Şimdi Ara

CONROE VS AMD @ HAM MHZ @64bit !! (Sonuçlar şaşırttı,,buyrun bakın..) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
74
Cevap
0
Favori
4.255
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu sonun başlangıcı sanki.. Soket AM2-940 yine 754 pinde yaptığı gibi ufak bir geçiş hamlesiydi..(DDR2)
    Alıştırma turlarından sonra şimdi Soket F-1207 çıktı ve yakında ringi dar eder gibi.. Tarih - tekerrür ilişkisi..
    Dünyanın enbüyük bilgisayar üreticileri geleceği görerek taraf belirliyorlar zaten..

YENİ OPTERON SOKET F-1207 QUAD-CORE >>>>> http://www.amd.com/us-en/0,,3715_14218,00.html?sa_campaign=internal_ads/homepage/us/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yildiz -- 18 Ağustos 2006; 0:53:04 >
  • yoksa amd mi alsaydık ya x2 ... allah allah , gerçi hiç bi şekilde %100 ocli e6300 ü geçemezler ama , aynı mhz de çok iyi iş çıkarmış amd ...

sistem gelmedi ztn daha , geri mi göndertsem
  • olay intelin gerçek performansını 32 bitte göstermesinden kaynaklanıyo.64 bite simule ederek kullanıyo.fakat amd asıl gücünü 64 bitte gösterecek çünkü amd de 32 biti simule ediyo.intelin 64 ü yalan yaniintelin bunun gelecekteki cpu larında em64 ten çok daha iyi bi 64 bit ney desem ehh işte beni aşar cümlenin sonrası ondan çıkarması lazım.komut seti mi desem neyse işte onlardan.yoksa yazılımlar 64 olunca böyle devam ederse yeni jenerasyon cpu larda işi zor conreo değil daha ilersinden bahsediyorum.ama onu da düşünmüşlerdir herhalde.64 bit yazılımlar oturana kadar kim öle kim kala.torunlar faydalanır anca böyle giderse

• bence 64bit e geçmek için erken iyice beklemek lazım modeller hakkında sağlam bilgiye sahip olduktan sonra almak lazım diye düşünüyorum.şu anda çift çekirdek olayında intel önde gibi görünüyo.fakat aynı mhz de ise amd önde.onun en iyisi beklemek.fiyatlarda düşerse güzel olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SiLVeR_FoX -- 18 Ağustos 2006; 1:35:34 >
  • 64 bit tek çekirdek işlemciler tedavülden kalkacak nerdeyse bi devri geçti hala şu 64 bit kullanılamadı bu aletler.siz hala amd 64 bitte kendini gösterecekin derdindesiniz.neye dayanarak hangi teknik bilgiye dayanarak intelinki yalan amd 64 bitte kendini gösterebiliyo diyosunuz.bunu bi izah edinde bizde öğrenelim.hemen amd ezikliğini kabul edemeyenler ilk fırsatat sazı eline almaya kalkıyorlar.... daha 64 bit doğru dürüst uygulama yokken yazılımlar daha hiiç oturmamışken bunlar için çook erken.
  • quote:

Orjinalden alıntı: KAPTAN54

64 bit tek çekirdek işlemciler tedavülden kalkacak nerdeyse bi devri geçti hala şu 64 bit kullanılamadı bu aletler.siz hala amd 64 bitte kendini gösterecekin derdindesiniz.neye dayanarak hangi teknik bilgiye dayanarak intelinki yalan amd 64 bitte kendini gösterebiliyo diyosunuz.bunu bi izah edinde bizde öğrenelim.hemen amd ezikliğini kabul edemeyenler ilk fırsatat sazı eline almaya kalkıyorlar.... daha 64 bit doğru dürüst uygulama yokken yazılımlar daha hiiç oturmamışken bunlar için çook erken.

biraz okursan üstteki yazılanları ya da dünyadaki önemli donanım incaleme sitelerini gezersen ve yapılan testleri okursan sende dersinyapılan incelemelere,testlere dayanarak bunları izah edebiliyoruz.ön yargılı davranmadan önce oku biraz!!olay amd-intel olayı değil.hangisi iyiyse o tartışıyoz işte.babamızın oğlu değil ikiside.intelin 64 bit teknolojisini tam hakkını vererek işlemcilerine koyamadığını tartışıyoruz.

xtreme deki bu post çok hoşuma gitti donanım bölümünde toic açıcam sırf bunun için;bunu iyi okuyun lütfen.

@Movieman:
    AMD and Intel BOTH make great products..
    Time to enjoy them for what they are..
    The arguments over who is better just hurt us all.
    Intel may have the hot item today, AMD tomorrow..
    The competition between them is good for them and better for us!

takım tutar gibi işlemci fanatikliği yapmak değil olay + ları ve - leriyle konuşuyoruz burda.içini açıp işlemcinin aaa bak ne wafer yapmış adam be,ba ba ba die a bakarmısın şu pinlerin dizilişine off offf off bittim abi yapmak derdinde değiliz .konuşcak malzeme çıkarıyoz şurda

• şu an için yapacak birşey yok :)
    devir, 32 bit devri.

Bi defa 64-bit kullanayım diye inat ettim, yok be, olacak iş değil, 1 hafta dayanamadım.

Sun Solaris veya Linux gibi sistemler yıllardır 64 bit kullanabiliyorken, her yazılım 64 bit çalıştırılabiliyorken,

Bill gates'in yarattığı camiada 64 bit'e destek SIFIR, malesef.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FrakOff -- 18 Ağustos 2006; 8:40:11 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: ZEUS__

quote:

Orjinalden alıntı: KAPTAN54

64 bit tek çekirdek işlemciler tedavülden kalkacak nerdeyse bi devri geçti hala şu 64 bit kullanılamadı bu aletler.siz hala amd 64 bitte kendini gösterecekin derdindesiniz.neye dayanarak hangi teknik bilgiye dayanarak intelinki yalan amd 64 bitte kendini gösterebiliyo diyosunuz.bunu bi izah edinde bizde öğrenelim.hemen amd ezikliğini kabul edemeyenler ilk fırsatat sazı eline almaya kalkıyorlar.... daha 64 bit doğru dürüst uygulama yokken yazılımlar daha hiiç oturmamışken bunlar için çook erken.

biraz okursan üstteki yazılanları ya da dünyadaki önemli donanım incaleme sitelerini gezersen ve yapılan testleri okursan sende dersinyapılan incelemelere,testlere dayanarak bunları izah edebiliyoruz.ön yargılı davranmadan önce oku biraz!!olay amd-intel olayı değil.hangisi iyiyse o tartışıyoz işte.babamızın oğlu değil ikiside.intelin 64 bit teknolojisini tam hakkını vererek işlemcilerine koyamadığını tartışıyoruz.

xtreme deki bu post çok hoşuma gitti donanım bölümünde toic açıcam sırf bunun için;bunu iyi okuyun lütfen.

@Movieman:
    AMD and Intel BOTH make great products..
    Time to enjoy them for what they are..
    The arguments over who is better just hurt us all.
    Intel may have the hot item today, AMD tomorrow..
    The competition between them is good for them and better for us!

takım tutar gibi işlemci fanatikliği yapmak değil olay + ları ve - leriyle konuşuyoruz burda.içini açıp işlemcinin aaa bak ne wafer yapmış adam be,ba ba ba die a bakarmısın şu pinlerin dizilişine off offf off bittim abi yapmak derdinde değiliz .konuşcak malzeme çıkarıyoz şurda

ben üstede çok yazı okudum.yandada dlşardada. ama 64 bitin oturmuş hiç bir şeeyi yokken bu teknoloji üzerine intelinki yalan amd gerçek gücünü gösterdi gibi yazılanlar acaba kimin neyi okuyuğ hatta nelerden haberdar olmadığını göstermiyor mu.geçmişte bunun örnekleri çokken... marka fanatikliği yapacak olsaydım beni biraz geçmişte takip etseydin yerimin intel olmayacağını anlardın.ayrıca bazı siteleri ve bazı insanları fazla bartmamak lazım. bazı ürünlerin lansmanına pazar payını kaybetme gibi endişerinin bu olaylarda birinci derecede etken olduğunu bilmek lazım..

• YUkardaki yazıları pek okumadım ama.
    en baştaki testte sanki beni tatmin etmeyen birkaç nokta var.
    windows xp 64bit olmasına rağmen test programları kaç bit. 32bit ise bu testi yapmanın hiçbir anlamı yok.
    siz otobanı 64bit yapın ama araçlar 64bitlik değilse ne faydası var.
  • Arkadaşlar biraz daha sakin lütfen konu gayet güzel ilerliyor. Bu gerçek zaten daha öncedende belliydi ve asıl pazar payını kaybetme endişesi ile boğuşan firmayı daha önce Amerika dahil Japonyaya kadar neredeyse her teknoloji devi firma evsahibi ülke , haksız rekabet nedeniyle mahkemeye verdi.. Dünyanın enbüyük üreticisi iken butip endişesi olan birtek firma var zaten. Çünkü karşısındaki güç, içinde IBM inde bulunduğu ciddi bir güç. Dikkat edilirse dünyanın enbüyük üreticileri tarafını genel anlamda belirlemiş durumda ve 64bit teknolojiyi nasıl ve kimin hakkıyla kullandıklarını gayet iyi biliyorlar ve hala watt başına performans liderini, takip ederek tercih ediyorlar. İşin diğer boyutu tabiki son kullanıcıya yarıyor. Hem teknolojik anlamda hemde fiyat açısından engüzel faydayı biz alıyor gibiyiz. Ancak daha ayrıntılı inceleme yaparsak işin gerçekten hakimiyet sağlamaya çalışmaktan başka birşey olmadığını görebiliriz.. Endüstriyel anlamda hala teklif edilen düelloya karşılık bile cevap verilmiş durumda değil. Çünkü Platform 64bit.

• Ya arkadaşlar bu 64 bit sevdası nedir. 16 bit'ten 32 bite geçilmesinin sebebi desteklenen maximum memorynin artık yetersiz kalmasıydı. 32 bit mimarisi 4 GB'a kadar memory destekliyor. Su ana kadar 2 GB'ın cok az yararını gördüm. Ha arkada photoshop acıkken onde heroes4 oynarken arkların turnu oldugunda photoshopta işlem yapma gibi işlerde çok işe yarıyor fakat 4 GB sınırına ulaştıkmı ??

Sorulması gereken asıl soru aynı benchmark programlarını 32 bit ile 64 bit arasındaki fark ne kadar ?? %1 - %2 .. Milyarlarca dolar harcayıp sektörü 64 bite geçirmeye değermi ?? Hollywood'da film çekiyor olsak, animasyon yapıyor olsak yada bir bankanın database serverini barındırıyor olsak 64 bir bir ihtiyac ki zaten tamamen 64 mimarisine sahip Itanium işlemciye sahip Intel. Web server, domain server, file server, database server gibi işlemlerde 64 bit kullanıyor çünki buralarda 4 GB üstü memory şart.

AMD senelerdir 64 biti pazarlamada kullanıyor. Ne kadar zaman geçti hala 64 bit kullanmıyoruz. Intel baya bir dayandı, baktı müşteri kaybediyor, ki müşteriler neden 64 bit işlemci aldığınıda bilmiyor.. 4-5 sene sonrasına yatırımmı yapılır işlemci alırken.. Intel baktı olmayacak üstünkörü bir 64 bit emulatör koydu işlemciye. Intel mühendisleri biliyorlarki 64 bit şu anda çok gereksiz ve kullanılmıyor. İşlemcinin sadece pazarlama için kullanılan bir özelliğini niye geliştirsinler. Zamanı geldiğinde işlemciyi tamamen 64bite dönüştürüp 32 bit emulatör koyarlar olur biter.

Dediğim gibi 32bit ile 64 bit arasındaki performans farkı ne kadar ??

• AMD'nin INTEL'i aynı mhzde devirmesine ben de şaşırdım açıkçası..

Ama şu da varki Conroe'lar rahatlıkla 3Ghz'i aşıyor. X2'ler ise 3Ghz sınırına zor yanaşıyor o da şanslı olanları..

Yani Conroe'nun avantajı herhalükarda var...
  • Muratcım inan seni bekliyordum nezaman gelecek diye iyi oldu kardeşim 64 bit ile 32 bit arasındaki performans farkını tartışmaya gerek yok zaten, önemli olan bizim onu şuan nekadar kullandığımız tabiki. Bir yere kadar tarafların birbirlerine üstünlük gösterdiği yerler aşikar. Aslında her kullanıcının kendi yaptığı maximum iş performansına göre sistem alması çok daha mantıklı. Biz burada her çıkan yenilikte zırt-pırt platform değiştiriyoruz yada zorunda kalıyoruz. Çünkü adamlar değiştiriyor biz geri kalmamak için uğraşıyoruz.. Mesela bana görede DDR2 şuan için gereken performansa ulaşmadı, gelişim devresinde ama insanlar geçişi yapıyor. AM2 ilede bu geçişi gerçekleştirmek için platformu değiştirdiler mesela. Şimdi Soket F-1207 ile DDR2 de asıl güçler çarpışmaya başlayacak. Dönelim asıl konuya, İntel 64bit emulatör koymasaydı zaten 32bit performansı bu denli iyi olmayacaktı. İşlemciler üretilirken zaten öncelikle platform olarak server ve workstation taban alınarak geliştiriliyor. (Otomobil motorlarındaki teknolojik gelişimin Formula1 de geliştirilip günlük hayata uyarlandığı gibi.) Conroe ile bu başarıyı 32bitte elde etmeseydi yani 64bit desteği çıkışından bukadar süre geçmesine rağmen hala aynı yerde saysaydı intel için hayal kırıklığı yaratırdı. Adamlar bunu göstermemek için şuan bu taktiği uyguladı sanki
    Bu konuda bilgisi olan arkadaşların bizlerle paylaşmasını rica ediyorum. İyi forumlar..

• vista raflara gelmeden programcıların 64bit software geliştireceğini sanmıyorum. 2 sene sonraki benchlerde karar vermek gerekli. bugün 64bite geçiş için render manyağı olmak lazım.

bu arada direk overclockla alakası olmayan bu tarz karşılaştırmaların overclock forumunda yeri var mı yok mu yeniden mi tartışsak acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PoL--E 2½ -- 18 Ağustos 2006; 12:57:02 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: PoL--E 2½

vista raflara gelmeden programcıların 64bit software geliştireceğini sanmıyorum. 2 sene sonraki benchlerde karar vermek gerekli. bugün 64bite geçiş için render manyağı olmak lazım.

bu arada direk overclockla alakası olmayan bu tarz karşılaştırmaların overclock forumunda yeri var mı yok mu yeniden mi tartışsak acaba?

• @PoL--E 2½ , @KAPTAN54

ben sizi anlamadım burda ne güzel bi tartışma ortamı oluşmuş,sizin dediğiniz bu konunun o.c bölümünde ne işi var..
    arbiter in ham mhz karşılaştırması da bu forumda yapıldı ve üst konu ve önemli başlıklarda şuandada,sadece bi test sıralama yerine yanlışlıkla overclock ta açtığıma mı laf ediyorsunuz yani size bişey demiycem böyle ise..
    http://forum.donanimhaber.com/m_6779334/tm.htm
    o 3.2ghz de karşılaştırma yapmıştı, biz burda 2.4ghz de yapmışız illede overclock diyosanız işte biri 2@2.4ghz biri de 2.13@2.4ghz..lütfen off topic olmalayım..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hey -- 18 Ağustos 2006; 14:31:31 >

• amd gerçek platformunda kendini göstermiş önemli olan o
    amd nin güçlü tarafı 64 bit
    intelin ki 65nm ve 2mb önbellek
  • quote:

Orjinalden alıntı: hey

@PoL--E 2½ , @KAPTAN54

ben sizi anlamadım burda ne güzel bi tartışma ortamı oluşmuş,sizin dediğiniz bu konunun o.c bölümünde ne işi var..
    arbiter in ham mhz karşılaştırması da bu forumda yapıldı ve üst konu ve önemli başlıklarda şuandada,sadece bi test sıralama yerine yanlışlıkla overclock ta açtığıma mı laf ediyorsunuz yani size bişey demiycem böyle ise..
    http://forum.donanimhaber.com/m_6779334/tm.htm
    o 3.2ghz de karşılaştırma yapmıştı, biz burda 2.4ghz de yapmışız illede overclock diyosanız işte biri 2@2.4ghz biri de 2.13@2.4ghz..lütfen off topic olmalayım..

arkadaşım hemen kızmana gerek yok. sağol test bilgilendirme açısından güzel ama zamanlaması açısından yersiz geldi bana.yani daha 64 bit birşey yok. şu vista çıksın yazılımlar.sürücüler falan bi otursun o zaman bu tartışma yerinde olur ama şuan kullanılmayan bi platform üzerine tartışmak ne kadar doğru diyecektim ama sonuçta herkes her istediğini koymalı. ama bu konunun açılması gereksiz tartışmalara yol açtığı vede bir sonuç alınamayacağı ortada. yoksa kusura bakma yaptığın işleri takdir ediyorum

• valla başından beri okuyorum ama bir halt olduğu yok recep saolsun elinde olan imkanlar dahilinde size bir bilgi sunmuş ki bu biryerlerden alınıp burapa paste yapılmış değil tamammen kendi yapmış ve yayınlamış siz halen kim daha uzağa işeyecek gibi tartışmalara giriyorsunuz

gelelim intel & amd ilişkisine

muratın da dediği gibi amd 64bit teknolojisini pazarlama taktiği olarak sistemlerine yerleştirdi ve bunun üzerinde baya bir piyasa kapattı
    ki yanısıra 3d bakımından da intele biraz fark atması hepimizi amd ye yönlendirdi ama şimdi intelin yeni sistemi core 2 duo ile
    bizi 32 bitte belkide son hız olacak olan hızlara eriştirdi.....

kısaca bakmak gerekir ise türkiyede kaç kişi 64 bit yazılım kullanıyor ????
    bir elin parmaklarını geçmez (bizim forumda en azından ) dolayısı ile testleri 32 bit üzerinde değerlendirmek lazım
    e iş 32 bit sisteme gelince de intel ağır bir tekme attı amd ye yarında amde intele bir tekme atar bu iş böle gider
    bizde ne çıkmış ise ve iyi ise onu alır yolumuza devam ederiz
    bunun için tartışmaya gerek yok şu anda 64 bitte amd daha iyi diye kim gidip amd alıyor birde buna bakın bence kimse almıyor
    bunu bukadar irdelemeye gerek yok nezaman ki 64 bit sistemler kurulur (tekrar) muratın dediği gibi 4gb memoryler yetersiz kalır ozaman
    tutar 64bit hesapları karşılaştırmaları yapar ona göre karar veririz

• Laza bak aferim len iyi toparladın
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.