Şimdi Ara

Çocuk yapmanın teolojik kötülüğü (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
51
Cevap
2
Favori
1.828
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Çok güzel bir konu. Sevindim böyle bir başlık görünce.

Yukarıda bir arkadaş da bahsetmiş, çocukların dünyaya gelip çok iyi bir hayat yaşama ihtimali de var. Dine uygun bir hayat olmak zorunda değil. Çocuk çok mutlu bir hayat geçirebilir, dünyaya birçok şey katabilir, dünyadaki ülkesindeki veya kendi çevresindeki kötülüğü yok edebilir vs. vs. Veya bu çağın Mevlana'sı -islama uygun hayat- olabilir. Böyle bir çocuğu dünyaya getirmemek de günah olmaz mı her dinde veya İslam'da?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Okulun yanından geçtiğimde kulağıma gelen çocuk çığlıkları canımı acıtıyor..
  • mantıklı cevap için mantıklı soru lazım önce islamı anlayın

islamı yanlış anlamnın sonucu yanlış çıkarımlar
    1 her ne yaparsan yap cennet veya cehennem insanın elinde değil dünyada cennete gideceği garanti olanlar peygamberler ve 10 sahabi
    Allahı yanlış tanıyorsunuz siz istemedikten sonra sizi cehenneme atmaz siz Allahı nasıl tanırsanız Allah size öyle muamele edecek
    dinin emirleri inanmayana zor gelir mesela başlangıcı ben tek Allaha dayandırırken senin dayanağının sınırı yok hangisi kolay
    kuranı okudum diyorsunuz ama diğer dinlerden bahsettiğini bilmiyorsunuz bu onu ne kadar anladığınızı gösteriyor
    Allahın rahmetinden bi haber yaşayınca dünyaya gelmek kötülük olur tabi ki
  • hakiki müslüman neden çocuk yapar
    neden yaşıyorsa onun için neden yaşar
    ALLAHIN RIZASINI KAZANMAK İÇİN
    çocukla Allahın rızası nasıl kazanılır
    çocuk ölümden sonra kişinin sevap hanesinin açık kalmasının vesilelerinden birisidir
  • çocuk benim hayalimse ben zaten varım. çocuk eşimin hayaliyse zaten o da var ve bizler esasen hayalimizdeki çocuğu da temsil ediyoruz.

biz çocuk yaparak aslında kendi hayalimizi değil karşımızdakinin hayalini gerçekleştiriyoruz.

........................

şimdi ben ve sen derken aslında biz dedik diyelim ancak bu biz denen şeyin aslında senin hayalin denen şeye karşılık geldiğini de kabul edelim. yani aslında o kadar da biz değiliz senin hayalin buydu demekteyiz.

ayrı ayrı bunu diyelim benim hayalim değil de senin hayalin bu dersek işte bu açıdan senin hayalin denen kısma ilahiyatın düşmesi hali bence sıkıntılıdır. ilahi kudret yoktan yaratabilir.

.........................

bence çocuk ilahi kudretin hayali ya da emri yada isteği adına yapılamaz haldedir.

hatta ileri tefekkürde kişi ilahi kudreti arıyor dahi olamaz denmekte.

bedensel yani maddi verinin manevi bir değeri tatmin için yapıldığı halde tatmin edilen değerin aynı zamanlı olarak insanda da varlığını ileri sürmek islamdaki ilah tanımına uymaz.

ruhlar dünyasında değil maddi dünyada yaşamak istiyorum deyip maddi dünyanın melekiyet kazanacağını düşünmek benim değil senin hayalin buydu demekle sonuçlanır. bu esemede sen denen kişi, kişinin eşi hükmünde olan kişidir.

..........................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HADO77 -- 4 Nisan 2018; 23:35:15 >

• çocuk yapmamakta kötü. senin doğmamış çocuğunu ....... gibi küfürler var
  • şifreli kelimeler

çok sevdiğiniz
    vicdanen kötü
    iyiliklerin en büyüğü
    sınav
    Dünya'daki geçim sıkıntılarını, üzüntüleri

ancak şu cümlene katılıyorum
    Biraz gerçekçi olun. Birincisi bu zamanda inandığınız dinin emrettiklerini yerine getirmek çok zor.

zeusu ve uçan spagettiyi bilmem ama allah ın gönderdiği dine inanıyorsan sorduğun soru hatalı.
  • çocuk doğurmak hayvansal içgüdünün sonucu. çoğalmak... bu yüzden ne kadar dindar olasalar da insanlar çocuk doğururken ölünce cennete gidip gitmeyeceğini düşünmez, bunu da bir kumar olarak görmezler. önemli olan atalarının yaptığı gibi neslini sürdürmektir.
  • Müslümanım,ben de kesinlike çocuk yapmayacağım.

Çoğu insan evrimsel psikoloji ile çocuk yapıyor,yani içgüdüsel istek.Aile çok fakir olsa bile,"Amaan,ne olacak Allah rizki verir" diyorlar.Bunun sonucunda fakir,eğitimsiz,terbiyesiz insan sayisi çoğalıyor.

Çocuk yapmayı din dışı bir şekilde düşünsek bile mantıksız olduğu belli.

Ö.1-Dünya kötülüklerle doludur.

Ö.2-Hicbir insan kötülüklerle dolu bir dünyada yaşamak istemez.

Ö.3-Bir çocuk getirmek,onun kötülüklerle yaşamasını istemektir.

S.1-Çocuk yapmak bir insana yapılacak en büyük suçtur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • insanın evlat denen şeyin tınısını anlaması ve onun toplam yapıdaki mealini hissetmesi için bir kısım şeylere ihtiyacı var.

esasen bu durum ilahın lisanı ile de alakalı. kadın denen nesne erille türemeye giriyor ve çocuk neden sonuç bakımından erilin bir ürünü oluyor. sonra kadın bu çocuğu emziriyor büyütüyor evlat gibi yetiştiriyor. dişil öğenin bu çocuk doğmadan düşünmesi gereken bir kısım gerçekleri bir yana koyarsak dişil öğe ne anlatıyor? ne demek istiyor?

emzirdiği kişi aslında eşinin ta kendisi hükmünde. ve devamla türleşmeye de devam ederek bir karmaşa oluşturuyor.
    bu aşamada düşünüyorum ancak o halde varım diyemeyeceğim bir safhaya geliyorum. düşünmek canımı acıtıyor.

............................

erile ve dişile lisan bakımından sorsak siz ne yapıyorsunuz? neyi anlatıyorsunuz? diye sorduğunuzda buna bir cevap verilmeli. esasen ben sordum çok kişiden bilgi de aldım.

ne dediği anlaşılmaz bir kısım iddialar savlar ortaya atıldı. ilahın ruhunu karıştıranından, atomun çarpışma hızına evrimden, sonsuz odalı kainat modeline kadar. sorunun şeklinden ötürü hiç birisi cinsel ilişki tabirini kabul edemedi. millet marsta uzay çağında yaşıyormuş haberimiz yokmuş.

..............................

varlığı türleşme ile ortaya çıkan bu şey daha adam gibi konuşmayı beceremezken ilahın lisanını anladığı iddiası çok ürkütücü bir şey.

ancak sorun bu değil.

ben de bir evlat olarak daha ne dediğini ne yaptığını tarif edemeyen bu iki kişinin benim için çizdiği kadere tabi olmak korkutucu. işte beni bu ilgilendiriyor.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.