Şimdi Ara

Coffe Lake hakkındaki tahminleriniz nedir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
0
Favori
1.662
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    soket aynı kalacak
    i7 6c/12t
    i5 4c/8t
    i3 4c/4t
    pentium aynı şekil kalacak
    ryzenin %20-30 arası daha üstü perf verecek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dogukans13524 -- 11 Mart 2017; 19:11:44 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Coffe Lake hakkındaki tahminleriniz nedir
  • quote:

Orijinalden alıntı: jedi39

Coffe Lake hakkındaki tahminleriniz nedir

• Intel ölür yine de çekirdek yapısı değişmez.

Çünkü adamlar yıllardır tutturmuş gidiyor 2c/4t - 4c/4t - 4c/8t şeklinde.

Coffee Lake ile 7NM veya 10NM gelir CPU'lar , yüksek ghz değerlerinde.
  • Cekirdek yapisinda bir sorun mu var? 2, 4, 6, 8, 10 her cesit cekirdekten islemci var. Olmaya da devam eder. Tersine amd de 2 ve 10 yok. Coffee lake 1151 soketin son serisi olacak. Cannon lake de 10 nm serisinin ilk serisi olacak. Muhtemelen bu iki seri de yakin zamanlarda cikacak. Coffee lake mesela 7740k olacak bazi sizintilara gore. Cannon lake de herhalde 8700k olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 11 Mart 2017; 20:41:10 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ya 2018 başlarında 2.varyasyon Coffeelake i7 ler 6C/12T olacak ya da 2018 ortası gibi Cannonlake duyurulur. Coffeelake olmazsa da zaten Cannonlake'te büyük ihtimâl 6C/12T olacak. Bir de Coffeelake işlemciler için Kabylake serisin revizyon hali deniliyor. Kısacası durumlar karışık. Ama i5'lerin yine 4C kalacağını düşünüyorum sadece sanal artar 8 olur. Yani i5'lerde 4 çekirdek devam eder. 4C/8T olur en fazla. i3'ler ise şaibeli. i3'lerin 4 çekirdek olacağını sanmam ama belli de olmaz. Belki 4C/4C olması olasılığı olabilir. Bence Intel, ne zaman Dx12 ve çoklu çekirdek kullanımı tam piyasaya oturdu ve de oyunlar artık bu yönde yazılmaya başlandı anca o zaman çok fazla çekirdeğe geçer. Gerçi sağı solu belli olmayan bir firma. Ne zaman ne yapacağı da belli olmuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi techniquest35 -- 11 Mart 2017; 20:44:35 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • şuana kadar i serisinde ortak kelime kullanan hiçbir işlemcinin soketi farklı olmadı

sandy brigde-ivy brigde

haswell-broadwell

sky lake-kaby lake-coffe lake

şimdi neden değişsin cannonlake hocam

• işlemci aynı mimari olursa çekirdek sayısı değişmez gibi geldi. daha hızlı olacaksa önceki nesle göre aynı çekirdekte zaten fazlası gelecektir.

yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi zaten var olanı farklı socketle standart yapmasının anlamı yok.

ancak en alt seviyede zen sağlam alternatif sunarsa pentium ve i3 2/2 işlemcilerin de anlamı yok. tabi ileriye yatırım için düşünenler hariç.

zen konusunda 6/6 standartının önemi büyük.zen alt seviyede 4/4. intel amd ye uyar mı? zor.

kullanıcı baskısı bundan şart. 8/8 6/6 4/4 gibi işlemcileri aynı platformda görmek beni heyecanlandırdı. bu açıdan amd nin gerektiğinde belki bir seri ve belki bir ihtimal 10/10 desteği de olabilir ise zen yeni intel mimarisine kadar güven verici olabilir.

ben intelde yeni nesilde en çok ıgp performansı bakımından sıçrama bekliyorum. bu ıgp ler daha hızlı değil daha farklı olabilir.
  • LGA1151 kesin gibi ama tahminim:
    x370/x350nin altıyla uyumsuzluk
    6çekirdeklinin 1t performansı 7700k 1t ile aynı fakat daha düşük oc kapasitesi olur
    yani oc edilmiş 6c/12tnin cinebench performansı 5gHz 7700kdan en fazla %25-30 yüksek olur
    4c/8tnin çekirdek hızı 7700kdan %15 yüksek 1t performansı da 6çekirdeklinin 1t performansından %10 yüksek olur
    yani oc edilmiş 4c/8tin performansı 5ghz 7700kdan en fazla %15 yüksek olur
    2c/4t de 4c/8tnin tam ikiye kırpılmışı olur 1t performansı bile daha yüksek olmaz
    i3ün altında değişen bişey olmaz 1t performansında rakipleri yok hala yani istedikleri gibi at oynatmaya devam ederler
    kısacası spekülasyon tahminim: 6c/12t testleri yaparken ellerinde kaby lakeden %10-15 daha yüksek frekansa çıkabilen çipleri kaldı ve bunları kaby lake diye satmak yerine çekirdeklerini kese kese coffeelake serisini tamamlayacaklar
  • dogukans13524 D kullanıcısına yanıt
    Ben tahmin yurutmuyorum sizintilari soyluyorum. Dogru da olabilir yanlis da. Ama intelin 4 farkli seriyi ayni sokete koyacak kadar insafli gormuyorum zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 11 Mart 2017; 21:57:47 >
  • ben sızıntı değil gerçekleri söylüyorum 6 nesildir bu dediğim gibi gitti coffe lake de böyle gelecek ise

1.intel 7 nesildir sürdürdüğü bu politikayı devam ettirir(ama zırtpırt soket değiştirme politikasından vaz geçer)ve cannon lake de soket değişmez

2.1.ihtimalin tam tersi olur

3.soket gene değişir ama lake kelimesi çıkarılıp farklı bir anahtar kelime kullanılır 2 politikayada uyulur

Sen kahin misin?

• hayır ama bir kişinin ne yapacağını tahmin etmek için geçmişine bakmak genellikle yeterli olur

Gercekleri soylüyorumdu tahmin oldu şimdi. Haddini bildiğin için sağ ol. Ben de tekrar soyluyorum. Ben tahmin yurutmuyorum sizintilari soyluyorum. Dogru mu yanlis mi bilmem. Tartisilacak bir sey yok. Ama buyuk konusmayin.

• siz ciddimisiniz hocam

gerçek derken 6 neslin böyle geldiğinden bahsediyordum

tabi hakaret etmekten zevk alan birisi iseni onu bilemem

• Güzel bence soketler değişirse zaten bu sefer kaos olur.

Aynı seriden devam Intel bulur bir yolunu.
  • jedi39 kullanıcısına yanıt
    Guldurdun krds

• jedi39 kullanıcısına yanıt
    6 senedir yırtınıp mevcut intel işlemcilere rakip olan AMD'ye karşı 6 senedir tavla oynayan intel var sanıyor bazıları.Intel'in elindeki teknoloji 2020-2025'e kadar götürmeye yeter firmayı.
  • Muhtemelen intel, çıkardığı seri ile amdnin önüne geçecektir. Intel, mikroişlemci sektörünün pazar lideri, bu su götürmez bir gerçek. Amd yıllardır zen ile uğraştı, çokta temiz bir F/P serisi çıkardı bu noktayı unutmamakta fayda var. Intel zenin geliştirilme süreci esnasında muhtemelen boş oturmamıştır, bence şu an ryzenlere vereceği cevap çoktan hazırdır intelin. Hatta bir sonraki serinin anahatları oluşturulmuş bile olabilir. Tüketicinin yapacağı şey ise bu yarıştan faydalanmaya bakmaktır. Boş fanboy işlerine girmek gereksiz. Şu an çiçek gibi ryzen serisi var, parası da uygun. Hem iş hem oyun için harikulade ürünler ryzen serisi. Ne diye kavgaya tutuşuyor millet anlamıyorum...
  • Ryzen serisinin yenisi geliştirilmeye de başlandı zaten. Yetersiz ama en az %12 performans artışı bekleniyor.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.