Şimdi Ara

Cooler Master'dan termal macunlar 'En uygun fiyatlısı da en performanslısı da testte'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
1
Favori
1.474
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Termal macun, ne yalan söyleyeyim açıkçası benim de pek üzerine düştüğüm bir konu değildi. Mesela mutlaka gümüş, seramik veya karbon bazlı olsun, watt/kelvin oranı şunun üzerinde olmazsa olmaz demedim hiç, ta ki iyi bir soğutma sistemi kurup ciddi hızaşırtmaya yapmaya başlayana kadar.

Cooler Master'dan termal macunlar 'En uygun fiyatlısı da en performanslısı da testte'

İşlemciyi hava veya sıvıyla soğuttunuz, püfür püfür bir kasada iyi bir sirkülasyon sağladınız, işte bunlardan, yukarıdan aşağı bir liste oluşturursak üçüncü sırada termal macun seçiminiz bulunuyor.

Farklı bütçelere hitap etmek adına Cooler Master’ın IC Value V1, Mastergel ve Mastergel Pro termal macunlarla testlerimizi gerçekleştirdik.

IC Value V1, adından da anlaşılabileceği üzere Cooler Master’ın bütçe dostu çözümü, zira piyasa fiyatı 15-20 lira aralığında değişiyor. Pahalı abilerinin aksine paketinde en iddialısı, yüksek termal iletkenlik, düşük termal direnç, elektrik iletmemesi ki elektrik ileten termal macunlar, bazı istisnalar hariç eskide kaldı zaten, gibi gibi ifadeleri görüyoruz. Paketinden 3.6 gramlık şırınga ve uygulama spatulası çıkıyor.

Beyaz renkli macun 25 derecede 2.5 özgül ağırlığa, yani saf suya göre yoğunluk oranı şeklinde açabiliriz ve 1.85 watt/kelvin termal iletkenliğe sahip.

Mastergel. Adı kendini belli ediyor, Cooler Master’da orta-üst segmentin ilk adımlarından kendisi, fiyat olarak da öyle, ülkemizde 30-35 lira civarında satılıyor. IC Value gibi “Ben öyleyim, ben şöyleyim” değil de özellikle “Low Viscosity” yani akışkanlığı az, biraz daha katı kıvamlı olduğuna vurgu yapılmış.

Paketten 3.6 gramlık şırınga, uygulama spatulası ve ek olarak bir önceki macunu, uygulayacağınız yüzeyi iyice temizleyebilmeniz için solüsyonlu bir mendil çıkıyor. Beyaz renkli macun 25 derecede 2.4 özgül ağırlığa ve 1.85 watt/kelvin termal iletkenliğe sahip.

Mastergel Pro, tepeye oynayan macunlardan biri, Cooler Master’da Mastergel Maker’dan sonra ikinci numara, ülkemiz piyasasında 40-50 lira aralığında. Siyaha çalan paketinde özellikle hızlı ısı transferi ve yüksek stabiliteye vurgu yapılmış.

Paketten 4 gramlık şırınga, uygulama spatulası ve solüsyonlu mendil çıkıyor. Gri renkli macun 25 derecede 2.55 özgül ağırlığa, ki sitesindeki resmi dökümantasyonlarında 2.6 yazıyor ve 8 watt/kelvin termal iletkenliğe sahip, termal iletkenlik değeri macun başarımında başrolü oynuyor, bunu da belirtmek lazım. Bu arada, 4gramlık şırıngayla, olması gerektiği gibi pirinç tanesi kadar uygularsanız en az 10-15 uygulama yapabilirsiniz.

Test sistemimde 4 çekirdek 8 izlekli, 91W TDP’li Intel Core i7 6700K’yı farklı hızlarda kullandım, soğutma tarafını da Corsair H100i V2’ye emanet ettim, pompa devrini performans modunda 2910 devirde tuttum.

Radyatörde yine Corsair’ın 12CM’lik manyetik kaldırma bazlı ML serisi yüksek statik basınçlı fanlarını kullandım, devir ayarlarını 1500’e kitledim.

Halihazırda kullandığım üst segment ama artık eski performansını kaybetmeye başlamış macunla i7 6700K 1.328v ile 4.2GHz yani standart hızında oyunlarda 52, Adobe Premiere’de video işlerken 62 ve AIDA stres testinde 69 dereceye kadar çıktı. 1.376v ile 4.5GHz’de, evet voltaj fazla, işlemci tarafında biraz şanssızım, oyunda 56, Premiere’de 67 ve AIDA’da 77 dereceye kadar ulaştı. Uzun lafın kısası, ömrünü fazlasıyla tamamlamış termal macunum, bu tablolardaki değişimi V1 IC Value ile başlatalım.

IC Value V1 bildiğiniz, seramik bazlı, akıcılığı yüksek, beyaz renkli, bütçeye oynayan macunlardan. Dikkatli olmanız gerek zira katı macunlara alıştığımdan şırıngaya bi’ bastırdım, belki de 5-6 uygulamalık macun birden gitti, macunun azı da fazlası da zarar, o yüzden en fazla iki pirinç tanesi kadar uygulamakta fayda var.

1.328v 4.2GHz’deki i7 6700K bu sefer oyunlarda 51, Premiere’de 61 ve AIDA’da 67 dereceye ulaştı. 1.376v ile 4.5GHz’deki i7 6700K ise oyunlarda 55, Premiere’de 67 ve AIDA’da 78 dereceye ulaştı, giriş segment macun, eski ama üst segment macundan yerine göre 1-2 derece daha iyi. Termal macuna pek para harcamak istemiyorsanız eğer evet, fiyatı segmenti rakipleriyle benzer performans gösteren IC Value V1 işinizi görecektir.

Sıra Mastergel’de. Mastergel, seramik bazlı macun evet bir tık daha yoğun kıvamlı ama yine de dikkatli olmak gerektirecek kadar akışkan. Mastergel’in biri artısı solüsyonlu bezle geliyor olması, fena temizlemiyor ama biraz tasarruflu kullanmak lazım. Limon kolonyası ve peçete her zaman iyi bir seçenek, bunu de ekleyelim.

1.328v ve 4.2GHz’deki i7 6700K oyunda 51, Premiere’de 62 ve AIDA’da 66 dereceye ulaştı, açıkçası V1 IC Value ile hemen hemen aynı. 1.376v ile 4.5GHz’de ise oyunlarda 56, Premiere’de 67, AIDA stres testinde 77 dereceye ulaştı. Açıkçası IC Value V1 ile aynı performansı gösterdi desek yeridir, artısı solüsyonlu temizleme bezi ama şahsen genel pek cezbetmedi.

Büyük abiye geldik, Mastergel Pro. Polimer oksit bazlı macun gerçekten yoğun kıvamlı, uygulaması bence diğerlerinden daha kolay, deneyimlerimden de yola çıkarak bu kıvamdaki macunların daha uzun ömürlü olduğunu söyleyebilirim.

1.328v ve 4.2GHz’deki i7 6700K oyunda 45, Premiere’de 55, AIDA’da 59 dereceye çıkıyor, şimdiden V1 IC Value ve Mastergel’e ortalama 6-7derece fark attı. 1.376v ile 4.5GHz’de ise i7 6700K oyunlarda 51, Premiere’de 63 ve AIDA’da 69 dereceye çıktı. Madem hâlâ hızaşırtma için potansiyel var, bu sefer voltajı gereğinden de fazlaca kökleyip, termal bütçeyi sınamak adına 1.42v gibi yüksek sulara çektim, 4.8GHz’de çalışan i7 6700K oyunda 62, Premiere’de 76 ve AIDA’da 82 dereceye ulaştı. 8 watt/kelvin öyle kağıt üstünde kalan bir değer değil, hakkını veriyor kesinlikle ve bu haliyle Arctic Cooling MX-4, Silver 5 ve Noctua NT-H1 gibi rakipleriyle kafa kafaya gelmiş oluyor.

Özetle, IC Value V1 fiyatı segmentinde başarım gösteren normal bir macun, en azından 1.5 watt/kelvin değerinin üstünde. Stok soğutucu veya yakın performansta hava soğutucu kullanıp hızaşırtmadan pek beklentisi olmayan, termal macunu bir maliyet kalemi haline getirmek istemeyenlere tavsiye edebilirim. Mastergel’den açıkçası aradığımı bulamadım, solüsyonlu temizleme bezi güzel bir ek lakin IC Value V1 ile aradaki farka değecek kadar değil.

Mastergel Pro ise 8 watt/kelvin termal iletimiyle tepeye oynamış, fiyat olarak da bir kısmıyla hemen hemen aynı ama Arctic Cooling MX-4’ten pahalı mesela. Yeni uygulanmış termal macunlar arasında 3 ila 13 dereceye kadar performans farkı oluşturabileceğini hesaba katarsak eğer hava veya sıvı, iyi yatırım yaptığınız soğutma sisteminden tam verim alabilmek için termal macun maliyetinden kaçmamak gerek diye düşünüyorum.

Böylelikle bir inceleme videomuzun daha sonuna gelmiş olduk, bir sonraki videoda görüşmek üzere hoşçakalın.

• Güzel inceleme.
  • İnceleme güzel ama inceleyici @OneTreeHill olsa birkaç sayfa daha uzun olurdu. Ne böyle hiçbir karşılaştırma yok, eski macunun ismi cismi yok.
  • bu kadar fark edeceğini hiç düşünmedim eğer test doğruysa...

• vay anasını...

• Oraya 1 STG2 alalım da testin az anlamı olsun.

• İnşallah yıllar sonra bunlar da atarilere yaptığımız kafa ayarı gibi eskilerde kalır da bu tür şeylere ihtiyaç kalmaz.Açıkçası hiç sevmiyorum bu işleri...

• Açıkçası son macunun değeri görünce helal olsun dedim.

• Mastergel maker stok sıkıntısı var nedense

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Adam en azından incelemiş uzun zamandır bu tarz inceleme yapan başka biri yok forumda tebrikler umarım böyle devam eder incelemeler.
  • Forumda inceleme yapan varmı ki birkaç kişi hariç. Ürünü alırken soruyorlar aldıktan sonra kaçıyor mübarekler . İki kelam etmek bu kadar mı zor ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sangreal_1905 -- 20 Haziran 2017; 22:51:18 >
  • Diş beyazlatıcı diş macunu sanıp habere daldım ,

işten henüz geldim yorgunluktan...

Bu arada koskoca DH de sağlam editör bir Erdi Fx57 var bir de Şolt ,.Chris brown da tabi

• Bende bu ürünü aldım. Laptopumu bayağı bi iyileştirdi ısı konusunda 20 - 15 derece kadar düşüş sağladım.
  • özlenilen dh
  • Mastergel maker nano kullandim performansı iyi pro da elimde mevcut kullanmadim daha

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sensation45 -- 21 Haziran 2017; 3:48:54 >
  • Bu videodan çıkan sonuç iyi soğutma için üst seviye macun :)

• PrestigeMan kullanıcısına yanıt
    O kadar etki oldu mu gerçekten? Belki de macun zamanı geldiğinden çok fark etmiştir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şolt'un cpu bir derece iyi, benim 6700k 4.2 ghz de 1.424voltajda çalışıyor. Lanet olası oc yapacak şans vermiyor.

• Yıllar sonra dh de termal macun incelemesi. Gözlerim yaşardı :)

• master gel pro dışında diğer ikisi yaramaz ancak master gel pro'da fiyat açısından yüksek,termal iletkenlik katsayısı çok iyi olmasına rağmen alınmaz,ben xigmatek ptı-g 3606 kullanıyorum yıllardır termal iletkenlik katsayısı 5 fiyatı 20-21 tl,on numara macun fiyatına göre akışkanlığıda çok iyi baya yoğun kıvamlı,bırakın bu macunları xigmatek alın geçin"

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.