Şimdi Ara

'Corsa' Yakıt tüketimi (40. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.045
Cevap
6
Favori
94.627
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3839404142
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ben 1.3 75 BG corsa dizel aracımı nisan ayında teslim aldım ve 4 aylık süre içinde 5700 km yol yaptım,(klima hep açık vaziyettedir) araç ilk 5000 km'de şehir içi yokuşlu yolda 100 km'de 7.5-8 litre tüketiyordu,şehirler arası yolda ise tüketim 5,5 litreydi,ancak 5000 km'yi geçtikten sonra yakıt tüketimi hissedilir derecede düştü eskiden full depo ile yol bilgisayarı 680 km gösterirken şimdi 925 km'yi gösteriyor.dün bi deneme yaptım ve CC ile 110/h km sabit hızda 400 km normal yol 300 km otoban 110 km kadarda şehir içinde yol aldım ve yakıt lambası yandı depoyu fulledim 40.5 Litre yakıt aldı(bu mesafeleri alırken klima devamlı 3. seviyede acıktı hiç kapatmadım,araçta 2 kişi yolculuk yaptık).bugünden itibaren full depo ile şehir içinde (klima açık)yol almaya başladım ve 30km/h ortalama hız ile yol bilgisayarı 5,8 lt/100 km gösteriyor.demek istedigim bu araçlar 5000 km yi devirdikten sonra bayagı tasarruflu hale geliyor.klimayı acmasam uzun yolda 110 km/h ile 1000 km'yi rahat görürdü.bnce sabredilerek 90 km/h ile sabit gidilirse 1000 km'yi rahatlıkla devirir.ben 1.4 polo dizel kullanıyordum oda cok tasarruflu bi aractı ama kıyasladıgımda corsa dizel klima acık halde dogru devirlerde kullanıldıgında kesinlikle yakıt tasarrufunda 1.numara diyebilirim.

• bende 2004 1.3 cdti corsa var 156 bin kmde. 8-9 km lik periyodlar halinde20 tl mazot ile 90 km gittim şehir içi. Akaryakıtı lukoilden alıyorum 3.69 litre fiyatı. Ayrıca her gidişimde arabayı yıkattırıyorum ücretsiz olarak ve üstüne bol bol buz gibi meşrubat içiyorum

Aracın yağını değiştirip bor-power katkı koyduktan sonra yakıt tüketiminde azalma oldu. Daha önce 2-3 marşta anca çalışan araba artık tek marşta çalışıyor.

Aracı 15.750 tl ye aldım geçen ay, bir de şu durum var ben arabaya her bindiğimde son ses müzik dinliyorum ve farlar açık gidiyorum. Arabada ses sistemi var bu da yakıtı etkiler mi?

2500-3000 arası vites değiştiriyorum 1den 2 ye geçerken yoksa 2. vitesin başı ölü oluyor araba:) genelde boşa almayı seven biriyim, bazen arabayı limitleinde bazende çok narin kullanırım :)

• Bende 2012 model corsa 1.3 cdti enjoy paket var 16 jantlı lastik basınçları 35 yaptım 8000 kilometrede yol bilgisayarının ortalama tüketim verisi 4.9 lt yaptığım hesaplara göre doğru şehir içi depoyla 900 km fln yapıyoruz :)
  • Bayram dolayısıyla Isparta- Antalya yaptım,kütahyaya kadar trafik nedeniyle 9.1 ortalama yaptım ,oradan sonraki ortalamam 7.7 litre olarak gözüküyor şimdilik. 100-120 arası hız,klima kapalı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bayramda Ankara-Konya arası gidip geldim. Eve vardığımda çeyrek depo yakıt vardı ve 510 km yol yapmıştım. Bayramın 1. günü akşam yola çıktım haliyle yollar boştu 120 km/h hıza sabitleyip genelde hız sabitleyici ile gittim. Dönüşte de 120 km/h hızı geçmeden biraz trafik ve 2 adet radar kontrolünden geçerek geldim. Yol bilgisayarı verisine göre eve geri döndüğümde ortalama tüketim 6,7 lt/100km görünüyordu. Yol boyunca klima sürekli açıktı.
  • Yol Bilgisayarın'da ki degerlerin sırasıyla ne anlama geldiğini yazabilecek ,resimle veya simgelerle paylaşabilecek olan var mi aranizda?

• quote:

Orijinalden alıntı: maholin79

Yol Bilgisayarın'da ki degerlerin sırasıyla ne anlama geldiğini yazabilecek ,resimle veya simgelerle paylaşabilecek olan var mi aranizda?

1. Katedilen mesafe (km) *
    2. Ortalama hız (km/h ) *
    3. Toplam tüketilen yakıt (l) *
    4. Ortalama tüketim (l/100 km ) *
    5. Anlık tüketim (l/100 km veya l/h)
    6. Katedilebilecek mesafe (km)
    7. Kronometre

Birinciden itibaren, ayar düğmesini ileri doğru çevirerek göreceğiniz sırada yazdım.
    * işaretli olan ilk 4 değerin her biri kolun ucundaki düğmeye 3 saniye basılı tutarak sıfırlanıp ölçüm yeniden başlatılabilir.
    6 saniye basılı tutarsanız bu 4 değerin hepsi birden sıfırlanır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Serdar99 -- 29 Ağustos 2012; 9:35:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Serdar99

quote:

Yol Bilgisayarın'da ki degerlerin sırasıyla ne anlama geldiğini yazabilecek ,resimle veya simgelerle paylaşabilecek olan var mi aranizda?

7. Kronometre

Birinciden itibaren, ayar düğmesini ileri doğru çevirerek göreceğiniz sırada yazdım.
    * işaretli olan ilk 4 değerin her biri kolun ucundaki düğmeye 3 saniye basılı tutarak sıfırlanıp ölçüm yeniden başlatılabilir.

Çok teşekkür ederim.Bayağı bir yardımcı oldu.

• quote:

quote:

7. Kronometre

Teşekkürler,
    6sn olayını bilmiyordum. Hersaferinde 4 değeride ayrı ayrı sıfırlıyordum.

• Güncel...
  • opel corsa 1.4 2005 model sehır dısı 133 kmde 30 tl yaktı yorumları alıyım. sehır ıcı denemedım. yenı aldım aracı
  • Yol bilgisayarının total ortalaması ilk kez 9 litrenin altına düşerek 8.9 göstermeye başladı, bu benim için büyük bir başarıdır
  • Arkadaşlar yol bilgisayarı 80 km'lik yakıt kaldığını gösteriyor. 0'ın altına düştükten sonra araç biraz daha km alabilir mi yoksa bu 80 km de biter mi yakıtım?

Acil cevap yazarsanız sevinirim ona göre yakıt alacam...
  • quote:

Orijinalden alıntı: hakankaya1986

Arkadaşlar yol bilgisayarı 80 km'lik yakıt kaldığını gösteriyor. 0'ın altına düştükten sonra araç biraz daha km alabilir mi yoksa bu 80 km de biter mi yakıtım?

Acil cevap yazarsanız sevinirim ona göre yakıt alacam...

depoyu boş konumda sürmeyin derim. nasıl olsa yakıt alınacak
  • Bahar-yaz aylarında 450-500 km'yi görürken son birkaç depoda 400 km'yi zor geçtim.
    Havalar soğudu diye mi nedir ?
  • Litre bazında aynı yakıyoruz abi,ya çok trafiğe giriyorsun ya da sağ ayakta bir iradesizlik mevcut

• İkisi de doğru
  • benimde tüketim 7.0 litre civarında ortalama. tabi bu şu aralar biraz evcimen takılmaya başlamam ile artacaktır. çünkü ev ile iş arası gidiş geliş ortalama 10,00lt/100 km
  • quote:

Yol bilgisayarının total ortalaması ilk kez 9 litrenin altına düşerek 8.9 göstermeye başladı, bu benim için büyük bir başarıdır

Bu aralar tekrar 9'un üstüne çıktık...
  • 2012 model 1.3 cdti enjoy paket corsamla 13 bin kmyi devirdik. her depo doldurduğum da yol bilgisayarını sıfırlıyorum. ortalama yakıtı 100 km de 5.2 lt. bi 10000 de çok yakmaya başlamıştı hava filtresini değiştirdim kendine geldi. birde kışın motor ısınana kadara üzüyor yakıt konusunda sabahları gaza dokunmuyorum.
  • 
Sayfa: önceki 3839404142
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.