Şimdi Ara

Corolla aracımın frenleri çok zayıf

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
2.931
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba, 2011 model Corolla d4d comfort extra aracım var. Araçta ABS ve ESP var. Ancak bir sorun var gibi, şu an 31.000 KM deyim araç 30.000 bakımına da girdi ancak frenleri bana hissiz ve zayıf geliyor. Aracı park ederken frene bastım (sert bastım özellikle) tutmadı öndeki direğe vuruyordum son anda durabildim. Bu kronik sorun mudur yoksa benim araçta mı bir problem var??

Edit: Yarın servise uğrayıp bir baktıracağım. sonuçları yazarım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jeremy Klakson -- 4 Haziran 2013; 21:20:15 >

• merhaba,

bir tecrübemi paylaşaıyorum;
    sokaktan dar ama ana olan yola çıktım akan trafiğe girdim ve şeride girdiğimde önmdeki taksi sert fren yaptı ve yavaşlamaya başladı.Önüme bakarak gittiğimden fren lambasını gördüğüm an hızlanmakta olan aracımın frenine sert bir şekilde bastım.ABS devreye girdi kastıra kastıra adamın bagajına nerede ise yapışa yapışa ancak yavaşladım,taksi çünki geldiğimi görse de önünde kaçacak boşluğu olmadığı halde hafifte olsa öne doğru gitmeye devam ediyordu.Allah korudu açıkçası.

bir forumda da okuduğum gibi ve yaşadığımla bileştirdiğimde şu sonuç çıkıyor; düşük hızlarda ani frenleme konusunda bu araçlar sınıfta kalıyor. Üretici düşük sür'atte frenlemeyi ani değil yumuşak yaptrıracak şekilde dizayn etmiş maalesef.

maalesef drumuyor ve tetikte kullanmak zorunda kalıyorum.Yüksek sür'atte korkmuyorum BAS da oldukça etkin bu araçlarda istediğin frenlemeye cevap verebiliyor.Fizik kurallarını aşmamak kaydıyla elbet.

tecrübem böyle...slmlar.

2011 corolla comfrt extra AT...

• düşük süratlerdeki ani frenlemelerde kesinlikle sorun var. 2010 model 1.6 benzinli aracımızla bunu defalarca tecrübe ettim. 40-50-60 km hızlarda bile ani frenlemede abs devreye giriyor ve resmen duruş mesafesini uzatıyor. oysa o hızda o frenlemeyle abs nin devreye girmemesi lazim ve zınk diye aracı asfalta yapıştırması lazım. aman diyim dikkatli olun trafikte.
  • evet evet evet malesef arkadaşlara katılıyorum...
    corolla forumunda defalarca konuşuldu bu konu eskiden...

düşük hızlarda sorun var, ve servis kabullenmiyor herşey normal diyor...

çözüm:
    daha dikkatli sürüş ve özellikle düşük hızlarda UZUN TAKİP MESAFESİ
  • Cevaplar için çok teşekkür ediyorum, bu sorunla eski araçlarım da karşılaşmamıştım kronik olduğu belliydi.

Dikkatli davranmam gerekiyor artık.
  • çok ilginç ama yaklaşık 2 yıldır 2008 model corolla d-4d sahibiyim..böyle birşeyi farketmemiştim..bundan sonra özellikle dikkat edeceğim,bakalım nasıl bir netice çıkacak..
  • Söylenenlere katılıyorum, takip mesafesini itinayla koruyan arkadaşlar bu durumu fark etmeyebilir bile. Ben beş aydır kullanıyorum, özellikle eski lastikler takılı iken ABS hemen devreye giriyordu; yeni lastik aldım, ıslak zeminde bile önceden devreye girdiği koşullarda devreye girmiyor. Yani bu konuda lastiklerin durumunun da çok önemli olduğunu gördüm ben.
  • Şok oldum. İlk kez duydum. Üstelik 6 yıldır corolla kullanıyorum. İlk iş test edicem

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 40 ve 50 gibi hızlarda giderken test ettim.2-3 metrede duruyor..iyimi kötümü anlamadım..bence bi sorun yok gibi ama çoğunluk sorun var diyorsa demekki ben tam olayı anlamadım:)
  • quote:

Orijinalden alıntı: _u_Ğ_u_R_

40 ve 50 gibi hızlarda giderken test ettim.2-3 metrede duruyor..iyimi kötümü anlamadım..bence bi sorun yok gibi ama çoğunluk sorun var diyorsa demekki ben tam olayı anlamadım:)

Sorun tam olarak şu: atıyorum 20-30 ile öndeki arabayı takip ediyorsunuz.ama trafik var, önünüzdekiyle mesafeyi de kısa tutuyorsunuz ki araya giren olmasın.aniden öndeki frene basıyor ve duruyor.siz de hemen panik fren yapıyorsunuz ama ya ucu ucuna duruyorsunuz ya da duramıyorsunuz.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 58_transporter_58

quote:

Orijinalden alıntı: _u_Ğ_u_R_

40 ve 50 gibi hızlarda giderken test ettim.2-3 metrede duruyor..iyimi kötümü anlamadım..bence bi sorun yok gibi ama çoğunluk sorun var diyorsa demekki ben tam olayı anlamadım:)

Sorun tam olarak şu: atıyorum 20-30 ile öndeki arabayı takip ediyorsunuz.ama trafik var, önünüzdekiyle mesafeyi de kısa tutuyorsunuz ki araya giren olmasın.aniden öndeki frene basıyor ve duruyor.siz de hemen panik fren yapıyorsunuz ama ya ucu ucuna duruyorsunuz ya da duramıyorsunuz.

Aynen ve artı olarak

Genelde duramıyorsunuz malesef!

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Ayni sikayeti yeni i30 konusunda da tartisiyoruz.Sikayetler ayni 40-50km ile giderken frene sert bastiginizda ABSnin devreye giderek durma mesafesini uzatmasi.Hyundainin yazilim guncellemesi var ama bazi arkadaslar olumlu bazilari olumsuz geri donus aldi.
  • şimdi anladım..evet bendede zınk diye durmuyor.araba süzülürek duruyor gibi..
  • şimdi anladım..bendede zınk diye durmuyor..süzülerek duruyor gibi..ben onu bile iyi sanıyordum.asıl meseleyi anlamamışım,dikkatli olmamız gerekiyor..
  • Daha dün, abartmıyorum hızım 20 felandı önüme aniden tümsek çıktı. Bende doğal olarak frene bastım ancak araba ABS ile durabildi. ABS'nin bu hızda devreye girmesini garipsedim ne yalan söyleyeyim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ilkebay

Daha dün, abartmıyorum hızım 20 felandı önüme aniden tümsek çıktı. Bende doğal olarak frene bastım ancak araba ABS ile durabildi. ABS'nin bu hızda devreye girmesini garipsedim ne yalan söyleyeyim.

Balatalarınız da bitmeye yaklaşmış olabilir.En son ne zaman değiştirdiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: 58_transporter_58

quote:

Orijinalden alıntı: ilkebay

Daha dün, abartmıyorum hızım 20 felandı önüme aniden tümsek çıktı. Bende doğal olarak frene bastım ancak araba ABS ile durabildi. ABS'nin bu hızda devreye girmesini garipsedim ne yalan söyleyeyim.

Balatalarınız da bitmeye yaklaşmış olabilir.En son ne zaman değiştirdiniz?

İkinci el aldım, aldığımda 30.000 deydi balata değişmemiş olabilir. Şu an 35.000 de araba hocam, balatalara baktırmak gerekebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jeremy Klakson -- 4 Haziran 2013; 21:19:32 >
  • Yetkili serviste balataları 40.000 de değişiyorlar.. Sizde balatalar bitik, olabilir...Değişince farkı görün...balatayı orijinal servisten alıp istediğiniz yerde taktırın....Kolay gelsin..
  • Konuyu tesadüfen gördüm bende bir hafta önce 40 - 50 km ile giderken önümdeki araç onun önündeki araca çarpınca aniden durmam gerekti, fakat abs devreye girdiğinden gereksiz şekilde fren mesafesi uzadı sağlam vurdum öndeki araca İnip baktığımda bi iki çizik haricinde pek bişey yoktu.

Allah korusun ara sokaktan falan bi çocuk fırlasa işimiz kötü

Herkese kazasız belasız sürüşler
  • Arkadaşlar fren balataları acaba ne marka ve serviste ne kadara değiştiriyorlar...2005 aracın ne kadar tutar acaba balataları.............
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.