Şimdi Ara

Corsair ML120 Pro İncelemesi [Magneto]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
3
Favori
1.296
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Corsair ML120 Pro İncelemesi [Magneto]

Selam millet. Fan incelemeleri son hız devam ediyor. Şimdiki kurban Corsair'in özellikle Manyetik Yatak Yapısıyla üzerinde durduğu ve performans anlamında en iddialı fanı olan ML120 PRo.

Bu incelemedeki model mavi versiyon. Mavi haricinde kırmızı ve beyaz çeşitleri de var. Ledlerin rengi değişirken ayrıca vida yerlerindeki plastiğin renkleri de değişiyor. Gücünün dört pinden alan fanın çalışma aralığı 400 - 2400 RPM arasında. Bu aralıkta oluşturduğu hava akımı 12 - 75 CFM, ses seviyesi 16 - 37 dBA, statik basınç 0.2 - 4.2 mmH20

Ürünün iddiası kutu içeriğinde yok. Fanın haricinde iki plastik kelepçe ve dört adet vida var. En azından plastik vida ya da voltaj düşürücü adaptör beklerdim.

Corsair içinde tasarım olarak en beğendiğim fan ML120 oldu. Mavi'nin hoş tonuyla birlikte siyah ve gri tonlar birbirini tamamlamış. Fan tasarımında işlevsel olarak değinebileceğim yeni bir detay yok. Zaten SP120 ledli seriden beri aynı tasarım kullanılıyor. Fanın kanat tasarımı ve çerçeve yapısı standarta yakın. Vida yerlerinde titreşimi engellemek için kauçuk kullanılmış. Kauçuk sabit fakat üstündeki mavi parça çıkabiliyor. Diğer iki versiyonda ledlerle birlikte bu plastiğin rengi değişiyor. Fan kanatları şeffaf ve aydınlatma fanın göbeğindeki dört adet ledle yapılıyor.

Corsair'in ML serisindeki vaadi en düşük ses seviyesiyle yüksek statik basınç ve hava akımı sağlamak. Bunu kendi geliştirdiği Manyetik yatak tasarımıyla yaptığı söylüyor. Ball bearing olsun sıvı tabanlı yatak tipleri olsun hepsinde dönüş sırasında bir sürtünme meydana geliyor ve bu sürtünme sonucunda ortaya bir ses çıkıyor ve aşınan malzemenin bir ömrü oluyor. Sürtünmeden kaynaklı sorunları önüne geçmek isteyen Corsair Magnatic Levitation adını verdiği yeni yatak tipi teknolojisini geliştiriyor. Buradaki mantık hareket halindeki yatağın mıknatıslanma sayesinde manyetik bir alan yaratılarak havada askıya alınması. Doğrudan temas çok aza indirildiği için yukarıda bahsedilen iki sorunda bu sayede ortadan kalkıyor. Tabi bunlar Corsair'in söyledikleri.

Detaylı performans testleri kısmında sonuçların birine girmemesi için aşağıdaki tabloda fanın 1V-12V arasındaki tüm ses seviyesi, statik basıncı, hava akımını gibi verileri tüm ayrıntılarıyla aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz. Sonuçta fanı sadece son devirde kullanmıyoruz. Onun için hangi devirde ne yapıyor bilinmesi önemli. Eğer başka fanlarla aynı devirlerde sergiledikleri performans farkına bakmak istiyorsanız bu detaylı tabloyu diğer karşılaştıracağınız fan inceleme konusunda bulabilirsiniz.

Aşağıdaki resimde fanın oluşturduğu sesin spektrum analizini görebilirsiniz. Kırmızı renk ortam sesini temsil ediyor. Yeşil Renk (5V), Mor Renk 7V, Fuşya Renk (12V)

Normalde video kayıtlarında fan 12V'da çalışırken yapıyordum ama artık kayıtlarda 1V-12V arasındaki tüm performansını görebilirsiniz.

Yaklaşık iki yıl önce fan incelemesi serüvenine başladım. Amacım yapılabilecek en detaylı testleri yapmaktı. Bir süre araştırıp teçhizatları topladıktan dört ay sonra birkaç fan incelemesi çıkardım ortaya. Daha sonra ekipmanlarımın kalitesiz olduğunu düşünerek ufak iyileştirmelere gidip bir sene sonra bir kaç fan incelemesi daha yayınladım. Ama hala eksik kısımlar vardı. Bunları da düzelttikten sonra karşınızda eksiksiz bir biçimde karşınızda bulunuyorum. İki yıllık AR-GE aşaması tamamlandı ve yeni ekipmanlarımla birlikte eksiksiz fan incelemeleri yapmak için hazırım.

1- Heatsink ve Radyatör [Sogutucular] Üstünde Performansı

İlk başlarda soğutma performansı testleri için işlemciyi kullanıyordum fakat neredeyse bir yılı aşkın süredir sistemin uzay montaj olmasından dolayı canım sıkılıyor ve buna ilave olarak sürekli işlemciyi stres programlarıyla kastırdıgım için anası ağlamıştı .Düşünüp taşınırken başka incelemelerde de görmüş olduğum, işlemciyi simüle edecek bir düzenek kurmaya karar verdim. Bunun için işlemci boyutlarında bir bakır bloğa ,ısı kaynağı olan dirençlere ve oluşacak ısıyı ölçmek için bir termometreye ihtiyaç vardı. İlk iş olarak ısıyı yayabileceğim bir element lazımdı ve bunlardan en uygunu bakır levhalardı. Daha iyi iletkenler var fakat çok uçuk maliyetlerle karşılaşacağımdan başka alternatiflere yönelmedim. Aldığım bakır levha 5 CM yüzey alana ve 1.5 CM kalınlığı sahip. Isıyı yayacak alanı bulduğuma göre bana bir ısı kaynağı lazım. İlk başlarda peltier düşündüm fakat soğuk tarafın sıcaklığını ayarlanamadığından sorun oluşturma ihtimali yüksekti. Daha sonra araştırırken fişek rezistansları gördüm ve istediğim boyutlarda da temin edebiliyordum. İki adet 200W 0.8MM*4MM fişek rezistans tercih ettim ve boyutlarına göre bakır bloğa rezistansları yerleştirmek için delik açtırdım. Artık elimde iki adet 200W ısı kaynagı vardı. İşlemciyi fazlasıyla simule ettiğine eminim çünkü soğutucu olmadan çalıştığında 30 sn de 160 derecelere ulaşıyor. Diğer sorun ise bu ısınmanın stabil olup olamayacağıydı. Mesela on dakika çalıştırdığımda 200 dereceyi bulan blok başka bir zaman tüm ortam şartları aynı olmasına rağmen 210 derece oluyorsa bu tüm testin çuvallayacağı anlamına geliyor. Bu sorunu çözmek için yapılabilecek tek iş sabit voltaj alabileceğim bir devreydi. Malum elektrik hatlarımız düzgün olmadığından dalgalanmalar mevcut ve voltaj değişiklikleri de rezistansın ısınmasını direkt etkiliyor. Onun için tüm test boyunca Inform Sinus 1000VA online ups kullandım.

Bu aşamalardan sonraki sorunsa blokta ki ısının nasıl ölçüleceğiydi. Bunun için ayriyeten kaliteli bir dijital ve log dosyası tutup bilgisayara atan bir termometreye gerek var. Bunun için UN-IT U325 ve Voltcraft K204 kullanıyorum. Bloktaki sıcaklığı ölçmek için bakır bloğun tam ortasına bir delik açtırdım ve buraya K Tipi yivli 1 metrelik probu tutturdum.

Ayrıca paylaştığım sıcaklıklar delta cinsinden sıcaklıklardır.Yani blok sıcaklığından ortam sıcaklığı çıkarılmıştır. Örnek vermek gerekirse oda 25 derece blok 55 derece dersek delta sıcaklık 55-25=30 oluyor. Böyle bir hesap yapmamdaki amaç A fanını test ederken oda sıcaklığı 25 dereceyken diğer fanı testte 20 derece olursa bu testin hiçbir anlamı kalmaz. Bu detayı tabloya yazabilirim fakat bu seferde çok fazla veri olacağından kafa karışıklığına yol açabilir. Bunun çözümü için her fanın testinde oda sıcaklığı paylaşacağım (ki bu çok fazla kafa karıştırır) ya sürekli klima açık duracak ya da delta sıcaklığıyla sonuçları paylaşacağım.

1A-Hava Sogutma Performansı[HeatSink Üzerinde]

Artık işlemciyi simüle edecek bir ısı kaynağımız olduğuna göre bundaki ısıyı iletmek için heatsink lazımdı.Testte 120MM ve 140MM fanları test edebilmek için Noctua'nın NH-U12S ve NH-U14S soğutucularını kullandım. Tek soğutucuda kullanabilirdim ama fanın kendi boyutlarında iki farklı soğutucu kullanmak fanın gerçek anlam performansını anlamamız için daha iyi bir yöntem.

Soğutucuyu bloga montaj etmeden önce Noctua NT-H1 sürdüm ve blokları montajladım. Ufak bir dipnot düşeyim. Benim elimde işlenmiş 3 tane bakır blok bulunuyor. Yani 140MM ve 120MM fanı ayrı soğutucularda test ederken bloğu sökmem gerekmiyor.Yani montajı bakır blok ve soğutucu ayrılmamak üzere bir kere yapıyorum.Bundaki amacım her montajda macunun farklı uygulanmasından dolayı oluşabilecek hata payını en aza indirmek, macun israfını önlemek ve montaj sırasında kaybedilen vakitten kazanç.

Montaj bittikten sonra rezistansları fişe takıyoruz ve blok ısınmaya başlıyor. Toplam test süresi 25 dakika. Bu 25 dakika boyunca her sıcaklık anlık olarak bilgisayara saniye saniye kaydediliyor ve ben bunların ortalamasını alıyorum. Diğer teste geçmeden önce blogun ortam sıcaklığına inmesini bekliyorum ki testlet tutarlı olsun.

Eğer test edeceğim fan elimde bir taneyse Push[Fan ısıyı radyatörden üfleyerek uzaklaştıracak şekilde konumlandırılmış] ve Pull [Fan ısıyı radyatörden çekerek uzaklaştıracak şekilde konumlandırılmış] olmak üzere iki farklı konumda test yapıyorum. Ama aynı fandan iki taneyse Push ve Pull yöntemine ilave olarak Push/Pull yöntemini de ekliyorum .

Ayrıca paylaştığım sıcaklıklar delta cinsinden sıcaklıklardır.Yani blok sıcaklıgından işlemci sıcaklığı çıkarılmıştır. Örnek vermek gerekirse oda 25 derece blok 55 derece dersen delta sıcaklık 55-25=30 oluyor.Böyle hesap yapmamdaki amaç bir fanı test ederken oda 25 dereceyken diger fanı testte 20 derece olursa bu testin hiçbir anlamı kalmaz. Bunun çözümü için her fanın testinde oda sıcaklığı paylaşacağım ki buda çok fazla kafa karıştırır ya sürekli klima açık duracak ya da delta sıcaklığıyla çalışacağım.

1B- Su Sogutma Performansı [Radyatör Üzerinde]

Soğutucular üzerinde performans testlerinin ikinci ayağı olan fanların radyatör üstünde performansı.

İlk önce su soğutmadaki kullandığım bileşenleri aktarayım.

İşlemci Blogu:Swiftech Apogee Gtz
    Pompa :Thermaltake P500
    140 MM Radyator: XSPC EX120 (35 MM Kalınlıgında)
    120 MM Radyator: XSPC EX140 (36 MM kalınlıgında)

120 lik ve 140 lık fanları ayrı ayrı test edebilmek için kendi boyutlarında iki farklı radyatör kullandım. İki farklı su soğutma sistemi kuracak teçhizatım olmadığı için radyatörleri bir bünyede topladım fakat vanalar yardımıyla hangi fanı test edeceksem test etmeyeceğim fanın radyatörünün vanalarını kapatıyorum ve oraya su akışı olmadığından test etmediğim radyatörü aradan çıkartmış oluyorum.

Bundan sonraki test aşamaları yukarıda paylaştığım yöntemle birebir aynı olduğundan tekrardan yazmayacağım.

2-Hava Akımı Ölçümü

Bunu için bir Anomemeter'a ihtiyaç var. Çok farklı fiyatlarda Anemometreler var fakat benim tercih ettiğim ürün CEM DT-8880. Piyasadaki en kaliteli cihaz değil ama fiyat performans oranı yüksek bir ürün. Hava akımını ölçmek için daha önceden ufak bir kutu yapmıştım fakat Noctua ve Noiseblocker mühendisleriyle konuştuğumda bu kutunun yetersiz olduğunu öğrendim. Hal böyle olunca 120MM ve 140MM fanları aynı ayrı test etmek için iç hacmi 50CM X 50cM iki adet kutu yaptım. Kutu içerisi izolasyon malzemeleri kaplı. Diğer detaylar bende kalsın. Kutunun bir ucuna fanı diğer ucundaki deliğeyse Anemometre'nin probunu yerleştiriyorum.

Tetleri on iki farklı [1V-2V-3V-4V-5V-6V-7V-8V-9V-10V-11V-12V] voltaj aralığında yapacağım paylaştığım değerler CFM yerine daha hassas olduğu için FPM cinsinden değerler olacak. FPM kavramını biraz açacak olursam FPM=ft/min yani Feet Per Minute. İsterseniz bu sonucu CFM'ye de çevirebilirsiniz. Kutunun boyutlarını m2 çevirip FPM ile çarpmanız yeterli.

Unutulmaması gereken en önemli husus buradaki sonuçların sitelerde yer alan sonuçlar ile karşılaştırılmamalı çünkü tamamen farklı ortamlarda, farklı test araçlarıyla ve farklı birimlerde ölçüm yapıldı. Temel amaç testin kendi içinde tutarlılığını sağlayarak testteki fanların sonuçlarını başarılı bir şekilde karşılaştırmak .

3- Basınç Ölçer

Beni ölçüm konusunda en çok zorlayan kısım bu oldu. İlk başta ebay'dan 50$ bir manometre aldım ama ölçüm hassasiyeti az olduğu için işime yaramadı. Daha sonra yaptığım araştırmalar ve firmaların teknik uzmanlarından aldığım bilgiler statik basıncın ev ortamında bu tarz cihazlarla ölçmenin imkansız olduğuydu. Durum böyle olunca araştırmalarım sonucunda piyasada bulunabilecek en hassas manometre olan Extech HD755 aldım .Manometrenin ölçüm aralığı 0.5 psi.

Burada paylaştığım sonuçları sitedeki yazan sonuçlarla karşılaştırmayınız. Çünkü tamamen farklı ölçüm yöntemleri kullanılıyor ve benim bu sonuçları paylaşmamın amacı test ettiğim diğer fanlarla aradaki farkın ortaya çıkması. Yani kendi içinde tutarlı sonuçlar elde etmek.Test ederken yine 1V-12V arası değerleri test ettim.

Hava akımını ölçmek için kullandığım kutuları basınç ölçümünde de kullanıyorum.

4-Ses Ve Görüntü

Video kaydını Canon 650 & 50MM F1.4 ile yaptım. Ses kaydı için fZoom H1 kullandım. Sesi desibel cinsinden ölçmek içinse CEM DT-85A'i kullandım. Video da gördüğünüz gibi fan boştayken bir standdın üzerinde duruyor. Kullandığım stand XSPC'nin radyatör standı. Titreşim yapmaması için Noiseblocker'in vida setini kullandım.. Videoda fan hızının ve voltaj değerinin gözükmesi için Lamptron FC5V2 kullandım. Fanları test ederken atx güç kaynağı kullanmak yerine ayarlanabilir dc güç kaynağı MCH-305D-2 kullandım. Ayarlanabilir dc güç kaynağında voltaj hem daha stabil hem de çekilen amper değeri de gözüküyor. Fan hızını ölçmek için kullandığım takometre UNI-T UT372

Ses ölçümleride 1V-12V arasındaki tüm değerlerde yapılacaktır.Ayrıca video da fanları boşta,heatsink ve radyatör üzerinde Push-Pull-Push/Pull gibi konumlarda da test ettim.Çünkü fanların ses seviyeleri boşta ve soğutucu üzerinde ses seviyeleri degişiyor.Bunda da en önemli etken statik basınç değeri.

Bugün yayınlayacağım incelemede bu test aşaması yer almayacak fakat bu teste ilerleyen günlerde Minidsp UMIK-1 ile yapmış olduğum sesin spektrum analizini içeren tablolarda ekleyeceğim. Ses düzeyini anlatabilmek için desibel cinsinden paylaşılan skorlar yetersiz kalır.

5- Engelli Hava Akımı

Bu yeni metodu ilk defa bu incelemede kullanacağım. Aşağıdaki resimlerde görüldüğü gibi 16 CM çapında yaklaşık 60 CM uzunluğunda fan testi için geliştirilmiş bir silindir var. Silindir üzerindeki sticker'dan görüldüğü gibi ürün Corsair'den temin edilmiş. Değiştirilebilir aparatları sayesinde hem 120MM hem 140MM fanlar test edilebilir. Silindirin içinde iki tane mesh gözüküyor. Bunların amacı fanların önünde bir engelle karşılaştığında hava akımının ne kadar etkileneceğini göstermek. Normal test aşamalarını tamamladıktan sonra bu kısmı sona bıraktım. İlk başta testi içindeki engelleri kaldırarak yapıp daha sonra bunu standart halde yaptı. İki denememde de aldığım sonuçlar neredeyse aynıydı. Testleri bu şekilde yaptığım zamanda bu test aşamasının bir manası kalmıyordu. Durum böyle olunca bende yeni engeller ekledim. Bunların arasında toz filtreleri ve radyatörler var. Denemelerimden sonra en mantıklı çözümün engel olarak radyatör olduğunu gördüm ve Asetek'in 40 CM kalın bir radyatörünü kullandım. Bu radyatör hava akımını ciddi anlamda engelliyor. Bu aşama aslında gerçek hayatta kullanımı daha çok yansıtıyor çünkü fanlar heatsink, radyatör, toz filtreleri, kasa kapağı gibi engellerle karşılaşıyor.

Performans Testleri

Normalde 120MM ve 140MM fanların sonuçları ayrı tablolarda paylaşıyordum fakat bu testte Corsair'in sadece 120MM fanları olduğu için sonuçlarda 140MM fanlar olmayacak. 1V-12V arasında elde ettiği sonuçları yukarıda ayrı olarak paylaştım. Bu tablodaki sonuçlar fanların 12V'da yani tam güçte çalışırken elde ettiği sonuçlardır.

Fanların ses seviyesi ve diğer fanlarla karşılaştırması.

Sistemin içinde dolaşan sıvının ısısı radyatörün kanallarında gezerken finlere iletildikten sonra fan yardımıyla uzaklaştırılır. Isısı düşen sıvı işlemci bloğuna temas ederek bloğun ısısını düşürür ve bu döngü şeklinde devam eder. Hal böyle olunca fan sıvının ısısını uzaklaştırmada doğrudan etkili ve sıvı soğutma sistemine taktığım sensörlü rakor sayesinde test sırasında elde ettiğim sıcaklık değerlerini sizinle paylaşacağım.

Engelli hava akımı testleri. Diğer testlerde olduğu gibi bu testte 1V-12V arasında tekrarlandı.

Fanların Noctua NH-U12S üzerinde üç farklı konumdaki sıcaklık seviyeleri ve diğer fanlarla karşılaştırması. Heatsink performansı.

Fanların XSPC EX120 üzerinde üç farklı konumdaki sıcaklık seviyeleri ve diğer fanlarla karşılaştırması. Radyatör performansı.

İncelemedeki ürün 110 TL. Eğer ledsiz olsun diyorsanız siyah versiyonu 90 TL. RGB aydınlatma Türkiye'de henüz yok fakat amazon üzerinden alınırsa 450 TL'ye geliyor. Amazon üzerinden siyah olan versiyon ikili paket şeklinde alınırsa 75 Tl'ye geliyor tanesi ama stoklarda ledli ikili paket bulunmuyor. Fiyat/Performanstan uzak, yüksek fiyatlı bir ürün yani. Fanla ilgili söyleyebileceğim herhangi bir olumsuz özellik yok. İlla kulp bulmak gerekirse fiyatı ve zayıf kutu içeriği gösterilebilir. Şimdiye kadar incelediğim en kaliteli Corsair fanı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Yeni tasarlanan Manyetik Yatak Tipinin devrim denebilecek kadar kusursuz bir yatak tipi olduğunu düşünmüyorum. Hala kısmen yakından dinlendiğinde duyulabilecek hava akımı dışında sesler var ama dikkate alacak düzeyde değil. Yatak tipinin dayanıklılığı zamanla görülebilecek bir şey ama Corsair'in beş yıl garanti vermesi ve çalışma ömrü kısmında süre belirtmemesi manyetik alanına güvendiğini gösteriyor. ML120 2400 RPM ile testteki en hızlı fandı. Fan piyasasında hız performansla genelde eş anlamlı olduğu için bu konuda bir numaraya oturdu. İncelemelerde daha önce test ettiğim en hızlı fan 2000 RPM NF-F12 IPPC olduğundan onunla karşılaştıracağım. Premeium olmasıyla birbirlerine de denk sayılırlar. ML120 400 RPM daha hızlı olmasın rağmen ses seviyesi olarak ikisi de birbirine denkti. Hava akımı testlerinde ML120 dikkate alınmayacak kadar ufak bir farkla testi önde tamamladı. Statik basınç testlerinde açık bir fark olmasa da ML120 net bir şekilde NF-F12 2000 RPM'den performans anlamında üstündü. NF-F12 400 RPM daha düşük olduğu için bu kıyaslamada haksızlık yapılıyor gibi gözükebilir ama ses kriterse ikisi de aynı ses seviyesine sahip oldukları için karşılaştırma kabul edilebilir. Gerçek dünya testlerine geçtiğimizde sonuçlardaki bu paralellik NH-U12S üzerinde de devam etti ve neredeyse ML120 ile NF-F12 aynı performansı gösterdiler. Su sıcaklığından hareketle radyatör testinde bir miktar ML120 önde çıkar diye bekliyordum fakat testlerde tam tersi çıktı. Hatta şüphelenip NF-F12 testini bir daha tekrarladım ama sonuç değişmedi. Burada bahsettiğim fark dikkate alınmayacak cinsten. Tablolar zaten her şeyi ortaya koyduğu için daha fazla uzatmayacağım. Fan olmuş. Bütçesi esnek olanlara ve performanslı bir fan arayan birine rahatlıkla ML120 önerebilirim. Öyle ölüm sessizliği yok, bu devirlerde onu beklemeyin ama çalıştığı devirlere göre sessiz bir fan. Corsair statik basınç için özelleştirilmiş olarak tanımlıyor ama bu kasada kullanamayacağınız anlamına gelmiyor. Ölüm sessizliğini tadacağınız bundan sonraki fan incelemesinde görüşmek üzere.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OneTreeHill -- 5 Ocak 2018; 10:12:14 >

• Hocam çağırdıgın için sağol.

müsait olunca okuyacam
  • muhteşem bir inceleme elinize emeğinize sağlık ne zamandır hyper 212x için statik basınç değeri ve sessizliği iyi orantılı fan arıyorum ml120'de alternatifler arasındaydı. ama teknik değerlerlerde ses seviyesini 39 db görünce alıp almama konusunda çekinceliyim.

sizce Noctua NF-F12 Pwm mi yoksa ML120'mi

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Elinize sağlık öncelikle. Bu fanın RGB modeli var fakat Türkiye'de bulamadım. Bir bilginiz var mı?

Edit: Son paragrafta yazmışsınız teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mar00N -- 5 Ocak 2018; 11:17:3 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gerçekten mükemmel bir inceleme eline sağlık. Performans konusunda mükkemmel fiyat olarak bu performansı almak isteyenler gözardı edeceklerini düşünüyorum. Tek sıkıntı var ki o da ses. Dediğiniz gibi bu devir hızında kimse sessiz bir fan beklemesin. Manyetik Leviation olayı ne derece yararlı açıkçası Noctua karşılaştırmasından dolayı inanamadım. Sadece sözde ya da kağıt üzerinde mi kalıyor acaba? Böyle teknolojik olduğu iddia edilen bir fandan açıkçası 2400rpm'de 1600-1700 rpm seslerini duymayı beklerdim. Sonuç olarak çok yüksek performanslı bir fan olsa da söylendiği gibi sessiz değil. Tekrardan teşekkür ederim :)
  • 140lük modelini radyatör üzerinde itiş ve çekiş olarak 4 adet olarak kullanıyorum.

Bir tane de eksoz olarak var.

Kasa masaüstünde olmasına rağmen pek ses çıkarmıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Emre eline sağlık.

Kayıplara karışan, bulduğun incelemelerden mi yoksa yeni mi ?
  • Guzel ve uzun bir calismanin urunu olan inceleme icin tesekkurler.

Radyator standi uzerinde 2 adet 480lik monstada 8 adet olarak kirmizi versiyonunu kullaniyorum. Evet ses var, heleki 8 tane olunca iyi ses var fakat olaya cfm degeri olarak bakinca cok alternatifimiz yok acikcasi.

Bana gore eksi verilecek yonlerden biri fan isiklarinin devamli olarak yaniyor olmasi. Belki corsair commander uzerinden sondurulebilir ama oda 50 dolar.

Yinede radyator uzerinde muadillerine gore en ust siniftaki fanlardan biri oldugunu soyleyebilirim.

• @Aerosol 34

Standart NF-F12 ile karşılaştırılıyorsa ML120 derim. Aynı işi daha düşük ses seviyesinde yapıyor.

@Mar00N

Aradım ama bende bulamadım. Ama dediğim gibi amazon üzerinden 450 tl'ye geliyor. Türkiye'de de olsa o fiyattan aşağı olmaz.
  • @claswan

Bundan sonraki incelemesi gelecek olan fan konusunda o yüksek devirlerle ilgili ümitliyim. Ses anlamında ML120 daha başarılı ama yatak tipi olarak bence SSO2 daha iyi Noctua'nın. Kanat ve çerçeve tasarımı Noctua'nın aslında daha iyi. NF-F12 2400 RPM de daha başarılı sonuçlar elde edecektir ama ses yönünden eksi. NF-F12'de tiz bir ses geliyor hava akımının oluşturduğu.

@xdeliruzgar

Commander olsa da işe yaramaz. Ancak ML120 RGB olursa onda kapatılabilir.

@REDSTONE

Fan haricinde bunlar var ama yayınlamam büyük ihtimal yarısını.

• Incelemeden etkilenip ML Pro White 14 fan almak isteyen pm atsin.:)

Corsair bu seri ile Fan-Rattling kabusunu bitirmis.

• OneTreeHill kullanıcısına yanıt
    Forumdaki haberdar etme sisteminde sanıyorum sıkıntı var.

Eğer hazır durumda iseler yayınla gitsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: REDSTONE

Forumdaki haberdar etme sisteminde sanıyorum sıkıntı var.

Eğer hazır durumda iseler yayınla gitsin.

En kötü SSD testlerini yayınlarım. Tek başına sadece steady state testi 1.5 gün sürmüştü.
    hocam s340 incelemenizi merakla bekliyorum kendimde kullanıyorum bu kasayı basitçe incelemesini yapmıştım ama profesyonel birisinin incelemesi gibi olmaz merakla bekliyorum bir de ml120 ile alakalı şu yorumunuz dikkatimi çekti "çalışma ömrü kısmında süre belirtmemesi manyetik alanına güvendiğini gösteriyor." diğer fan üreticilerine baktığımda noctua, arctic, zalman, cooler master vs. işte bir mtbf süresini mutlak yazıyor ama corsair gibi bir firmanın yazmaması beni çok düşündürmüştü eski af ve sp serilerinde de durum aynı hatta o serilerde bearing tipinden bile resmi sayfalarında bahsetmiyorlardı bu da bende açıkcası kafamda soru işareti oluşturmuştu. sonuçta ürünle alakalı her türlü bilginin paylaşılması lazım yani şeffaf olunması gerek müşteri ne aldığını bilmesi gerekiyor diğer firmaların buna dikkat edip corsair gibi müşteri memnuniyetine değer veren bir firmanın yapmaması ilginç

herneyse yukarıda yazmışsınız cevap vereyim standart nf f12a pwm modeli endüstriyel serisi değil bunla ml120 bundan birisini alacağım çerçeve yapısı kalitesi falan noctua'dan şüphem yok sessizlik anlamında da full yükte 22 dba civarı bir şey yazılmış kendi resmi sayfasında ml120 ise çerçeve yapısı çok sade ledli ama 16-39 dba çok düşündürüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aerosol 34 -- 9 Ocak 2018; 12:59:08 >
  • @Aerosol 34

Teknik sitede yazan veriyi boşver. Ben hem ses hem desibel olarak kaydını yapmışım. Kulağına ne geliyorsa o. Hatta NF-F12 standart versiyonunda yakında testini bu şekilde yayınlarım ama 1500 RPM de yine iyi ML120
    öyle diyorsanız o zaman ml120 alayım teşekkürler bilgi için red led kasaya güzel gider

• Hocam emeğine sağlık güzel bir inceleme olmuş. Eğer mümkünse sizden bir ricam olacak. Kağıt üzerindeki verilere bakarsak Türkiye piyasasında teknik özellikleri yüksek fiyatı görece makul olan Akasa Viper serisi dediği değerleri verebiliyor mu? İnceleme yapmanız mümkün mü? Noctua gibi kendini kanıtlamış firmaların ürünleri bile viperların verdiği değerlere ya hiç ulaşamıyor ya da çok yüksek devirlerde verebiliyor. İşin Türkçesi Akasa bizi mi yiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Master_Sergeant -- 10 Ocak 2018; 20:14:34 >
  • @Aerosol 34

Aslında ben bu incelemeleri kullanıcılar subjektif yorumlara bakmadan rasyonel test sonuçlarını görerek seçim yapsınlar diye hazırlıyorum. Teknik değerler ortada, kulağına hangisi rahatsız edici geliyorsa onu al.

@white_predator

Akasa Venom Medusa var elimde. Ondan hem 120 hem 140 lık versiyonları elimde mevcut ama ön yargım olduğu için bu fanlara hiç kullanmadım desem yeridir. Sırf bunları incelemek için uğraşmam ama bir sonraki fan incelemesinde araya bunları da sıkıştırayım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: OneTreeHill

@Aerosol 34

Teknik sitede yazan veriyi boşver. Ben hem ses hem desibel olarak kaydını yapmışım. Kulağına ne geliyorsa o. Hatta NF-F12 standart versiyonunda yakında testini bu şekilde yayınlarım ama 1500 RPM de yine iyi ML120

Merhaba.

Bendeki ml120 lerin max. Devir degerini 1800 olarak ayarladim. Bunda monstalarin ihtiyac duydugu cfm degeri onem tasiyor. Makinada tek loop olmasina ragmen sivi sicakligi oda sicakliginda 32 dereceyi gecmedi. Burda deviri belirleyen aslinda cfm degeri diye dusunuyorum. Daha ince radyatorde daha az devirle sogutma yaparken kalinlik arttikca devirde ayni oranda arttigi icin rahatsizlik duyuyoruz aslinda. Yoksa standart bir h100i radyatorunu icin gerekli olan 900-1100 devir araligi herhangi bir kullaniciyi rahatsiz etmeyecektir.

• quote:

Orijinalden alıntı: xdeliruzgar

quote:

Orijinalden alıntı: OneTreeHill

@Aerosol 34

Merhaba.

Bendeki ml120 lerin max. Devir degerini 1800 olarak ayarladim. Bunda monstalarin ihtiyac duydugu cfm degeri onem tasiyor. Makinada tek loop olmasina ragmen sivi sicakligi oda sicakliginda 32 dereceyi gecmedi. Burda deviri belirleyen aslinda cfm degeri diye dusunuyorum. Daha ince radyatorde daha az devirle sogutma yaparken kalinlik arttikca devirde ayni oranda arttigi icin rahatsizlik duyuyoruz aslinda. Yoksa standart bir h100i radyatorunu icin gerekli olan 900-1100 devir araligi herhangi bir kullaniciyi rahatsiz etmeyecektir.

JetFlo ile ML120 yi örnek vereyim. İkisi de 2400 RPM. Sitelerinde yazan rakamlar ML120 statik basınç olarak iki kata yakın daha üstün. Benim yaptığım testlerin engelli hava akımında JetFlo 192 FPM, ML120 148 FPM ölçülmüş. Normal değerler JETFlo 827 FPM, ML120 806 FPM. Ölçtüğüm statik basınç 0.231 CMH2O, ML120 0.320 CMH2O
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.