Şimdi Ara

Çizgi Elektronik'te stok fazlası ürünler: 12 cm 155 cfm fan 18 ₺, USB 3.0 panel 46 ₺ (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
1
Favori
8.522
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: C.CEMİL

4000 devirli fanın sesini zaten tahmin ediyoruz :)
    ben başka amaçlar için aldım ,yoksa bilgisayarda kullanımı zor

lakin bu firma nedense mesajlara falan zor cevap veriyor ,hani çok önceden tanıdığım bildiğim bir firma olmasa şüpheye düşerdim
    zaten yıllar öncesinden üyeliğim var ve sürekli bu tip satışta ürünler için mesaj geliyor ama bakmadan siliyordum ,arkadaş haber vermese haberim olmayacakmış :)

asus un eski servisleri (şuan bu firmayla çalışmıyorlar galiba)
    çizgi söğüt gölgesi diye forumları vardı :)
    Hocam rahatsız ediyorsam kusura bakmayın, pc için değil başka bişey için alıyorum demişsiniz fanı, özel değilse merak ettim nerede kullanacaksnızın fanı, ben pc soğutmadan filan hiç anlamam bu fanları da motorunu merak ettiğim için son zamanlarda denk gelirse bakarım, motorları başka nerelerde ne amaçla kullanılır diye merak ettim

Not özel mesaj gönderilmediği için bu soruyu buradan sordum

http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=135803235

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

fanı teslim aldım adeta vantilatör gibi üflüyor :)
    şimdilik bir yerde kullanmadım ama fan kontrolcü ile iyi iş yapacağı belli
    hocam 40 liraya akasa viper fan satmıştım 110 cfm değere sahipti üstelik 4000 devirde değildi

https://forum.donanimhaber.com/satildi-akasa-viper-14cm-pwm-yuksek-performansli-kasa-fani-50-lira--132492486#132492486
  • quote:

Orijinalden alıntı: i.y4114

hocam 40 liraya akasa viper fan satmıştım 110 cfm değere sahipti üstelik 4000 devirde değildi

https://forum.donanimhaber.com/satildi-akasa-viper-14cm-pwm-yuksek-performansli-kasa-fani-50-lira--132492486#132492486

Alıntıları Göster
    Konudaki fan, 12 cm. Sizin fan 14. Deltaların 14lükleri 250-300 cfm hava basıyor.

• i.y4114 kullanıcısına yanıt
    arkadaşın dediği gibi sizin fan 14 santimmiş ,biliyorsunuz boyut büyüdükçe hız azaltılır ve ona rağmen daha yüksek cfm. değerleri alınır
    14 cm. bir fan 4000 devirle çalışsa oralar uçar yani :)
    tabi devir arttıkça gürültü seviyeleri de çok yükseliyor ,o nedenle kullanım yeri uygun ise mümkün olduğunca büyük fan ve düşük devir istenir
  • paradiso35 P kullanıcısına yanıt
    bu fan bilgisayarda da kullanılabilir ama mutlaka fan kontrol cihazı ile kullanmak şart ,yoksa çok gürültü yapıp rahatsız eder
    ben ev havalandırması için düşünüyorum ,yine bir tane fan kontrol cihazı ile çalıştırıp kışın evdeki havanın bir miktar temizlenmesi için kullanacağım
    zaten şuan oturma odası ve mutfakta 12 cm. lik birer tane bilgisayar fanı çalışıyor

mutfakta fırın doğalgazlı olduğu için havalandırma şart ,lakin kışın o havalandırmadan çok soğuk geldiği için millet orayı naylonla falan kapatıyor
    ben ise oraya bilgisayar fanı bağladım ,böylece hem içeri soğuk hava girmiyor ,hemde havalandırma sağlanmış oluyor
    doğalgazcılar camı kesmek istedi ,ben ise duvarı deldirdim ve oraya şimdi fan taktım ,tabi kablolar görünmesin diye balkondan kablo çektim

havalandırma deliğine kadar 220 volt çektim ,havalandırma deliğine ise 12 volt 3 amper led adaptörü koydum ,çünkü bu fanlar 12 volt ile çalışıyor
    aslında 220 volt ile çalışanları da var ama ben 12 voltu tercih ediyorum ,çünkü fan temizliği gerektiğinde yüksek volt tehlikesi olmasın istiyorum

oturma odasında ise benim binada soba bacası olduğundan oraya da bir fan monte ettim (aynı yöntemlerle) ,baca deliği olmayanlar ise balkona çıkan bir duvarda delik açıp oraya da monte edebilir

yani anlayacağınız fanlar bir çok yerde kullanılabilir :)

şuan kargoda başka bir fan var ,onu ise ups cihazına takacağım ,trafosu çok ısınıyor ve bir zaman sonra yanıyor (tabi bu işlemi garantisi devam eden cihaza yapamayız) ,ups cihazına ise 8 cm. fan sığıyor (şuan zaten bir tane taktım ama çok eski bir fan ve çok ses yaptığı için değiştireceğim)

4000 devirli fanı isterseniz yazın vantilatör olarak dahi kullanabilirsiniz :)
    tabi amper değeri biraz yüksek olduğu için ,adaptör değerlerinin biraz yüksek olması gerekiyor

bir fandan ne konular çıkarttım yahu :)

• quote:

arkadaşın dediği gibi sizin fan 14 santimmiş ,biliyorsunuz boyut büyüdükçe hız azaltılır ve ona rağmen daha yüksek cfm. değerleri alınır
    14 cm. bir fan 4000 devirle çalışsa oralar uçar yani :)
    tabi devir arttıkça gürültü seviyeleri de çok yükseliyor ,o nedenle kullanım yeri uygun ise mümkün olduğunca büyük fan ve düşük devir istenir
    14 cm olduğunun farkındayım hocam siz dönüş hızından bahsettiğiniz için sessizlik açısından belirttim bu durum sanırım kişiye göre değişiyor daha önceden fsp marka psu almıştım fanın sesi yüzünden iade ettim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi i.y4114 -- 19 Kasım 2018; 15:30:32 >
  • i.y4114 kullanıcısına yanıt
    yok bende aynı fikirdeyim ama kullanacağım yere 14 cm. fan uymuyor ,yoksa 14 cm. fan her zaman daha iyidir
  • C.CEMİL kullanıcısına yanıt
    Hocam ağzım açık okudum 😀

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • paradiso35 P kullanıcısına yanıt
    biraz mucitliğim vardır :)
    Mutfak düzeninizdeki mantığı anlamadım,

Koku ve dumanın atılması davlumbazın içindeki aspiratörün görevidir, yanındaki diğer delik havanın içeri girmesi içindir ,siz havanın içeri girmesi yönünde bir fan mı koydunuz oraya ?
    dışarı çıkması yönünde ise neden aspiratörlü mazgal değil de fan tercih ettiniz ?
  • Aldın mı hocam benim de amacım bu
  • Kassady kullanıcısına yanıt
    Yok hocam başka fırsatları kolluyorum

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • px P kullanıcısına yanıt
    benim söylediğimin davlumbaz ile ilgisi yok ,doğalgaz için açılan hava deliğine konulan bir fandan bahsediyorum
    ayrıca davlumbaz aspiratörünü pek çalıştıramıyoruz ,çok gürültü yaptığı için ama oradan da bir hava akımı oluyor tabi (çalışmasa dahi)
    çok duman çıkan yağ vs. olacağı zaman kısa süreliğine aspiratör tabi çalıştırılıyor

mutfak-banyo için olan aspiratörlerden de denedim hem anormal ses yaptı ,hemde gereksiz elektrik tüketimi yapıyor
    benim yaptığım sistemde bilgisayar fanı çok az bir tüketimi olduğu için 24 saat durmadan çalışıyor
    Fiyatlar daha da indirildi, bu mesajla hem konuyu uplamış olayım, hem havalandırma fanı olayına ek yapayım.

Benim de mutfakta aspiratör ve doğalgaz delikleri dışında havalandırma için üçüncü bir delik var. Bir fanın çerçevesini kestim, sadece çerçeveyi fan göbeğine bağlayan kirişler kaldı, oralardan havalandırma deliğinin kapağına plastik kelepçe ile sabitledim. Eski bir psuyu da komple söktüm, kablolarını falan da çıkardım, çıplak kaldı. Fanı ona bağlayıp psuyu havalandırma deliğinin içine soktum. Elektriği aspiratör için olan üst dolap içindeki prize üçlü takarak ordan aldım. İki tane ince kabloyu da psuya tetikleyici olarak bağlayıp, tezgah üstündeki dolabın altına yapıştırdığım anahtara bağladım.

Sonra, mutfaktaki led aydınlatmadaki zayıf adaptörü devre dışı bıraktım, psudan oraya da kablo çektim.

PSUnun gücü, fan ve ledler için pratikte sınırsız.

• 4000 devir fan nedir öyle profesyonellik onların olsun
  • gozum egitim kitlerinde boardlarda uygun fiyat aradı ama maalesef...
  • qzwxec kullanıcısına yanıt
    evet bana da mail geldi ,zarar uğradım resmen :)
  • bu fana kendi yaptığım fan kontrolcüyü bağlayıp denedim ,sorunsuz çalıştı
    tahminen 1000-4000 rpm. ayarlanabiliyor

bu devredeki transistöre ne kadar büyük soğutucu takarsanız o kadar iyi olur ,böylece transistörün yanması önlenir
    ayrıca ben dikkat etmemiştim satış sitesinde 2 ayrı resim var ,bir tanesinde 4 kablo görülürken (orijinali öyle zaten) ama nedense 2 kabloyu kesip sadece 2 kablo bırakmışlar

benim yaptığım kontrolcü de sorun olmadı ama piyasada satılan kontrolcüler çalıştırır mı tam emin olamıyorum ,çünkü onlar 3 yada 4 pin çıkışlılar

Çizgi Elektronik'te stok fazlası ürünler: 12 cm 155 cfm fan 18 ₺, USB 3.0 panel 46 ₺

• Hocam millet anakarta bağlayıp anakartın o fan bağlantı noktasını yakmasın diye 4 pin pwm soketini 2 pinli molexle değiştirmişlerdir.

Bu fan, 1,62 amper çekiyor, anakart üzerindeki fan bağlantıları ise, yazılı olmayan bir standart olarak 1 amperlik. Bazı kurumsal anakartlar ile firmaların sadece prestij amaçlı çıkardığı anakartlarda fan bağlantıları, 2,4 amper destekleyebiliyor. Onlarda zaten fan bağlantı noktasının hemen yanında yer alan voltaj düzenleyen mosfette soğutucu oluyor.

Harici fan kontrolcüler, 2 pinli veya 3 pinli tüm fanlar ve fan bağlantı konnektörleri, voltajı azaltıp artırma yoluyla fanın hızı ayarlanıyor. 3. pinin zaten konuyla ilgisi yok, o dönüş hızını bildiriyor.

4 pinli olanlardaysa 4. pin PWM ve fanın hızı onunla sağlanıyor. Klasik yöntemde bir fanı, misalen 1000 rpmde döndürmek için 12 yerine 6 volt verirsin, PWM'de ise 12 volt sabit kalır, PWM kontrolcüsü, 12 voltu ara ara keserek verir. Teorik olarak hem elektrik boşa harcanmamış olur, daha hızlı ayarlanır ve daha esnektir.

• qzwxec kullanıcısına yanıt
    evet anakarta direk bağlanmaması konusunu söylemek lazım (2 pinden dahi bağlamaya kalkan olabilir)

yalnız yanlış bilmiyorsam 2 veya daha çok pinli fan kontrolcülerde voltaj değil ,amper düzenlemesi ile hızı ayarlıyor (tam bilmiyorum tabi ,araştırmam lazım ,hatta unutmazsam yarın bir ölçüm yapayım)

4 pinli olanlar ise ısıya göre fan hızını ayarlıyor diye biliyorum

pwm ise çok basit parçalarla yapılabilen bir teknolojidir ,tabi tam kontrol için daha fazla eleman kullanılanları da var

bakın aşağıda çok basit hazırlanmış ve satışta olan bir pwm. sistemi

https://urun.gittigidiyor.com/ev-elektronigi/pwm-dc-motor-hiz-kontrol-devresi-6v-28v-3a-395101579?gclsrc=aw.ds&&pkw=&pmt=&utm_source=google-pla&utm_medium=paid-search&utm_campaign=232249527&utm_content=58375852887&utm_term=22324001847&ga_prodid=395101579&ga_sellernick=&sc_gcsp=gg&ggmktg=PaidSearch*PLA*232249527*22324001847*58375852887***&gclid=EAIaIQobChMI99XA1Ja03wIVlOd3Ch0uiw9vEAYYByABEgJFz_D_BwE&gclsrc=aw.ds&mpch=ads&scxid=14489-145818-2357-0

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.