Şimdi Ara

Cok sacma bir hata Oyun baslarken pc kapaniyor.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
842
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 3 farkli oyunda denedim hepsinde ayni garip hata oluyor.Mesela far cry4 oyun sinematigi bitiyor tam oynanis kismina gecicem pc restart atiyor kendine.Ryse son of rome oyununda menuyu geciyorum oyunu baslatiyorum giris ekrani yukleniyor tam oyuna baslicam bu sefer goruntu donuyor ses kesik kesik geliyor. Önceden yoktu neden boyle oldu anlamadim.

Sicaklik degerleri normal cpu ve gpu 30-40 arasi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Güç kaynağında arıza olma ihtimali yüksek. Önceden böyle olmuyordu demişsiniz büyük ihtimal kaldırıyordu Psu ya da ucu ucuna yetiyordu. Donanım güncellemesi yaptınız mı yakın zamanda? Bir de umudum yok log oluşturacak kadar zaman olduğuna ama bluescreen viewer programı ile hata kodunu bulabilirsiniz. Olay Görüntüleyicisi de log tutar. Kapanma olduktan sonra pcyi ilk açtığınizda girip loglara bakabilirsiniz.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • psu dan oldugunu sanmiyorum degistirmistim cunku birkac ay once.Onceden pc yine kitleniyordu ara sira ama hic boyle restart atma olmuyordu.Anlamadigim tam oyuna girerken oluyo yani oyun menusunu falan gecip ekran kartinin olaya dahil olacagi zaman.Olay gunlugunde de kernel power 41-63 hatasi aliyorum.Surekli aldigim bi hata bu zaten ne zaman baksam bu hata var kayitlarda.

• Hocam imkanınız varsa yine de başka bir Psu ile denemenizi önereceğim. Onun dışında sizinkine benzer yaşadığım bir problemi anlatayım belki yardımcı olur. Z97m-d3h anakart kullanıyordum gtx 460 ile sıkıntısız. Gtx 760 aldım ve yaşadığınız problemi yaşadım. Psuyu değiştirmek dışında yazılımsal olarak her şeyi yaptım olmadı. Psuyu değiştirdim yine olmadı. En son x16 slotuna değil de x4 slotuna taktım ekran kartını tüm sorunlarım çözüldü. Ben de dedim ki anakartın x16 slotu bozuldu. Daha sonra gtx 1060 aldım. X4 slotunda kullanıyorum yine sıkıntı yok. Performans kaybı var mı, yine aynı event id 41 hatası alır mıyım falan derken taktım x16ya 1060ı hiç bir sıkıntı yaşamadım. Eee yani, kısa kes derseniz şunu demek istiyorum :) Bazen hiç alakasız bir yerden sorun doğabiliyor. Güç kaynağı kablosundan, slota, ekran kartı vramlerinden, ses driverı çakışmasına kadar. :)

• kernel hatasi cok uyuz bi hata ne oldugu belli degil cunku.Termal macun yenilicem onceden ise yaramisti olmazsa format aticam olmazsa da satarim parcalari yeter artik cok yordu bu sistem beni :D

• termal macun sürdüm ekran kartı slot değiştim formatladım hala aynı sorun :))
  • Tüm bileşenleri yazar mısınız

• TheArchaeologist kullanıcısına yanıt
    eski sistem

fx6300, gigbyte ds3p, 4gb ripjawx 1600mhz cl9 , 4gb corsair 1600mhz cl9 , corsair vs550 , 1tb barracuda 7200rpm
  • themaniak kullanıcısına yanıt
    Ekran kartınız?
  • KendineMühendis kullanıcısına yanıt
    unutmusum yazmayı :D sapphire r7 265
    Ekran kartınızı Furmark programı ile test ettiniz mi? Termal macunu işlevini yitirmiş olup, yüke girince ısınıp kapanıyor veya görüntü vermiyor olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KendineMühendis -- 7 Haziran 2020; 0:44:50 >
    Ekran kartını 30-40dk Furmark stres testi yapın hocam. Herhangi bir sıkıntı çıkmaz ise OCCT programı ile Gpu Vram'i test etmenizi öneriyorum.
    GPU kaynaklı da olabilir dediğiniz gibi teste sokayım şimdi
    furmark 1920*1080 8xmsaa 35 dk stress testi ve 15 occt memtest yaptım sorun çıkmadı.Sıcaklıkta furmark 70 diğerinde 58 derece max
    Sıcaklık değerleri normal. Üstteki yorumda dendiği gibi PSU kaynaklı olabilir. Başka bir güç kaynağı ile test etmeniz gerekiyor.

occt de 3d ve psu test yapınca yine aynı sorun restart yapıyor.Ben de anakart veya psudan şüpheleniyorum elimde başka psu yok bilgisayarcıya götürücez mecbur.Çok saolun bu arada.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi themaniak -- 7 Haziran 2020; 2:50:8 >
  • beyler selamlar, yeni konu açmak istemedim, kimse görüpte yardımcı olmuyor.

aynı sorundan muzdaribim. kasımda topladım sistemi, geçen ay psu anakart ve kasayı değiştim ama hala aynı hatayı ( kernel 41 ) alıyorum.

birden fazla değişken var sorunun kaynağı nedir ne yapmam lazım anlamadım.

eski psu cougardı pek güvenmiyordum ondandır diyordum ama seasonicin tek farkı hatayı alınca yeniden başlatıyor ama başlatırken mavi ekran veriyor.

değişken bir diğer şeyde fan xpert uygulaması asus'un. abi en optimum oc ayarını tutturdu 4425mhzye çıkardı . acaba o da etkili mi? diyelim öle nasıl eskiye döndüreceğim. öle bi seçenek bulamadım.

her oyuna girerken yapıyor bunu, aşağıya log kayıtlarını bırakacağım.
    birde furmarkta falan kendim fan ayarı yapmalımıyım, yoksa fabrikasyon mu olmalı çünkü fan sıcaklık yükselse bile yarım güçte anca çalışıyor gpu fabrikasyon ayarında

Günlük Adı: System
    Kaynak: Microsoft-Windows-Kernel-Power
    Tarih: 13.06.2020 11:22:43
    Olay Kimliği: 41
    Görev Kategorisi:(63)
    Düzey: Önemli
    Anahtar sözcükler:(70368744177664),(2)
    Kullanıcı: SYSTEM
    Bilgisayar: SysRaq
    Açıklama:
    Sistem düzgün kapatılmadan yeniden başlatılmış. Bu hatanın nedeni sistemin yanıt vermeyi durdurması, kilitlenmesi veya beklenmeyen bir şekilde güç kaybına uğramış olması olabilir.
    Olay Xml'si:
    <Event xmlns="http://schemas.microsoft.com/win/2004/08/events/event">
    <System>
    <Provider Name="Microsoft-Windows-Kernel-Power" Guid="{331c3b3a-2005-44c2-ac5e-77220c37d6b4}" />
    <EventID>41</EventID>
    <Version>8</Version>
    <Level>1</Level>
    <Task>63</Task>
    <Opcode>0</Opcode>
    <Keywords>0x8000400000000002</Keywords>
    <TimeCreated SystemTime="2020-06-13T08:22:43.4453417Z" />
    <EventRecordID>1935</EventRecordID>
    <Correlation />
    <Execution ProcessID="4" ThreadID="8" />
    <Channel>System</Channel>
    <Computer>SysRaq</Computer>
    <Security UserID="S-1-5-18" />
    </System>
    <EventData>
    <Data Name="BugcheckCode">10</Data>
    <Data Name="BugcheckParameter1">0xffffcd0c6a665a00</Data>
    <Data Name="BugcheckParameter2">0x2</Data>
    <Data Name="BugcheckParameter3">0x1</Data>
    <Data Name="BugcheckParameter4">0xfffff80534c415b5</Data>
    <Data Name="SleepInProgress">0</Data>
    <Data Name="PowerButtonTimestamp">0</Data>
    <Data Name="BootAppStatus">0</Data>
    <Data Name="Checkpoint">0</Data>
    <Data Name="ConnectedStandbyInProgress">false</Data>
    <Data Name="SystemSleepTransitionsToOn">0</Data>
    <Data Name="CsEntryScenarioInstanceId">0</Data>
    <Data Name="BugcheckInfoFromEFI">false</Data>
    <Data Name="CheckpointStatus">0</Data>
    <Data Name="CsEntryScenarioInstanceIdV2">0</Data>
    <Data Name="LongPowerButtonPressDetected">false</Data>
    </EventData>
    </Event>
  • Sahibkıran Timurlenk kullanıcısına yanıt
    Hocam ben psu değiştirerek çözdüm sorunu.Şu anlık sorun yok ileride nolur bilmem.
    1k dan fazla paraya seasonic gx750 aldım hocam cougardan geçtim. Yine yaptı ama. Ayni zamanda anakartımda değişti. Sorun devam ediyor. Tek değişen artık kernel 41 alınca kendini yeniden başlatabiliyor. Önceden bi süre kapalı kalıuordu açma düğmeside çalışmıyordu

• Sahibkıran Timurlenk kullanıcısına yanıt
    İlk kullanıdığım psuda bilgisayarda mouse takılmaları ekran kilitlenmeleri vs oluyordu.Sonra vs550 aldım ikinci el aynı sorun devam etti dedim ki sorun psu da değilmiş sonra dediğim gibi reset sorunları başladı bu sefer tekrar psudan şüphelendim en son bunu da değiştirdim sorun çözüldü gibi şimdilik.

Sizin sistem nedir bazen ryzen işlemciler ramlerde xmp açıksa benzer sorunlar olabiliyor deniyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi themaniak -- 24 Haziran 2020; 19:17:19 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.