterli :)

• ridvan1903 kullanıcısına yanıt
    Tesekkur ederim bakayım ben birdaha onlara ama fiyat farkları cok bi x firmayla baska x firma arasında cok fark oluyor varmı önerebilrcegin bi yer

• corsair mp510 vardı üçüncü yılında bozuldu.iki ay önce samsung 970 evo plus aldım bakalım ne kadar gidecek.

• Benim laptopta hem 980 pro var hem 970 evo plus var ikisi de 2 TB boyutunda.Gerçekten gen 3'ün hızından sonraki hızları hissetmiyorum bile ne oyunlarda ne uygulamalarda ne de dosya kopyalamalarında.Öncesinde de Sata SSD kullanıyordum,ondan m2 ye geçince ciddi hız farkını hissettim ama onda da şikayetim yoktu.

• 980 pro ile ilgili İnternete sikayetler var ömrünün erken azalmasi ile ilgili vs.O pro 980 evo pro gibi anlamda değil980 pro da, standart modele pro yazmislar. Sn850 var wd, o da denk kalitede ve çok sağlam deniyor ikisinden ucuza bulunan alınır. 3.0 ssd ler yillarca kullanildi, 4.0 cikti 1 sene oldu 5.0 diyorlar ne is anlamadim bunlar bize teknolojiyi bu kadar hizli vermezdi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.