Şimdi Ara

Cisco Linksys X1000 | OpenWrt (LEDE) firmware

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
1
Favori
3.094
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Cisco Linksys X1000 model, modem/WAN router ikisi bir arada cihazı olanlar varsa, dikkatle okusunlar konuyu. Bu modelde ağır bir firmware geliyor ve aldığımdan beri bir kenara atılı duruyordu, ihtiyacım olunca arada bir kullanıyordum çünkü kronik bir donma sorunu var. Bu forumda ve çoğu yabancı forumlarda bunu aratırsanız aynı şikayeti farklı insanlardan görebilirsiniz.

Alet 2-3 günde bir komple freeze yani donuyor. İlk önce Wi-Fi ve internet gidiyor ve sonra direkt donuyor. Bazısı ısınıyor demiş, bazısıda yazılımsal sorun var demiş, olay yazılımda büyük ihtimal.

DD-WRT, OpenWrt, Tomato gibi firmware'lara baktım, ADSL/WAN router ikili modeller için destek yok. Sadece OpwnWrt desteği bulabildim geçenlerde boş vakitlerimde derin araştırarak. Bunu da cihazın içerisindeki modüllerle aynı olan diğer marka/modellerin desteklerine tek tek bakarak bulabildim.

FW linki:https://downloads.openwrt.org/chaos_calmer/15.05.1/brcm63xx/generic/openwrt-15.05.1-brcm63xx-generic-A4001N-squashfs-cfe.bin

Avantajlar:
    OpenWRT ile ne yapabiliyorsan (donanımın verebildiği kadar her network özelliğini kullanabilirsiniz)
    Stock yazılımdan daha hızlı
    Stock yazılımda önemli özellikler yoktu

Dezavantajlar:
    ADSL2/2+ modem özelliği geçersiz oluyor.
    Wireless N özellikleri gidiyor. (b43 sürücüsü hariç diğer Wi-Fi sürücüleri uyumlu değil BCM43217 chip ile) (b43 ne zaman N desteği sunar bilmiyorum)

Nasıl kurulur?
    1) Aleti PC'ye LAN kablo ile bağlayıp, PC'ye statik IP atayın, mesela: IP: 192.168.1.100 subnet mask: 255.255.255.0 gateway: 192.168.1.1
    2) Aleti kapatıp, kapalıyken reset tuşunu basın, reset tuşu basılı halde tutup aleti açın ve birkaç saniye ışık kırmızı olana tuşu basılı tutarak bekleyin
    3) Browser'dan 192.168.1.1'i açın ve karşınızda CFE ekranı olacak.
    4) Buradan yukarıda indirmiş olduğunuz firmware'i seçip yükleyin.
    5) Birkaç dakika bekleyip, yükleme bitince, PC'den statik IP'yi kaldırın ve DHCP'ye alın.
    6) 192.168.1.1'den bu sefer OpenWrt'e giriş yapabilirsiniz.

Bundan sonrası sizin OpenWrt'yi nasıl kullandığınızla alakalı. Çoğu şey presetli halde geliyor (firewall'lar vs) yani plug'n play yapabilirsiniz WAN, LAN ve Wi-Fi ayarlarını hallederek.

X2000 içinde aynı olay yapılabilir gibi gözüküyor. Şu an OpenWrt'nin X1000'de de çalıştığını, OpenWrt forumuna bildirmeye çalışacağım ki bilgiyi yayıp resmiyete kavuşturalım.

NOT: Aynı riski, diğer elinizde olan OpenWrt uyumsuz modeller ile eğer uyumlu modellerle aynı chipleri paylaşıyorsa, alabilirsiniz. OpenWrt forumu ve Wiki sayfaları her türlü database ve bilgi ihtiyacınızı karşılayacaktır. Benim kullandığım kaynaklarda onlar oldu zaten.

edit: En son sürüm olan (WPA2 protokol açığı giderilmiş) LEDE 17.01.4'ü yükleyebilirsiniz ya da sysupgrade ile update edebilirsiniz. Sadece dikkat etmeniz gereken şu dosya ismiyle biten firmware'ı indirmek.
    (...............)-brcm63xx-generic-A4001N-squashfs-cfe.bin
    https://downloads.lede-project.org/releases/17.01.4/targets/brcm63xx/generic/lede-17.01.4-brcm63xx-generic-A4001N-squashfs-cfe.bin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi X-FI -- 26 Ekim 2017; 3:0:34 >

• Aynı sorunu bende yaşıyorum.2014 yılında bu modemi ilk aldığımda gayet güzel kullanıyordum.Daha sonra 3 sene kullanmadım ve 2017 yılında tekrar kullanmaya başlayınca donma sorunları başladı.Gece torrent açamaz oldum modem 6 saatte bir donuyor.Bu yüzden Airties Rt205e geri döndüm.Ne varsa eskilerde var.Hat değerlerim bile artık daha.Ping azaldı.Aylardır kopmuyorum.
  • En son sürüm olan (WPA2 protokol açığı giderilmiş) LEDE 17.01.4'ü yükleyebilirsiniz ya da sysupgrade ile update edebilirsiniz. Sadece dikkat etmeniz gereken şu dosya ismiyle biten firmware'ı indirmek. (...............)-brcm63xx-generic-A4001N-squashfs-cfe.bin

https://downloads.lede-project.org/releases/17.01.4/targets/brcm63xx/generic/lede-17.01.4-brcm63xx-generic-A4001N-squashfs-cfe.bin
  • Aynı modem var hocam modemde donma sorunu var dediğiniz gibi.
    Ayrıca şuanda kablo ile bağlı olan cihazda internet olmasına rağmen kablosuz cihazlarda internet yok. Modemi sıfırladım felan ama sorun çözülmedi.

Bu yazılımın kurulması ile sorun çözülür mü?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: steganography

Aynı modem var hocam modemde donma sorunu var dediğiniz gibi.
    Ayrıca şuanda kablo ile bağlı olan cihazda internet olmasına rağmen kablosuz cihazlarda internet yok. Modemi sıfırladım felan ama sorun çözülmedi.

Bu yazılımın kurulması ile sorun çözülür mü?
    adsl bağlantı kuramazsın büyük ihtimal ve donanımsal olabilir reset atmana rağmen geçmiyorsa
  • steganography kullanıcısına yanıt
    Konuda da bahsettiğim gibi, modem özelliği ve Wireless N desteklenmiyor, ama alet takır takır 7/24 sorunsuz işliyor.

edit: bu arada LEDE sonunda OpenWrt sürümüne kaydı resmi olarak, o yüzden uyumlu son versiyonu sitesinden indirin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi X-FI -- 1 Haziran 2019; 13:33:17 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: X-FI

Konuda da bahsettiğim gibi, modem özelliği ve Wireless N desteklenmiyor, ama alet takır takır 7/24 sorunsuz işliyor.

edit: bu arada LEDE sonunda OpenWrt sürümüne kaydı resmi olarak, o yüzden uyumlu son versiyonu sitesinden indirin.
    Son sürüm bu mudur hocam

https://downloads.openwrt.org/releases/17.01.6/targets/brcm63xx/generic/lede-17.01.6-brcm63xx-generic-A4001N-squashfs-cfe.bin

Edit:

Ya da bu mu hocam?

https://downloads.openwrt.org/releases/18.06.4/targets/brcm63xx/generic/openwrt-18.06.4-brcm63xx-generic-A4001N-squashfs-cfe.bin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi steganography -- 28 Temmuz 2019; 13:37:2 >

18.06.4 en son stabil sürümdür şu an için.
  • quote:

18.06.4 en son stabil sürümdür şu an için.
    DSL ayarını yapamadım hocam nasıl yapabilirim

modem özelliği yok dedim en başta.
  • quote:

modem özelliği yok dedim en başta.
    Sadece router olarak mı kullanılıyor hocam.
    Ayrıca kablosuz yayını tekrar yayabiliyor galiba.

wireless n yok, doğal olarak wireless repeater çalışmıyor... onu da belirtmiştim.
  • quote:

wireless n yok, doğal olarak wireless repeater çalışmıyor... onu da belirtmiştim.
    Hocam konudan bağımsız olarak bir ağ içerisinde nasıl daha hızlı dosya transferi yapılabilir bu modemle?
    Veya bir ağda bu mümkün müdür?
    802.11n için

bu 300mbps teorik olarak yakalamak mümkün değilsede yakın hızlarda dosya paylaşımı yapılması gerekmez mi? DLNA desteği mi olması gerekiyor yoksa?
    bu cihazla .11n hızlarını yakalayamazsın çünkü işlemcisi zayıf, destekliyor ama anten düzeneği minimum. daha iyi bir cihazla pratikte 300Mbps'ten biraz daha düşük bir hız alırsın TCP overhead'lerden dolayı. review sitelerinde bu testleri grafiklerle görebilirsin istediğin cihazı araştırarak. ama X1000 ile unut, zaten wireless n özelliği gidiyor FW ile, FW atmazsanda ikide bir donan bir cihaz seni pişman eder dosya transfer ederken.

illaki DLNA ile transfer yapacaksın diye birşey yok, wireless cihazlar ad-hoc bağlanabiliyor. ama amacın stream etmek falansa (TV) DLNA hem kolaylık sağlıyor hemde farklı alternatifin yok sanırım bilmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi X-FI -- 9 Nisan 2020; 22:58:17 >
  • Hacı modeme adsl destekleyen yeni sürüm bulabildinmi?

• nahkognes N kullanıcısına yanıt
    gelemez çok zor. broadcom wifi chip'ine tersine-mühendislik yaparak anca 802.11 b/g desteği getirdiler, n özelliği hala yok. adsl modem chip'ine tersine-mühendislik yapmak daha zor.
  • Dosya transferi konusunda ;
    Windows ağda smb protokolünü kullanıyor sanırım dosya paylaşımında. Windows cihaz üzerinde dosyayı paylaştıktan sonra android telefon üzerinden cihaza kopyalama işlemi yapınca 4-5mb/sn hız ile aktarım yapıyor. Ama dosyayı ağ akışı olarak oynatmak istediğimde sürekli donuyor.
    Apache server ile Http protokolü üzerinden de paylaştım dosyayı ama benzer sonuçlar aldım.

Ayrıca yanıtlarınız için teşekkürlerimi sunuyorum.

Kafama takılan 1-2 soru var;

Bu x1000 modemi raspi gibi kullanamaz mıyız?
    Yani üzerinde Unix/linux işletim sistemi kurulabilir mi?

Sıfırdan ben üzerine işletim sistemi yazmak istesem veya mevcut işletim sistemini modlamak istesem bu mümkün müdür?
    İlgili mikroişlemcinin assembly komutlarını veya c compiler'ını mı kavramak gerekir?

Mevcut işletim sistemi üzerinde python, postgresql,ssh gibi yazılımlar çalıştırıp bunu internete açabilir miyim?
    Konuda bahsi geçen open-wrt işletim sistemini kurarak Python, postgresql,ssh gibi yazılımları çalıştırıp internete açabilir miyim?

Crontab gibi schedule işlemler mümkün müdür?

Yani bu cihazı raspi gibi kullanmak istiyorum hocam. Ayrıca tavsiye ve önerileriniz varsa dinlemek isterim hocam.
    Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi steganography -- 25 Nisan 2020; 12:27:7 >

X1000 için openwrt sürümü yok zaten A4001N diye bir modem/router var bunun gibi ve onun sürümlerini kullanıyoruz. çalıştığında openwrt sayfasına bildirimde bulunmuştum X1000'de uyumlu diye ama güncellendi mi bilmiyorum. dd-wrt sürümleri brick ediyor cihazı, pi gibi kullanman mümkün değil gibi ama openwrt'nin nimetlerinden faydalanırsın, bash scriptler yazılabiliyor gerisi hayal gücüne ve cihazın rom/ram yeterliliğine bağlı.

sıfırdan birşey yazmak imkansız diyemem kesinlikle, vaktin bilgin varsa dene. bash'ten farklı kodlamalara uygun mu bilmiyorum araştırman lazım. cron schedule işlemleri var openwrt'nin.
  • quote:

X1000 için openwrt sürümü yok zaten A4001N diye bir modem/router var bunun gibi ve onun sürümlerini kullanıyoruz. çalıştığında openwrt sayfasına bildirimde bulunmuştum X1000'de uyumlu diye ama güncellendi mi bilmiyorum. dd-wrt sürümleri brick ediyor cihazı, pi gibi kullanman mümkün değil gibi ama openwrt'nin nimetlerinden faydalanırsın, bash scriptler yazılabiliyor gerisi hayal gücüne ve cihazın rom/ram yeterliliğine bağlı.

sıfırdan birşey yazmak imkansız diyemem kesinlikle, vaktin bilgin varsa dene. bash'ten farklı kodlamalara uygun mu bilmiyorum araştırman lazım. cron schedule işlemleri var openwrt'nin.
    Yanıt için teşekkürler hocam, kurcalayayım biraz.

• Ben cihaza yazılımı yükledim fakat wifi aktif edemiyorum. OpenWRT kullanmak ne kadar zormuş ya :D
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.