Şimdi Ara

Civic (LPG) Yakıt Tüketimi? (22. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.162
Cevap
10
Favori
464.037
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Honda motorlarda benzin ile 40 binde bir, LPG ile 20 binde bir subap ayarı tavsiye edilir.
  • olmadı lpg yi bitirdiğimde bir ayarlamaya sokturayım ondan sonra değerleri alayım :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: bozkan38

Son veri 36 lt gaz ile 378 km sehir ici.

Buna nazaran benim araba baya çok yakıyor. ayar mayar yaptırınca gerçekten gözle görülür bi tüketim azalması oluyor mu?
  • Bu gun şehir dışına çıkacağım. Döndüğümde değerleri yazarım..Kış lastikleri bakalım yakıtı etkileyecekmi? bende merak ediyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mrfj

quote:

Orijinalden alıntı: sekovizyon

quote:

Orijinalden alıntı: ahun

Yakın zamanda subap ayarı yaptırdınızmı...

alındığında yapıldı diye söylenmişti

Ya ben yaptıran arkadaşlardan duyduğum karaıyla takıldıkdan sonra bi depo bitirip gel ayarlarını yapalım diyorlarmış. Yani takıldığında ayar yapılıyormuş ama bir süre sonra tekrar bi daha ayarlanıyormuş...

tabi öyle olması lazım
  • Bu arada ayarlar düzeldi. 160 TL 600 km yol gittim. Bu da demek oluyor ki km' de 26 kr yakıyor. Bence makul bir değer.
  • 50 TL ye 205 km gittim ve benzine geçti bu hafta içi ölçüm. Km de 24 kuruş.
  • Arkadaşlar hafta sonu çok maceralı bir yolculuk oldu.Ankaradan Kastamonu Tosya'ya gittim.Sayısız şehirlere gittim farklı mevsimlerde böyle bir sis görmedim. 3 metre görüş mesafesi var yok :) çok şükür sağsalim döndüm.Yola çıkmadan Hasköy shellden gazı fulledım.40.75 lt. Ilgaz dağına geldiğimde araç teklemeye başladı gazın donduğunu düşünüyorum.Araç 4 bin devirin üstüne çıkmadı.Lafı fazla uzatmadan hesaba gelmek istiyorum.

Toplamda 540 km yol yaptım.Ankarada doldurduğum depoya ek olarak Çankırıda 30 TL daha aldım.Yolun sisli kısmı hariç 120-130 dan aşağı pek düşmedim. Ankara ya geldiğimde gaz bitti.

540 KM yolun 15-20 KM si benzin ile gidildi. Toplamda 50 LT gaz 135 TL ile 520 KM. Yaklaşık 25 KRŞ.
  • 2012 eski kasa Civic- Premium-Otomatik araç aldım.

Direk brc Honda Kiti taktırdım (1800 tl/12 taksit).

Uzun yolda 130-160 km hızla 9.5 litre lpg yaktı 100 kilometrede.

Geçen şehir içinde aşırı trafikte 10.9 litre/100 km oldu.

Lpg 2.60 tl civarı şu anda. Yani uzun yolda 25 kuruş, şehir içi trafikte 29 kuruş gibi bir yakıt değeri var.

Allah nazardan saklasın araç da lpg ye çok uyumlu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: maliyecii

50 TL ye 205 km gittim ve benzine geçti bu hafta içi ölçüm. Km de 24 kuruş.

ben 160 tl ye 600 km dedim de normalde 625-630 km gösteriyordu. küsuratı benzine saydım öyle hesapladım:)
  • Arkadaşlar belki konu başlığıyla pek alakalı değil ama 2004-2007 Accord 2.0 LPG yakıt sarfiyatı hakkında bilgisi olan varmı?
  • 2011 otomatik civic'im var bir ay önce Prins silverline taktırdım uyum çok iyi yakıt değerim 25-30 kuruş arası değişiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rumuzbu

2012 eski kasa Civic- Premium-Otomatik araç aldım.

Lpg 2.60 tl civarı şu anda. Yani uzun yolda 25 kuruş, şehir içi trafikte 29 kuruş gibi bir yakıt değeri var.

Bi kaç sorum olacak
    1.bu litre verileri yol bilgisayarından mı yoksa iki fulleme arasındaki farmı?
    (Benim 2009 civic yol bilgisayarına göre %15-25 arası fazla gaz yakyor.)

2.Şehir içinden kasıt trafik yoğunluğu nasıldı? çünkü araba uzun yolda su gibi akıyor ama yoğun trafikte yakıtı katlıyor.

3. Bende de brc takılı taktıralı 2 hafta oldu. şehir dışı deneyemedim ama şehir içi 400 kuruş yani 100 km de 15litre civarı yakıyor tabi yol bilgisayarı 11-13 arası gösteriyor ama fullama arası fark 15 litre civarı çıkıyor. takıldıktan bir hafta sonra yaklaşık 400Km yaptıktan sonra taktırdığım yere gittim. çok yakıyor bi ayar yapın dedim. Adamlar ayar yaptı ama zamanla az yakacak ilk takıldıktan 1000km sonra ayar yapınca yakıtın azalacak dedi. Şu anda takıldıktan bu yana yaklaşık 1000 km yaptım. ama hafta sonuna anca gideceğim. Gerçekten 1000 km sonra yapılan bu ayara işe yarayacakmı. Sende de durum nasıldı yakıt zamanla mı bu degerler aldı?
  • Arkadaşım çok haklısınız eğer gerçek bir arıza olursa haberiniz olmayabilir, benim başıma gelmişti,termostat arızasını farkedemediğim için (çünkü ışık hep yanıyordu) araba hararet yaptı. LPG ekonomik yaksın diye ayar yaparken kalibrasyon diye bir ayar var onu çok düşük tutuyorlar ve oda ışık yakıyor. Kalibrasyonu 1.8 olarak ayarlayınca LPG'den dolayı hiç ışık yakmıyor benim araba . Tüp atiker marka. Bu kalibrasyonu ısrarla 1.4 civarında ayarlamak istiyorlar tüpçüler genellikle o da maalesef ışık yakıyor. Benim tüp taktırdığım yer bunu iyi biliyor, ışığı söndürecek şekilde ayar yap diyince yapıyorlar. biraz araştırın isterseniz. Yakıt tüketimine gelince de 100 km 9,5 lt - 10lt (şehir içi) tüketiyor aracım. Aracım 2002 otomatic civic'
  • quote:

quote:

Bi kaç sorum olacak

2.Şehir içinden kasıt trafik yoğunluğu nasıldı? çünkü araba uzun yolda su gibi akıyor ama yoğun trafikte yakıtı katlıyor.

3. Bende de brc takılı taktıralı 2 hafta oldu. şehir dışı deneyemedim ama şehir içi 400 kuruş yani 100 km de 15litre civarı yakıyor tabi yol bilgisayarı 11-13 arası gösteriyor ama fullama arası fark 15 litre civarı çıkıyor. takıldıktan bir hafta sonra yaklaşık 400Km yaptıktan sonra taktırdığım yere gittim. çok yakıyor bi ayar yapın dedim. Adamlar ayar yaptı ama zamanla az yakacak ilk takıldıktan 1000km sonra ayar yapınca yakıtın azalacak dedi. Şu anda takıldıktan bu yana yaklaşık 1000 km yaptım. ama hafta sonuna anca gideceğim. Gerçekten 1000 km sonra yapılan bu ayara işe yarayacakmı. Sende de durum nasıldı yakıt zamanla mı bu degerler aldı?

1-Bu veri yol bilgisayarı verisi değil, iki fulleme arası. Uzun yolda yol bilgisayarı 7.4 gösterirken benmim hesabıma göre 9.5 litre lpg yaktı.

2- Şehir içi trafikten kasıt, sabah-akşam mesai çıkışındaki trafik (Vatan Caddesi-İSTOÇ arası-O3)

3- Bende yeni taktırdım lpg yi. Taktırdığım andan itibaren tespit ettiğim ortalama yakıt. 2000 km sonra lpg bayisine gaz ayarına götürdüm, ayarların çok iyi olduğunu söyledi. Zaten otomatik bir araç için oldukça makul benim yakıt değerlerim.

Başka bir bayiye gaz ayarına götürebilirsiniz. Benim eski arabayı gaz ayarına götürmüştüm ustaya, ayar yaptı yola çıktım. Ama yolda mahvoldum. Yokuşta araba çekmedi falan... Sonra başka bir ustaya götürdüm, ayarı yaptı önceki ustaya da bir güzel sövdük beraber...

Bu ayar işini herkes farklı yapıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kurs123

Arkadaşım çok haklısınız eğer gerçek bir arıza olursa haberiniz olmayabilir, benim başıma gelmişti,termostat arızasını farkedemediğim için (çünkü ışık hep yanıyordu) araba hararet yaptı. LPG ekonomik yaksın diye ayar yaparken kalibrasyon diye bir ayar var onu çok düşük tutuyorlar ve oda ışık yakıyor. Kalibrasyonu 1.8 olarak ayarlayınca LPG'den dolayı hiç ışık yakmıyor benim araba . Tüp atiker marka. Bu kalibrasyonu ısrarla 1.4 civarında ayarlamak istiyorlar tüpçüler genellikle o da maalesef ışık yakıyor. Benim tüp taktırdığım yer bunu iyi biliyor, ışığı söndürecek şekilde ayar yap diyince yapıyorlar. biraz araştırın isterseniz. Yakıt tüketimine gelince de 100 km 9,5 lt - 10lt (şehir içi) tüketiyor aracım. Aracım 2002 otomatic civic'

Arkadaşım bahsettiğin sorunu hafta sonu bende yaşadım.Ama sebebını bılmıyordum paylaştıgın ıcın tşk.En son gaz ayarını yaptırıp yola çıkmıstım.Demekki kalibrasyonda sıkıntı var.Ilgaz dağının tepesinde termostat açmadı aracın harareti baya bı yukseldı.Kalorifer sıcak uflemıyordu.Ben radyotöre antıfırız koymadım galıba onda dıyordum ama bahsettiğin konu sankı daha yakın yaşadığım arızanın sebebine.
  • quote:

quote:

quote:

Bi kaç sorum olacak

1-Bu veri yol bilgisayarı verisi değil, iki fulleme arası. Uzun yolda yol bilgisayarı 7.4 gösterirken benmim hesabıma göre 9.5 litre lpg yaktı.

2- Şehir içi trafikten kasıt, sabah-akşam mesai çıkışındaki trafik (Vatan Caddesi-İSTOÇ arası-O3)

3- Bende yeni taktırdım lpg yi. Taktırdığım andan itibaren tespit ettiğim ortalama yakıt. 2000 km sonra lpg bayisine gaz ayarına götürdüm, ayarların çok iyi olduğunu söyledi. Zaten otomatik bir araç için oldukça makul benim yakıt değerlerim.

Başka bir bayiye gaz ayarına götürebilirsiniz. Benim eski arabayı gaz ayarına götürmüştüm ustaya, ayar yaptı yola çıktım. Ama yolda mahvoldum. Yokuşta araba çekmedi falan... Sonra başka bir ustaya götürdüm, ayarı yaptı önceki ustaya da bir güzel sövdük beraber...

Bu ayar işini herkes farklı yapıyor.

Bilgilendirme için sağol. bilmiyorum benim yol bilgisayarı verisi şehir içi 11-13 litre arası gösteriyor. gazda %15-25 arası fazla yanıyor. umarım ayar sonrası benim arabada az yakar ama pek ümidim yok gibi. yaptırdığım yerin işini iyi bildigini düşünüyorum ama zaten yol bilgisayarı 13 gösterirse ayar yapılsada ne değişebilirki diye gösteriyorum. hayırlısı yaşayalım görelim. Bu arada benim arabada 2009 civic otm.
  • 2011 ov civic
    36 litre ile şehir içi 340-350 km, şehir dışı (hafta sonu yağışlı havada ankara istanbul git-gel yaptım) 450km.

arabanın performansı için satın almadan güzel yorumlar okumuştum ama şuana kadar arabanın performansını beğendiğimi söyleyemem. bolu yokuşunda dobloların fiorinoların beni geçmesi hiç hoş bir görüntü değildi. arabayı çok bağırtarak kullanmayı sevmem ama durum böyle olunca 120-130 yapabilmek için 5bin devirlere kadar çıktım.

dizel golf'den sonra hem yol tutuşu olarak çok güven vermiyor hem sürat olarak tatminkar değil.

ilk benzinli arabam. turbosuz oluşu performans konusunda doğrudan etki. turbo alışkanlığımdan olsa gerek ben çok beğenmiyorum arabanın sürüşünü.

yetersiz mi ? elbette değil. düz yolda veya yokuşta çok zorlamadan 140-150 yapılıyor.

en çok uyuz olduğum nokta ise arabanın göstergesindeki yakıt göstergesi. 2bin km'e geldi araç. 7 litre gösteriyor ama büyük bir yalandan ibaret :)
  • arkadaslar lpg taktirildiktan sonra yol bilgisayari nasil calisiyor?
    benzine bagli degil mi bu bilgisayar?
  • quote:

Orijinalden alıntı: _XaNDeR_

2011 ov civic
    36 litre ile şehir içi 340-350 km, şehir dışı (hafta sonu yağışlı havada ankara istanbul git-gel yaptım) 450km.

arabanın performansı için satın almadan güzel yorumlar okumuştum ama şuana kadar arabanın performansını beğendiğimi söyleyemem. bolu yokuşunda dobloların fiorinoların beni geçmesi hiç hoş bir görüntü değildi. arabayı çok bağırtarak kullanmayı sevmem ama durum böyle olunca 120-130 yapabilmek için 5bin devirlere kadar çıktım.

dizel golf'den sonra hem yol tutuşu olarak çok güven vermiyor hem sürat olarak tatminkar değil.

ilk benzinli arabam. turbosuz oluşu performans konusunda doğrudan etki. turbo alışkanlığımdan olsa gerek ben çok beğenmiyorum arabanın sürüşünü.

yetersiz mi ? elbette değil. düz yolda veya yokuşta çok zorlamadan 140-150 yapılıyor.

en çok uyuz olduğum nokta ise arabanın göstergesindeki yakıt göstergesi. 2bin km'e geldi araç. 7 litre gösteriyor ama büyük bir yalandan ibaret :)

Bu durumudan bende rahatsız oldum. Yokuşta falan çok bağırıyordu.
    Ben bu yokuşlarda S modunda manuel kullanıyorum, istediğim devirde vites geçişi yapıyorum. Sorun olmuyor. Hem yakıt da düşüyor.

Denemeni tavsiye ederim.

Ben 180 e çıktım motor sesi bile değişmedi desem yeridir.
  • 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.