Şimdi Ara

Çok dik rampaları nasıl çıkıyorsunuz ??

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
78
Cevap
1
Favori
7.198
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum geçen yıl
  • Cevaplayan Üyeler 53
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 17
  • Ortalama Mesaj Aralığı 1 saat 3 dakika
  • Toplam Okunma Süresi 138
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 53
  • Favoriye Eklediklerim 1
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • RCRICOS (1 mesaj) kkvan (1 mesaj) ChaRisMaTiq1i (1 mesaj) WarSaw (1 mesaj) muhalif13 (1 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (36 mesaj) Mobil (29 mesaj) Mini (8 mesaj) Uygulama (5 mesaj)
  • @
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> Otomobil Genel >> Otomobil ve Otomotiv Dünyası Genel >> Çok dik rampaları nasıl çıkıyorsunuz ??
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    145 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    Cümleten s.a hayırlı bayramlar ;
    bugün başıma gelen bir olayı paylaşmak istiyorum babamdan bir sürü laf işittim zoruma gitti.. :(
    Bugün bayram vesilesi ile 130 km uzakta bir ilçeye ziyarete gittik akşam üstü dönerken su almak için yolun sağında bir yerde durduk fakat durduğumuz yer biraz alçakda suyun 2 başında girişte ve çıkışta yol var çıkış yolu baya dikk suyumuzu aldık arabaya koyduk rampayı çıkamadık 1.vitese taktım araba benzini yedi 2.ye attım yemedi kaldı babam dediki arabayı biraz bırak aşşa hızlan tekrar hızlan çık dedi arabayı biraz bıraktım tekrar 1. vitese taktım yne benzini yemedi araba istop etti arabayı aşşa bıraktım diğer giriş yolu biraz daha düzgündü ordan çıktım.

Şimdi burda sorun kimde bende mi arabada mı o dik yokuşta mı ? araba 1.4 linea
    babam diyor ki arabayı yapan adan onu hesap edip yapmadı biz niye çıkamadık bu yokuşu ?
    bu kadar araba nasıl çıkıyor o yokuşu yoksa arabanın turbo desteği olmadığı için mi böyle bir mağduriyet yaşadık tecrübeli arkadaşlardan cevap bekliyorum...

|
    |

• Kural basit yokuşta durma. 1. Viteste ver gazı ve çık. Yokuşa geleceğin zaman aracı ivmelendir. Düz giderken ileride yokuş var ise hızlan ve yokuşa öyle gir.
    "1.vitese taktım araba benzini yedi 2.ye attım yemedi kaldı babam dediki"

Anlasam yardımcı olmaya çalışacağım da, anlayamadım.
    konudan tek anladığım, araba benzin yemiş, baban seni...

konuyu şu şekilde kendimce anlam kurmaya çalışıyorum.

şimdi olay rampada, yokuş yukarı beklerken, bu şekilde kalkmak yani önceden kavrayıp yola girmemek.

böyle durumlarda 1.vites 5000 devirlere kadar araç getirtilir ve 2 ye atılır. aracının max. torku neyse ona denk getirmen gerekir. örneğin aracın max torku 100nm/3000rpm. yani aracın, oluşturabileceği 100nm torku maximum 3000 devirde elde ediyor. 2.vitese öyle bi zamanda atmalısın ki araç devir göstergesinde düşerken 3000 e kadar inmeli. ben bu taktığı öğrendikten sonra rampalarda resmen ferahladım. 2000 devirle çıkmaya çalışıyodum salak gibi, babam geçince başına bana bu taktıgı ogrettı ve sımdı daha rahat cıkıyorum.

babana kendini yedirtme, rampaları ye
  • Yarbay
    2201 Mesaj

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: Armin van Buuren*

şimdi ustam 1. vitese taktım araba hızlandı 2.ye attım kaldı yığıldı araba böyle izah edeyim...
    7167 Mesaj
    Yola çıkan bağlantı yolları nizami değil herhalde .yani maksimum %8 eğim olabilir normalde onlar %10-12 yapmış olabilirler . Normaldir yani takma kafaya.

|
    |

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    Konu Sahibine Özel
    Valla bilmiyorum dert oldu içime acaba araç 1.4 atmosferik motor olduğu için mi böyle oldu .. :( :( :(
    |
    |
    831 Mesaj
    sorun sizde degil 1.4 motor o kasayi cekmiyor.

konuyu şu şekilde kendimce anlam kurmaya çalışıyorum.

şimdi olay rampada, yokuş yukarı beklerken, bu şekilde kalkmak yani önceden kavrayıp yola girmemek.

böyle durumlarda 1.vites 5000 devirlere kadar araç getirtilir ve 2 ye atılır. aracının max. torku neyse ona denk getirmen gerekir. örneğin aracın max torku 100nm/3000rpm. yani aracın, oluşturabileceği 100nm torku maximum 3000 devirde elde ediyor. 2.vitese öyle bi zamanda atmalısın ki araç devir göstergesinde düşerken 3000 e kadar inmeli. ben bu taktığı öğrendikten sonra rampalarda resmen ferahladım. 2000 devirle çıkmaya çalışıyodum salak gibi, babam geçince başına bana bu taktıgı ogrettı ve sımdı daha rahat cıkıyorum.

babana kendini yedirtme, rampaları ye
    |
    |
    Çok dik rampalarda eğim azalana kadar çıkabildiği viteste çıkmanız lazım. Heleki diklikle beraber dönüş olan bir yolsa kesinlikle araç rahatlaya kadar o viteste gitmeniz lazım. Araç 1.4 olunca bu durum normal.

Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: kerotobil

Zemin toprak mı?
    evet
    1164 Mesaj
    Apartman, şehir çocuğundan, taş fırın köylü çocuğu performansı alamazsınız!
    Olayın aslı budur.

Boşa atıyorum öyle çıkıyorum.
    |
    |
    quote:

Orijinalden alıntı: Kasto_37

Çok dik rampalarda eğim azalana kadar çıkabildiği viteste çıkmanız lazım. Heleki diklikle beraber dönüş olan bir yolsa kesinlikle araç rahatlaya kadar o viteste gitmeniz lazım. Araç 1.4 olunca bu durum normal.
    anlaşıldı hocam galiba 2. vitese atmakla hata ettik deidğiniz gibi düze çıkana kadar 1. vites de çıkacaktık... :(
    145 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: selamivural

Apartman, şehir çocuğundan, taş fırın köylü çocuğu performansı alamazsınız!
    Olayın aslı budur.
    nasıl yani usta anlamadım ????
    7505 Mesaj
    sorun sende babanı dinlemişsin gerekiyorsa 10km/h ile çık düzgün çık

DH Otomobil Genel: "- x ve y arasında kaldım, hangisini alayım? - x alın. - y'yi tek geçerim. - x çakar. - y takar. - z düşünmez misiniz? - t verelim? - x ile çok güzel yanlanır, buyrun size video. - k alın pişman olmazsınız. - f varken k önerilir mi yuh artık! - doğru konuş! - hadi lan, seni paramla ezerim! - adres ver adres! - cart curt..."
  • Teğmen
    145 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: emir.ksk

sorun sende babanı dinlemişsin gerekiyorsa 10km/h ile çık düzgün çık
    bende 120 ile çıktım demedim ki yazdıklarımız nasıl anlıyorsunuz arkadaş anlamadım ki ????
    1164 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: güney-666

nasıl yani usta anlamadım ????

Alıntıları Göster
    Arabanın ciğeri zayıf diyorum!
    Olacak şöyle 200 beygirlik motor veya torklu dizel, bastın mı, kopan kıyametten, baban bildiği bütün duaları okurdu, eve kadar nutku tutulur, ağzını açamazdı.

|
    |
    1.2 ton, 77 bg, 0-100 14.6 sn, 115 tork, 1.4 çim biçme motorlu araçtan beklenti nedir
    Intel i7 10700k - MSI GTX 1080 Ti Gaming X - Kingston HyperX Fury 2X8 16 GB 3200 MHz CL16 - MSI Z490 Tomahawk - Samsung 850 EVO 500 GB SSD - Samsung C27HG70 27" 2K HDR QLED 144Hz 1ms - Corsair M65 PRO Mouse - Corsair K70 Mk.2 Mekanik Klavye - FSP Aurum PT 1200 W 80+ Platinum PSU - Kingston Hyperx Cloud Revolver Headphone - Coolermaster TD500 Mesh White - Noctua NH-D15 Chromax "Black" - iPhone 11 Pro Max 256 GB Space Gray - PS4 500 GB - LG OLED C8 55'
  • Yarbay
    2653 Mesaj
    Ben kendi aracımda eğimler çok olunca 1.viteste çıkıyorum 3500 devir civari

|
    |
Reklamlar
bankalar.org
Sohbet
SEO
Cancer Clinical Trials
Canlı Tv izle
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,734
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.