Şimdi Ara

Commodore 64 ve Amiga Genel (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
60
Cevap
1
Favori
3.742
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • sayfa 68'de bakın ne diyor: sensible kick off'un eline su bile dökemezmiş

http://www.retrodergi.com/originals/Amiga%20Dunyasi/Amiga%20Dunyasi%20-%20Sayi%2027%20%28Agustos%201992%29.pdf

•  Commodore 64 ve Amiga Genel
  • quote:

Orijinalden alıntı: WolF-EyE

Commodore 64 ve Amiga Genel

reklama bakarmısın sen ya nerelerden nereye ama adamlara helal olsun öyle bir malzeme kullanmışlar ki günümüzde bile çalışıyor bu aletler.
  • aynen hocam, taş gibi cihaz yapmışlar, hala tertemiz 2. ellerini bulmak mümkün
  • kaç aydır giremiyordum pc ye format atıcağım formattan sonra güncellemelere başlıyacağım
  • silinmiyor bu mesaj

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Seldom Seen Kid -- 18 Mayıs 2013; 21:43:15 >
  • Adaptörü bozulan amiga 500 üme PC nin güç kaynağından güç verip Dogs of War oynarken çektiğim resim =))
  • Benim favorim CDTV di.

MEcidiyeköy de Club Anka vardı, bilgisayarcı. Babamın bürosu oradaydı, oyunlarımı da oradan alırdım tabi, sene 1991-92 falandı sanırım.

Orada görmüştüm, kompe set. Halen aklımdan çıkmaz.

• şimdiki bilgisayarlardan 10 kat daha güzel gözüküyor.. yok monitörü incelt yok kasayı küçült, kağıt gibi dayanıksız, tasarım fakiri bilgisayarlar kullanıyoruz.. dümdüz ve şekilsiz.. şu resme bakınca bile oturup kullanası geliyor insanın
  • Eh.

Bilgisayara 1985 gibi Amstrad CPC6128 ile başlamıştım.
    Bulsam alırım mereti.
  •  Commodore 64 ve Amiga Genel

1990 yılında Chelsea futbol kulübünün forması :)
  • Hala en çok satan ev bilgisayarı rekorunu elinde tutmakta
  • Bir Amiga severin dramını okuyacaksınız şimdi arkadaşlar. 1990 yılında babamın Ibm Pc/2 almasıyla bilgisayar dönemine giriş yapmış oldum. İntel 286 işlemcili bu makina ile dos ekranında bir ton komut ezberleyip pc oyunlarının tadını çıkartıyordum ta ki Amiga'yı görene kadar Çocukluk arkadaşım ile aynı apartmada oturuyorduk ve akrabasının ona eski Amiga'sını (Amiga 500) vermesiyle benim Amiga'ya olan hayranlığım da başlamış oldu. Her hafta sonu (fırsat buldukça hafta içi de:) Amiga başında saatlerimizi geçirir, yemek yemeyi annemizim 'oğluuum sofra hazııır, haydi yemeğe' nidaları ile hatırlardık Ne oyunlar oynardık ama! Punisher, Final Fight, Shadow Fighter, SFII, Prince, Prehistorik vs vs... Pc min ekranının renksiz olması ve Amiga'nın tv lere de bağlanabilir olması, bu cihazlara olan hayranlığımı arttırıyordu.

Aileye baskı yapma zamanı gelmişti, Amiga'ya geçme vaktiydi artık! Ama onlar bir türlü ikna olmuyorlardı, evdeki Ibm Pc'nin yeterli olduğunu, Amiga gibi bir cihaza ihtiyaç olmadığını ısrarla vurguluyorlardı ama ben geri adım atmıyordum elbette. Yıllar geçiyor, Amiga eskiyor ama ben hala bu cihaza sahip olamıyordum. Yanlış hatırlamıyorsam 1997 yılı idi ve ben ailemi bir adet Amiga 1200 almaya ikna etmiştim artık Zafer gibi görünüyordu ama aksiliklerin başlangıcıydı bu sadece. Uygun fiyata bir adet Amiga 1200 alıp eve gelmiştik ve sevinçten deliye dönen ben, cihazı çalıştırmak için sabırsızlanıyordum. Fakat Amiga çalışmamıştı, tekrar denedik olmadı, kabloları ve diğer bağlantıları kontorl ettik yine olmadı. Cihazı aldığımız yere geri götürdük ve durumu anlattık, hemen denediler ve orada da Amiga 1200 çalışmamıştı. Cihazı satan adam bize sıfır ürün sattığını söylemişti ama sanırım biz üç kağıtcı bir satıcıya denk gelmiştik. Satıcı, ürünün az kullanılmış olduğunu ağzından kaçırdı ama abimin de basireti bağlanmıştı sanki. O beklenen tepkiyi bir türlü veremedik, hadi beni geç de abimin durumu sakin karşılaması ilginçti... Herneyse paramızı geri aldık tabi ama utanmaz satıcı Amiga 500 teklifinde bulundu biz dükkanı terk etmeden önce ve ben tüm olanlara rağmen 'tamam o da olur' moduna girmiştim ki abimin geciken tepkisi hızır gibi yetişti Benim için berbat bir gün olmuştu, hayalimde ki makinaya yine (!) kavuşamamıştım ve cihazın geleceği de tehlikedeydi. O olaydan tam bir yıl sonra babam bana yeni bir pc sözü verdi, Amiga ise hala aklımdaydı ama güncel bir pc de reddemeyemeceğim bir makina idi. Celeron 300 işlemci, 32mb sd ram, 4.3gb Seagate hdd veeee Cardex marka 3dfx Voodoo Rush (tamam çok parlak bir model değil ama sonuçta 3dfx:) ile rüya gibi bir pc ye sahip olmanın mutluluğu içerisindeydim. Hala masaüstü bir pc kullanıyorum tek farkla tabi o da Windows'tan arınmış Ubuntu ile yeniden doğmuş bir pc Askere gitmeden önce Amiga 1200 almak için bazı girişimlerim olmuşsa da hala küçüklüğümde hayalini kurduğum o muhteşem cihaza sahip olamadım. Amiga dönemi için 'kapandı artık, bitti' desek yanlış demiş olmayız herhalde ama ben yine de çalışır durumda bir Amiga 1200 hayali kuruyorum ne yapayım Yılan hikayesine dönen Amiga X1000 ile Amiga geri döndü diyebilseydim keşke ama geleceği olmayan bir mimari ile yazılım desteğinden yoksun bir işletim sistemi ile X1000 bana bir yeniden doğuş gibi gelmiyor. Fakat fiyatı alınabilir bir seviyede olsa (yaklaşık 5.500tl cik ediyor X1000) belki X1000 almayı bile düşünebilirim ama bu pek mümkün görünmüyor....

Uzun bir anı yazısı oldu belki ama okuyup vakit ayıran arkadaşlara şimdiden teşekkür edeyim Temiz Amiga 1200'ü olan varsa özel mesaj gönderebilir ona göre

• Operation Wolf oynadigim günler aklima geldi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • venom800 kullanıcısına yanıt
    o annelerin "hadi yemek hazır" diye çağırması çok başkaydı ya oyuna ara verip çaylar poğaçalar, ardından oyuna devam etmek.. çok başkaydı o zamanlar.. hala o yüzden online oyunlara ısınamamışımdır.. oyunuı arkadaşınla oynayacaksan beraber toplanır oynanır.. internet üzerinden sarmıyor

amigayı aslında almaman bence iyi olmuş çünkü o eski günlerin tadını artık vermez.. amiga 90'ların başında teknolojinin geldiği son noktaydı, şimdi ise maziden ibaret.. ama şöyle bir retro salon veya ortam olsa (bazı yerlerde commodore amiga günleri düzenleniyor sanırım), öyle bir ortamda arkadaşları toplayıp oynanırsa bence o zaman güzel olur..

bir kere arkadaşın evinde 3 arkadaş ps3 'te street fighter 4 oynamıştık.. dedim ne güzel ya özlemişim, online kupkuru kalıyor bunun yanında

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WolF-EyE -- 7 Temmuz 2013; 18:38:07 >

• Aynen öyle, bende arkadaşınla birlikte yan yana oyun oynamayı internet üzerinden oyun oynamaya tercih eden oyunculardanım 80'lerde doğanlar için bu duygu çok başka... Arcade salonlarında arkadaşlarında oynadığın iki kişilik oyunlar, evde ki 8bit lik ev konsolu ile oynanan iki kişilik oyunlar derken bünye bu duruma çok fena alışıyor ve bu alışkanlık kolay kolay geçmiyor. Elbette internet üzerinden oyun oynuyorum ama inan bu oran o kadar da fazla değil. Bir arkadaşım ile yan yana oyun oynamanın verdiği tadı kolay kolay veremiyor internet üzerinden oynanan oyunlar. Aslında Amiga alsam eminim onunla çok iyi vakit geçiririm, güncel olmayan cihazlarla çok iyi anlaşan bir yapım var İlk Gameboy'umla veya Gameboy Pocket ile oyun oynamadığım hafta sonu olmaz yani o derece 3ds varken ne anlıyorsun o eski cihazı diyenler de olmuyor değil ama işte dedim ya o modası geçmiş cihaz benim için hala ilk günkine yakın bir etki yaratabiliyor. Ama yeni olana da gözlerimi kapatmıyorum elbette, Ps3 ile az oyun oynamadık vallaha Yeni nesil için de konsol tercihimi yapmışım oh ne güzel ama bunun yanında şöyle temiz bir Amiga iyi gider orası kesin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi venom800 -- 7 Temmuz 2013; 19:30:42 >

dostum amiga ayarlarsan haber ver bi ara kapışırız quickshotlarla
  • quote:

Orijinalden alıntı: WolF-EyE

dostum amiga ayarlarsan haber ver bi ara kapışırız quickshotlarla

Lafı bile olmaz, anında haber veririm O Quickshot joystick lerle az oyun oynamadım. Bana göre dayanıklı cihazlar aslında ama dönemin agrasif oyuncuları için bir hafta dayanan cihazlar da olabiliyor elbette.
    quick shot düşmanı: sensible soccer

bu oyunu sanki millet joysticki kırsın yenisini alsın diye yapmışlar ne quick shotlar gitmiştir falsoları verirken
  • Doğrudur tabi Günümüzden bir örnek vereyim, Street Fighter IV oynamaya başladıktan sonra Ps3 gamepad inin çok daha fazla hırpalandığını fark ettim ve hemen bir adet Madcatz marka arcade stick satın aldım. Aynı şeyi Ps2'de bıkmadan usanmadan oynadığım Fight Night Round 3 için de yapsaydım keşke Ps2'de oynamaya başladık mı saatlerce bırakamazdık elimizden gamepad i ve bir kaç ay sonra o güzelim gamepad kullanılmaz hale gelebilirdi. Bazı oyunlar cidden cihazın gamepad i için yıpratıcı bir etki yaratabiliyor, dikkat etseniz de o kontorl cihazının ömrü muhakkak kısalıyor.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.