Şimdi Ara

Citroen C4 Kış lastiği Yanak Ölçüsü!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
984
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Citroen C4 aracımı yeni aldım; şuan 225 45 r17 yaz lastikleri takılı. Benim elimde de daha önceki aracımdan kalma az kullandığım 225 55 r17 kışlık lastiklerim var. Malum; 17" kış lastiği fiyatları pahalı; elimde olan az kullandığım kış lastiklerimi takmak istiyorum ekstra masraf etmeden ama şuan takılı yaz lastığı yanağı 45 kış lastiklerinin ki ise 55; diğer ölçüler aynı olduğu için iki lastik arasındaki değişim oranı %6 yı geçiyor. Sizce buna rağmen bu kış lastiklerini kullanabilir miyim? 225 55 r17 olan kış lastiğimi takarsam neye dikkat etmem lazım; aracımda ne gibi farklılıklar olacak? Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi acaba?

Selamlar,

• goekk G kullanıcısına yanıt
    Hayırlı olsun.
    %7.1 fark var. Normalde %3 den fazla fark önerilmiyor,
    Hadi eldeki lastikleri değerlendirmek adına takılsa ne olur?
    Performans çok düşer, aracınız sanki 1200-1300cc motorlu gibi çekişi düşer.
    Ayrıca
    225/45/17 lastiğiniz 634mm çapındadır.
    A6, Bmw520, gibi araçlarda kullanılan 225/55/17 ise 679mm çapındadır.
    Çap da 45mm fark var.
    Yarı çap da 22.5 mm büyüme olacak ki muhtemelen lastik çamurluğa sürtecektir.
    Yinede bi lastikci de deneyin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Çamurluk ile lastik arasındaki mesafeyi ölçerseniz bir fikir verir.

• lordford50 kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim.

Tespitiniz doğru; yak. 4,4 cm çap artacak; bu durumda aracın yüksekliği de artacak; gerçek hızı da ekranda görünen hızdan daha yüksek olacak..

Çekiş gücünde gerçekten o kadar düşme yaşanır mı? 1,6 olan motor 1,2 - 1,3 e kadar düşer mi? Bu şekilde olacaksa zaten taktırmamakta fayda var. Kaldı ki çamurluğa sürterse zaten hiç gerek yok..

Ama eldeki lastiklere de yazık olacak bu durumda; eski aracımla sadece bir sezon kullanmıştım.
  • Lastikçilere satabilirsiniz.
  • one man one engine kullanıcısına yanıt
    Lastikçiler ölü fiyatla alırlar; yine yazık olur lastiklere :)
    Ben atmosferik motor için demiştim.
    Aracınız turbo dizel ise o kadar performans düşüklüğü olmaz. Kullanılabilir, eğer yer varsa.
    Çamurluk ile aradaki lastik boşluğunu ölçtünüz mü?
    Olmuyorsa
    Www.Sahibinden
    Sitesinde satılabilir.
    Veya bir kaç lastik bayinde takas etmeye çalışın.
    3 yıldan Eski lastikleri öldürürler ama bir yıllık lastiklere en azından yarı fiyatını vermeleri lazım. Nakit para vermezler ama yeni alacağınız lastiklerden düşerler.
    Lastiğin üretim yılı nedir, marka nedir?

• Satmaya karar verirseniz şuraya da yazabilirsiniz
    https://forum.donanimhaber.com/kis-lastikleri-tum-paylasimlar-buraya--10179745-164

• quote:

Orijinalden alıntı: lordford50

Satmaya karar verirseniz şuraya da yazabilirsiniz
    https://forum.donanimhaber.com/kis-lastikleri-tum-paylasimlar-buraya--10179745-164

225/55 R17 Petlas 97 H (2014 model).
    P.tesi günü bir kaç lastikçiye gidip soracağım; ama değişim %7,1 olduğu için içime sinmiyor bu lastikleri kullanmaK. Şuan sıfır aynı ebatlar 1200 TL civarında; 750 TL ye satmayı düşünüyorum. Bakalım hayırlısı.. İlginiz için teşekkür ederim.
  • Ben 195/55R15 yazlık lastik kullanırken 195/55R16 kışlık lastik kullanıyorum. Performans öyle ölmüyor (Gerçi 2.0 motor ama). Sadece tam sağ tam sol manevralarda davlumbaza sürtüyordu, o da artık sürtmüyor nedense. Davlumbaz içerisinde de hasar yok. Fark %4.16 denilmiş.
  • Bir şey soracağım; kışın lastik enini düşürmek daha faydalı diye biliyorum; ancak citroen C4 2013 model Exclusive aracımda 17" exclusive jantlar var ve orijinal ebat: 225/45 r17; ben 205/50 r17 olarak kışlık alırsam; acaba jant eni buna izin verir mi? Bilgisi olan var mıdır?

Selamlar,
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.