Şimdi Ara

Corsair SP - Thermaltake Ring 12cm Arasında Kalmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
150
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar bu 2 fan arasında kalmış bulunmaktayım. Egsoz fanı olarak kullanılacak ve en önemli kriterim sessizlik. Elimde kasanın ( Corsair Obsidian 750D ) orjinal fanları mevcut ve ses konusunda sıkıntısızlar ancak görseli yok. Cougar fanı taktığımda ciddi derece ses yapıyor. PWM kontrolüne rağmen 900RPM üstü sesli çalışıyor.http://www.hepsiburada.com/cougar-cfd-120mm-kirmizi-led-kasa-fani-cf-d12hb-r-p-BD304159

Başlıkta da belirttiğim gibi bu 2 fandan hangisini önerirsiniz yada başka tavsiyeniz varsa söyleyin.
    http://www.hepsiburada.com/thermaltake-riing-12cm-yuksek-statik-basincli-kirmizi-halka-ledli-kasa-radyator-fani-cl-f038-pl12re-a-p-HBV0000018JX5

http://www.vatanbilgisayar.com/corsair-sp-serisi-sp120-120mm-sessiz-rgb-led-fan.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi draqpit42 -- 23 Mart 2017; 15:41:29 >

• O iki fan da statik basınç odaklı. Egzoz fan olarak kullanmaya pek uygun değiller.

Işıklı olması sizin için bir ön koşul olduğu için şunları önerebilirim:

http://www.hepsiburada.com/corsair-air-series-af120-led-red-quiet-edition-highairflow-120mm-fan-co-9050015-rled-p-BD304557

http://www.hepsiburada.com/aerocool-dead-silence-12cm-kirmizi-ledli-sessiz-kasa-fani-ae-cfds120rd-p-BD304860

Not: Elinizdeki COUGAR CFD-120 modeli de gayet güzel bence. 900 RPM üzerinde hemen hemen tüm 120 mm.lik fanlar (şu ana kadar test ettiklerim içinde be quiet! Silent Wings 3 hariç) beni ses bakımından rahatsız ediyor zaten (Ses konusunda hassas, hatta takıntılıyım diyebilirim.)

• quote:

Orijinalden alıntı: ehhalil

O iki fan da statik basınç odaklı. Egzoz fan olarak kullanmaya pek uygun değiller.

Işıklı olması sizin için bir ön koşul olduğu için şunları önerebilirim:

http://www.hepsiburada.com/corsair-air-series-af120-led-red-quiet-edition-highairflow-120mm-fan-co-9050015-rled-p-BD304557

http://www.hepsiburada.com/aerocool-dead-silence-12cm-kirmizi-ledli-sessiz-kasa-fani-ae-cfds120rd-p-BD304860

Not: Elinizdeki COUGAR CFD-120 modeli de gayet güzel bence. 900 RPM üzerinde hemen hemen tüm 120 mm.lik fanlar (şu ana kadar test ettiklerim içinde be quiet! Silent Wings 3 hariç) beni ses bakımından rahatsız ediyor zaten (Ses konusunda hassas, hatta takıntılıyım diyebilirim.)

Önerileriniz ve deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Ayrıca egsoz fanı için bilgilendirmenizde hoş oldu.

Tavsiye ettiğiniz fanlardan Aerocool olanının ses seviyesi belirtilene göre gerçekten düşük. Ancak daha önce kullandığım bir marka değil ve güvenemiyorum.

Görsellik tabiki önemli ancak sessizlik daha önemli oldu bugün araştırmalarım sonrasında :) Be quiet görsel olarak zaten hoş duruyor ledsiz olmasına rağmen. Kullanıp test ettiğiniz modeli yazarsanız sevinirim.

• draqpit42 kullanıcısına yanıt
    Fanı kullanmadım, aldım ve kısa bir süre (5-10 dk) diğer fanlarla yan yana çalıştırıp (sırayla açıp kapatarak) kendimce test ettim (test cihazı falan yok tabi... Çıplak kulakla test ediyorum) Bu şekilde, yani alıp kullanmadığım (sadece test ederek sakladığım) epeyce fan var elimde. (Fan konusuna kafayı taktığım için) Kağıt üstünde teknik değerleri iyi görünen, olumlu yorumlar alan fanları alıp adeta koleksiyon yapıyorum.

Be quiet!'in test ettiğim modelini belirtmiştim: Silent Wings 3
    Bunun bazı versiyonları var; maximum devrine göre farklı kod numaraları vermişler. Teknik olarak hepsi aynı yani. Ben max 1450 RPM olanını aldım (zaten sese takıntılı biri olarak 1450 rpm bile benim için fazla). Daha yüksek hızlara ihtiyaç duyanlar için 2000 devir üzerine çıkabilen versiyonları da olması gerek.
    Evet, SW3 devrine oranla diğerlerinden daha sessiz diyebilirim ancak diğerlerine göre daha az hava üflüyor. Hava akımı bakımından bir Noctua S12A ya da Fractal Design HF-12 değil! Örneğin S12A'nın 900 devirde üflediği havayı üflemesi için SW3'ün 1000 devir üzerine çıkması gerekiyor. Açıkça belirtilmemiş ama şahsen SW3'ün heatsink/radyatör üzerinde daha avantajlı bir fan olduğunu düşünüyorum.

Aerocool da komponent konusunda bilinirliği ve itibarı yüksek markalardan biridir. Geniş bir ürün gamı var. Ucuzluk ürünleri de var, kaliteli ve pahalı ürünleri de var. Her kesime hitap ediyor. Dead Silence serisi en son çıkardığı ve kalite bakımından iyi bir seridir. Işıklı istediğiniz için alınabilecek en mantıklı alternatiflerden biridir. Işıksız da olur derseniz egzoz fan olarak Noctua S12A ya da Fractal Design HF-12 öneririm. Özellikle Noctua bu sektörün kralıdır diyebiliriz. Ucuz ürünü yoktur. Tüm ürünleri yüksek kalitede üretiliyor.

Yukarıda linki verdiğim fanlardan Corsair AF120 hariç, burada adını yazdığım tüm fanlar elimde sıfır olarak mevcut Yanlış anlaşılmasın, satılık değil (yakın bir zamanda satmayı da düşünmüyorum). Test amaçlı aldım, deniyorum. İleride yeni kuracağım sistemde bazılarını kullanıp ihtiyaç fazlası olanları satabilirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: ehhalil

Fanı kullanmadım, aldım ve kısa bir süre (5-10 dk) diğer fanlarla yan yana çalıştırıp (sırayla açıp kapatarak) kendimce test ettim (test cihazı falan yok tabi... Çıplak kulakla test ediyorum) Bu şekilde, yani alıp kullanmadığım (sadece test ederek sakladığım) epeyce fan var elimde. (Fan konusuna kafayı taktığım için) Kağıt üstünde teknik değerleri iyi görünen, olumlu yorumlar alan fanları alıp adeta koleksiyon yapıyorum.

Be quiet!'in test ettiğim modelini belirtmiştim: Silent Wings 3
    Bunun bazı versiyonları var; maximum devrine göre farklı kod numaraları vermişler. Teknik olarak hepsi aynı yani. Ben max 1450 RPM olanını aldım (zaten sese takıntılı biri olarak 1450 rpm bile benim için fazla). Daha yüksek hızlara ihtiyaç duyanlar için 2000 devir üzerine çıkabilen versiyonları da olması gerek.
    Evet, SW3 devrine oranla diğerlerinden daha sessiz diyebilirim ancak diğerlerine göre daha az hava üflüyor. Hava akımı bakımından bir Noctua S12A ya da Fractal Design HF-12 değil! Örneğin S12A'nın 900 devirde üflediği havayı üflemesi için SW3'ün 1000 devir üzerine çıkması gerekiyor. Açıkça belirtilmemiş ama şahsen SW3'ün heatsink/radyatör üzerinde daha avantajlı bir fan olduğunu düşünüyorum.

Aerocool da komponent konusunda bilinirliği ve itibarı yüksek markalardan biridir. Geniş bir ürün gamı var. Ucuzluk ürünleri de var, kaliteli ve pahalı ürünleri de var. Her kesime hitap ediyor. Dead Silence serisi en son çıkardığı ve kalite bakımından iyi bir seridir. Işıklı istediğiniz için alınabilecek en mantıklı alternatiflerden biridir. Işıksız da olur derseniz egzoz fan olarak Noctua S12A ya da Fractal Design HF-12 öneririm. Özellikle Noctua bu sektörün kralıdır diyebiliriz. Ucuz ürünü yoktur. Tüm ürünleri yüksek kalitede üretiliyor.

Yukarıda linki verdiğim fanlardan Corsair AF120 hariç, burada adını yazdığım tüm fanlar elimde sıfır olarak mevcut Yanlış anlaşılmasın, satılık değil (yakın bir zamanda satmayı da düşünmüyorum). Test amaçlı aldım, deniyorum. İleride yeni kuracağım sistemde bazılarını kullanıp ihtiyaç fazlası olanları satabilirim.

Be quiet sonunda ünlemi yanlış algıladım iki ayrı marka sandım ben kusura bakmayın.

Kulak ile test daha önemli bence. Çünkü rahatsız olacak olan kendisi. Bırakalım da kararı o versin :)

Sizinle karşılaştığıma sevindim, önemli bilgiler edindim kendime.

Cougar fanlar için iyi demiştiniz. Evet ses olayı diğer fanlara göre çok az seviyede ancak egsoz fanının olduğu yerde sıkıntı var galiba orada çok ses çıkartıyorlar. Üstte 2 tane akasa viper mevcut aynı rpm ile daha sessiz çalışıyorlar. Oysa ki tam tersi olması lazım. Egsoz fanının takıldığı bölge sorunlu bence. O nedenle fan almadan önce forumda bir çok konuya kullanan arkadaşlardan deneyimlerini yazmalarını istedim. Saolsunlar yardımcı olan çok.

Sizden ricam test ettiğiniz fanların ses derecelerine göre bir listesi mevcutsa elinizde özelden göndermeniz ya da BENCE yeni bir konu açarak fan alacak arkadaşlara da rehber olması gerektiğini düşünenlerdenim. Bir çok kişi fan konusunda muzdarip durumda.

• deepcool tf120 tartışmasız.
  • TF120 = 1800 devirde 76,5 CFM
    HF-12 = 1400 devirde 83,4 CFM

Kağıt üstündeki verilere göre gerçekten tartışacak bir şey yok. Özel bir deneyiminiz varsa, tartışmaya değebilir tabi.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.