Şimdi Ara

'Corsa' Yakıt tüketimi (39. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.045
Cevap
6
Favori
94.627
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3738394041
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sakarya gibi nispeten trafigin olmadigi bir yerde 7 litrenin altina inmiyorsa sizin lpgli corsaniz olsa da ayni degerleri tutturma ihtimalini de dusunmeniz gerek. Ben istanbulda 6.4 litre ile geziyorumki sadece isten eve gidip gelsem 9 litreye yakjn olacak ortalama. Keyfim icin gezmelerim anca 6.4 mertebesine indiriyor. Eski kasa corsa c varken 5.5 litreye kadar dustugu oluyordu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sapultra

quote:

Orijinalden alıntı: berk_in

quote:

quote:

Arkadaşlar,iki gündür bu başlık altında aradım ama bulamadım.Ya gözümden kaçtı,ya da hakikaten yok.Corsa D 1.4 ecotec twinport aracını (1.4 100 bg) LPGli kullanan var mı? Varsa şehir içi ve şehir dışı yakıt tüketimini litre olarak yazabilir mi?

Yaklaşık olarak benzin tüketiminizin üstüne 1-1.5 litre koyabilirsiniz.
    Örn.şehiriçi 9 lt yakıyorsa 10-10,5 litre LPG tüketecektir.

Genelde litre olarak benzin tüketiminden %20-%25 fazla diyorlar biliyorum.Corsa 1.4 twinportun teknik verilerdeki şehiriçi yakıt tüketimi 7.3 litre.Bu rakamın günlük hayata 8.5-8.8 olarak yansıdığını kabul edelim.Bu durumda bu araca lpg takılırsa şehiriçi 11 litre gaz tüketecektir.Sakarya'da gazın litresi 2 lira,yani şehir içi 100 km'de 22 lira! Benim 2008 1.3 cdti 90 bg corsam şehir içi ne yaparsam yapayım 7 litrenin altına düşmüyor,yani şehir içinde 100 km'de 26-27 lira.Acaba satıp 1.4 lpg'li mi alsam diye düşünüyorum

Hesabınız doğru,ben 1.86'dan aldığım için 1.8 motorla 20 kuruş gibi bir şehiriçi tüketimim var
    Ama LPG fiyatları değişken sonuçta,yani ortalama olarak dizelle aynı diyebiliriz ama dizelden çok daha ekonomik demek çok gerçekçi olmayacaktır.

Ancak lpg'nin fiyatı 2.5 olursa benim aracımla eşitlenir gibi duruyor (11*2.5=27.5) .Yılın 9 ayı Sakarya'da yaşıyorum ve shellde lpg 2 lira.Ama 1.80e satan da var.Bide şu durum var,lpg'ye zam gelirken motorinin fiyatının da sabit kalmayacağını düşünüyorum.Sonuç olarak 1.4 twinportu lpg li kullananlardan kışın ne kadar yaktığını öğrenmem lazım

• Corsa C gerçekten dha ekonomikti ama burada aracın ağırlık artışınıda göz önüne almak gerekiyor.
    bir keresinde alışverişe gittiğim bir yerde, yolda bir arkadaş işaret etti , aracın yakıt tüketimini sordu. Onunda şikayeti çok yakma idi. Şu anda bende karma tüketim yol bilgisayarına göre 6,7 lt. Akşam eve giderken trafikte ve full klima açık gidiyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: TiFoSi_BJK

Sakarya gibi nispeten trafigin olmadigi bir yerde 7 litrenin altina inmiyorsa sizin lpgli corsaniz olsa da ayni degerleri tutturma ihtimalini de dusunmeniz gerek. Ben istanbulda 6.4 litre ile geziyorumki sadece isten eve gidip gelsem 9 litreye yakjn olacak ortalama. Keyfim icin gezmelerim anca 6.4 mertebesine indiriyor. Eski kasa corsa c varken 5.5 litreye kadar dustugu oluyordu

Zaten ben de onu düşünüyorum,bir de dizelden lpg'ye geçmek mantıklı mı değil mi diye kafamı kurcalıyor.Ayrıca lpg Sakarya'da ucuz,yılın 8.5-9 ayı Sakaryadayım.Onun haricinde Tekirdağ/Çorlu'da yaşıyorum,orda biraz daha pahalı.Daha önce de hiç lpg'li araç kullanmadım,ne tür sıkıntılar çıkarır,ya da çıkarır mı hiç tecrübem olmadı.
  • ben şahsen lpgli araçlara karşıyım. güvenmiyorum hem can hem mal açısından.
  • 1.4'ün LPG'de yakacağı hesapladığın gibi 11'i geçmez,ben bile 12 lt civarını görmek için resmen çaba harcıyorum.
    Ha,dizel araçtan tasarruf için LPG'li araca geçer miyim,hiç sanmıyorum.İyi usta bulmak dert,servis dert,twinport motorlar tam uyumlu değil,vs.
    Ben dizel kullanımından keyif almıyorum.LPG tercihim bu yüzden.
    Aracınız temizse,memnunsanız sırf o yüzden satmanın bence mantığı yok.Kullanım stilinizi gözden geçirin,kısa mesafe kullandığınızı tahmin ediyorum,ne kadar tasarruf edeceksiniz ki LPG'ye geçseniz ?

Güvenlik konusu bence en son düşünülecek şey,tanklar,multivalf elektrovalf vs. gibi güvenlik ekipmanlarının hepsi dünya standardında üretiliyor.Burda korkulacak tek şey montaj,onda da en ufak bir güvenlik açığında sızdırmazlıktan geri yolluyorlar zaten.
  • Şehir dışına çıkmadığım zaman ayda 650-700 kilometre yol katediyorum ve dediğiniz gibi bunlar kısa mesafe.Kullanım tarzım bazen sakin (1800-2600 devir arası) ancak normalde sportif kullanımı daha çok seviyorum.2004 yılından beri benzinli aracımız olmadı,kısacası birazda devir saatini 5000-6000lerde görmeyi çok özledim.Hem bu sebeplerden hem yakıt tüketiminden hem de model yükselteceğimden dolayı bu aracı düşünüyorum.Benim aracım 2008 model,kazası ve boyası hiç yok,27 binlira gibi piyasası var.29-30binliraya 2011 model 1.4 corsa bulursam ayrıca makyajlı kasa da olacak.Ayda da hesaplarıma göre ortalama 100 lira kar edeceğim.Ben lpg ile kullanacak olsamda ; 100 beygir gücünde motora sahip,nispeten yüksek devirlerde benim dizel corsama göre daha performanslı bi araca sahip olacağım.Bu sizce iyi bir fikir mi?
    Ha birde,1.3 motor yazları klima açıkken beni çok zorluyor,1.4 benzinlide de bu durum devam eder mi bilmiyorum.Etmezse buda cabası :)
    Edit:Twinport 1.6 astra ve vectra ile lpg kullanan arkadaşlarım var ve gayet memnunlar.Twinport motor ile lpg uyumlu değil mi? Hatta bildiğim kadarıyla bi ara opellere kendi servislerinde landirenzo lpg tankı monte ediliyordu...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berk_in -- 20 Temmuz 2012; 17:36:01 >

• 1.2 corsa d (LPG) 185 km. de 3 kişi bagaj full,klima arasıra açık 25 tl lpg (90 km/h 'yi geçmemek kaydıyla)...
  • quote:

Orijinalden alıntı: tagogel

1.2 corsa d (LPG) 185 km. de 3 kişi bagaj full,klima arasıra açık 25 tl lpg (90 km/h 'yi geçmemek kaydıyla)...

185 km yi 25 liralık lpg ile mi gittin? Litresini kaça alıyosunuz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: sezerkosar

quote:

Orijinalden alıntı: genius350

quote:

Aracim 2012 1,2 16 jant benzinli essentie su an 8000 km dayandi depoyu fulledim gosterge yarim deponun uzerinde 260 km de tahminim 450-500 km arasinda kirmizi isik ysnar 15000 km normale doner diyor herkes ama berbat bir yakit tuketimi var lpg taktiramiyorum artik garantinin bittigi gun lpg taktiracsgim .kisin bir depo ile 400 km gectigimi hatirlamiyorum

5000 den sonra düşüş başlar. Ne tür yol şartlarında kullanıyorsunuz ?

Ben genel olarak 1 depo = 600 km hesaplarım hep ve genel olarak tuttu.
    C kasada 850 km yapmıştım ama bu kasada daha menzil testi yapmadım.
    antalya izmir arası, araç full dolu, biraz da süratli 700 km yaptım. ama yakıtımı opetten alma hatası yapmıştım yola çıkarken.araba rampada şişti, hemde çok yakıt yedi. BP olsaydı rahat 800 yapardım.
    Kullanım, yol koşulları ve araçtan sonra en önemli faktörlerden biride yakıt kalitesi.
    Ben sadece 2 ayrı BP istasyonundan alıyorum. arabanın çekişide, seside, tüketimide değişti. (4-5 alımdan sonra hissetmeye başladım)

Valla kullandigim yerler fazla yokus degil arkadadim heryerden yskit aldim arkadasim yazin en son petrolfen aldigim tam depo ile kirmizi isik yandiginda 470 km gosteriyordu vites yukseltme 2000 devirde yapiyorum acaba diyorum 16jant orjinal olmadigindan yakiti etkilermi yani bu yaz o kadar klimayi da acmadim. Garanti bitince hemen lpg taktiracsgim. Kisin yine sapitti iyicene 9,5-11 arasinda dolasti belki araba yenidir dedim. Acaba diyorum cevre yolunda devri zorlayip motor acilirmi ne dersiniz?

selam,

Aynı dertten muzdarip, araba konusunda da bi o kadar titiz olan ben, dayanamadım kit taktırmak zorunda kaldım. aracım euro5 motor 1.2 eastronic corsa , 2011 mayısında taktırdım, arabamın garantisi henüz bitmemişti o dönem, çok şükür herhangi kronik bir sorun ile karşılaşmadım. 20.000 km lpg ile yolculuk yapıyorum. ayda yaklaşık 200 tl maliyet avantajım var.

kıssadan hisse , ayda 1000 - 1500 km. yol yapıyorsan, iyi marka ve iyi usta bulursan, arabanı en az 5 sene kullanmayı düşünüyorsan , tereddütsüz yaptır derim...

• quote:

quote:

1.2 corsa d (LPG) 185 km. de 3 kişi bagaj full,klima arasıra açık 25 tl lpg (90 km/h 'yi geçmemek kaydıyla)...

lt si 2,10
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Aracim 2012 1,2 16 jant benzinli essentie su an 8000 km dayandi depoyu fulledim gosterge yarim deponun uzerinde 260 km de tahminim 450-500 km arasinda kirmizi isik ysnar 15000 km normale doner diyor herkes ama berbat bir yakit tuketimi var lpg taktiramiyorum artik garantinin bittigi gun lpg taktiracsgim .kisin bir depo ile 400 km gectigimi hatirlamiyorum

antalya izmir arası, araç full dolu, biraz da süratli 700 km yaptım. ama yakıtımı opetten alma hatası yapmıştım yola çıkarken.araba rampada şişti, hemde çok yakıt yedi. BP olsaydı rahat 800 yapardım.
    Kullanım, yol koşulları ve araçtan sonra en önemli faktörlerden biride yakıt kalitesi.
    Ben sadece 2 ayrı BP istasyonundan alıyorum. arabanın çekişide, seside, tüketimide değişti. (4-5 alımdan sonra hissetmeye başladım)

Valla kullandigim yerler fazla yokus degil arkadadim heryerden yskit aldim arkadasim yazin en son petrolfen aldigim tam depo ile kirmizi isik yandiginda 470 km gosteriyordu vites yukseltme 2000 devirde yapiyorum acaba diyorum 16jant orjinal olmadigindan yakiti etkilermi yani bu yaz o kadar klimayi da acmadim. Garanti bitince hemen lpg taktiracsgim. Kisin yine sapitti iyicene 9,5-11 arasinda dolasti belki araba yenidir dedim. Acaba diyorum cevre yolunda devri zorlayip motor acilirmi ne dersiniz?

selam,

Aynı dertten muzdarip, araba konusunda da bi o kadar titiz olan ben, dayanamadım kit taktırmak zorunda kaldım. aracım euro5 motor 1.2 eastronic corsa , 2011 mayısında taktırdım, arabamın garantisi henüz bitmemişti o dönem, çok şükür herhangi kronik bir sorun ile karşılaşmadım. 20.000 km lpg ile yolculuk yapıyorum. ayda yaklaşık 200 tl maliyet avantajım var.

kıssadan hisse , ayda 1000 - 1500 km. yol yapıyorsan, iyi marka ve iyi usta bulursan, arabanı en az 5 sene kullanmayı düşünüyorsan , tereddütsüz yaptır derim...

Arkadasim arac 2011aralik cikisli garanti 2013 aralikta bitiyor sence bu riske girilirmi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

selam,

Arkadasim arac 2011aralik cikisli garanti 2013 aralikta bitiyor sence bu riske girilirmi?

tereddütünü çok iyi anlıyorum, benim aracın garanti bitimine 1 sene kala yaptırmıştım. bende sorun çıkmadı,ama sende çıkar sonra bana sövme şans işi diyelim.
    önemli bir hatırlatma : garanti dışı kalacak olan (servise bizzat sordum) lpg ile ilgili motorda sorun yaşarsanız bu garanti dışı, ancak aracın diğer mekanik ve elektronik aksamları garanti kapsamında devam edecek...
    bir sonraki soru nerede kaça yaptırdın olabilir. 1400 tl 10 taksit zavoli kit taktırdım.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

selam,

tereddütünü çok iyi anlıyorum, benim aracın garanti bitimine 1 sene kala yaptırmıştım. bende sorun çıkmadı,ama sende çıkar sonra bana sövme şans işi diyelim.
    önemli bir hatırlatma : garanti dışı kalacak olan (servise bizzat sordum) lpg ile ilgili motorda sorun yaşarsanız bu garanti dışı, ancak aracın diğer mekanik ve elektronik aksamları garanti kapsamında devam edecek...
    bir sonraki soru nerede kaça yaptırdın olabilir. 1400 tl 10 taksit **** kit taktırdım.

bilgilerin için teşekkürler arkadaşım ne marka kit taktırdım onu öğrenebilirmiyim bide lpg hariçler garanti kapsamında diyorsunda oluşan arızayı lpg ye bağlarlarsa ne yapacağız bide taktırdığın kitte arıza sinyali çıktımı hiç lpg yi taktırdığından beri cevaplarsan sevinirim bizim bursada bu işi en iyi yapan servis bildiğim toöurcuk oto oda atiker marka takıyor

• Arkadaşlar araç 97 model Corsa GSİ 1.6 16v 106bg ve ilave olarak JSV kazan tip açık hava filtre,spor egsoz vardır

Aracı sadece Ankarada şehir içi trafikte kullanıyorum,lpgyide yanlızda Opetten alıyorum.

Hesaplamalar şu şekilde;

Araç 2000-2500 devirlerde 80-90km hız ile şehir içi trafikte(dur-kalkların olduğu) lpg 2.05 iken 20tl ile 111km yol yapıyor.

Aynı şekilde kullanımda lpg 1.95tl haliyle alınan durumda 10.25litreye tekabül ediyor. 122km yol yaptım

Bu hesapla son inidirimlerle 1.95 fiyatıyla 20tl ile 125km yol yaptım buda tam 16kuruş oluyor.

Araç gsi olduğu için bastıgınız zaman(6000-6500 devirlerde) yakıt tüketimi 40-50kuruşa bile çıkar ama bu kullanımda benim ulaşabildiğim minimum değer bu şekildedir.

Yapılan test aracın lpgsi tamamen bitip uyarı verip enaz 500metre daha bu şekilde gidildikten sonra benzine alınarak sıfırlanmış ve 20 tl lpg alındıktan sonra bitti uyarısı alındığı andaki ara değerle hesaplanmıştır.

Araçtaki lpg markası AKL'dir.

ÖNEMLİ DİPNOT: Aracın üzerinde hala kış lastikleri vardır,mali imkansızlıktan değiştiremedim tüketim ona rağmen böyledir.

SORU:Ankaralı arkadaşlar bilirler suan Opette lpg 1.95tl iken Aktaş mevkinde Mercan gaz da 1.75tl'dir.Genelde taksiciler ordan alır,o şekilde bilinir.Burdan alınan lpg Opetten alınan alınan lpg ile aynı yol performansını yaptırırmı sizce,yani bu hesaba göre 1.75tl lpg alınarak 139km yapılabilmeli.Sizce bu oranı yakalamak mümkünmdür?

• quote:

quote:

quote:

lt si 2,10

6.4 litre ortalama tutturmuşsunuz,gerçekten dolu bir araç için mükemmel..
    Ben tek kişi artı dolu bagaj ile 100 civarı sabit giderek 6.9 litre LPG yakmıştım.

• quote:

quote:

quote:

quote:

lt si 2,10

6.4 litre ortalama tutturmuşsunuz,gerçekten dolu bir araç için mükemmel..
    Ben tek kişi artı dolu bagaj ile 100 civarı sabit giderek 6.9 litre LPG yakmıştım.

arabada 3 kişi dediysekte sen bana bakma ; biri eşim, diğeri ablam fazla kilolu değiller...

• isterse tek kişi olsun süper lpg tüketimi...
    Mazot fiyatı artarken LPGnin neredeyse yerinde sayması sebebiyle LPGli araçlar çok cazip hale geldi.
    bundan yaklaşık 1.5 2 sene evvel shellde mazot 3 liranın biraz altında iken burada lpg 2 lira civarıydı. hatta o zaman şahin vardı bende... 2.05e filan lpg aldığımı hatırlıyorum... Şu an mazot neredeyse 4 lira olmuşken lpg burada 1.99 a alınabiliyor...
    Dizel araba almak artık ne kadar mantıklı bilmiyorum.
    Uzun yolda çok sakin kullanım ile (75km/h) 3.6 litre filan yakalayabiliyorum. Ama çoğu insan göremez bunu. 3.6 x 3.9 = 14.04 TL/100km bir tüketim eder
    Sizin tüketiminiz ise 25/1.85 = 13.5 tl/100km eder.
    Araca verdğimiz ekstra 4000-5000 tl filan da düşünülünce elde kalan ekstra bagaj hacmi de bize züğürt tesellisi olur :)
    Sözün özü: güncel mazot-LPG fiyat oranında dizel araba alınmaz.... LPG çok daha avantajlı....
    Saygılarımla

arabada 3 kişi dediysekte sen bana bakma ; biri eşim, diğeri ablam fazla kilolu değiller...
    [/quote

• corsa d 1.4 otomatik benzinli temmuzdan bu yana otobanda 8.5, şehiriçinde 9.0 gördügüm en iyi rakamlar..genel anlamda lıkır lıkır içiyor...
  • Araç daha yeniyse normal de şehiriçi şehirdışı arasında bu kadar az fark olması garip geldi.
  • 
Sayfa: önceki 3738394041
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.