Şimdi Ara

Coronarüsten sonra ülke ve dünyada neler olacak?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
105
Cevap
3
Favori
5.076
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Komplo teorilerinden uzak, gerçekçi bir şekilde bu konuda tartışıp fikir alışverişi yapmak gerekiyor.

Bence kapitalizmin geleceğinin kalmadığını değerlendirmek çok hayali bir düşünce. Kapitalizm basitçe anlaşılacak bir şey dir. Sermayenin güç ve belirleyici olduğu sisteme kapitalizm denildiğine göre bu kapitalizm coronavirüsten ancak güçlenerek çıkar.

Bundan sonra ki süreçte en büyük değişim paranın dijitalleşmesiyle yaşanacak diye düşünüyorum. Para dijitalleşecek, temassız ödeme, kolay kredi ve elektronik çek gibi sistemlerin konvansiyonel ödeme sistemlerini çok büyük ölçüde bitireceğini düşünüyorum. Veri güvenliği konusu dijital dünyanın en büyük yarası olduğuna göre artık harcamalarıyla insanlar kolayca takip ve tespit edilebilecektir.

Siyasi olarak artık insanların korkaklaşıp güven veren sağcı, baba modeli sergileyen ve otoriter takılan yöneticilere oy basıp hayatında apolitik geçineceğini düşünüyorum. İnsanlar ekonomiyi ve krizleri iyi yöneteceğini düşündüğü kısıtlı seçeneklere sıkışacaklar ve geleceğimiz şansa kalacaktır.

Ben Türkiye’de ne muhalefetten ne mevcut yönetimden umutlu değilim, dünyada ki değişimleri okuyup halkın lehine adımlar atacak adam göremiyorum. Hükümet, kurduğu sermaye gücünü koruyup halkı boşvermiş, muhalefet kürtçü zırvalarını sayıklar ve halkın diğer dertlerimi görmez durumda. Ayrıca ikisinde de ortadoğu ve avrupa komşusu olan bu devasa ülkeyi yönetecek donanımlı bir ekip bulunmuyor. Neyse bu konuya çok sarmak istemiyorum.

Ekonomik olarak ise ülkelerin tarım konusunu artık ciddiye alacağını ve kendi kendine yeten ülke modelini kovalayacağını düşünüyorum. Ülkemden ise bu hususta umudum yok maalesef.

İnsanların daha fazla kişisel alan arzulayıp sosyalliğe kesik atacağını düşünüyorum. Ulaşım alışkanlıklarının değişeceğini ve araba sahibi olmanın daha çok arzulanacağını düşünüyorum.

En fazla ihtiyaç olan şeyin ise insanların otoritelerin yönlendirmesinden etkilenmeksizin ayrıltırıcılığı bitirmesi olduğunu düşünüyorum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Cek cumhuriyetinin italyaya attigi kazik tek basina ab birligini bile dagitabilir. Italyaya suan yardim edende yok. Yerli solunum cihazindan 1000 adet yollasak buraya italya halki suan turkiyeye sarkilar marslar soyleyecek halde. Ispanyaya da 1000 adet, fransaya da 1000 adet yollasak buralardaki halk emin olun turkiye bakis acisi cok degisir. Keske elimizde cok solunum cihazi olsa. Fazlasini bu ihtiyac sahibi yasli insanlara yollasak.
    Dünya açısından

- sağlık sektörüne yatırım artacak
    - Çin'e yaptırım gelebilir. Özellikle yemek kültürüne. İç piyasa ürün satışı yasaklanır lakin karaborsada yine satılır. Köyde köpek pişiriyor adamlar.
    - Kıtalarda hasta bireylere artık maske takma zorunlulugu gelir. Japonya ve korede zaten gelenek bu iş
    - Kaybedilen para için daha fazla üretim ve çalışma saatleri yapılacak. Kölelik daha da kölelik olacak. Çünkü işsiz kalanlar her işi her saat yapmayı kabul edecek
    - Petrol yine değerlenecek.
    - Turistik ülkeler en az 2 yıl çok az turist alır. İtalya fransa ispanya türkiye yunanistan almanya ingiltere avrupa turizminin lokomotifi . Buralara az tursit gelir
    - havalimanından girişlerde sağlık belgesi almadan giriş olmayacak artık. Vize almak gibi ,sağlık belgesi almakta zorunda kalınır.
    - Doğa içinde yapılan mülkler değer kazanacak.

Türkiye açısından

- İşsizlik feci artacak
    - İç borçlanma artacak
    - Sosyal bunalım çıkabilir halk içinde. İşsizlik , hırsızlığa teşvik edebilir.
    - Mültecilere para kesilir. Bunun sonucu bunlarda homurtular çıkabilir.
    - Ücretsiz izinlilerin çoğu geri işe alınmayabilir. Ücretli izinli olanlar ile maaş görüşmesi yapılabilir. Daha az maaş olarak.
    - Turizm işi en az 2 yıl bitik olur.
    - Sağlık ihracatı artar.
    - Erken seçim olabilir.

Ben şuan böyle düşünüyorum. Sadece tahmin. Umarım en hayırlısı olur ülkemiz adına. Zaten ortam karışıktı. daha da karıştı.
    Sağlık sektöründe ciddi yatırımlar olacak.

İnsana dayalı sistemi komple bitirme işine hız verilecek.

Kapitalizm yerini devletçilik esasına milliyetçilik prensibine ulusal menfaatlere bırakacak.

Dünyada yumuşak sosyalist sistem benimsenecek. Devletin ordunun gücü dahada artacak.

En önemli olay ise kaos planlaması yapılacak.

Turizm sekteye uğrayacak. Bizim gibi ülkeler 3 5 yıl toparlanmak için daha çok borçlanacak.
  • Dünya açısından

- sağlık sektörüne yatırım artacak
    - Çin'e yaptırım gelebilir. Özellikle yemek kültürüne. İç piyasa ürün satışı yasaklanır lakin karaborsada yine satılır. Köyde köpek pişiriyor adamlar.
    - Kıtalarda hasta bireylere artık maske takma zorunlulugu gelir. Japonya ve korede zaten gelenek bu iş
    - Kaybedilen para için daha fazla üretim ve çalışma saatleri yapılacak. Kölelik daha da kölelik olacak. Çünkü işsiz kalanlar her işi her saat yapmayı kabul edecek
    - Petrol yine değerlenecek.
    - Turistik ülkeler en az 2 yıl çok az turist alır. İtalya fransa ispanya türkiye yunanistan almanya ingiltere avrupa turizminin lokomotifi . Buralara az tursit gelir
    - havalimanından girişlerde sağlık belgesi almadan giriş olmayacak artık. Vize almak gibi ,sağlık belgesi almakta zorunda kalınır.
    - Doğa içinde yapılan mülkler değer kazanacak.

Türkiye açısından

- İşsizlik feci artacak
    - İç borçlanma artacak
    - Sosyal bunalım çıkabilir halk içinde. İşsizlik , hırsızlığa teşvik edebilir.
    - Mültecilere para kesilir. Bunun sonucu bunlarda homurtular çıkabilir.
    - Ücretsiz izinlilerin çoğu geri işe alınmayabilir. Ücretli izinli olanlar ile maaş görüşmesi yapılabilir. Daha az maaş olarak.
    - Turizm işi en az 2 yıl bitik olur.
    - Sağlık ihracatı artar.
    - Erken seçim olabilir.

Ben şuan böyle düşünüyorum. Sadece tahmin. Umarım en hayırlısı olur ülkemiz adına. Zaten ortam karışıktı. daha da karıştı.

• ` quaD. kullanıcısına yanıt
    Tespitleriniz çok isabetli hocam.

İlk başlarda Türkiye’ye çok dokunmaz diyordum ama umreciler özellikle ülke geneline yaydı. Artık durdurmak hayal oldu.

• Sağlık sektöründe ciddi yatırımlar olacak.

İnsana dayalı sistemi komple bitirme işine hız verilecek.

Kapitalizm yerini devletçilik esasına milliyetçilik prensibine ulusal menfaatlere bırakacak.

Dünyada yumuşak sosyalist sistem benimsenecek. Devletin ordunun gücü dahada artacak.

En önemli olay ise kaos planlaması yapılacak.

Turizm sekteye uğrayacak. Bizim gibi ülkeler 3 5 yıl toparlanmak için daha çok borçlanacak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bana kalırsa sizin de dediğiniz gibi dijital çağın da etkisiyle elektronik para - finans sistemi gelişecektir, ayrıca online alışveriş çok hızlı bir biçimde büyüyecektir. Dijital para konusunda emin değilim, son dönemde değer kayıplarının ya da kazançlarının aşırı dikey bir seyirle hareket etmesi dijital paraya güveni çok fazla sarstı.

Dünya politizmi açısından da şunu söyleyebiliriz, demokrasiden ödün vermeyen ülkeler dahi askerleri sokağa indirmekten çekinmediler. Önemli olanın demokrasi değil güvenlik olduğunu görmüş olduk. Ayrıca halk bile hür iradeleri ile sokağa çıkma yasağı istedi, orduyu göreve çağırdı ve bu yönde alınan kararlara da asla sesini çıkarmadı.

Burada şu sözü de ilk günden beri hatırladığımı ve doğruluğuna da şahit olduğumu belirtmek isterim; Dikdatorluge giden en kestirme yol, demokrasidir.

Avrupa'da bu virüs meselesi yüzünden sınırlar kapatıldı, İtalya İspanya gibi ülkeler AB den yeteri kadar destek gelmediğini gördüler ve bunu açık bir şekilde dile getirdiler. Ben ülkelerin AB ne bakış açılarının değişeceğini düşünüyor ve AB nin çöküşünün artacağını öngörüyorum.

Bununla beraber ülkelerin, en azından ihtiyaç maddelerinin yerli üretimine ağırlık verileceğini ve bu nedenle dünyada üretim hızının artacağını düşünüyorum.

Yaşanan son durum nedeniyle ülkelerde artık merkezi yönetimin kişisel kararlar almasının zorlasacağını, bizdeki bilim kurulu tarzı kurulların tureyerek ekonomi, eğitim, tarım, sağlık gibi stratejik planlama gerektiren sektörlerde bu kurulların karar mekanizmasi olacağını düşünüyorum.

Güçsüz ve eksik kalan yönetimlerin ve partilerin dünyada artık ayakta kalmasının zor olduğunu söyleyebiliriz, pek çok ülkede başkan değişiklikleri görebiliriz.

Ülkemiz açısından tabi ki ben de pek ümitli değilim, ancak yönetimin, halkın bu aşırı tepkisini göz ardı edebileceğini de sanmıyorum. Söz konusu salgın sona erdiğinde radikal kararlar alındığını, bazı projelerin iptal edildiğini ve halka hitap eden projelerin gündeme geldiğini görebiliriz. Bu son sözüm biraz da umut dünyası işte.

• Avrupa Birliği baya karışacak gibi duruyor. İtalya da İngiltere'nin yolundan gidebilir.
  • Cek cumhuriyetinin italyaya attigi kazik tek basina ab birligini bile dagitabilir. Italyaya suan yardim edende yok. Yerli solunum cihazindan 1000 adet yollasak buraya italya halki suan turkiyeye sarkilar marslar soyleyecek halde. Ispanyaya da 1000 adet, fransaya da 1000 adet yollasak buralardaki halk emin olun turkiye bakis acisi cok degisir. Keske elimizde cok solunum cihazi olsa. Fazlasini bu ihtiyac sahibi yasli insanlara yollasak.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • İrfan Galip Bey kullanıcısına yanıt
    Almanya uzun süredir AB yi sırtında yük olarak görüyor. İtalya'ya yardım konusunda çok alttan alıyorlar. Dün İtalya başbakanı Türkiye ve Çin'e teşekkür etti ve AB ülkelerine biz ortagiz siz bizi sıkıntıya sokuyorsunuz gibi bir laf etti.

AB belki ekonomik açıdan yakın zamanda mecburi birlikteliğe devam edecektir ama orta vadede dağılma yoluna gidecektir. Bu mesele merkezi yönetimlerin önemini bir kez daha gösterdi. Savaş zamanı kimse dost değildir.

• Sağlık sektörü aldı yürüdü. Özellikle tıbbi sarfiyat ürünleri artık sadece ihtiyaç için değil stok içinde bolca talep edilecektir. Türkiye bu konuda ki kapasitesini hem ihtiyaçları hem ihracat için güçlendirmelidir.

• Bizi iyi yada kötü yönde etkilemez.Corona virüsü ekonomimize malum maliye bakanından daha büyük zarar veremeyeceği için hiç bir etki göstermeden kaybolur gider.

Sonra uzun, çıkar corona bizi teğet geçti der 2 güne unuturuz.
  • soulstriper kullanıcısına yanıt
    Benimde politik konulara bakış açım değişti. Krizi bir diktatörün kurtacağına ikna olurlarsa insanlar açıktan onu bile talep edebilirler.

• İrfan Galip Bey kullanıcısına yanıt
    Bende birliğin çok uzun ömürlü olacağını düşünmüyorum. Ekonomik ortam birliği konsolide ediyor. Yoksa çoğu avrupa halkları birliği istemiyor.

• Bu dedikleriniz maksimum 1 sene gundemde kalacak sonra her sey eskisi gibi devam edecek. Insandaki guc ve statu arzusunu koparip atmadiginiz surece en dehset anlari yasatin sonra yine aynisi olur.

Insanin bugune kadar gelmesini saglayan dominant tur olma sebebi de bu inkar mekanizmasidir. Evrimsel surecte bizi yasatan sey budur. Her seyi gectim simdilik ölüm denen bir sey vae ileride o da cozulecek. 70 yil yasiyorsun 70 yil ama normalde hayatina almayacagin insana patron oldugu icin katlaniyorsun. Oysaki 1 yumruk atsan yarisi bosa gidecek yine de katlaniyorsun para icin.

Insanin dnasi degismedigi surece bu duzen devam eder.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ` quaD. kullanıcısına yanıt
    Bende de böyle bir düşünce hakim hocam. Zor zamanlarda böyle ülkelere yardım edip milletimizin öz karakteristik özelliği konusunda mesaj vermek ve üzerimizde ki ön yargıyı kırmak gerekiyor.

• fluox kullanıcısına yanıt
    Hocam hükümet başarılı olmaktan uzaktır ve bu nettir. Ama buna odaklanınca genel durumu değerlendirmekten sapıyoruz. Zaten bu her yerde konuşuluyor.

• TheCaliph_ kullanıcısına yanıt
    Bu salgın son salgın olacak olsa dediğiniz olabilir. Bence büyükler, insanları nasıl zaptedip yönlendirebileceğini tecrübe ettiler. Virüs salgınları ülkeler üzerinde sağlam bir sopa olacak ve tekerrür edecektir.

• Kapitalizm herdaim olacaktir. Isimlendirmeleri degisecektir.. Eskiden koleler vardi simdi ise isci ... Yarin da baska bir isimde olunacak ...

Tuhaftir bazilari Komunizm vari birseyler gelecek diyor . Bu imkansizdir ... Bilhassa orta uzun vadede ... Kisa vadede zaten pratiksel olarak istense bile olamazdi ...

Aslinda uretmeyen sadece paradan para kazananlar kesimine bir darbe vurulacaktir... Artik faydali olan uretenler hayatta kalacaktir...

Zaten dijital ortak bir para birimi olsa fena olmaz . Dijitallesme surecine bazi Avrupa ulkeleri gecmek uzere gecenler de var ...

Siyasete yansimalari bundan sonra baya olacaktir.. Mevcut siyasiler iyisi kotusuyle hepsi bir kenara atilmalilar...
  • ercanzzy kullanıcısına yanıt
    Şu an kurumlardan normal memurlardan bile eleman çektiler.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.