Şimdi Ara

CL-5, CL-6 Dual Channel olurmu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
1.158
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Kasa(PSU)- Cooler Master 350W

İşlemci - İntel E2200 2.2 Ghz

Ram - 1Gb Kingston 800Mhz CL 5-5-5-18 + 1Gb Kingston 800Mhz CL 6-6-6-18

Bilindiği gibi bu Gigabyte anakartta 2 tane RAM slotu bulunuyor. RAMleri taktığımda 667 olarak gördü ve BİOS tan çalışma frekansını 400 Mhz e çektiğimde PC açıldı ama DEFAULT oldu BİOS.

RAM uyuşmazlığı dedim ve fazla kurcalamadım. 333x2 yani 667 Mhz de çalışsın dedim.

Sonra herşey AUTO da 11x200Mhz olan işlemci FSB sini 11x260 yaptım bir sorunla karşılaşmadan 2860 Mhz de açıldı PC.

CPU-Z 1.51 ile baktığımda ( ki hala öyle kullanıyorum) RAMler 433 yani 433x2 866 da çalışıyor.

Zamanlamaları da sırası ile;

433 Mhz

3:5

5 clock

7 clock

7 clock

20 clock

2t

dir. Ve Channels # Dual Symmetric çalıştığı yazıyor. Sizce mümkünmü? Yada fazla profesyonelce yapmadığım bu OverClock deneyimimde absurd bir durum varmı?

Tecrübeli ve birtakım detayları iyi bilen şahsiyetler, genel bilgi olması anlamında yardımcı olabilirlerse, ben ve benim gibi sonradan sonraya OverClock meraklısı olmuş kişiler minnettar kalacağız...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lvlono -- 22 Mart 2010; 17:10:59 >

• Eklemeyi unuttum, RAmler de AUTOda ve AUTOda olduğu halde 667 görünüyor 800Mhz RAMler. Bus speed 260 Rated FSB 1040MHz de. Anormal bir durum olup olmadığını merak ettiğimden açtım topic i...
  • Şu an dual channel çalışıyor ram leriniz anlattığınız kadarıyla. Herşeyi auto da bıraktığınız için cl değerleri yüksek görünüyor ama sorun olmaz. Acemiyseniz araştırıp öğrenmeden çok fazla kurcalamayın.
  • Öncelikle teşekkür ederim. Biraz da olsa rahatladım çünkü neyin ne olduğunu bilmeden yada bu forumda okuyarak edindiğim bilgileri uygulayarak, kendimce birşeyler yapmak istedim.

Bir sorum daha olacak. İşlemcimin üstünde stok fan diye tabir edilen fabrikasyon fan var. Bildiğim kadarı ile e2200 pek de ısınan bir işlemci değildir o yüzden başka fan takmaya gerek kalmadan çok az daha yükseltebilirmiyim? "Nekadar daha?" diye soracak olursanız, çok fazla değil. 3.0Ghz olsun yeter. 350W PSU, RAMler de AUTOda. 275x11 yapsam PSU kafi gelirmi?

Ayrıca RAM ayarları konusunda tavsiyeleriniz nelerdir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: lvlono

Öncelikle teşekkür ederim. Biraz da olsa rahatladım çünkü neyin ne olduğunu bilmeden yada bu forumda okuyarak edindiğim bilgileri uygulayarak, kendimce birşeyler yapmak istedim.

Bir sorum daha olacak. İşlemcimin üstünde stok fan diye tabir edilen fabrikasyon fan var. Bildiğim kadarı ile e2200 pek de ısınan bir işlemci değildir o yüzden başka fan takmaya gerek kalmadan çok az daha yükseltebilirmiyim? "Nekadar daha?" diye soracak olursanız, çok fazla değil. 3.0Ghz olsun yeter. 350W PSU, RAMler de AUTOda. 275x11 yapsam PSU kafi gelirmi?

Ayrıca RAM ayarları konusunda tavsiyeleriniz nelerdir?

Hocam çok ayrıntıya girdin. Şimdi sabahlarız burda.

275 fsb yaparsanız ram çarpanına dikkat edin auto da bırakmayın. 800 mhz e yakın olacak şekilde 275 * 3 = 825 mhz yapın. zamanlamalarıda auto da bırakmayın 5-5-5-15 elle girin. Yalnız ekstra voltaj vermeniz gerekebilir ram lere. Keza işlemcide ekstra voltaj isteyebilir. Sıcaklık yük altında 70c yi geçmediği sürece stok fan yeterli olur.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.