Şimdi Ara

Civic Navigasyon sistemleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
2
Favori
5.089
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Öncelikle konuyu açarken, binlerce sayfaya ulaşmış genel konu başlığı içinde de yer alan, ancak arama zorluğu nedeniyle yılgınlığa neden olacak durumlara karşı, kimi alt konu başlıkları açılmasının yararlı olacağını düşünüyorum.

Sizler de kendi kullandığını araç multimedya olsun, taşınabilir/ayrı ekipman olsun, bir şeyler yazarsanız, bu yazdıklarınızı bir şekilde ana konu içinde de referanslarla bildirirseniz, bulunması kolay bir başvuru kaynağı olur sanıyorum.

Bildiğiniz üzere, Civic FB7 kasalarda Navitech markasında NX-214f ve bunun güncellenmiş hali olarak NX-220r modelleri var. Ben de 2014 Nisan itibariyle NX-220r modelini kullanmaya başladım. Detaylı kullanma kılavuzundan farklı olarak kullanıcı deneyimlerini de paylaşabilmek için görsel zenginlik katacak şekilde foto çekmeye de başladım. Sonra bir baktım, 220 adet foto olmuş

İlk değerlendirmelerim:

+ Bluetooth ve telefon defteri
    + Okunabilirliği yüksek ekran
    + Benzerlerine göre rezistif ekranda daha yüksek dokunma hassasiyeti ve nokta atış yapmak için verilen dokunmatik kalem.
    + Uzaktan kumandasında nispeten iyileştirilmiş kullanılabilirlik ve aktarım gücü

- Ekran parlaklığı çok yüksek ve gece kesinlikle göz alıyor. Çok lazım değilse ekranı kapatıyorum (Işık düğmesini basılı tutarak.) Kısmaya çalışınca (kalemle daha kolay) arka ışık aynı kalıyor, kontrast ve imajların okunabilirliği düşüyor. En düşük ayarlarda bile hala dikkat alıcı. Belki de bu yüzden ekran koruyucu var ama navigasyonda da koruma yapıp yapmadığını denemedim. Ekranı kapattıktan sonra en ufak müdahalede, sesi bile açsak ekran tekrar açılıyor.
    - Navigasyon ekranında parlaklık ayarı görünüyor ama müdahale edemiyorsunuz.
    - Telefonda kullandığınız favorilerinizi aktaramıyorsunuz. Koordinatlardan kolayca kopyalamaya çalışsanız bir kaç km sapmayla farklı yerlere götürebiliyor.

Cihaza ait başka "İyileştirmeye açık alanlar" da var ve bunları ileride yazmaya çalışacağım. Ama en baştan söylemeliyim ki, USB okuması orijinal teypte daha hızlıydı. 16 GB flash diskimi okumayı dakikalar boyu tamamlayamadı ve ben de arıza olabilir diye düşünüp içeriği 2 GB mertebesine çekince ancak tamamlayabildi. Daha sonra kademeli olarak kapasiteyi doldurmaya başladım ve ilk baştaki bekleme kaydadeğer oranda düştü. Yine de her defasında kısa bir okuma süreci gerekiyor. Ayrıca parçaların ID taglerini okurken Sanatçı ve Albüm adlarını Türkçe karakterler olsa da doğru okuyor ama Parça adı kısmını okumayıp dosya adını yazıyor. Böyle olunca haliyle "Sanatçı-No-Parça" gibi adlandırılmış dosyalarda parçaların çoğunun adını göremiyorsunuz.

İlk yazımı bir soruyla bitireyim: Navigasyona başlarken uyarı ekranının çıkmamasının yolu var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mesudum -- 15 Mayıs 2014; 11:05:23 >

• İlk mesajımın peşine başlangıç görsellerini de eklemeye çalışayım:

Civic Navigasyon sistemleri Civic Navigasyon sistemleri Civic Navigasyon sistemleri Civic Navigasyon sistemleri

• 3. fotoya bakılırsa yan kamera mı var ne..?
  • Uyduya bağlanmada neredeyse gecikme yok.

İki gürünüş türü var. Uzun yolda tepeden görünüş daha yararlı olabiliyorken şehiriçi veya virajlı ortamlarda, ya da sis, yağmur, kar gibi görüşü zorlaştıran yerlerde yakın görünüşler daha avantajlı oluyor. Her iki görünüş detaylarını özelleştirebiliyorsunuz.
     Civic Navigasyon sistemleri Civic Navigasyon sistemleri Civic Navigasyon sistemleri Civic Navigasyon sistemleri Civic Navigasyon sistemleri Civic Navigasyon sistemleri

• Benden başka ilgilenen yok galiba Mesut
    gerçi bende öylesine duhul etmiştim
    yolda durup birisine sormak daha kolayıma gidiyor
    adamlar canla başla tarif ediyorlar yolu
  • caucass kullanıcısına yanıt
    Kendim için de bir nevi blog olarak açtım aslında konuyu.
    Sanırım başkaları için de açılan konuların benzer yararı olabilir.
    Sorun yaşandığında tarif ederken buralardaki notlar kolaylık sağlıyor.

Ancak, aracın kendisinde kaliteli navi olması, telefonla sağlanan yarardan bile faydalıymış, gördüm. Hatta, dışarıdan alınan 5" inch cihazlar bile bunun yanında çok hantal kalıyorlar.
  • Bence iyi olmuş böyle bir konu.

Lakin Android yazılımlı uygun fiyatlı navigasyon cihazları ne zaman gelecek merak ediyorum.
  • ariaven A kullanıcısına yanıt
    Bir ara Android yazılımlı araç multimedya cihazı da görmüştüm. Ama kullanan görmediğim için o yöne gitmedim.
    Androidli Navi cihazı arayışım hiç olmadı.
  • Merhaba Hocam. Bu Navigasyon cihazında benim asıl sormak istediğim Bluetooth ile bağlanılan telefonun ses kalitesi. Mic vasıtası ile karşı tarafa giden ses ve Araç içinde karşı tarafın sesi nasıl?
  • kapikoyli K kullanıcısına yanıt
    Selam,

İlk denemeyi eşimle yaptım. İlk defa beni bu kadar net duyduğunu söyledi. Telefonum S3 ve hem kendisinden hem kablolu kulaklığı ile görüşmeyi sıkça kullandığım halde bu bildirim oldukça hoşuma gitti. Sadece hareket halindeyken doğal olarak motor, yol, trafik sesi işin içine giriyor.

Gelen ses ise oldukça metalik. Navi, gelen sesi filtreleme işini abartmış ve ses doğallıktan oldukça uzak. Bu sebeple gelen aramalarda eğer isim görünmüyorsa sesten tanımada zorlanabilirsiniz.

Zaman zaman seste kesintiler de olabiliyor. Ancak çoğunlukla oldukça başarılı. Telefondaki yoğunluktan olduğunu düşündüğüm kesinti hallerinde, eğer BT ile müzik aktarımı yapıyorsam da kesinti olabiliyor. Zaten bu kesinti kablolu kulaklıkla dinlerken de olabiliyor. Malum, Android sorun çıkarmaya yatkın bir kolaylık sağlıyor. Ancak telefonda yeni güncelleme ve temizlik sonrası çok sayıda ve ağır yazılımlar yokken bu tür sorunlar çıkmıyor.

• Ben Naviin 531 taktırıyorum. Bazı yeni IOS versiyonlarında telefondan ses aktarımı sorunu yaşıyorlarmış umarım doğru değildir. Test edip yazacağım buraya
  • usb okuması için bayide ,4gb dan fazlasını okumaz demişlerdi bende 4 gb lık kart taktım sorunsuz çalışıyor bilginize
  • bende daktırmaya garar vedim
  • Güzel konu. Ben de bu cihazı aracıma taktırmayı düşünüyorum.

Cihazı nereden aldınız ve nerede taktırdınız? Bu konularda da bilgi verir misiniz?
  • en ucuza nereden temin edebiliriz
  • Mesut hocam merhaba. Ben de bu cihazı beğeniyorum.
    Size bir sorum olacak.
    Direksiyondaki yön tuşları ile kayıtlı radyo kanalları arasında geçiş yapılabiliyor mu?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • aknasmub kullanıcısına yanıt
    Kanallar arasında değil ama frekanslar arasında geçiş olabiliyor.
    Bantlar arasında (AM/FM1/FM2/FM3) geçiş de mümkün değil maalesef.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mesudum

Kanallar arasında değil ama frekanslar arasında geçiş olabiliyor.
    Bantlar arasında (AM/FM1/FM2/FM3) geçiş de mümkün değil maalesef.

Teşekkürler Mesut Hocam.

Ben de dayanamayıp dün gittim Navitech NX-220R taktırdım

Daha tam olarak nasıl kullanılıyor bilmiyorum

Sadece şunu farkettim;ses kalitesi normal stok müzik sistemine göre daha kaliteli

Kullandıkça yorumlarımı buraya yazacağım iznin olursa.

• aknasmub kullanıcısına yanıt
    Estağfurullah hocam, izin ne demek, burası kimsenin malı değil :) Cihazınız da hayırlı olsun. Fonksiyon açısından, özellikle stok cihaza göre başa bir dünyaya geçtiğinizi zaten fark etmişsinizdir.

Bu cihazın ses kalitesini beğenmeyip iyileştirme peşinde koşan bir ben varım herhalde.

Ben esas harici çıkışları kullanarak anfiyle takviye yapılmış sistemde, ekolayzer menüsünün alt menüsü olan ses sistemi denge ve ton ayarlarının nasıl performans vereceğini merak ediyorum. Düzgün bilgi kırıntısı bulsam herhalde durmayıp komple bir iyileştirme yapacağım.

Aksi halde ben fikir edininceye kadar araba da cihaz da eskiyecek :)
  • bagaja sağlam bir anfi, arkaya güçlü iki kabin olay tamam
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.