Şimdi Ara

Koronavirüs (Covid-19) [ANA KONU] (2681. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
98.169
Cevap
237
Favori
4.378.958
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
250 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 26792680268126822683
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: astegon

Singapur'un artmasının sebebi ülkede çalışan yabancı işçilerin her ülkede olduğu gibi berbat ortamlarda yaşaması. Orada ciddi bir cluster oluştu.
    Peki ben ne yazdım beyefendi sebep olarak?? Bir de ingilizce kelimeler yerine Türkçe kullanın cluster yerine küme demek zor değil bilin yani

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu dalgalanlanmalar her zaman olacak.

Önemli olan yeniden yükseliş trendine girmemek. Bir çok ülke buna girdi normalleşelim derken.

Kademe kademe normalleşirsek iyi olacak.

Ne AVM ne de Berber ve Kuaförler açılması negatif etki etmedi. Şimdiki izlem 65+ şehirlerarası yer değişimi. Bunların sonucu da haftaya çıkar.

Gayet iyi gidiyor bence. Yarın 800 bile gelebilir rakamlar o zaman da "Yalan" der herkes.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-796ACDCCD

Peki ben ne yazdım beyefendi sebep olarak?? Bir de ingilizce kelimeler yerine Türkçe kullanın cluster yerine küme demek zor değil bilin yani

Alıntıları Göster
    Cluster'ın türkçesi aklıma gelmedi kusura bakma.

Ancak halk orada gevşemedi düzgün takip edin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: astegon

Bu dalgalanlanmalar her zaman olacak.

Önemli olan yeniden yükseliş trendine girmemek. Bir çok ülke buna girdi normalleşelim derken.

Kademe kademe normalleşirsek iyi olacak.

Ne AVM ne de Berber ve Kuaförler açılması negatif etki etmedi. Şimdiki izlem 65+ şehirlerarası yer değişimi. Bunların sonucu da haftaya çıkar.

Gayet iyi gidiyor bence. Yarın 800 bile gelebilir rakamlar o zaman da "Yalan" der herkes.
    test yoksa vakada yok 120 bin test yapsan 5 bin rahat vaka çıkar insanlar hastaneye gitmeye korkuyor ben gidemedim mesela ailem göndermedi bende gidemedim binlerce insan gidemiyor test yok hiç bi yerde 15 tane hastaneyi aradım özel 500 tl istiyolar en az bilerek test yapılmıyor bu ülkede yoksa günde 100000 test yapabiliriz

• virüs enfekte sayısının artması normal arkadaşlar.
    neticede tedavi belirli sınır ve ihtimaller üzerine kurulu bu aşamada doktor arkadaşların gerçekten işi zor her insanda da farklı semptomlarla seyredebiliyor ki daha yeni anlaşılan bir hastalık ve sürece ihtiyaç var.
    dünyanın genelinde enfekte üzerine bir kumar oynanıyor ya ekonomik yıkım ya fiziksel can kayıpları bu ülkemize özel değil ha böyle olmasa daha mi olurdu elbette fakat 1 seneyi bulacak bir yasaklar silsilesi hayatı durma noktasına getirebilir ki buna birçok devletin ne sağlık sistemiyle ne de ekonomik olarak dayanabilmesi şahsi görüşüm mümkün değil.
    toplu ve yoğunluğu kestirilemeyen illerde bu virüs yayılmayı sürdürecek burda en mantıklı hareket bu illere giriş çıkışı kontrollü sağlamak olur yoksa yine buralardan küçük illere ve ilçelere enfekte donörler giderek vaka sayılarıyla maalesef ölüm sayılarını artıracaktır bundan kaçış yok.
    erken mi davranıldı ? bence hayır çünkü hemen her devlette hem bilim hem de istihbarati bilgiler ışığında bu salgının 2ci dalgasının ekim ayına doğru geleceği yönünde genel bir kanaat var araştıran arkadaşlar bunu görürler.
    Şuan yapılan sadece bu ara süreci değerlendirip tümden yıkımı biraz olsun erteleyebilmek veya daha kolay "eğer mümkünse" atlatabilmektir.
    Umarım ikinci ve üçüncü dalgaları olmaz ve hepimiz normal yaşamlarımıza döneriz lakin gidişat ve genel kanı olacağı yönünde şuan.

• Kore'deki gibi herkese test yapılmalı bence, mobil istasyonlar kurulmalı. Bu şekilde sadece hastaneye gidenler ve onların yakın çevreleri tespit edilebiliyor.
  • Habertürk Enine boyuna Prof. Dr. Ateş KARA 15. dk dan sonrasını izleyin
  • quote:

Orijinalden alıntı: BJK

Kore'deki gibi herkese test yapılmalı bence, mobil istasyonlar kurulmalı. Bu şekilde sadece hastaneye gidenler ve onların yakın çevreleri tespit edilebiliyor.
    hocam asemptomatikleri maalesef test ile tespit etme ihtimali düşüyor. Mesela yukarıdaki rakamlarda testlerinin üçü negatif olup covid tedavisi sonucu iyileşenler yok veya yine negatif olup hayatını kaybedenler de yok.
    bu nedenle ülkemizde hastanede bu iş takip ediliyor ve bulgulara göre birden fazla hekimle bu tanı konuluyor.
    Covid hala gizemini koruyan ve hakkında çok şey bilinmeyen bir hastalık bu nedenle hareketlere yön vermek oldukça zor.
    Ha devletimiz şunu yaparsa olabilir ama bu baya zor bir sistemdir ;
    Mobil hastaneler ile vaka sayısının yoğun olduğu bölgelerde ve illerde sadece covid sürüntü testi değil , ciğer röntgeni ve kan tahlili gibi de yaparak vakayı tespit etmek bu işi çözebilir. Fakat bu esnada şahsi kanaatim hem yorucu hem de uzun bir süreç oluşacaktır diye düşünüyorum.

mesela benim bulunduğum ilde ilçeler arası seyahat yasaktı lakin 27 mayıs ile kaldırıldı ve toplu taşıma ile yolculuk edeceğiz. Burda standardı nasıl tutturuacaksın zira asemptomatik olan biri veya covid oldğundan bihaber olan biri elbette kendine göre haklı nedenlerle işine gitmek için bu araçları tercih edecek bu esnada toplu yayılma vakaları da gerçekleşebilecektir zira biz bir istanbul gibi değiliz bu nedenle daha esnek davranabiliyor yereldeki yönetimler..
    Açıkçası endişe ile yaklaşmakla birlikte farklı bir çözümü şuan için yok yaşayıp göreceğiz..

• ŞAKACI kullanıcısına yanıt
    Ne anlattı ?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: radko

Ne anlattı ?
    1) 2.ci dalga gelebilir kesin bir bilgimiz yok.
    2) bağışıklık pasaportu için antikor testleri yeterli değil bu anlamda net birşey diyemiyoruz zamana ihtiyaç var.
    3) ilerleyen dönemde TÜİK aileler belirleyip işleyiş ile ilgili anketler yapacak.
    4) Hastalığı geçiren biri tekrar yakalanabilir mi bilemiyoruz bunu ancak 6 ay sonrasında veya 1 sene sonrasında anlayabiliriz veya fikir sahibi olabiliriz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: YigitErkin20

test yoksa vakada yok 120 bin test yapsan 5 bin rahat vaka çıkar insanlar hastaneye gitmeye korkuyor ben gidemedim mesela ailem göndermedi bende gidemedim binlerce insan gidemiyor test yok hiç bi yerde 15 tane hastaneyi aradım özel 500 tl istiyolar en az bilerek test yapılmıyor bu ülkede yoksa günde 100000 test yapabiliriz

Alıntıları Göster
    50k dan fazla kapasite yok şu an, patlarsa vaka yapmak zorundalar, test sayısı çoğu ile az veriyorlar misal gaziantep günde 2800 mü ne test kapasite var..test yapmıyorlar ilk zaten bt tomografi ile tanı koyarlar sana gitsen bakıp,test ondan sonra yaparlar, durumun kötüleşsse mecbur gidersin gitmemende kötü sokakta gezip öksürüyorsan yayırsun demek işte niye korkuyosanız anlamıyom hastanedekiler insan değil sanki maske takıp gidiyon

• quote:

Orijinalden alıntı: ŞAKACI

Habertürk Enine boyuna Prof. Dr. Ateş KARA 15. dk dan sonrasını izleyin
    ateş kara gibi iktidar yanlısı hep olumlu hava çizen sözde doktor olan kişiyi mi dinliyorsun pes

• Asıl hengame bayramdan sonra.Sokağa çıkma yasağı olacak mı? 20 yaş altı fink atacak mı? Şehirler arası yasak kalkacak mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: gladyo38

ateş kara gibi iktidar yanlısı hep olumlu hava çizen sözde doktor olan kişiyi mi dinliyorsun pes

Alıntıları Göster
    tabi efendim siz bir liste yapın kişiler sizin listenize göre doktorları dinlesin. Ama sizin dinledikleriniz aşağıdakilerdir :)

• quote:

Alıntıları Göster
    allah allah neye göre kime göre gidemiyormuş insanlar hastaneye?

bizim doktorların yarısı yok, korona sebebiyle başka büyük hastanelere görevle gittiler. onlar da bir bir dönüyor. ve geçtiğimiz hafta neredeyse normal zamanki kadar hasta geldi.

neymiş bu test ya, yerin dibine batsın da bir daha çıkamasın test gibi.

virüsler çıkar, sonra zayıflayıp yok olur. aynı şey oluyor bunda da. ama farklı olan başka işler dönüyor. sağlıkla değil dünya egemenlerinin menfaatiyle ilgili manevralar bunlar.

çok sürmez anlarsınız.

• quote:

Alıntıları Göster
    Hangi özel hastaneye sordun bilmiyorum ama İzmir'de ki bir özel hastaneye gidip covid testi akciğer filmi vs yaptılar. 5 kuruşta vermedim. Ücretsiz bakıyorlar yani.

• onur1301 kullanıcısına yanıt
    Test yaptırmak için bi şart varmı?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: radko

Test yaptırmak için bi şart varmı?
    Geçmeyen öksürük vardı. zaten direk covid-19 şüphelisi diye işlem yaptılar.

• 
Sayfa: önceki 26792680268126822683
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.