Şimdi Ara

COOLANT TEMPERATURE UYARISI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
18.580
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

megane hp 1.6 2004 45000 de bir araba var

COOLANT TEMPERATURE UYARISI

Yukarıdaki bu ışık yanıp sönmeye başladı arabayı stop/start yapınca düzeliyordu.

bu yaklaşık 1 ay içerisinde 2-3 defa tekrarlandı. Daha sonra service ışığı ile bu ışık sürekli yanmaya başladı.

Ayrıca arabada titreme (rolanti de dahil) yapıyordu. Yakınımdaki özel servise gittim bobinler değişmesi gerekiyor dedi fiyat olarakta bobin başı 80 YTL çekti. Aynı bobin nette 35 YTL ye sattıklarını biliyordum. Netten araştırma ve tavsiye üzerine tanesine 50 YTL verip valeo marka 4 tane bobin alıp özel servisten taktırdım. Bilgisayardanda hataları sildirdim. Ve arabanın titremesinde gözle görülür bir azalma oldu.

Aradan 55 km geçti. Bu ışık tekrar yanmaya başladı. Bobini takan özel servise gittim. "Bendeki orjinal bobini takmadığın için oldu dedi" hatayı sildi tekrar kendisindeki bobin almam gerektiğini söyledi. (tabi ben bunu yemedim)

Arabayı çalıştırdığımda biraz titriyor ve ilk kalkışta sanki teker kaldırıma sürtüyormuş gibi ses geldiğini hissediyorum. Araba biraz gidince ses kalmıyor.

Bugün aynı ışık tekrar yanmaya başladı. ve Her çalıştırdığımda yanıyor

Sizce sorun nerden kaynaklanıyor?

• anladığım kadarıyla
    motor sıcaklığı çok artarsa o ışık yanıyormuş...kullanırken bu ışık yandığında aracı durdurun ve 1-2 dakika rolantide çalışmasını bekleyin motorun soğuması gerekir diyor....Eğer soğumassa motoru durdurun ve soğutma seviyesini (radyatör suyu olsa gerek) kontrol edin..(motor soğduktan sonra)
    reno servisine danışın v.s. diyor....

sabah soğukken çalıştırdığınız anda bu uyarıyı veriyorsa bu sıcaklığı ölçen termometre muhtemelen bozulmuş olabilir....
    tabi daha farklı sorunlarda olabilir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Whisper911 -- 26 Aralık 2008; 10:26:38 >
  • sabah soguk calıstırmada ön taraftan tar tar tar tar diye bır ses duyuyyormusun?
  • quote:

Orjinalden alıntı: yavuzazgin

sabah soguk calıstırmada ön taraftan tar tar tar tar diye bır ses duyuyyormusun?

>Hocam,

kalkarkan teker kaldırıma sürtüuormuşcasına ıslık sesi geliyor. (4-5 sn)
    ve birazda titreme yapıyor
  • soğutmayla ilgili bi sıkıntı var sanırım arabada. kış oldugu için fazla antifiriz koymus olabilir misiniz acaba? fazla antifriz soğutma kapasitesini düşürür diye biliyorum. yada hareret müşürü arızalı olabilir tahmin sadece
  • Araba yaklaşık 1 yıldır bende antifriz hiç koymadım. Başka bi yerden aynı sorunu yaşayan birisi için aşağıdaki seçenekler verilmiş

-motor suyunun eksik olabileceği

-motor su seviyesini gösteren salter bozulmus olabileceği

-aks parcasindaki palstik parcanin yirtilmis olabileceği
  •  COOLANT TEMPERATURE UYARISI

Durum şekil-a da görüldüğü gibidir
  • o ışık bende de bikac kere boyle yanmıstı serviste söndürdükten belki bikac hafta sonra tekrar yanmıstı ondan sonra kam mili kaptoru değiştirilmişti ama bilgisayara bağlandıgında zaten o hatayı veriyordu sizde de hata mesajı varmı?
  • bir mil hatası verdiğini hatırlıyorum. Ama özel servisteki adam "o önemli değil bize gelen arabaların çoğunda çıkar" demişti.

Siz onu değiştirince söndü mü ışık? birde ne kadar tutmuştu?
  • benimde bir iki defa hata verdikten sonra değiştirmişti servis 100 liralık bi parça. yetkili serviste değiştirirseniz daha iyi olur bence. garanti açısından servisin dediği gibi baya arıza veren bi parca en azından garantisi olur. bide eğer arızanız bundan dolayıysa bobinleri boşa mı değiştirmiş olacaksınız.
  • bence senın aracta farklı ıkı arıza var o tarıf ettıgın sesın yanan arıza lambası ıle bır ılıskısı yok
    o lambanın bır cok yanma sebebı vardır

en basıt yapabılecegın iş bence bır yetkılı servıse gıtmek ve orda bır ustayla teste cıkıp daha sonra aracın cıhazla kontrol edılmesı gerekıyor va sonurun cozulur
  • Yakındaki bir ustaya bilgisayardan baktırdım yağ-basınç sensöründe sorun varmış. uyarı ışığını sildik bi daha çıkarsa servise gitmek şart oldu. Bu parça dışarda zor bulunuyormuş. Pamuk eller cebe
  • Yalnız bu ikaz lambası birçok anlama gelebilir. Sadece soğutma vs ile ilgili değil enjektör sistemi ile de ilgili olabilir.
  • allahtan dizellerde böyle bir sorun yok
  • Servise gitcem ancak ışığın yanmasını bekliyorum Sorun netleşsin diğer türlü sağlam parçaları da değiştirebilirler
  • İkaz ışığı tekrar yandı dün akşam mais e gittim kam mili (egzantrik bilmem neyi) arızalanmış. 120 YTL verdik. Eve geldim arabada tekrar ışık yandı. Bugün yine gittim yine kam milinden kaynaklandığını söylediler yenisinin takıldığını ayrıca beyin programının tekrar yüklendiğini söylediler
    Nedir benim bu elektronik cihazlardan çektiğim :)
  • Tekerlekten gelen ses icin aks korugunu kontrol edin. Yirtiksa degistirin, yoksa devaminda basiniza dha cok is acarsiniz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Muhendis06

Tekerlekten gelen ses icin aks korugunu kontrol edin. Yirtiksa degistirin, yoksa devaminda basiniza dha cok is acarsiniz.

Hocam dikkat ettimde ses ön kaputtan araba hareket etmeden geliyor
    ve soğuk havalarda oluyor
  • Araçcın sürüldüğü sırada bu ışık yanıyorsa, Aracınızı durdurup birkaç dakika rolantide çalışması için bekleyin. Sıcaklığın düşmesi gerekmektedir. Sıcaklık düşmez ise soğutma suyu seviyesine bakın. (Önce motorun soğumasını bekleyin). Gerektiğinde renault yol yardımını çağırın.

Genelde sorun radyatör suyu eksilmesinden veya termostat sorunundan kaynaklanıyor.
  • acaba motora koyulan yağdan yada katkıdan kaynaklanablir mi? belki özelliğini yitirmiştir, donuyordur.
    sen ilk çalıştırdığında da bi anlık yağsız çalışıp sonra yağ motorda dolaşıp, motor ısınınca düzeliyordur.

quote:

Orjinalden alıntı: enclock

quote:

Orjinalden alıntı: Muhendis06

Tekerlekten gelen ses icin aks korugunu kontrol edin. Yirtiksa degistirin, yoksa devaminda basiniza dha cok is acarsiniz.

Hocam dikkat ettimde ses ön kaputtan araba hareket etmeden geliyor
    ve soğuk havalarda oluyor
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.