Şimdi Ara

CİTROEN XSARA 1.4HDI İNCELEMESİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
1
Favori
10.044
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar malumunuz araç alıp sattığım için elimden bolca araç geçiyor ve her biri en az 1 sene kullanılıyor. Bu nedenle bindiğim araçları fırsat buldukça (halen satılıkta olanlar da dahil) eğrisi doğrusu eksisi artısı ile yazmaya çalışacağım. En azından araç alırken yardımcı olabilir.
    İlk incelemem konu başlığındaki araç. Yaklaşık 1.5 senedir bizde. 2004 model ve kaskolu.20.000km de lakin Km detayına girmeyeceğim çünkü uzun süre yeddiemin de beklemiş olduğu için km harici oluşan deformasyonlar özellikle dış boyasında mevcut.
    Aracın öncelikle artılarından başlayalım;
    -Minimum yakıt tüketimi (1080km lik parkuru 155TL lik mazot ile bugün tamamladı)
    -1.4 motor sayesinde vergi yükünün azlığı
    -Teknoloji ve donanım olarak üretim senesi ve sınıfına göre çok iyi bir doluluğa sahip olması. Bu konuyu biraz açmak lazım diye düşünüyorum. Aracımda çift havayastığı (tüm xsara modellerinde standart) ve Ebd destekli Abs (oosiyonel donanımdır) bulunmakta. Elektrikli ayna,uzaktan kumandalı 3 tuşlu bavul tipi merkezi kilit,hidrolik direksiyon,alaşım jant,r15 lastikler,yol bilgisayarı,klima gene standart özellikler arasında. 2.eldeki fiyat aralığına göre donanım kusursuz çünkü 2004 Clio Symbol çok daha pahalı.
    -Sürücü ve yolcuyu yormayan koltuklar
    -Aydınlık iç mekan
    -Hassas sayılabilecek direksiyon sistemi
    -Ağırlığı sayesinde (net ağırlığı 1202 kg) yol tutuş ve viraj kabiliyeti yani yolu sarması
    -Boyutlarına göre geniş iç hacim, diz mesafesi ve liftback karoserinin de yardımıyla geniş bagaj hacmi
    -Fren sistemi çok başarılı
    -2.el fiyat avantajı
    -Kendi aracımın 9 sene otoparkta kalmasına rağmen korozyona uğramamış olması tavanının yanmamış olması bence işçiliğin iyiliğini göstermektedir.

Ve gelelim en önemli eksilerine;
    -Öncelikle motordan başlayalım. 1.4 8V motor fiesta ve 206da da kullanılmaktadır. 68hp güç üretir.Ancak bu aracın ağırlığından olsa gerek 0-100 hızlanması tam 16.7 saniye :)
    -Motor parçası bol olmasına rağmen hassas bir motor özellikle yüksek rakımlı (bulunduğunuz yerin denizden yüksekliği) bölgelerimizde çok kolay arıza verebilir. Bir diğer husus kasa ağırlığı nedeniyle %5-%6 arası eğimler de 3.vitese, %7 ve üzeri eğimlerde 2.vitese düşersiniz tırlar sizi sollar. Her nekadar turbo olsa da pek işe yaradığı söylenemez.
    -Elektrik akımlarına karşı çok hassas bir araç. Misal 1 hafta önce aracımın Bsi beyni yandı. Sebebi şarj dinamosunun 13.5 yerine 14.5 sarj etmesi ki yaklaşık 2 dakikalık bir olaydı. Sarj dinamosunda konjektör değişimi yapamıyorsunuz yapsanız da olmuyor mecbursunuz Valeo marka sarj dinamosu almaya. (550TL)
    -Diğer üniteler (elektronik ve mekanik) sarj dinamosunun fiyatına rahmet okutur. Bsi 1700tl, komple set (motor beyni+bsi+kontak anahtarı) 2500tl, akis kafası tek satılmıyor tek sol akis 280tl
    Kısacası parçası aşırı pahalı.
    -Dilinden anlayan usta az ve doğru ustayı bulmak çok önemli
    -Bakım maliyetleri yüksek
    -Karoser yapısı herkesin zevkine hitap etmiyor
    -İç trim sesleri kalitesine yakışmıyor biraz fazla
    -Boyaları mix boya olarak geçtiğinden standart bir metalik boyaya göre kilogramı tam 1.5kat fazla ve renkin tutması için yanyana parçaların boyanması kesinlikle gerekli (çok iyi bir ustada renk tutmaması sorun olmaz diye düşünüyorum).Bu da Allah Korusun hafif bir kazada dahi maliyetin yükselmesi demek.

Sonuç olarak çok fazla uzun yol yapmayacaksınız, basayım uçayım kaçayım gibi dertleriniz yoksa,15-20 arasında modelli ve donanımlı bir araç istiyorsanız almalısınız. Performans bekleyenler, sürekli uzun yol yapanlar (bu araç sürekli uzun yolda kanser eder söylemedi demeyin), nispeten daha ufak illerimizde yaşayanlar, rakımı yüksek illerimizde yaşayanlar,arabadan hiç anlamayanların ise yanına dahi yaklaşmaması lazım.

Ek Not:Fotoğraf da ekleyeceğim en kısa zamanda.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Ek olarak motor çıkardığı gürültünün yarısı kadar güç üretse araba uçak olurdu. Bu kasaya 1.6HDI 92hp çok iyi uyum sağlardı

2.ek not olarak da km sayacınız bozulursa yandınız demektir. Aynı model Xsaraların kimi Abs den kimi ise şanzımandan alıyor veriyi ve tespit etmek çok zor. Abs ise mutlak surette akis veya abs beyni, şanzımandan alıyor ise Bsi ünitesini değiştirmeniz gerekmektedir. Hız sensör okuyucusu derler hep ilk olarak çünkü kolaya kaçar hem parçacı hem tamirci.

• yakıt hesaplamasında yanlışlık var hocam mobilet mi bu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: mkdkutalmış

yakıt hesaplamasında yanlışlık var hocam mobilet mi bu?

Km de 14 krş yani 3.2 lt. yapar. Krş hesabı olarak gerçekten imkansız gözüküyor ancak lt. hesabı olarak baktığımızda nitekim 1.4 hdi oluru var gibi gözüküyor ...

Edit : ilginç bir hesap oldu gerçekten

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orhan1461 -- 14 Mayıs 2017; 4:30:45 >
  • Bizde eskiden dizel fiesta vardi, şehir içi 6.5-7 lt. İdi

• Hocam yakıt hesabında hata yok. Aracın depo 3.83tl/lt den 210tl ye doldu. Parkuru tamamlayıp izmirden (torbalı) tekrar fullettim ve tam 155TL mazot aldı. Hadi gırtlağına kadar koymadı atınca çekti diyelim depoya giden mazot borusunun alacağı en fazla 2-3litre mazot olur her araçta. O zaman dahi maksimum 166TL lik mazot yakmış oluyor.

• İncelemeyi de elimden geldiğince objektif yaptığımı görebilirsiniz. Az yakar çok kaçar gibi bir şehir efsanesi değil söylediğim. Az yakar makul gider gürültülü yokuşta kanser eder. Parkuru tamamlama sürem tam 13 saat. Yokuşta bu kadar bayılmasına rağmen iyi bir süre. Clio Grandtour night&day ile de lpg bağlı 13-14 saatte tamamlayabiliyordum. Bundan 4 sene önceki lpg fiyatlarına rağmen aynı yolu 220tl ile gidebiliyorduk.

• quote:

Orijinalden alıntı: orhan1461

quote:

Orijinalden alıntı: mkdkutalmış

yakıt hesaplamasında yanlışlık var hocam mobilet mi bu?

Km de 14 krş yani 3.2 lt. yapar. Krş hesabı olarak gerçekten imkansız gözüküyor ancak lt. hesabı olarak baktığımızda nitekim 1.4 hdi oluru var gibi gözüküyor ...

Edit : ilginç bir hesap oldu gerçekten

Motorini aldığım fiyatlardan (fiyatlar çok değişken) hesaplarsak ortalama tüketimi 3.747litre/100km yapıyor hocam.

• Sizin araçta 4WS sistemi (arka tekerleklerin de ön tekerlekler ile birlikte dönmesini sağlayan sistem) var mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: CeremiKılarksın

Sizin araçta 4WS sistemi (arka tekerleklerin de ön tekerlekler ile birlikte dönmesini sağlayan sistem) var mı ?

Hocam net bir bilgim olmamakla birlikte şase no dan servise göre var, forumlarda yazana göre kiminde var kiminde yok, test ettiğimde uzun yolda viraj giriş çıkışı mükemmel derecede olma ihtimali var ama ağırlık sebebiyle de yol tutuş iyi olabilir yani bilemiyorum. Servis arka taraftan virajda gelen sese bunu dedi, forumlarda torsiyon yazıyor. İşin garibi her zaman yapmadığı için çözümde zorlaşıyor

• Hocam bende torbalida oturuyorum. 3.83ten nerden aldin mazotu?

• quote:

Orijinalden alıntı: MDiri

Hocam bende torbalida oturuyorum. 3.83ten nerden aldin mazotu?

Memoil bayi yeni açıldı. Sitesinden bakabilirsin. Ben ayrancılarda oturuyorum. Ayrancılar dediğimde ankara sandıkları ve pek bilinmediği için torbalı dedim. Kemalpaşa yolundan ayrancılar daha uzak malumun

• quote:

Orijinalden alıntı: maverick8141

quote:

Orijinalden alıntı: MDiri

Hocam bende torbalida oturuyorum. 3.83ten nerden aldin mazotu?

Memoil bayi yeni açıldı. Sitesinden bakabilirsin. Ben ayrancılarda oturuyorum. Ayrancılar dediğimde ankara sandıkları ve pek bilinmediği için torbalı dedim. Kemalpaşa yolundan ayrancılar daha uzak malumun

İyi cesaret vallaha hocam. Ben daha cesaret edipte memoil'den yakıt alamadım. Birde Pamukyazıda Termo diye bir istasyon var. Orası da piyasadan 50 kuruş ucuz veriyor mazotu.
  • objektif bir inceleme olmuş ama 1.4 motorun vergi avantajı olayını anlamadım, 1.6 ile aynı vergiyi ödüyorsun sonuçta.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi r0x -- 15 Mayıs 2017; 18:38:13 >
  • MDiri kullanıcısına yanıt
    hocam memoil ve remoil i kesinlikle tavsiye ederim. Ayrıca eskişehir ve afyon yolunda da jetpet i tavsiye ederim.hiç olumsuzluk yaşamadım bugüne kadar
  • quote:

Orijinalden alıntı: r0x

objektif bir inceleme olmuş ama 1.4 motorun vergi avantajı olayını anlamadım, 1.6 ile aynı vergiyi ödüyorsun sonuçta.

%100 haklısınız hocam kafa 1.3 e gitti.Özür dilerim hemen o kısmı düzelteceğim
  • Bu aracı fiyatı nedeniyle merak ediyordum.özellikle donanım açısından iyi.

ancak şu elektronik problemleri, kasa ağırlığı vs pek iyi durmuyor :-)

• Araç iyi hoş da parça sıkıntısı var. Arkadaşım aracın kapısını bulamamıştı. En son Fransa dan gelecekti. Naptı bilmiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: palio1.6

Araç iyi hoş da parça sıkıntısı var. Arkadaşım aracın kapısını bulamamıştı. En son Fransa dan gelecekti. Naptı bilmiyorum.

Xsara da kaporta parçasından korkmayın. Bilinenin aksine doğru yerlere ulaşırsanız zibil gibi afedersiniz. Ancak elektronik aksamı bulmak sıkıntılı bir de ufak tefek parçaları bulmak.

En zor bulunan parçalar;

Kaput Amortisörü

Göğüs havalandırma ızgaraları (kırılma kronik sorun)

Aks kafası (özellikle abs li modeller)

• Ben bu aracı 3 yıla yakın kullandım. Uzun yolda kanser etme konusunu bence abartmışsın. Ben bu araçla ığdır-edirne, karşılıklı istanbul ığdır yaptım birkaç kere. Uzun yolda 130 km hızla çok stabil gidebiliyor. Bilen bilir kop dağında en fazla 3. vitese düşer. Kop dağına benzer uzun virajlı rampa ülkenin batısında yok. Bendeki aracı dayım sıfır almıştı. Ben ondan aldım ve 200 küsür binde sattım. En fazla 165 yapıyor. Foruma bakma sen:) kim saatlerce 160 km üstü hızlarda gidebilir. Ben hiç 3.7 yaktıramadım. Uzun yolda 4.5 lt yakıyordu. İstanbul içi yoğun trafikte 6.5 lt yakar. İstanbul maslak Atatürk oto sanayide kardeşler oto Bülent usta bu arabanın piridir. Sadece xsara değil tüm citroenlerden anlar.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.