Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara

Corsair Carbide 600C - Ters Kasa İncelemesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
9
Cevap
1
Favori
559
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Dahili Bileşenler >> Kasa/Güç kaynağı >> Corsair Carbide 600C - Ters Kasa İncelemesi
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
      8620 Mesaj
      13 Ekim 2016 22:01:33 Konu Sahibi
      Merhaba arkadaşlar,

Uzun süredir yeni bir bilgisayar kasası arayışı içerisindeydim ve kasayı koyacağım yer itibariyle penceresi alışılanın dışında sağ tarafta olan sade görünümlü bir model bakarken Corsair Carbide Clear 600C ile karşılaştım. Tabii alışılanın dışında olan kısım sadece pencerenin sağ tarafta olmasıyla bitmiyor ve kasa içerisindeki düzen de standart kasaların tamamen tersi bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Çelik malzemeden üretilen ve 10kg ağırlığa sahip olan Carbide 600C, Mini-ITX, microATX, ATX ve EATX anakartlara destek sunmakta. Full tower yapıda olduğundan dolayı anakart, işlemci soğutucusu ve ekran kartı konusunda sığmama gibi sorunlar yaşatmayacaktır. Sürücü desteklerine bakıldığında ise 3 adet 2.5", 2 adet 3.5" ve 2 adet de 5.25"lik sürücü takılmasına izin vermekte. Harici bağlantı olarak Carbide 600C'de 2 adet USB 3.0 portunun yanında 2 adet de USB 2.0 portu sunulmakta. Bunun yanında I/O panelinde 3 farklı kademede çalışmak üzere ayarlanabilen ve 3 adet fan bağlanabilen bir fan kontrolcü bulunmakta.

Kasanın özelliklerine kısaca değindikten artık kendisine göz atabiliriz.

Bir Corsair klasiği olarak kutu üzerinde kasa ile ilgili teknik özelliklere ve sökülebilir olan tüm parçaların çizimine yer verilmekte.

Kasayı kutusundan çıkarttığımızda köpük ve poşet korumaları karşımıza çıkmakta. Bu korumalar sayesinde taşıma esnasında kasada darbe oluşmasının ve kasanın yüzeyinin çizilmesinin önüne geçilmiş oluyor.

Kasa içerisinden çıkan aksesuar kutusundaki parçalar;

- 4 adet uzun fan vidası
      - 16 adet kısa fan vidası
      - 10 adet anakart/HDD vidası
      - 28 adet SSD/ODD vidası
      - 1 adet anakart sabitleyici
      - 4 adet kablo toplama kelepçesi

Oldukça sade ve şık bir tasarıma sahip olan Carbide 600C, full tower yapıda olmasına karşın boyutlarının iyi olarak ayarlanması ve yan yüzeylerinin düz olması sayesinde kibar bir izlenim bırakmakta.

Kasanın pencereli olan sağ tarafına baktığımızda ise buradaki pleksinin çizilmemesi için hem iç tarafa hem de dış tarafa koruyucu jelatin yapıştırılmış olduğunu görüyoruz. Bunu da yine koruma adına Corsair'ın sunmuş olduğu diğer bir hoş detay olarak nitelendirebiliriz.

Menteşeli yapıda olan sağ kapak 180 derecelik açıyı geçebilecek şekilde açılabilmekte.

Sağ kapağı çıkartmak için kapağı yukarıya doğru çekmek yeterli oluyor, bu işlem ile kapağı menteşe yuvalarından ayırmış oluyorsunuz. Ayrıca menteşeler kasaya ve kapağa sağlam bir şekilde vidalanmış durumda.

Kasaya sağ taraftan bakıldığında yukarıdaki PSU, HDD ve ODD bölümünü gizleyerek daha derli toplu bir görünüm oluşmasını sağlayan kapak isteğe bağlı olarak sökülebilmekte.

Carbide 600C'nin iç kısmına baktığımızda ön tarafta 2 adet ve arka tarafta 1 adet olmak üzere kasa ile birlikte toplam 3 adet 140mm'lik Corsair AF140L fan geldiğini görmekteyiz.

http://www.corsair.com/en/corsair-fan-af140l-1000-rpm-67-43-cfm-140mm-x-25mm-single

Carbide 600C'nin izin verdiği fan yeri düzeni ve radyatör uyumluluğu;

Ön tarafa 2 adet 120mm veya 2 adet 140mm,
      Alt tarafa 3 adet 120mm veya 2 adet 140mm,
      Arka tarafa 1 adet 120mm veya 1 adet 140mm fan takılabilmekte.

360mm radyatör; yalnızca alta,
      280mm radyatör; öne veya alta,
      240mm radyatör; öne veya alta,
      140mm radyatör; öne, alta veya arkaya,
      120mm radyatör; öne, alta veya arkaya takılabilmekte.

I/O paneli kasanın üst kısmına konumlandırılmış durumda. Bu panel piano black bir tasarıma sahip ve bu nedenle çizilmemesi için üzerine koruyucu jelatin yapıştırılmış olarak gelmekte ancak portları kullanabilmek için bu jelatini sökmeniz gerekiyor. Bu nedenle bu küçük yüzeyde zamanla ufak tefek kılcak çizikler oluşabilecektir.

Carbide 600C'nin sol tarafına bakıldığında ise PSU, ODD, HDD ve SSD montaj yerleri daha rahat bir şekilde gözükmekte. 220mm'ye kadar PSU desteği sunan 600C'de 3 adet SSD ve 2 adet HDD yuvası bulunmakta. SSD yuvaları boyutu itibariyle kasanın arkasına rahatça konumlandırılmış durumda ancak asıl dikkat çekici olan kısım HDD yuvalarının PSU/ODD bölmesinin altına başarılı bir şekilde konumlandırılmış olması.

SSD ve HDD montajı esnasında çekilen görseller.

Güç kaynağını takabilmek için kasanın arka tarafında bulunan PSU plakasını kasadan söküp önce güç kaynağına vidalamak ve ardından bu plakayı tekrardan kasaya monte etmek gerekiyor.

Halen optik medya kullanan birisi olarak 600C'de 5.25" sürücü girişi olması açıkçası beni memnun etti. Takmak istediğiniz optik disk sürücüsünü kasaya monte etmeden önce o yuvaya ait kapağı yerinden söktükten sonra sürücüyü kasanın önünden içeriye doğru takmanız yeterli olacaktır. Ayrıca çok başarılı bir detay olarak optik disk sürücülerinin hemen önündeki kapakta ses yalıtım malzemesi bulunmakta ve bu sayede kasa içerisinde DVD gibi bir medya çalışıyorken çıkacak olan ses biraz olsun engellenmiş oluyor.

Başka bir güzel detay ise 5.25 inçlik sürücü yuvasının önündeki kapakta bulunmakta; bu kapak menteşeli yapıda olmasına karşın dışarıdan bakıldığında herhangi bir çıkıntı gözükmediği için kasanın düz olan çizgisini hiçbir şekilde bozmuyor. Kapağı kapattığınızda ise mıknatıs yardımı ile kapak sıkıca kapanıyor.

Carbide 600C'nin ön tarafına baktığımızda ise sanki kasanın önden hava alacak yeri yok gibi gözükse de aslında ön panelin yan boşluklarından içeriye rahat bir şekilde hava girişi sağlanabilmekte. Ayrıca hem önde hem de altta toz filtreleri bulunmakta ve bu filtreler kasaya mıknatıslı olarak takılmakta.

Carbide 600C ile bir önceki kasam olan Carbide 400R'yi boyut olarak karşılaştırdığımızda yükseklik ve genişlik anlamında 600C daha büyük gözükmekte. Derinlik anlamında ise 400R daha uzun gözükmekte ve bunun sebebi de 2.5"/3.5"lik SSD/HDD yuvaları 400R'de kasanın ön tarafında iken 600C'de bu yuvaların güç kaynağı altına ve anakart tepsisinin altına alınmış olması.

Carbide 600C'nin ters yapıda olması, çoğu kişinin aklına "acaba bileşenlerin sıcaklıkları bu durumdan olumsuz olarak etkilenir mi?" sorusunu getireceğini düşünüyorum çünkü kasayı alıp kullanmadan önce aynı soru benim aklımda da vardı. Carbide 400R ile yaptığım karşılaştırma sonucunda olumsuz bir durumla karşılaşmadım ve oyunlarda ekran kartı sıcaklığını kontrol ettiğimde 400R'deki ile benzer sıcaklıklar gözlemledim. Yani Carbide 600C'nin ters yapıda olmasının sıcaklıklara olumsuz bir etkisi olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Teknik Özellikler

Kasa Form Faktörü
      Full-Tower

Boyutlar
      454mm x 260mm x 535mm

Ağırlık
      10kg

Maksimum Ekran Kartı Uzunluğu
      370mm

Maksimum İşlemci Soğutucusu Yüksekliği
      200mm

Maksimum Güç Kaynağı Uzunluğu
      210mm

Genişleme Slotu Sayısı
      8

Sürücü Yuvaları
      3x 2.5"
      2x 3.5"
      2x 5.25"

Dış Bağlantılar
      2x USB 3.0 port
      2x USB 2.0 port
      1x Fan Kontrolcü
      1x Kulaklık çıkışı
      1x Mikrofon girişi

Montaj sonrası kasa içerisindeki görünüm

|
      |

Gigabyte Z270X-Gaming 7 || Intel Core i7-7700K || Corsair Hydro H110i GT || 2x8GB Corsair Vengeance LED DDR4-3200MHz
      MSI GeForce GTX 1080 Armor 8G OC || 256GB ADATA Ultimate SU800 || 525GB Crucial MX300 || 1TB Western Digital WD10EZEX
      Corsair Carbide Clear 600C || Evga SuperNOVA 750 G3 || Asus MG278Q || Logitech G510 || Logitech G403 Prodigy || Asus Xonar DSX

• Yarbay
      3052 Mesaj
      13 Ekim 2016 22:54:42
      Hep düze alışınca ters nedense bir garip geliyor.Kasa bileşenlerle birlikte 20 KG gelir sanırım . İnceleme için teşekkürler.
      |
      |

• DH Yönetici
      2614 Mesaj
      14 Ekim 2016 09:40:19
      Kasa güzel, menteşeli kapak iyi düşünülmüş. Kasayı benim gibi masaüstüne kullanacaklar için hem çok büyük hem de Güç ve Usb paneli yan tarafta olsaymış daha iyi olurmuş (tabi bunun bir de sağda mı solda mı olacağı sorunu var). Emre tadında bir inceleme olmuş, eline sağlık.
      |
      |

I5 3570K (@4.8 Ghz 1.45V Kişisel Sıvı Soğutma)···Asus R9 290 DirectCU II (Overclock Edition)···LG 34UC79G (@144 Hz)···Asus Maximus V Gene Z77···Gskill F3 2400C10D 16GTX (@2.4 Ghz 10-12-12-31 1.58V)···Team TMSSDS2-120G···Corsair RM850i···Aerocool Gatewatch II···Sunbeam Rheobus Extreme···Western Digital WD30EZRX···SilverStone Raven RV01···Cyborg R.A.T 5···Cyborg S.T.R.I.K.E. 7
    • Binbaşı
      1959 Mesaj
      14 Ekim 2016 11:05:42
      Harika Bir İnceleme Teşekkürler

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |

Zalman Z3 Plus 600W/MSI H110M PRO-VD/Intel Core i3-6100/

ZOTAC GTX 1060 6G AMP! Edition/Kingston 8 GB 2133 Mhz/WD 1TB 7200RPM/

Samsung CF390 CurveD FreeSync 24''/Razer Deathadder Elite/Razer Goliathus Control Gravity/Mechanical Eagle Z-77 Blue Switch/

Sistem Tercihlerimdeki Her Ürün Hakkında Soru Sorabilirsiniz
    • Emekli Yönetici
      8620 Mesaj
      14 Ekim 2016 20:20:26 Konu Sahibi

@sangreal_1905;

Evet, ilk etapta farklı geliyor ancak kısa sürede gözünüz alışıyor. Hesapladığımda bileşenler ile birlikte aşağı yukarı bir 17kg gelmekte, hemen hemen dediğiniz yere yaklaşıyor. Ben teşekkür ederim.

@Process64;

Aslında 600C'yi şu anda masanın üzerinde kullanıyorum, pencereli kısmın sağda olmasını isteme sebebim de biraz buydu çünkü kasayı masanın sol tarafına konumlandırmam daha mantıklı olacaktı ve içini görebilmem için pencerenin sağda olması gerekiyordu. Bilgisayar başında oturmadan önce ayaktayken güç düğmesine bastığım için güç düğmesinin yukarıda olması sorun olmuyor ancak USB'leri kullanmak için ayağa kalkmak gerektiği doğrudur. (üşenmeyelim lütfen ) I/O panelinin yeri, kasanın yapısı incelendiğinde kablolamanın kasa içerisinde alan kaybına sebebiyet vermemesi için yukarıda sol tarafa konumlandırıldığı gözükmekte.

@Çetooooo;

Ben teşekkür ederim.
      |
      |
      Bahsedilenler: Process64 , sangreal_1905 , Çetooooo

Gigabyte Z270X-Gaming 7 || Intel Core i7-7700K || Corsair Hydro H110i GT || 2x8GB Corsair Vengeance LED DDR4-3200MHz
      MSI GeForce GTX 1080 Armor 8G OC || 256GB ADATA Ultimate SU800 || 525GB Crucial MX300 || 1TB Western Digital WD10EZEX
      Corsair Carbide Clear 600C || Evga SuperNOVA 750 G3 || Asus MG278Q || Logitech G510 || Logitech G403 Prodigy || Asus Xonar DSX

• Yarbay
      2427 Mesaj
      20 Ekim 2016 18:45:40

Çok başarılı bir inceleme olmuş elinize sağlık hocam. Fotoğraflardan göründüğü kadarıyla PSU bölümü iç bölümden ayrılmış gibi görünüyor. Diğer bileşenlerden yükselebilecek sıcak hava tamamen o bölüme giremiyor değil mi? Yani PSU bölümü tamamen kapalı mı?

İncelemelerinizi keyifle okuyorum. Tekrar tebrik ederim
      |
      |
      sarppy kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Kurmay Yarbay
      6895 Mesaj
      21 Ekim 2016 09:02:37
      İncelemeniz için teşekkürler, elinize sağlık. Yerinde ve gayet güzel bir inceleme olmuş.

400C - 600C gibi modeller ile kullanıcısına göre iyi işler çıkarmaya devam ediyor Corsair.

Bu arada vazgeçilmezimiz 400R'ye selamlar olsun. Kendisi benimde az kahrımı çekmiyor.
      |
      |

RS İncelemeleri ve Paylaşımları ©
      NVIDIA PASCAL Serisi Kullananlar Kulübü © | NVIDIA MAXWELL Serisi Kullananlar Kulübü ©
      |♦| Intel Core i7-8700K@4.6 GHz@1.17v |♦| ASUS ROG MAXIMUS X HERO |♦| EVGA GTX 1080 Ti FTW3 DT GAMiNG@1911 - 11016 MHz@UV|1.00v |♦| ASUS MG278Q@2K/144Hz/FreeSync |♦| CORSAIR VENGEANCE RGB 16GB (2*8) DDR4 3000 MHz@1.35v C15 |♦|
      ATTIĞIM HER MESAJ BİLİNÇLİ OLARAK KALIN FONT YAZILMAKTADIR. VARSA BİR SIKINTISI OLAN, FORUM KURALLARINA GÖZ ATSIN. [UNUTMA ! 24.04.2015] DH FORUMDA AYNI KONUDA, FARKLI ÜYELERE, ALT ALTA MESAJ ATMAK SERBESTTİR.
    • Emekli Yönetici
      8620 Mesaj
      22 Ekim 2016 18:50:25 Konu Sahibi

@Felice Forte;

Güzel yorumun için teşekkürler hocam. PSU'yu boğmamak adına PSU'nun alt tarafı açık bırakılmış durumda ancak yandan bakıldığında gizleme kapağı sayesinde sanki kapalıymış gibi gözükmekte.

@REDSTONE;

Ben teşekkür ederim. Evet, Corsair'dan başarılı modeller gelmeye devam ediyor.

400R benim de az kahrımı çekmedi, ne bileşenler gördü o kasa ama bana mısın demedi hiçbirinde.
      |
      |
      Bahsedilenler: Felice Forte , REDSTONE

• Yarbay
      2427 Mesaj
      22 Ekim 2016 22:06:46

Fotoğrafla destekli cevabın için teşekkür ederim hocam.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |

• Kurmay Yarbay
      6895 Mesaj
      28 Ekim 2016 11:54:46

Rica ederim.

400R'nin tek eksiği pencereli bir kapağa sahip olmaması, hatta opsiyonel olarak dahi sunulmaması bana göre.

İnceleme başlığındaki ürünün konusunu fazla dağıtmadan ben kaçayım en iyisi.
      |
      |

RS İncelemeleri ve Paylaşımları ©
      NVIDIA PASCAL Serisi Kullananlar Kulübü © | NVIDIA MAXWELL Serisi Kullananlar Kulübü ©
      |♦| Intel Core i7-8700K@4.6 GHz@1.17v |♦| ASUS ROG MAXIMUS X HERO |♦| EVGA GTX 1080 Ti FTW3 DT GAMiNG@1911 - 11016 MHz@UV|1.00v |♦| ASUS MG278Q@2K/144Hz/FreeSync |♦| CORSAIR VENGEANCE RGB 16GB (2*8) DDR4 3000 MHz@1.35v C15 |♦|
      ATTIĞIM HER MESAJ BİLİNÇLİ OLARAK KALIN FONT YAZILMAKTADIR. VARSA BİR SIKINTISI OLAN, FORUM KURALLARINA GÖZ ATSIN. [UNUTMA ! 24.04.2015] DH FORUMDA AYNI KONUDA, FARKLI ÜYELERE, ALT ALTA MESAJ ATMAK SERBESTTİR.
Reklamlar
nice türkiye
SEO
millenicom;internet;servis
doğum sigortası, doğum paketi, çocuk sigortası
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,938
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.