Şimdi Ara

Çipli kimlik kartlarının işlemci yongası hangi ülkeye ait,bilen var mı?

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
4
Cevap
0
Favori
606
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Ülke ve Dünya Gündemi >> Çipli kimlik kartlarının işlemci yongası hangi ülkeye ait,bilen var mı?
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    40 Mesaj
    Yeni çipli kartı almayı düşünüyoduk ama henüz almadık..Ancak çipli kimlik kartlarında bir işlemci yongasının olduğunu duymuştum..Bu beni biraz tedirgin etti..Bu işlemci yongası Türk malı mı yoksa ABD menşeli mi? En azından işlemci yongasının markası nedir,onu öğrenemez miyiz? Eğer Türk malı değilse biz buna ne kadar ve nasıl güvenebiliriz? Kimlik bilgilerimizin çalınma,kopyalanma riski olmaz mı acaba? Tam olarak bilgi sahibi olmadığımdan buraya konuyu açmak istedim..Kimlik kartlarında kullanılan işlemci yongasının markası nedir yada hangi ülkeye aittir? Türk malı değilse riski ne olabilir? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

GÜNCELLEME; (15.08.2018)
    ---------------------------

İnternette çok gezmeme rağmen bulamamıştım. Ama şimdi bir daha baktım Hürriyette şöyle bir habere rastladım;

"TÜBİTAK tarafından milli bir işletim sistemiyle geliştirilen kimlik kartının yongası içinde saklanan verilerin kopyası alınamıyor."http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/yeni-kimlik-kartlari-sahtesini-imkansiz-kilacak-40063096
    ET:15.08.2018

"TÜBİTAK tarafından milli bir işletim sistemiyle geliştirilen kimlik kartının yongası..." diyor ancak burada sadece "karttan mı bahsediyor yoksa kart ile bilikte yonga da dahil mi buna?" Burada benim kafam karıştı..Yonga da buna dahil olup milli bir üretim midir,yoksa değil midir? TÜBİTAK yada Nüfus işleri müdürlüğü bu konuda bir açıklama yapmalı bence..Kimse yanlış anlamasın,herhangi bir fitnem falan yok..Bilmediğimden öğrenmek istedim..

GÜNCELLEME(2) : 16.08.2018
    ------------------------------

Konuyla ilgili dün forumdan çıktıktan sonra ciddi bir araştırma yaptım..Bayağı uzun sürdü..İstediğimi bir türlü bulamamıştım..En sonunda 2013 yılında konuyla ilgili yazılmış bir makaleye rastladım..

"Yongaların tümdevresi UEKAE tarafından tasarlandığı fakat yurt dışında üretildiği ifade ediliyor. Yonganın cihazlar yardımıyla kontrol edilmesi ve okunup yazılmasını sağlayacak olan Ulusal Akıllı Kart İşletim Sistemi (UKİS) adı verilen işletim sistemi de yine UEKAE tarafından geliştirilmiş. Tümdevresinde bir adet Intel 8051 işlemci bulunan yonganın içerisinde bir de UKİS’in saklanacağı 64K lık bir ROM bulunmakta."
    Yayın Tartihi:11/18/2013 http://dergi.bmo.org.tr/tekno-politika/disiplinden-denetime-e-kimlik-karti
    ET:16.08.2018

Makalede,"işlemci"nin İNTEL 8051 marka olduğu dile getiriliyordu.Ancak bu makale 2013 yılında yazıldığı için,kimlik kartları çıkartılmadan evvel kartların yongalarında herhangi bir değişikliğe uğrayıp uğramadığını tam olarak anlayamadım..

Bildiğim kadarı ile İNTEL bir ABD markası..Eğer işlemci yongası İTNLE değil de TÜBİTAK'ın emeği ise o zaman gerçekten gurur verici bir durum demektir..Değilse,o zaman burada durup düşünmemmiz gerekiyor mu,yoksa devletimizin vermiş olduğu güvence ile yetinmeli miyiz? İnanın orası konusunda biraz kafam karışık..

Neden endişeliyim? Çünkü,eğer işlemci yongası gerçekten İNTEL (ABD malı) ise,ABD'nin yongadaki bilgileri kolaylıkla ele geçirme gibi bir durumu sözkonusu olabilir mi? Böyle bir ikilem içerisindeyim şu an..Tabii ben konuda tam eğitimli biri değilim..Her vatandaş gibi kendim ve aileminde kimlik bilgilerini güvence altına almam benim en doğal hakkım..

Şimdi benim istediğim tek şey var..TÜBİTAK yada devletimiz çıksın desin ki; "Evet,işlemci yongası İNTEL ama korkulacak birşey yok..Ne ABD ne de başka ülkeler hiçbir şekilde bu karttaki bilgileri kopyalamaz,ele geçiremez.." Yada "Hayır,işlemci yongası TÜBİTAK'ın geliştirmiş olduğu bir yongadır..Herkes gönlünü rahat tutsun.." desin..İnanın o zaman çok gurur duyarım..Milli bir işlemci yongasına sahip olmak ne demek,çok gurur verici bir durum olurdu herhalde..

Konunun çözümünü bulduğum için isterlerse yöneticiler konuyu kapatabilirler..Bir bilgi olarak kalmasını istiyorlarsa da buna çok sevinirm.. Çünkü,eminim aynı konuda muzdarip olan milyonlarca vatandaşımız da olabilir diye düşünüyorum..Saygılarımla..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bilgindünyamız -- 16 Ağustos 2018; 12:0:35 >

|
    |

• Yarbay
    4777 Mesaj
    Sorduğun sorunun cevabını bilmiyorum ama genel olarak bir işin içinde çip varsa, genelde katil İsrail ile alışveriş yapmayı tercih ederiz.
    |
    |
    |
    |
    |
    |
Reklamlar
bankalar.org
Canlı Tv izle
kolayoto.com
Sohbet
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR5
0,172
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.