Şimdi Ara

Cooler Master MASTERLIQUID PRO 240 kutu açılımı ön inceleme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
1
Favori
3.188
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bilindiği üzere bu sene CM markası epey enteresan modeller çıkardı. Bunlardan biri direk cpu üzerinde hava soğutma gibi takılan sıvı soğutma serisi ve diğeri masterliquid adını verdikleri tek fan ve çift fanlı yeni seri sıvı soğutma.

Bilgisayarımdaki parçaları değiştirirken tamamen merak ile masterliquid pro 240 çift fanlı modelini almış bulunmaktayım. Eski hava soğutmam CM Hyper412 PWM idi. gayet sessiz ve yeterliydi hiç oc yapmadım. sadece şu sıvı soğutma neymiş acaba diyip + uzun yıllar götürmesi amacıyla sıvı soğutma almak için araştırmaya başladım. araştırmalarım sonucu cm masterliquid serisinin emsallerine göre her yönüyle daha iyi daha yeni özelliklerle çıktığını gördüm ve bu modeli almaya karar verdim.

Corsair H115i, H110i vs bunlar alternatiflerimdi. Corsair H115i, cooler master in eski serileriyle aynı teknolojiye sahip olsada masterliquid aşağı yukarı her konuda corsairi geçmiş olduğunu gördüm ve yurtdışı forumlarında corsair lerin sesli çalıştığı ve özellikle h110 ların eski serilerinde çok arıza yapmaları sebebiyle corsaire biraz soğuk baktım.

Cooler master da ise, 2016 da fan + radyatör + pompa motoru nu yenilediği model olan masterliquid i incelediğimde cm nin bu işi ilerlettiğini gördüm. özellikle pompa motorunda geri tepmenin önüne geçerek sıcak suyun tekrar soğuk suya karışmasını engelleyerek, işlemciyi soğutan bakır bölümde sıcak suyun fazla dolanmadan hemen radyatöre iletilmesini sağlamış.

Noctua NH-T1 macun ile bu sıvı soğutmayı tatlandırarak ve yine Noctua NF-F12 PWM 4pinli bilgisayardan ayarlanabilir 2 adet fanı radyatöre takıp süslendirerek sıvı soğutma merakımı gidermiş oldum. Noctua fanlar çoğu yerde sessizlik üzerine epey olumlu yorumlar alıyor ve sadece fan üzerine prof bir marka. fanların artısını gördünmü derseniz açıkçası çok bir fark görmedim ancak cm masterliquid in fanları devirlenirken gırrrr gırrrr ses yapmaya başladı daha ilk haftadan. ayrıca macun olarakta nt-h1 bir sürü inceleme test sayfasında hep üst sıralarda yerini alıyor. bir kaç marka daha var noctua macundan daha iyi olan ancak onları türkiyede bulamadım.

Sonuçlara gelecek olursak, oda sıcaklığı 27-28 iken, işlemci boşta 26-35 arasında gidip geliyor. tam yükte %80gibi, 51-52 dereceyi gördü ve 40-50 derece arasında çalıştı. işlemcim i7-4820k 3700hmz. 3900mhz e çıkan kendinden turbo programı var ve 4500mhz e otomatik oc olabiliyor. sıvı soğutma oc potansiyeli ise 4900mhz e kadar. çok yüksek bir değer. 4900mhz i zorlamadım ihtiyacımda yok şu an için. dediğim gibi işlemci 50 derecelerin üzerine oc li veya oc siz pek çıkmıyor ancak ağır testler yapmadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cabriyo -- 24 Ekim 2023; 10:40:12 >

• =================================================================================
    GÜNCELLEME=
    Az önce yaptığım prime95 testi sonucu. işlemci %100 yükte ve fan+pompa motoru ile oynamadım (hatta bios ayarlarından işlemci fanı ve kasa fanlarını silence modunda çalıştır diye bir ayar seçmiştim)

tam yükte 5-10 dakika bekledim, 40-45-50 derken 5 dakika boyunca 51-54 derece arası gidip geldi 2 kere 56 dereceyi gördü ekran görüntüsü alıp attım buraya. oda sıcaklığı 27 derece gibi. boşta işlemci 26-34 derece arası gidip geliyor.

==================================================================================

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cabriyo -- 11 Eylül 2016; 2:29:59 >

• Gerçekten güzel inceleme olmuş. Eline emeğine sağlık. Keşke bu tür parçaları satın alan arkadaşlar bu tarz inceleme yapıp buraya koysalar da alacak olan arkadaşlar da bilgilense çok güzel olur.
    Ben de Corsair h115i ile bu CM arasında kararsızlık yaşıyordum. Coolermaster Masterliquid PRO240 almaya karar verdim. Nerden almamı tavsiye edersin?
  • quote:

Orijinalden alıntı: BalistikBomba

Gerçekten güzel inceleme olmuş. Eline emeğine sağlık. Keşke bu tür parçaları satın alan arkadaşlar bu tarz inceleme yapıp buraya koysalar da alacak olan arkadaşlar da bilgilense çok güzel olur.
    Ben de Corsair h115i ile bu CM arasında kararsızlık yaşıyordum. Coolermaster Masterliquid PRO240 almaya karar verdim. Nerden almamı tavsiye edersin?

ben amazondan aldım. fanları biraz ses yapmaya başladı 1. haftada. amazonda ilk 30 gün koşulsuz iade hakkı var yinede iade etmedim. gittim noctua fan aldım taktım bitti gitti. neticede bir elektronik devre yok, o yüzden ben amazonu tavsiye ederim. corsair alacak olsan türkiyeden al derim çünkü corsairde problem yaşayan çok duyuyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cabriyo

quote:

Gerçekten güzel inceleme olmuş. Eline emeğine sağlık. Keşke bu tür parçaları satın alan arkadaşlar bu tarz inceleme yapıp buraya koysalar da alacak olan arkadaşlar da bilgilense çok güzel olur.

ben amazondan aldım. fanları biraz ses yapmaya başladı 1. haftada. amazonda ilk 30 gün koşulsuz iade hakkı var yinede iade etmedim. gittim noctua fan aldım taktım bitti gitti. neticede bir elektronik devre yok, o yüzden ben amazonu tavsiye ederim. corsair alacak olsan türkiyeden al derim çünkü corsairde problem yaşayan çok duyuyorum.

Tavsiyelerin için teşekkür ederim.
    Amazon'dan alış veriş yapmayı maalesef bilmiyorum. İstanbul'dan sipariş verdiğim kargo bile elime 3 günde zar zor geçiyor.
    Bir de yurtdışından ne kadar sürede gelir bilmiyorum.
    Ayrıca, yurt dışından şu anki yasal mevzuatlar dahilinde en fazla kaç TL'lik parça satın alınabiliyor? Kaç TL'den sonra üzerine ne kadar vergi biniyor tam bilmiyorum. Herkes farklı şeyler söylüyor çünkü.
    Gerçekten Türkiye'de olmayıp, orada olan çok güzel ürünler var. Ucuzluğu bir tarafa bir de bu ürünlerden mahrum kalıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BalistikBomba -- 27 Ekim 2016; 17:7:26 >

• BalistikBomba B kullanıcısına yanıt
    ben buraya yazim sen hesabını yap.

amazon veya başka bir yer fark etmez ebay olsun aliexpress olsun...

sıvı, yağ, gaz, telefon, kamera, kimyasal, ilaç, ekmek, fasulye, nükleer füze vs ) ülkeye girmez. ancak bazen aradan kaçtığı oluyor hani gıda takviyesi olur, 3-5 şey bir arada alırsın arada küçük kamerada vardır veya helikopter alırsın üzerinde kamerası vardır falan bunlar geçer. mesela pil geçmiyor diyorlar ama ben kamera pili aldım geçti. belkide şekli dikdörtgen olduğundan bilemiyorum.

aldığın ürün 75 yuro altında ise gümrük ödemezsin. 75 yuro üzeri %20dir gümrük vergisi. yani 100yuro ürün için 20 yuro ödersin.

75yuro altında hiçbir ürüne gümrük vergisi ödemezsin.

ürünün kendisi 70yuro kargo 20 yuro ise ürünün kendisi 75 yuro altında olduğu için sen toplamda 70+20=90 ödesen dahi gümrük vergisi çıkmaz. gümrük vergisi ürünün fiyatından hesaplanır kargo fiyatından değil. ancak bazı internet siteleri sana fatura keserken 90yuro diye faturalandırırsa o zaman gümrük ödersin çünkü türkiye devleti faturada ne görüyorsa ona bakar. amazon faturada kargo bedelini ayrı yazıyor o yüzden kargosuz olan bedelden gümrük vergisini hesap edebilirsin.

75yuro yerine dolar alacaksan bunu günlük çapraz kurdan hesap edeceksin yani 75 yuro kaç dolar eder= mesela bu gün 84dolar eder, o zaman dolar cinsinden sınır budur. 75 yuro değeri sabittir ama diğer ülkelerin kurları bu 75yuroya göre belirlenir.

peki neden amazon.
    1- amazon gümrük vergisini önceden hesap edip senden peşin alıyor. yani 70dolar ürün + 20 dolar kargo sen 90dolar ödüyorsun amazona ve iş bitiyor gümrük kargo vs herşeyle amazon ilgileniyor. sen sadece bilgisayardan alışveriş yapıyorsun ve bekliyorsun ve ürün kapıda.

2- amazondan aldığın ürün genelde 10günde eline gelir. bu en fazla 20 gün sürer. en kısa 6 gündür. araya bayram tatili girer vs ise. bazı özel durumlarda mesela sana amazon derki ürün 20 gün sonra gelecek e o zaman üstüne bunu ekle. veya ürün kargoda kayboldu tekrar bulundu bu süre uzar ki bunlar oldumu zararı amazon klarşılıyor.

3- ürün 200 dolar gümrük 40 dolar kargo 30 dolar toplam 270 dolar ödedin amazona. ürün türkiyeye geldi ve seni aradılar ürününüz var ancak gümrük 50 dolar tutuyor 40 dolar ödenmiş 10 doalr eksik o yüzden ürün gümrükte takıldı 10 dolar ödeyin gümrükten çıkaralım ürünü size gönderelim. bir terslik var ben aldığım yer ile görüşeceğim diyip telefonu kapatıyorsun. aamzon müşteri hizm. yazıyorsun diyorsunki gümrükte problem çıkmış bunu halledin. amazon sorunu hallediyor, gümrük bedeli tekrar düzeltilip ürün sana geliyor. yada amazon 10doları ödüyor ürün sana geliyor. yani cezayı amazon kendine kesiyor. amazon gerçekten eksik hesap edip senden gümrük parasını eksik almışsa üstünü kendi ödüyor.

4- ürün 100 dolar gümrük 25 dolar kargo 10 dolar toplam 135usd ödedin. ürün geldi. aaaa gümrük 20 dolarmış sen 5 dolar fazla ödemişsin. amazon sana gümrükte kesilen tutarın üzerini yani fazla aldığı 5 doları geri iade ediyor.

5- ürünü aldın 30 gün kullandın. ürünü geri kutuya koy gönder. ürün eline ulaştığı dakikadan sonra ki 30 gün koşulsuz iade hakkın var. iade kargo bedelinin de 15 dolarını amazon sana ödüyor. zaten ayakkabı kutusu falan hafifse abd ye 50-60 tl ye gidiyor ptt ile.

6- kargo sana vaad edilenden geç mi geldi? amazon sana kargo bedelini geri iade ediyor. yolda sorunmu çıktı amazon sana 5-10 dolar hediye çeki veriyor. ürün arızalımı çıktı amazon ürünü geri alıyor sana yine üstüne5-10 dolar para çeki veriyor. sana morali bozulan avrat muamelesi çekiyor, seni paraya boğuyor moralin düzelsin diye ))

7- az da olsa ödediğin gümrük vergisinin geri iade olma şansı var. bu 10da 1gibi ihtimal çok düşük. ama umut fakirin ekmeği misali elinde hiç çekilmeyen bir yılbaşı piyango bileti olduğunu düşün. insana moral veriyor mu= veriyor ))

8- hani bizim ülkemizde de bu haklar uygulamalar var yok değil ancak amazonun heralde bizim ülkeyle bir anlaşması var düzeni otutturmuşlar kanunları anlaşmaları yapmışlar diye tahmin ediyorum yoksa elin gavuru senin gözünün yaşına bakmaz.

ilk yurtdışı alışverişim 2004te oldu. abd den araba arka 3D stop farı aldım. o zaman daha türkiyede yoktu bu 3D stili. bu fast and furious filmi bile yoktu piyasada telefonlar polifonik müzik çalar fotoğraf ya çeker ya çekmezdi. böyle bir durumda 2.5 ayda geldi ürün. gittim ptt den gümrüğü ödedim teslim aldım. e şimdi en fukaranın kucağında bile dizüstü bilg. var evinde cebinde ..çında bile internet paketi var (ve hayat pahalılığından bahsediyor bu millet :SSS) böyle bir devirde bırak yurtdışı alışverişten korkmayı insan b..unu çıkarır bunun ki ben araç lastiği bile aldım ))

• Kardeşim. Uzun zaman oldu giremeyeli, kusura bakma. Gerçekten emek verip güzel bir yazı yazdın. Çok teşekkür ediyorum.
    Bu tarz bilgilere kolay ulaşılamıyor. Tecrübesini yaşamamış kimseler bilgi vermeye kalktıklarında illaki bir aksilik çıkıyor.

Sen bu tecrübeleri yaşadın. Ve de tane tane o kadar güzel anlattın ki hemen girip alasım geldi desem yeri
    Gerçekten bir nevi amazon alış veriş rehberi gibi oldu. Eline sağlık tekrardan.
    Tek bir soru var onu da sorayım sonra kafamda herşey belirginleşir: 70 Euronun üstünde bir alışverişte, benim herhangi bir yere gidip herhangi bir gümrük vergisi ödemem gerekmiyor değil mi? Burası önemli çünkü, ilk kez alış veriş yapacaklar, veya çekingen durumda olanlar için net aydınlansın isterim.
    Teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BalistikBomba -- 2 Kasım 2016; 0:53:22 >

• BalistikBomba B kullanıcısına yanıt
    75 yuro üzerinde gümrük vergisi ödersin. altında ise ödemezsin. amzondan alışveriş yaparsan 75 yuro üzerinde ise amazon bunu önceden hesap edip senden alıyor ve gümrük işleriyle kendisi uğraşıyor. amazon deilde başka siteden alırsan gümrük işleriyle sen uğraşırsınki ithalat şirketi kurmuyorsun, altı üstü sana gelen emailin çıktısını alıp imza atıp fotosunu çekip tekrar email atıyorsun ve sana verdikleri banka hesabına gümrük ücretini gönderiyorsun.
  • quote:

75 yuro üzerinde gümrük vergisi ödersin. altında ise ödemezsin. amzondan alışveriş yaparsan 75 yuro üzerinde ise amazon bunu önceden hesap edip senden alıyor ve gümrük işleriyle kendisi uğraşıyor. amazon deilde başka siteden alırsan gümrük işleriyle sen uğraşırsınki ithalat şirketi kurmuyorsun, altı üstü sana gelen emailin çıktısını alıp imza atıp fotosunu çekip tekrar email atıyorsun ve sana verdikleri banka hesabına gümrük ücretini gönderiyorsun.

Amazon'dan alışveriş yaparken, 75 Euro'nun üstünde tutar ve de hızlı kargo seçeneğini seçersek, vekaletname yolluyoruz diye biliyorum. Zaten Amazon harici bir yerden almayı düşünmüyorum. 75 Euro'nun altında ve üstünde almayı düşündüğüm parçalar var. Bakalım, inşAllah bir problem olmadan alırım. Belki bu başlıkta ben de resim ekleyerek katkıda bulunurum. Yardımların için çok teşekkür ederim.

• Çok güzel anlatmışsınız ellerinize sağlık. Alacak arkadaşlara güzel bir ön inceleme olur.
  • Hocam merhabalar bir sorum olacaktı.
    Şöyle bir sistem toplatamayı düşünüyorum.
    -i7 6700K
    -MSI Z170a Gaming M7 anakart
    -MSI GTX 1070 Gaming X ekran kartı
    -Gskill ripjaws 16 GB RAM
    -WD 1TB Harddisk
    -Samsung 850 evo 250gb SSD
    -Cooler Master MasterLiquide pro 240
    -CORSAIR CS SERIES 750W 80PLUS Gold PSU
    -Corsair Spec Alpha

İlk defa sistem toplayacağım.Açıkçası pek bilgim yok bu konularda.Ön ve arkaya değilde üst tarafa monte etmek istiyorum. Kasa önde 2 arkada 1 fanı ile beraber geliyor. Ben onları ellemeyip üst tarafa sıvı soğutmayı düşünüyorum.Bu sıvı soğutma Corsair Carbide Spec Alpha'ya sığarmı?
  • cabriyo kullanıcısına yanıt
    Güzel soğutma kısa ve özet bir inceleme olmuş bildiğim kadarıyla yeni çıkan sıvı soğutma o.c lu değeri ben göremedim kaç derece gördünüz ve fan hızı stok muydu ? Bu arada montaj yaparken anakart arka montaj vidasını yani soğutma bloğunu sıkarken çok mu ? sıktınız az mı ?
  • quote:

quote:

Amazon'dan alışveriş yaparken, 75 Euro'nun üstünde tutar ve de hızlı kargo seçeneğini seçersek, vekaletname yolluyoruz diye biliyorum. Zaten Amazon harici bir yerden almayı düşünmüyorum. 75 Euro'nun altında ve üstünde almayı düşündüğüm parçalar var. Bakalım, inşAllah bir problem olmadan alırım. Belki bu başlıkta ben de resim ekleyerek katkıda bulunurum. Yardımların için çok teşekkür ederim.

vekaletnağme eğer amazon.com dan aldın 75 yuro üzeri o zaman tek bir seferliğine mahsus vekaletname veriyorsun bunuda epostadan sana gelen postayı açıp formu doldurup imzalayıp geri eposta atıyorsun hepsi bu notere falan gitmiyorsun yani.

ha amazon.DE sitesinden yaparsan .com .de farklı şirket olarak göründüğünden tekrar bir seferliğine mahsus bunu yapıyorsun her seferinde değil. bunu zaten kargo firması seni telefondan arıyor eposta tıyor yönlendiriyor seni. bir sefer bunu yaptınmı bir daha hiç yapmıyorsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: ULTRASLAN_06

Güzel soğutma kısa ve özet bir inceleme olmuş bildiğim kadarıyla yeni çıkan sıvı soğutma o.c lu değeri ben göremedim kaç derece gördünüz ve fan hızı stok muydu ? Bu arada montaj yaparken anakart arka montaj vidasını yani soğutma bloğunu sıkarken çok mu ? sıktınız az mı ?

tşk.

i7 4820k yı, 3.7ghz den 4.5 e çıkarıp prime95 açtım, unigine engine açtım vs... değerler yukarıdaki gibi çıktı. öyle 60 70 dereceye çıkmadı. fanlar anakarta bağlı stok değerlerde. ha ben bios tan silence mode seçtim fanlar için. soğutucu motor deviride 7000 8000rpmlerdeydi zanırsam. ama zöel bir şey yapmadım stok neyse o. tabiki bunları noctua fan ile denedim. ancak cm masterliğuid fanlarıda aynı gibi çıkar tahminim.

anakartta arkadan vida sıkmadım. anakartın üzerinde hazır yerleri vardı onları kullandım. anakart asus rampage 4 extreme edition. internette fotoları vardır.işlemci i7 4820k

soğutma motoru\bakır yari işlemcinin olduğu yere takarken vidayı normal sıktım.

• Bazıları iyi soğutma çok sesli dediler öylemi ben h115i ile bunun arasında kaldım işlemcim fx 9370 akasa venomla 4.4 ghz %100 65 derece
  • Birde ben macun olarak mastergel pro nano düşünüyorum
  • Squiadtr kullanıcısına yanıt
    su soğutmaların hepsi hava soğutmaların bazılarından daha seslidir. (bazı hava soğutmaların fanları çok sesli oluyor) çünkü fan dışında birde devirdaim motoru sesi var. ama hiçbir fan soğutma performansıda su soğutmanın yanına yaklaşamaz. kısa özet bu.

h115i cm 240m den daha sesli diye biliyorum. performans olarakta cm ml pro 240m daha iyi görünüyor. cm daha iyi ve kaliteli gibi zaten özelliklerine bakınca aşağı yukarı her kriterde cm ml pro, 1 gömlek daha üstün h115i den. bir mühendis olarak cm ml pro tercih ettim memnunum. cm nin masterliquid serisi değilde bir alt serisinin özellikleri, corsair h115i ile aynı gibi. masterliquid, h115i nin gelişmişi gibi sanki h125i gibi.

macun olarak metal aliminyum içerikli gelid, collabarotary, phobya diye markaların macunları iyi görünüyor ama türkiyede bulmak zor. o sıra araştırırken noctuanın macunundan vardı onu aldım kullandım. test verileri gayet iyi. iyi orta kötü diye sıralasan noctua iyi gruba giriyor. memnunum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cabriyo -- 28 Ocak 2017; 0:31:4 >

• Anladım corsair 400c ile alıcağım güzel bi modifiye yapayım kasanın ön tarafa takıcam sizvr içerşye üflüyecek şekilde üst tarafa yeni corsair rgb fanlardan alıcam

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Birde benim analartta 1tane cpu fan var ben ona 4 pinli ikili çoklayıcı alsam birine fan birine pompa takarsam olur simi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Squiadtr kullanıcısına yanıt
    senin anakartında mutlaka cpufan1 ve cpufan2 diye cpu soğutma fanı için 2 yer olması gerekiyor. google yaz anakart modelini görsellere bas incele oradan. pin sayısı olarakta 4 pin olması gerekli bunların. ki anakarttan fan hızlarını kontrol etmek için 4 pin şart. yukarıda bir video çektim attım youtuba. bir gir bak oraya. şimdi hatırlamıyorum ama kutu içeriği falan orada kutunun içinden çıkan çoklayıcı kablo vs görürsün.

sana bir fikir verim. eğer anakartında cpu için 2. fan pin yeri yoksa bence pompanın kablosunu cpu fanı olan yere, soğutucu radyatörü fanlarınıda anakart üzerindeki kasa fanı pin girişlerine takmanı öneririm. zaten radyatörü soğutan fanların çoklayıcısı var. ancak pompanın deviri 8000-9000 devire kadar çıkıyor, farklı voltajda çalışıyordur mutlaka normal fana göre sen çoklayıcıyla arıza verdirme dikkat et. yani çoklayıcı ile voltajları uymaz vs belki arıza verir vs onunla ilgili araştırmadım hiç bilgim yok.

birde ben montajdan sonra ilk bilgisayarı çalıştırdığımda bilgisayarda aşırı ses çıktı vınıltı gibi. pompa deli gibi çalışıyordu ve cpu fanı çalışmıyor diye arıza uyarısı alıyordum. anlamadım normali bumu diye. o sırada genel güncellemeleri yaparken şans eseri bios a da bakim güncel değilse güncelleyim dedim. baktım bios güncel değil güncelledim sonra bilgisayarı kapayıp açtığımda ses normale döndü. merak edip araştırdım yurtdışı forumları vs derken amazon ürün yorumlarında birisinde daha böyle olmuş sonra müşteri hizmetleri ile görüşmüş derken aynen bios u güncellemiş herşey normale dönmüş ama bu seferde pompa motoru yüksek devirde sürekli çalıştığından dolayı pompa motorundan çıkırtı gibi ses gelmeye başlamış o yüzden amazona iade edip yenisini almış. buna dikkat et takmadan önce bios unu güncelle. ancak ilk taktığında biraz tıkırtı tukurtu olur o pompanın içinden geçen hava kabarcığı sesi bilgisayar 10-20 dakika çalıştımı o azalmaya başlar ve yok olur. bilgisayarı yana çevirir ters çevirirsen yine pompadan geçen hava kabarcığı sesi duyarsın sonra zamanla yine azalır yok olur.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.