Şimdi Ara

'Corsa' Yakıt tüketimi (45. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.045
Cevap
6
Favori
94.612
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4344454647
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bugün aracımla ilk kez şehirdışı yol yaptım. Şehirdışı dediğim Antalya-Serik arası gidip geldim. Gitmeden önce aracımı Shell FuelSave ile fulledim. Gizli menü 45 lt olarak depoyu gösterdi. Toplam 107 km yol yaptım. Eve geldiğimde benzin ibresi yerinden bile oynamamıştı. Gizli menüde kalan yakıt miktarı ise 41,3 olarak görünüyordu.

Yani 107 km'de 3,7 lt benzin tüketmişim. Aracın teknik verilerinden bile daha düşük bir tüketim gibi görünüyor. Muhtemelen gösterge kaynaklı. (Araç 2013 model 1.2 manuel corsa) Erkenden sevinmek istemiyorum. Yarın işe gitmeden önce aracımı tekrar fulleyerek yakıt tüketimine bakacağım. Ama şunu da itiraf etmeliyim ki şehir içinde kimi zaman 18 km'de 2 lt yakıt tükettiğini söyleyen ve gözümü korkutan aracımdan, uzun yolda böyle bir sonuç hiç beklemiyordum.

Bu arada bilmeyen için söyleyeyim. Antalya-Serik yolunu sanırım yeni yapmışlar. Otoyol gibiydi. 3 şeritli ve düz bir yol. Böyle bir yolda sırf tasarruf için hiç 100'ü geçmedim, araba yolda yağ gibi akıyordu.

• quote:

Orijinalden alıntı: 35ga9667

izmirdeki arkadaşlar 1.2 2008 corsa ile izmir şehir içi trafiğinde 300 km de 25 litre yaktı.

buca-karabağlar arası trafik felç. acaba ben mi cok yaktırıyorum yoksa araç mı cok yakıyor. yada normal mi?

serdar bey @Serdar99

Ankara'da şehir içinde 1.2 2007 model (50.000.km de) corsa ile sizin yaktığınız kadar benzin yakıyorum, bence oldukça iyi. Senede bir kere yağını ve filtreleri değiştiriyorum, eksta bir masrafı yok şükürler olsun.
  • corsa d, 1.2 aracında lpg kullanan arkadaşlar var mı? varsa ne kadar yakıyor. performans kaybı varmı? cevaplayabilirseniz sevinirim.

10 lt / 100 km yakmaya başladı. beni zorluyor şehir içi kullanıyorum. acil lpg gecmeliyim ama cesaret edemiyorum.
  • Önce neden bu kadar çok yaktığının sebebini bulmaya çalışın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ilk arabam. nasıl tesbit edeceğim ki bunu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 35ga9667 -- 13 Mayıs 2013; 19:55:53 >
  • Hep 10 litre mi yakıyordu,nasıl kullanıyorsunuz,arabaya kaç kişi biniyor,nerde kullanıyorsunuz,bakımı yapıldı mı,araçta herhangi bir arıza var mı,vs..
  • aracı tek ben kullanıyorum. aracın periyodik bakımı 500 km önce yapıldı opel servisinde. izmir trafiginde 5 km yi genelde sabah ve aksam iş giriş cıkış saatlerinde 15-20 dk da gidebiliyorum. 2000 deviri pek geçmiyorum. günlük 10-12 km yol yapıyorum. ama yolda 7 tane ışık var. inanılmaz bekletiyorlar.
  • bu easytronic tüketim verileri ve ayrı olarak belirtilen otomatik verileri bana çok az geldi ne kadar yakıyor otomatikler?
  • quote:

Orijinalden alıntı: RuLazz®

bu easytronic tüketim verileri ve ayrı olarak belirtilen otomatik verileri bana çok az geldi ne kadar yakıyor otomatikler?

Eastronic şanzıman sakin kullanımda az yakıyor 3.vitesle gittiğiniz yerde 5.vitesle gidiyor mesela sakin kullanımda vitesi çabuk yükseltiyo bununda yakıta etkisi oluyo haliyle eastronic şanzımanla ilgili soru varsa aklınızda sorabilirsiniz..
  • cevabınız için teşekkür ediyorum öncelikle ben bu aracı eşimle birlikte kullanıcam.ben çok sakinaraç kullanırım hız hiç yapmam .Merak ettiklerim ise şöyle;

1-Easytronic ayrı tam otomatik ayrı olmak üzere 2 adet otomatik seçeneğimi var?
    2- Vites geçişleri hissedilir mi ?
    3- Bu şanzıman seçeneklerinde hill holder ve esp sunuluyor mu?
    4-1.2 otomatik seçeneğinde şehir içi yakıt tüketimi çok düşük geldi bana bu değer + 1 olarak değerlendirilebilir mi?

ben burada sorman önce biraz araştırdım fakat sahibinden com da satıcılar bütün özellikleri var olarak gösterdiği için kafam karıştı
  • 1- Evet opelde eastronic (robotize) ve tam otomatik tork konvertörlü (active select) şanzıman seçeneği var.

2- Vites geçişleri easytronic şanzımanın yapısı gereği 1den 2 ye geçişlerde hissedilir öyle aman aman bi durum söz konusu değil.

3-Corsalarda bildiğim kadarıyla hil holder sunulmuyor ek paket olarak alınabilir.Astralarda standart diye biliyorum.Esp easytronic şanzımanla beraber bazı modellerde var evet.

4-Ş.içi trafiğin durumu, bulunduğunuz konum ile ilgili veriler değişir ama türkiye şartlarında fabrika verisini yakalamak zor.

Eklemek istediğim dsg edc gibi çift kavramalı şanzımanlara oranla daha az sorunludur diyebilirim easytronicler için sistem basit manuel şanzımanın robotize edilmiş hali,masraf durumundada onlara nazaran daha ucuz haliyle.Öncelikle test etminizi öneririm sakin kullananlar için kesinlikle iş gören bi şanzıman.
  • Easytronic (robotize 5 ileri manuel şanzıman) sadece 1.2 benzin motorlu Corsa'larda mevcut.
    1.2'nin diğer şanzıman seçeneği ise 5 ileri manuel.

Tork konvertörlü klasik otomatik şanzıman ise 1.4 benzin motorlu Corsa'larda var.
    Fakat bu Active Select değil, daha eski nesil bir 4 ileri şanzıman.
    1.4'ün diğer şanzıman seçeneği de 5 ileri manuel.

1.3 dizel motorlu Corsa'larda ise otomatik seçeneği yok, yalnızca 5 ileri manuel mevcut.
    Bu bilgi şu an satılmakta olan sıfır dizel Corsa'lar için geçerli.
    2007'den 2010'a kadar 1.3 dizelde 6 ileri manuel ve 6 ileri Easytronic seçenekleri de mevcuttu, bu araçlar ikinci el piyasasında bulunabilir.
    Dizel Easytronic artık üretilmiyor, 6 ileri manuel ise Türkiye'ye ithal edilmiyor.

Yeni nesil "Active Select" 6 ileri tork konvertörlü klasik otomatik şanzıman Meriva, Mokka, Astra, Zafira ve Insignia'da mevcut.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Serdar99 -- 14 Mayıs 2013; 4:51:15 >

• arkadaşlar , 2 hafta önce opel corsa aktive enjoy 1.3 cdti 95 beygir araç aldık. uzun yola çıktım , daha önceden de opel corsa 2011 1.3 cdti 75 beygirlik olandan kullanmıştım. iki araç arasında dağlar kadar fark var bence. uzun yolda 100 km de 3.4 lt mazot yaktı.depoyu fulleyip ölçüm yaptım. petrol ofisinden aldım yakıtıda. sendika indirimi ile euro dizel burda 3,97 tl . km de 13,5 kuruş yakıyor. daha ne olsun.iyi yolculuklar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi velihoca -- 22 Mayıs 2013; 9:48:28 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: velihoca

arkadaşlar , 2 hafta önce opel corsa aktive enjoy 1.3 cdti 95 beygir araç aldık. uzun yola çıktım , daha önceden de opel corsa 2011 1.3 cdti 75 beygirlik olandan kullanmıştım. iki araç arasında dağlar kadar fark var bence. uzun yolda 100 km de 3.4 lt mazot yaktı.depoyu fulleyip ölçüm yaptım. petrol ofisinden aldım yakıtıda. sendika indirimi ile euro dizel burda 3,97 tl . km de 13,5 kuruş yakıyor. daha ne olsun.iyi yolculuklar.

Bu sonuca yol bilgisayarından mı ulaştın? Yoksa pompadan mı?
  • Arkadaşlar en sonunda depo'yu sıfırladım, tamamı istanbul şehiriçi "Ataşehir - Gayrettepe- Maslak arası" trafiğin en yoğun saatleri sabah 7:30 - 9 arası akşam 18:00-19.30 arası olmak koşulu ile 640 km yaptım , 100 km de ortalamam 7.032 lt ye tekabül ediyor yani km başına 0.32 kuruş.

Araç 2012 1.4 enjoy 100bg benzinli

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi skysoblue85 -- 22 Mayıs 2013; 10:49:54 >
  • pompadan yakıt alıp ölçüm yaptım. yeni motorları daha az yakıyor....
  • quote:

Orijinalden alıntı: skysoblue85

Arkadaşlar en sonunda depo'yu sıfırladım, tamamı istanbul şehiriçi "Ataşehir - Gayrettepe- Maslak arası" trafiğin en yoğun saatleri sabah 7:30 - 9 arası akşam 18:00-19.30 arası olmak koşulu ile 640 km yaptım , 100 km de ortalamam 7.032 lt ye tekabül ediyor yani km başına 0.32 kuruş.

Gayet güzel değer.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sapultra

quote:

Orijinalden alıntı: skysoblue85

Arkadaşlar en sonunda depo'yu sıfırladım, tamamı istanbul şehiriçi "Ataşehir - Gayrettepe- Maslak arası" trafiğin en yoğun saatleri sabah 7:30 - 9 arası akşam 18:00-19.30 arası olmak koşulu ile 640 km yaptım , 100 km de ortalamam 7.032 lt ye tekabül ediyor yani km başına 0.32 kuruş.

Gayet güzel değer.

gayet güzel değerler tabi benim ki bile daha fazla tüketiyor litre bazından bende bir anormallik olduğu ortada
  • İkimizin aslında araba kullanması haram,motorsiklet almamız lazım da Orkun gibi kolumuzu bacağımızı kırar mıyız orası mesele işte
  • quote:

Orijinalden alıntı: sapultra

İkimizin aslında araba kullanması haram,motorsiklet almamız lazım da Orkun gibi kolumuzu bacağımızı kırar mıyız orası mesele işte

ben hiç güvenmiyorum kendime o konuda
  • 
Sayfa: önceki 4344454647
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.