Şimdi Ara

Corsair DDR2 1066Mhz Bellek DDR2 800 Unganged mode olarak görülüyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
2.274
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Yeni sistem kurdum.

Ana kart Gigabyte MA78GM-UD2H AM2+ 780G DDR2 1066MHz
    İşlemci Phenom II X4 810 AM3 2.6GHz işlemci
    Bellek 2*2GB Corsair DDR2 1066Mhz CL5 RAM

Makina ilk boot ederken bellek ile ilgili bilgileri

DDR2 800 Unganged mode

olarak listeliyor.
    Sistemin 1066MHz ile çalışmasını bekliyordum. 800MHz 'i görmem normal değil gibi geldi bana.

Bu voltaj ayarlarından mı kaynaklanıyor. Eğer öyle ise nasıl yapabilirim.

Sanki Ganged veya Unganged mode çalışmasının bellek frekansı ile bir ilgisi yok gibi geldi okuduklarımdan anladığım kadarı ile, doğru mudur?
    Yüksek performanslı işlemcilerde Unganged mode tercih edilmeli mi?

Teşekkürler

• Unganged ya da ganged olması çokta önemli değil dual Ram ler için.1066 olması için Ram leri kendin ayarlaman lazım BIOS tan.Ram çarpanını 1-2.66 yapıp daha sonra üzerinde yazan zamanlamalarını girmen gerekiyor en son olarak yine üzerinde yazan voltajı girmen gerekiyor.O da 2.1 Volt tur büyük ihitimal.Unganged ya Ganged yapmakta senin elinde Ram zamanlamalarını ayarlayacağım yerde Unganged Disabled yaparsan Ganged olarak çalışır.Çok önemli değil dediğim gibi aynı seri Ram ler için.Unganged farklı Ram leri farklı zamanlamalarda ayarlayabilmek için yaratılmış bir teknoloji.Yani bir Ram i 5-5-5-15 olarak çalıştırırken diğerinin 6-6-6-18 olarak çalıştırabilirsin.Ram için ayrı ayrı iki tane 64 bit kanalı oluyor Unganged te.Ganged ise tek olarak 128bit kanalı oluyor kısaca anlatırsak.
  • 1066 ramleri taktiginda auto 1066 oldugu cok az durum gordum yani 1066 ramleri biostan ayarlamalisin yoksa 800 calisir.sistemin 1066 destekli olmasaydi ama 1066 ram alsaydin 800 olarak calisiyor.1066 asagisi cikmam abi deseydi bu ramleri cogu insan kullanamazdi.neyse biosa gir alt+f4 yapar gibi ctrl+f1 yap M.I.T. bolumune gir oradan system voltage control manual yap sonra ddr2 voltage control +0.3 ver 2.1v oluyor bu bir de Dram speed gibi bir secenekten 1066 secmen lazim senin anakartin biosu degil gigabyte kartlarda genelde boyle.bu ayardan sonra 1066 olmazsa o zaman problem var demektir simdi normal 800 gormesi.ganged unganged ikisini de dene benchmark filan ugrasiyorsan ikisi arasinda biraz fark gorebilirsin ama kullanimda gormezsin.
  • Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler ve çözüm yollarını anlattığınız için çok teşekkür ederim.

Anladığım kadarı ile çözüm BIOS ayralarından geçiyor.
    Ctrl+F1 ve M.I.T ardından ekrandaki ddr2 voltaj ayarlarını 2.1 yapacağım sanıyorum. Bir de RAM çarpanını kontrol edeceğim.

Bu akşam dediğiniz yöntemleri uygulayıp, yarın sonuçları sizlerle paylaşırım.

Tekrar teşekkürler.
  • Merhaba,

BIOS ayarlarından Tweaker menüsünü seçerek Memory Clock değerlerini otomatikten elle ayarlanabilir seçeneğine getirdim.
    DDR2 hızını 1066 olarak seçip ardından DDR2 voltaj değerini +0.3 ile 2.1 volt'a ayarladım.

Bu şekilde artık bilgisayar boot ederken memory information kosmında bellek durumum 1066 MHz olarak görüntüleniyor.

Bu arada M.I.T menüsüne elim değmişken VGA clock hızını da 500 'den 750 'ye yükselttim.

Win7 Experience indeksimi AMD Phenom II X4 810 Gigabyte MA78GM-UD2H ismi ile kendi bloguma
    http://www.kodyaz.com/photos/amd_phenom_ii_x4_810_gigabyte_ma78gm-ud2h/picture13716.aspx ekledim.

Aslına bakarsanız CPU 7.1 değerinden 7.2 'ye çıktı. Benzer şekilde grafik performansları 0.1 puan kadar arttılar.

Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Etaine -- 2 Ekim 2009; 15:38:45 >
  • win7 indeksine takilma ddr3 ramlere ddr2'lerden dusuk puan verebiliyor zamanlamaya onem veriyor o test.islemcide de cekirdege onem veriyor ama cacheye veriyor mu bilmiyorum bir 620 ile 810 arasinda fark olmayabilir o testte ama kullanimda fark vardir o teste bakip sonuc cikarmamak lazim.1066 sorunsuz calisiyorsa mesele yok gule gule kullan.
  • arkadaşlar sanırım benimde benzer bir problemim var aynı şekilde çözüp çözemeyeceğimi öğrenmek istiyordum.
    Ramim kingston 4gb(2*2) ddr2 hyperX 1066MHz cl5
    cpu z deki değerleride
    DDR2 4096 mb DUal unganged NB freq 2009.0
    DRAM freq 401.8 MHz
    FSB: Dram 1:2 şeklinde
    benimde benzer bir ayarlama yapmam mı gerekiyor ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zarganaaa -- 2 Ekim 2009; 16:57:39 >
  • anakartin gigabyte yukarida anlattigimiz gibidir yapilisi muhtemelen.biostan 1066 seciyorsun ama 2.2v yapacaksin sen senin ramin ayari oyle.zamanlamalar ile ugrasma auto kalsin sonra cpu-z resmi tekrar goster.kisaca biosa gir 1066 sec ramlere 0.4 ya da 2.2v nasilsa artik ver kaydet cik.
  • DRAM voltage controlu 1.920 V den 2.2 V ye yukselttım
    Memory clocku *4 800MHZ den 5*33 1066 MHZ ye yukselttim
    Aşağıdada cpuz goruntusunu ekledim.

• am3 islemcilerde auto 5-7-7 ayarlayabiliyor bende de oyle kafana takilmasin milim hiz farki olmuyor 5-5-5-15 ile ama gozune hos gelmediyse biostan ayarlayabilirsin.1066 olmus bu arada.
  • teşekkür ederim yalnız ramde berki bana öyle geldi ama bir hız farkı hissetim açılışta
  • Winy indeksini gözardı ettiğimde RAM performansını ölçebileceğimiz başka araçlar var mı? Sanıyorum en temel araç CPU-Z
  • everest ultimate programini indirin araclar cache and memory testini yapin.islemci oc'sine islemciye gore degisir ama bir problem var mi bakalim isterseniz.800-1066 arasi farketmez demedim 5-7-7- ile 5-5-5 arasi hiz farki yok dedim istersen bu dedigim testi 5-5-5- 5-7-7 olarak dene.
  • evet bir deneyeyim teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: .45 ACP

1066 ramleri taktiginda auto 1066 oldugu cok az durum gordum yani 1066 ramleri biostan ayarlamalisin yoksa 800 calisir.sistemin 1066 destekli olmasaydi ama 1066 ram alsaydin 800 olarak calisiyor.1066 asagisi cikmam abi deseydi bu ramleri cogu insan kullanamazdi.neyse biosa gir alt+f4 yapar gibi ctrl+f1 yap M.I.T. bolumune gir oradan system voltage control manual yap sonra ddr2 voltage control +0.3 ver 2.1v oluyor bu bir de Dram speed gibi bir secenekten 1066 secmen lazim senin anakartin biosu degil gigabyte kartlarda genelde boyle.bu ayardan sonra 1066 olmazsa o zaman problem var demektir simdi normal 800 gormesi.ganged unganged ikisini de dene benchmark filan ugrasiyorsan ikisi arasinda biraz fark gorebilirsin ama kullanimda gormezsin.

süper bi açıklama. mesleğiniz öğretmenlik galiba.
    problemin aynısı bende vardı. vatan bilgisayarı aradım getir bilgisayarı bir gün kalsın dediler. açıklamalarınızdan sonra götürmemin hiç gereği kalmadı. çok teşekkürler.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.