Şimdi Ara

Combobox Seçilen veriye göre textboxa veri çekme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
3.222
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar şöyle bir sıkıntım var musteri tablomu comboboxta listeletiyorum buraya kadar sorun yok benim istediğim listeledğim veriyi seçince o veriye ait bilgiler textboxlara gelsin istiyorum bunu birtürlü yapamadım yardımlarınızı rica ediyorum

void musteribilgi()
    {

baglanti.Open();
    OleDbDataAdapter ad = new OleDbDataAdapter("select *from musteri", baglanti);
    DataSet ds = new DataSet();
    ad.Fill(ds, "musteri");
    musteri.DataSource = ds.Tables["musteri"].DefaultView;
    musteri.DisplayMember = "adsoyad";
    musteri.ValueMember = "mid";
    baglanti.Close();

}
    burada verileri listeletiyorum. Aşağıdaki kod comboboxsın selected olayına yazdığım kod nerede yanlış yapmış olabilirim.. Aldığım hata ise " Gerekli bir veya daha fazla parametre için girilen değer yok. " hatası alıyorum
    --------------------------------------------------

private void musteribil_SelectedIndexChanged(object sender, EventArgs e)
    {
    OleDbDataAdapter addd = new OleDbDataAdapter("select * from musteri where mid=" + musteri.SelectedValue.ToString() + "", baglanti);
    DataSet dss = new DataSet();
    addd.Fill(dss, "musteri");
    if (dss.Tables["musteri"].Rows.Count > 0)
    {
    fisnumara.Text = dss.Tables["musteri"].Rows[0]["fisno"].ToString();
    }
    else
    {
    musteri.Text = "";
    }

}

• musteri.SelectedValue.ToString()
    dönen değer nedir breakpoint ile bak
  • *from

yildiz ile arasinda bosluk birak.

en tur veri dondureceksin ? Id ye gore mi alacak? yani integer mi?

o zaman

int id = Convert.ToInt32(musteri.SelectedValue); konvert islemini burada yaparak sonra sql qury stringe ekleyebilirsin.

OleDbDataAdapter addd = new OleDbDataAdapter("select * from musteri where id="+id, baglanti);

neye gore cekecegine bagli. sanirim sen cekmek istedigin veri de hata yapiyorsun. sorgu bos geliyor... o yuzden donen degerler var mi kontrol ettir point koyarak.
  • Bende çok araştırdım ve sonunda buldum. youtube da arama kısmına c combobox to textBox yazarsan yabancıların hazırladığı videolar çıkıyor. Aşağıdaki linkten çözdüm ben. Aslında olay combobox değiştiğinde olacakmış. Nette ararken bu şekilde ararsak belki daha kolay bulunurdu
    https://www.youtube.com/watch?v=Llj_YzOzFSk (bu linkten yapabilirsin)

Combobox ın özelliklerinde events var(yıldırım işareti) ona tıklayıp alt tarafta "SelectedindexChanged" yazısına çift tıklayınca sağına bir yazı geliyor ve kod kısmında bu alana yazıyorsun

private void comboBox1_SelectedIndexChanged(object sender, EventArgs e)
    {
    baglanti.Open();
    SqlCommand komut = new SqlCommand("select uru_stok_kod FROM dbo.URUNLER WITH (NOLOCK) left outer join dbo.STOKLAR on (uru_stok_kod=sto_kod) where dbo.fn_StokIsmi(uru_stok_kod) like '" + comboBox1.Text + "' ", baglanti);
    SqlDataReader read = komut.ExecuteReader();
    while (read.Read())
    {
    textBox1.Text = read[0].ToString();
    }
    baglanti.Close();
    }

Combobox Seçilen veriye göre textboxa veri çekme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kultiginkagan -- 30 Ocak 2020; 14:51:38 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.