Şimdi Ara

'Corsa' Genel (2038. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42.182
Cevap
81
Favori
2.532.643
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 20362037203820392040
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    3 ay once mobil 1 0-40w dexos 2 doldurttum. Eski bir hepsiburada calisani olarak deponun cok guzel havalandirildigini soyleyebilirim. 10 futbol sahasi buyuklugunde kapali bir depo. O yuzden dusunmeden aldim. Urunun arkasinda da dolumdan itibaren 5 yil icinde kullanilmali yaziyor.. doldurtmasan 1 saat kadar once iyice calkalayip doldurttum. Masallahi var castrol 5-30w den sonra ilac gibi geldi. Mobil 1 gercektrn 1 numara ama motulu denemedim.. onu da cok ovuyorlar aslinda aradigim yagi buldum ama motula da sans vermek istiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi khanstern -- 6 Ekim 2017; 21:55:27 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • @biuu motor yağı konusuna yazdım ama vezir nickli birini göremedim. 0w30 un 0w40 tan da mı iyi olduğunu söylüyorsunuz yani ? doğru mu anladım ?

@khytr89 Dediğiniz gibi 5 yıl raf ömrü var ama 2015 yağı koymak yerine 2017 yağı doldurmayı tercih ederim. Motul un de 5w30 u var ve oda övülüyor baya.

geçen pazar hb %15 indirim yaptı 150 tl üzeri kargo bedava idi ama almadım keşke alsaymışım inşallah bu pazar yaparlarsa aynı indirimi yapıştırırım hemen :)
  • mob411 kullanıcısına yanıt
    Hocam makine mühendisi değilim ama bir ara o forumda çok takıldım. Öğrendiğim şunlardı.

Motor yağı numaralarını okurken ilk rakam motorun soğukken ki viskozitesini ifade ediyor. Ne kadar düşükse o kadar ince. Son rakam ise motor ısınınca ne kadar kalınlaştığını ifade ediyor.

0w yağlar soğuk motorda aşınmayı minimuma indiriyor.

10w ile başlayan yağlarda kışın aşınma fazla olur. 5w ile başlayanlarda aşınma azalırken, 0w ile başlayanlarda aşınma min. oluyor.

Son rakam ise yazın ya da sıcak motorda yağın kaç numara gibi davranacağını ifade ediyor.

Ben ilk başlarda aracımı yazın Aydın sıcağında kullandığım için 0w 40 kullanıyordum. Bu bana kışın rahat çalışma, yazın eksilteme yapmadan kullanmamı sağlardı.

Sonra ekonomik nedenlerle Gm 5w 30 a geri döndüm.

Şimdi 0w 40 ı ele alalım. 40-0 = 40 yani aralığımız 40. Bu 40 birimlik aralık için yağa ekstra katkı(polimer) konuyor.

0w 30 a bakalım 30-0=30 Fark 30 a düştü. Daha az katkı var ve haliyle kışın çok daha iyi koruyormuş.

Ancak yaz sıcağında ne yapacağını anlamak için teknik şartnamesini incelemek lazım.

Fakat her durumda servin koyduğu gm5w 30 dan daha iyi koruyacağı kesin.

Ben yerinizde olsam castrole geçerdim. İsterseniz bu konuyou o forumda tartışın teknik şartnamelerini incelesinler.

Konu aktif ve vezir hala konuda yanlış yere bakmış olabilirsiniz.

https://forum.donanimhaber.com/motor-yagi-ile-ilgili-tum-paylasimlar--6792166-497#129279491

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi biuu -- 7 Ekim 2017; 15:25:54 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Benim aracımda dün sabah titreyerek çalıştı aha dedim kızdırma bujisi gitti. Aracı kapattım açtım arıza lambası yandı.

Hah dedim güle güle TLciklerim.

Geçen sene bir tanesi yanmıştı servis tanesi 80tl dedi, 4 ünü değiştirelim kısa sürede diğerleride gider demişti. O sıra durumum olmadığı için tekini değiştirdim. Sonra çıkan ürüne baktım beru denen bir marka kullanıldığını gördüm , internette 20-30tl ye satılıyordu. Hazır arıza lambasını söndürmüşlerken sıradan bir ustaya gidip değiştirecektim sonra araya zaman girdi üşenmiştim.

Şimdi hem değişim hem arıza lambasını söndürmek için yetkili yada özel servise gidecektim.

Aklıma yakınlardaki bosch car servis geldi. Gittim 2 ve 3 numara yanmış. Kontrolünü kızdırma bjisi ile akü arasına kablo değdirerek yaptılar. Aküye bağlı kablodan kıvılcım çıkarmayanlar bozuk kızdırma bujisi idi.

Tanesine 70tl+20tl işçilik dedi. Ben takımı yani 4ünü değiştireceğim çok pahalı. Hem yetkili servis daha ucuz fiyat veriyor dedim.

Yetkili servis mümkün değil o fiyata vermez dedi. Aracım 5 yaş üstü gayet mümkün dedim.

Peki 4ü 250 olsun dedi. Nakit vereceğim deyince 230tl de anlaştık.

Benim aracım 100bine dayandı 5yaşında. Aracınız bu özelliklere yakınsa kışa girerken servisinde kullandığı Beru kızdırma bujilerinden alıp yenilemenizi tavsiye ederim.

• biuu kullanıcısına yanıt
    Hocam benimde motor sogukken rolantide bi 1 dk kadar dalgalanma oluyor. Once egr temizleme ve dizel pertikul temizleme spreyleri aldim onlari deneyecegim olmadi sirada gaz kelebegi var ama benim araba dizel bujilerle ilgili bir sey etkiliyor olabilir mi..

• @khytr89 araç dizel miydi ? dizelse gaz kelebeği yok diye biliyorum hocam

@biuu hocam 5w-30 dan şaşma diyorlar oynama çok diyorlar ama kışın 0w ın daha iyi olacağını düşünüyorum. Başka bir konuya yazdım Parlama noktası filan da önemli, m1 esp 5w-30 olanın 263 , castrol 0w-30 200 , m1 esp 0w-40 ise 234 yazıyordu. Mobil daha dayanıklı 0w-40 koyduracaktım ama hep 2015 üretimi yağ mevcut.

Castrol ise 2017 yağ , raf ömrü var ama tercihen tarihi en yeni olanı seçmek daha iyi yatıyor kafama :) Benim araçta 2011 6 yaşında şimdiye kadar kızdırma bujisi sorunu çıkmadı ama ileride yaparsa yetkili servise götürürm bende. Yaştan dolayı indirim çok iyi oluyor dışarıya gitmeye gerek kalmıyor.

Ha birde geçen aracı yokuşta kaldırırken benden mi geldi bilmiyorum çınnnn çınnnn tarzı bir ses geldi. Debriyaj ile alakası var mıdır hoşuma gitmeyen bir sesti.
  • quote:

Orijinalden alıntı: khytr89

Hocam benimde motor sogukken rolantide bi 1 dk kadar dalgalanma oluyor. Once egr temizleme ve dizel pertikul temizleme spreyleri aldim onlari deneyecegim olmadi sirada gaz kelebegi var ama benim araba dizel bujilerle ilgili bir sey etkiliyor olabilir mi..

Sübaplar gidiyor olabilir

• TiFoSi_BJK kullanıcısına yanıt
    Hocam konuya hakim bir arkadasima sordum arac otomatik jiklet mi ciklet mi oyle bir modda basliyormus

Motor sicakken yapmiyor ve sicak havalarda da yapmiyordu.. havalar sogudu yagmurlar geldi boyle oldu..

Sorun olmasi icin her calistiridiginda bunu yapmasi ve ciddi dalgalanma yapmasi gerekiyor dedi arkadasim..

Kis geliyor bir kis bakimina gotureyim yetkili servise.. elimde kalacak diye tirsiyorum en kucuk seyde

• Otomatik jigle de çalışıyor, soğuklarda yapıyorsa benim teşhis doğruluğu artıyor motor ısınınca keser

• 2007 makyajsız enjoy D kasam var.

Makyajlı D kasanın

tampon panjur farlar sis farları ile değiştiren var mı?

Oluyor deniyor çıkmacıları dolaşacağım.

Bir de piyasası ne bana 1500 e patlar gibi geldi farlarla..

Eskileri de kendim satsam 1000 e yırtar mıyım?

Diğer soru boya işi. Büyük ihtimalle makyajli kasada Z157 kodlu gri yok galiba onu nasıl hallederiz?

• Arkadaşlar selam, Ben sağ arka kapıyı sürttüm ve kapının açma kolu kısmı hizasının biraz arkasından kapının sonuna kadar derin bir çizik oldu(10 cm falan), o bölüm de hafif içeri göçtü.

Bunun için sanayiye gitsem eskiye döndürün desem bana ne derler? Komple yapmak için kapıyı komple boyamak mı gerekir? Bunun faturası nolur?
  • enginckc kullanıcısına yanıt
    Boyayi bilmiyorum ama parcalar uyuyor. Tamponun ayni rengini bulamazsaniz boyatacaksiniz mecburen

• Red Alert kullanıcısına yanıt
    Selam kardesim. Arabayi surmeye yeni basladiysan bence simdi yaptirma.. hele ki bu mevsimde hic yaptirma. Yazin yaptirman boyanin kaliciligi icin daha iyi. Incelerler eger gocuk duzeltme uygulanabilirse yapilir ama uygulanamazsa kapi saci degisimine gidebilirler. Macun surdurme derim. Fotografini atarsan daha saglikli yardimci olabilirim

• arka cam resistansın üstünde reis opel yazısı ve amblemi mevcut sticker halinde ama harfler ve opel simgesi tek tek yapıştırılmış. Sökmeye kalktım sökülmedi. Isıtıp mı yapmalıyım acaba 6 senedir duruyor rengide kararmaya başlamış ne çıkartır bunu ?
  • Geçen yıl aracıma 100tlye yıkamacıda cam filmi taktırmıştım. Son değişiklşkten sonra bugün bir kısmını söktüm.

Bir kısmını diyorum arka bagaj ve arka kelebekleri bıraktım.

Sizce polis bir şey der mi? Vize sorun değil daha yeni geçtim vizeden.

Bagajda ısrarcı olmamın sebebi sık şehir dışı yolculuk yapıyorum ve bagaj pandizotunu eşyalar sığmadığı için söküyorum. Hırsızlığa karşı dikkat çekici olmuyor. Arkada küçük çocuğum oturuyor bir nebze daha güneşten korunmuş olur. Ayrıca yanlar çok kolay iz bırakmadan söküldü ama rezistans kopar diye bagaja giresim yok.

Yok onada ceza keserler diyorsanız Corsa D araca arka koltuklar ve bagaj olmak üzere perde önerir misiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi biuu -- 6 Kasım 2017; 20:05:16 >

• @biuu hocam bizimde steyşın araçta var yanlar ve arka 1 numara ama polisine göre değişiyor. Denk gelir yazmaz denk gelir yazar. Ne olacağı da belli değil iki gün sonra serbest bile bırakabilirler. Bizimde bagajda sıcakta bozulacak malzeme taşıyoruz onun için iyi oluyor 1 numara olsa bile ama bilmiyorum . Corsa'ya da yazın 350 tl verip çektirecektim iykide yaptırmamışım. Arka kısımın iyice ısıtılıp sökülmesi lazım yoksa resistanz zarar görürse cam değiştirme işi çıkar ondan dolayı onu sıcak hava da yada işini iyi bilen bir yere yaptırmak gerek.

bakım kampanyası var kasım ayı sonuna kadar. Mazot filresiz 349 , mazot filtreli yani tüm filtreler ile birlikte 499 TL .

Yalnız şöyle bir durum var. Mobil 1 esp 0w-40 yağ aldım. bu yağı kullanmak istiyorum. Yetkili servis ile konuştum yağ olmadan 682 TL gibi bir fiyat çıkarttı ancak 499 olan kampanyadan yararlanıp mobil i koydurup gm yağıda size kutulu olarak teslim ederiz dediler.

gm yağı genelde varilden kullanıyorlar ama eğer kutulu bir şekilde verirlerse elimde fazladan yağ olmuş olacak. Satmaya kalksam satılır mı alan olur mu bilmiyorum başka araca koymaya çalışsam da uymaz . Özel servise gitsem yine orjinal parça bulması sorun. Ne yapsam bilemedim

Gm yag kapali olursa facebooktaki gruplarda satabilirsiniz

• kullanan var o zaman da ben satabilir miyim bilmiyorum Kargosu sorun olur ankara içi vermek lazım . Telefonda kutulu veririz dedi , genelde varilden dolduruyorlar onu sormayı unuttum ama kutulu halinde veririrz dendi. Randevu aldığım zaman soracağım.

dayımda chevrolet aveo var 2008 1.4 lpg otomatik o castrol 10w40 kullanıyor diye hatırlıyorum eğer verecekleri yağ 5w30 sa kullanamaz sanırım ama 10w40 verirlerse ona veririm kullanır belki. Yada satılacak bi şekilde.
    Aa ne uğraşmışsınız öyle. Bijon için servise gitmeye gerek yoktur herhalde ya, anahtar satan bijonda satar. Olmadı n11e falan bakın.

Valla lastik yarılmadığı sürece sökmekle uğraşmam. Lastik tamir köpüğü kullanıyorum.

Hatta yolda lastiği patlamış vatandaşa hediye etmişliğim var. Nasıl sevinmişlerdi.

Aracınızda mutlaka bulundurun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi biuu -- 14 Kasım 2017; 14:52:43 >
  • Valla lastikçi aynısından bulup bi bijon taktı ama baktırmam da fayda var eğer serviste de bulursam yeni alırım. n11 filan bakayım yinede

lastik tamir köpüğü sıktık biraz şişti ama sonradan vida yerinden geri attı köpüğü indi yine. Çivi girmiş nasıl olduysa da çıkmış, çıkmasa belki eve kadar getirecekti beni. Çivi nin çıktığı yere tornavida soktular baya da delik yani anlamadım. Sonra yama yapıldı fitil ile.

köpük güzel bir şey ama işe yaramdı bende. Ama taşımak lazım. Bijon açma anahtarı olarak izeltaş riko beta gibi markalar önerdiler. Orjinal Gm in ki kırıldı , babamın arabadaki de kırıldı

neyseki kasko dan ücretsiz çekici çağırdık ki geldi gece 12 de lastikçi bulduk yaptırdık işte.Tabi soğuğuda yedik dışarda

• 
Sayfa: önceki 20362037203820392040
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.