Şimdi Ara

Çok ilginç bir durum.Hiç bişi anlamadım lütfen yardım.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
1.098
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar benim 2 tane bilgisayarım var.Özelliklerini yazıyım.

1
    -amd phenom II x6 1055t 2.8 ghz
    -MA785GT-UD3H rev 1.1
    -Sapphire 5870 1gb rev 2
    -A-data 2x2gb 1600 mhz ram
    -1200w güç kaynağı

2
    -amd phenom II x4 965 3.4 ghz
    -M4A88TD-M EVO/USB3
    -Sapphire 6950 1gb
    -Kingston 2x2gb 1600 mhz
    -750w güç kaynağı

1. bilgisayarda bir senedir şöyle bir problem var: Oyun oynarken (bazen video izlerkende oluyor) monitör kararıp geri geliyor yani görüntü gidip geri geliyor ve 'Görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan kurtuldu' diyor.Bazen görüntü gittiğinde 'Video sinyali yok...Uyku moduna geçiyor'diyip monitör kararıyor yani görüntü gidiyor ve reset atmadan açılmıyor.Bazende tam oyun oynarken ses takılıyor görüntü kayıyor ve mavi ekran çıkıp bilgisayar reset atıyor.Bilgisayarı garantiye yolladım ekran kartını değiştirip yolladılar.Yeni ekran kartım= MSI 6870 Twin Frozr II OC 1gb. Ama hiç bir şey düzelmedi.Önceki problemler yine çıkıyor.Memtest86 ile ramleri test ettim arızalı çıktı.Yeni ram ve yeni anakart aldım 2.bilgisayarımdakilerden.Bir süre sorun çıkmadı ama bir süre sonra aynı problemler çıkmaya başladı.Memtest86 ile ramleri test ettim ve yine arızalı çıktı!Yeni ramlerinde bozuk olduğunu hiç zannetmiyorum.Sonra 2. bilgisayarımdaki ramleri Memtest86 ile test ettim problem çıkmadı.Sonra o problemsiz ramları 1. bilgisayara takıp Memtest86 ile test ettiğimde o ramlerdede arıza buldu!Sonra o ramleri geri 2.bilgisayara taktım yanık kokusu geldi ve o bilgisayar açılmıyor!Ramler takılı olduğu halde ram ışığı yanıyor ramler takılı değil diyor sanırım.Dııt dıt dıt diye ses geliyor.Anakart yandı galiba.Eski anakartı takıp anakart mı yandı diye denedim eski anakartla bilgisayar açıldı.Demek ki anakart yandı.Bu sırada ben işlemcinin soğutucusunu takmamıştım işlemci aşırı ısındı bilgisayar kapandı ve sanırım işlemciyide yaktım.Ramleri çıkarıyorum ram takılı değil uyarısı vermesi gerekirken vermiyor.Neyse 2.bilgisayara yeni anakart ve işlemci siparişi verdim.Öncekilerin aynısı.Ama benim anlamadığım 1.bilgisayar ramleri bozuyor mu acaba ne oluyor anlamadım.Lütfen bana yardımcı olup bu durumu açıklar mısınız?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kral-benim12 -- 19 Haziran 2011; 13:36:36 >

• Bu arada bir çok kez format attım.Xp,Vista,Win7 hepsinide denedim.Hiç bişi değişmedi.
  • Arkadaşlar çözebilecek kimse yok mu?
  • 38 defa görüntülenmiş ve hiç yardımcı olan yok o kadar zor bir problem mi? :D
  • Mesajin bulunsun.
    Bios guncelleme yaptinmi hic
  • yaptım, en güncel versiyonu yüklü
  • 79 kişi bakmış bir kişi mi cevap vermiş?
  • görüntü yanıt vermeyi durdurdu hatasını bir kere bend ekardeşimin bilgisayrındayken aldım facebookta bi fotografa tıkladıgımda verdi bu hatayı nedendir bilmiyorum
  • şu ram karmaşasını açıklayabilecek kimse yok mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: kral-benim12

şu ram karmaşasını açıklayabilecek kimse yok mu?

PC'lerimizdeki bellekler, sistemde yer alan işlemci ve grafik kartları gibi veri yaratan ve işleyen birimlerin ortaya çıkardığı verilerin uzun ya da kısa süreli olarak saklandığı işlevsel birimlerdir. Sabit disk sürücüler, sistem RAM'leri, işlemcilerin içindeki cache diye tabir edilen bellekler, BIOS'un saklandığı EPROM'lar, grafik kartlarının üzerindeki RAM'ler, CD'ler, disketler v.s. hepsi PC'lerde yer alan bellek türleridir.

Bellek kavramı bu derece geniş bir konu olmasına rağmen bu yazıda konumuz olan bir çoğumuzun oldukça aşina olduğu, hep daha fazla olmasını hayal ettiğimiz ve hatta yeri geldiğinde overclock denemelerimize bile dahil ettiğimiz sistem RAM'i denilen bellekler. Peki RAM ne demek? RAM, İngilizcesi Random Access Memory, Türkçesiyle Rastgele Erişilebilir Bellek kelimelerinin başharflerinden oluşan bir kısaltma. Bu noktada, belleklerin RAM'ler ve Sadece Okunabilir Bellekler yani ROM'lar (Read Only Memory) şeklinde sınıflandırıldığını hatırlatmak isteriz. RAM'ler veriyi saklamak için beslemeye yani elektrik enerjisine ihtiyaç duyduğu halde ROM'lar besleme olmasa bile veriyi saklayabilirler. Ayrıca, ROM'lar genellikle, kısaltmanın açılımından da anlaşıldığı gibi sadece okuma amacıyla kullanılırlar. Üzerlerinde saklı verinin kullanıcı tarafından kolayca değiştirilmemesi hedeflenir. [DHVideo=]

• quote:

Orijinalden alıntı: 766kadir

quote:

Orijinalden alıntı: kral-benim12

şu ram karmaşasını açıklayabilecek kimse yok mu?

PC'lerimizdeki bellekler, sistemde yer alan işlemci ve grafik kartları gibi veri yaratan ve işleyen birimlerin ortaya çıkardığı verilerin uzun ya da kısa süreli olarak saklandığı işlevsel birimlerdir. Sabit disk sürücüler, sistem RAM'leri, işlemcilerin içindeki cache diye tabir edilen bellekler, BIOS'un saklandığı EPROM'lar, grafik kartlarının üzerindeki RAM'ler, CD'ler, disketler v.s. hepsi PC'lerde yer alan bellek türleridir.

Bellek kavramı bu derece geniş bir konu olmasına rağmen bu yazıda konumuz olan bir çoğumuzun oldukça aşina olduğu, hep daha fazla olmasını hayal ettiğimiz ve hatta yeri geldiğinde overclock denemelerimize bile dahil ettiğimiz sistem RAM'i denilen bellekler. Peki RAM ne demek? RAM, İngilizcesi Random Access Memory, Türkçesiyle Rastgele Erişilebilir Bellek kelimelerinin başharflerinden oluşan bir kısaltma. Bu noktada, belleklerin RAM'ler ve Sadece Okunabilir Bellekler yani ROM'lar (Read Only Memory) şeklinde sınıflandırıldığını hatırlatmak isteriz. RAM'ler veriyi saklamak için beslemeye yani elektrik enerjisine ihtiyaç duyduğu halde ROM'lar besleme olmasa bile veriyi saklayabilirler. Ayrıca, ROM'lar genellikle, kısaltmanın açılımından da anlaşıldığı gibi sadece okuma amacıyla kullanılırlar. Üzerlerinde saklı verinin kullanıcı tarafından kolayca değiştirilmemesi hedeflenir. [DHVideo=]

abi tamam da benim ramlerdeki problem nedir ne yapmam gerekiyor?

• gene mi unutuldum? :D :D :D
  • deneyebiliyorsan madem başka psu ile dene saçma gelebilir ama arıza bundan kaynaklanabilir.
  • hangi bilgisayardaki sorunun psudan kaynaklandığını düşünüyorsun? İki psuda yeni,ondan olduğunu pek zannetmiyorum
  • Bu yanıt vermeyi kesi olayı ben ekran kartıma overclock yaparken stabilite bozulduğu zaman oluyordu yani sende de ekran kartının stabilitesi bozulmuş olabilir psu kötüyse düşük voltaj geliyo olabilir belki bundandır veya yüksek sıcaklktanda kaynaklabilir ekran kartının sıcaklığını kontrol et bence sorunun ekran kartından
  • memtes86 ile ramleri test ettiğimde ramler bozuk diyor?test ettiğim sağlam ramler taktım onada bozuk dedi 1. bilgisayar nasıl oluyor bu ?
  • çevrende alternatif anakart varsa değiştirip bir test etmeni tavsiye ederim..
    anakartın kanallarındada sorun olabilir veya psu
  • Birde ekranı VGA ya tak.Ekran kartı çok ısındığında donma,gidip gelmeiyanıt vermeme gibi problemler ortaya çıkartabilir.

Ram olayını anlatayım birde.Büyük bir ihtimal arızalı rami takınca ram slotunu yada rami yaktın.Ram bak ve üzerinde kararma varmı diye bak.Ardından PSU ve ram slotunu kokla yanık kokusu varmı.Varsa koku olan bölüm arızalanmıştır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kazmapolitan -- 21 Haziran 2011; 17:41:00 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: DeathWing

çevrende alternatif anakart varsa değiştirip bir test etmeni tavsiye ederim..
    anakartın kanallarındada sorun olabilir veya psu

abi bilgisayarların anakartları yepyeni.2. bilgisayarımda ramları memtest86 ile test ettim sağlam çıktı.1.bilgisayara taktım sağlam ramleri,memtest86 ile test edince sağlam ramleride arızalı gösterdi.Şimdi o ramlerde mi arızalandı?Bilgisayar ramleri bozuyor mu, psu mu ramleri bozuyor?
    quote:

Orijinalden alıntı: Trail Of Blood

Birde ekranı VGA ya tak.Ekran kartı çok ısındığında donma,gidip gelmeiyanıt vermeme gibi problemler ortaya çıkartabilir.

Ram olayını anlatayım birde.Büyük bir ihtimal arızalı rami takınca ram slotunu yada rami yaktın.Ram bak ve üzerinde kararma varmı diye bak.Ardından PSU ve ram slotunu kokla yanık kokusu varmı.Varsa koku olan bölüm arızalanmıştır.

abi vga ya da taktım,dvi ya da taktım olmadı.O ramler neden arızalı oluyor anlamadım.Memtest86 ile test ettim sağlam çıktı.1.bilgisayara takınca arızalı çıktı.1.bilgisayara takınca bozuldu mu yani?Niye bozulucak ki?

• Benimde eski kasada böyle sorun yaşamıştım. Monitör kablosu iyi oturmamıştı. Bide monitör kablosu baya bükülmüştü. Onu da düzeltmiştim sonra da sorun çıkmadıydı.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.