DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Portal arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de bu deneyime davetlisiniz. Gizle Detaylar ve Geri Bildirim
Ciplere Zincir Takmak Zorunlu Mu???
25
Cevap
0
Favori
3.646
Tıklama
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      951 Mesaj
      05 Ocak 2011 21:40:21 Konu Sahibi
      Merhaba

Uludağ'da kısa bir tatil yapmak istiyoruz herşey hazır rezervasyon yapılacak 3 kişiyiz kendi aracımızla gidiyoruz fakat kalacağımız otellede görüştüm jandarma zincirsiz o yola çıkmaya izin vermiyormuş.Bu normal binek araçlar için kesinlikle zorunlu ama cipler için nasıl bunu bilemiyorum benim aracım TOYOTA Land Cruiser Prado 4 çeker lastikler fln da yeni aceba jandarmanın bu aracada zincirsiz çıkmasına izin vermesi veya vermemesi gibi bir durum olur mu?

Bunu merak ediyorum bilgilerinizi paylaşırsanız çok faydalı olur teşekkürler...

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
      |
      |

1.4 TSI VW SCİROCCO 160 HP -18 İNTERLAGOS-Bİ-XENON-CAM TAVAN-AYNA PAKETİ-KAŞMİR DÖŞEME-H&R 3,5 CM FEDERN-15MM CUSTOM SPACERS-İTG CAİ-Ecufast Stg 2 Remap-SUPERSPRİNT FULL EXHAUST-GReddy Turbo Timer
    • Binbaşı
      1497 Mesaj
      05 Ocak 2011 21:47:49
      Kis lastiginiz var mi?

|
      |

• Yarbay
      5746 Mesaj
      05 Ocak 2011 21:48:42
      Genellikle 2 cekerlere taktirip, 4 cekerleri gonderiyorlar. Bu arada 4 ceker de olsa bagajda zincir olmasi zorunlu. Bir de lastik yeni demissiniz ama yazlik performans lastigi ise karda ilerlemeniz cok zor. Jandarma tak demeden zincir takan Cherokeeler, Range Roverlarla karsilastim cok kez. Mutlaka bagajda zinciriniz olsun.

|
      |

2016 Dodge Journey R/T V6
      2013 Bmw 328i Modern line
    • Yüzbaşı
      951 Mesaj
      05 Ocak 2011 21:55:43 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: SilverBlue

Kis lastiginiz var mi?

Kış lastiği değilde dört mevsim kalın dişli lastik mevcut

|
      |

1.4 TSI VW SCİROCCO 160 HP -18 İNTERLAGOS-Bİ-XENON-CAM TAVAN-AYNA PAKETİ-KAŞMİR DÖŞEME-H&R 3,5 CM FEDERN-15MM CUSTOM SPACERS-İTG CAİ-Ecufast Stg 2 Remap-SUPERSPRİNT FULL EXHAUST-GReddy Turbo Timer
    • Yüzbaşı
      951 Mesaj
      05 Ocak 2011 21:58:04 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: berk984

Genellikle 2 cekerlere taktirip, 4 cekerleri gonderiyorlar. Bu arada 4 ceker de olsa bagajda zincir olmasi zorunlu. Bir de lastik yeni demissiniz ama yazlik performans lastigi ise karda ilerlemeniz cok zor. Jandarma tak demeden zincir takan Cherokeeler, Range Roverlarla karsilastim cok kez. Mutlaka bagajda zinciriniz olsun.

Yeni dememin sebebi km sinin düşük olması ama dört mevsim lastik (H tipi)

|
      |

• Yarbay
      3016 Mesaj
      05 Ocak 2011 22:06:16

|
      |

• Yarbay
      3589 Mesaj
      05 Ocak 2011 22:11:11
      Oncelikle iyi tatiller,

tavsiyem bagajinizdan 1 takim zincir olmasi, zaten bayagi da ucuz bir sey. (hepsiburada veya hipermarketlerde cok uygun fiyatli satiliyor) Takma konusunda endiseniz varsa Uludag yolunda hic yoksa 30 kisi bu isten ekmek yiyor, 5-10 lira verince giderken takar donerken soker. Yine de satin almak istemezseniz bahsettigim kisiler kiralamada yapiyor ama tavsiye etmem 3 gun kiralayinca yine zincir parasi odemis olursunuz.

5 sene once 4 ceker aracla gitmistik Uludag'a Jandarma taksaniz iyi olur deyip gondermisti, takmadan cok rahat cikmistik. Sizde zorlanmazsiniz buyuk ihtimal ama bahsettigim ekipman Uludag'da yeme icmeye harcanan paranin yaninda devede kulak kaliyor, mutlaka alip bulundurun derim

|
      |

• Yüzbaşı
      951 Mesaj
      05 Ocak 2011 22:17:48 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: emtue

Oncelikle iyi tatiller,

tavsiyem bagajinizdan 1 takim zincir olmasi, zaten bayagi da ucuz bir sey. (hepsiburada veya hipermarketlerde cok uygun fiyatli satiliyor) Takma konusunda endiseniz varsa Uludag yolunda hic yoksa 30 kisi bu isten ekmek yiyor, 5-10 lira verince giderken takar donerken soker. Yine de satin almak istemezseniz bahsettigim kisiler kiralamada yapiyor ama tavsiye etmem 3 gun kiralayinca yine zincir parasi odemis olursunuz.

5 sene once 4 ceker aracla gitmistik Uludag'a Jandarma taksaniz iyi olur deyip gondermisti, takmadan cok rahat cikmistik. Sizde zorlanmazsiniz buyuk ihtimal ama bahsettigim ekipman Uludag'da yeme icmeye harcanan paranin yaninda devede kulak kaliyor, mutlaka alip bulundurun derim

Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim herhalde bu gişle bir takım zincir almamız şart olacak
      Hiç yoktan bulunsun dediğiniz gibi.

|
      |

• Yarbay
      10338 Mesaj
      05 Ocak 2011 22:37:58
      Sürekli uludağa çikan biri olarak prado gibi araçlara kesinlikle zincir sorunu yarattiklarini görmedim.

Suv olarak X5, Q7 gibi araçlarada kismen bakiyorlar. Eğer araçlar karda normal ilerleyebiliyorlar ise zaten onlarada sorun yaratmiyorlar.

Yanimizdan taksiler vizir vizir çikiyor. Hepsinde kiş lastikleri var, ancak hiç birinde zincir yok.

Jandarmanin gününe denk gelirse yada bursada ciddi anlamda kar yağiyorsa vede uludağ yolu çok kötüyse durdururlar ancak özellikle genelde pradoya, nivaya, pajeroya sorun çikardiklarini hiçmi hiç görmedim duymadim..

|
      |

• Yarbay
      2905 Mesaj
      05 Ocak 2011 23:01:02
      quote:

Orijinalden alıntı: RBdriftking

Merhaba

Uludağ'da kısa bir tatil yapmak istiyoruz herşey hazır rezervasyon yapılacak 3 kişiyiz kendi aracımızla gidiyoruz fakat kalacağımız otellede görüştüm jandarma zincirsiz o yola çıkmaya izin vermiyormuş.Bu normal binek araçlar için kesinlikle zorunlu ama cipler için nasıl bunu bilemiyorum benim aracım TOYOTA Land Cruiser Prado 4 çeker lastikler fln da yeni aceba jandarmanın bu aracada zincirsiz çıkmasına izin vermesi veya vermemesi gibi bir durum olur mu?

Bunu merak ediyorum bilgilerinizi paylaşırsanız çok faydalı olur teşekkürler...

Hadi iyi tatiller Panpa.Benim niye haberim yok bu arada?

Merak etme Prado gibi bi arabayı durduracaklarınıda,sizin yolda kalacağınızı da zannetmiyorum.
      Sizin lastikler kış lastiği değil ama normal binek lastiğinden de faklı diş yapısı var.Bence sorun çıkarmayacaktır.

|
      |

• Yüzbaşı
      951 Mesaj
      06 Ocak 2011 00:10:05 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: playumb

Alıntıları Göster

Hadi iyi tatiller Panpa.Benim niye haberim yok bu arada?

Merak etme Prado gibi bi arabayı durduracaklarınıda,sizin yolda kalacağınızı da zannetmiyorum.
      Sizin lastikler kış lastiği değil ama normal binek lastiğinden de faklı diş yapısı var.Bence sorun çıkarmayacaktır.

Nasıl olmaz 0 3 kişinin içinde sende eklisin olmadı şimdi sensiz olurmu prado yu karla güreştircez daha

|
      |

• Yüzbaşı
      951 Mesaj
      06 Ocak 2011 00:12:35 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: desiya

Sürekli uludağa çikan biri olarak prado gibi araçlara kesinlikle zincir sorunu yarattiklarini görmedim.

Suv olarak X5, Q7 gibi araçlarada kismen bakiyorlar. Eğer araçlar karda normal ilerleyebiliyorlar ise zaten onlarada sorun yaratmiyorlar.

Yanimizdan taksiler vizir vizir çikiyor. Hepsinde kiş lastikleri var, ancak hiç birinde zincir yok.

Jandarmanin gününe denk gelirse yada bursada ciddi anlamda kar yağiyorsa vede uludağ yolu çok kötüyse durdururlar ancak özellikle genelde pradoya, nivaya, pajeroya sorun çikardiklarini hiçmi hiç görmedim duymadim..

Anlaşıldı teşekkürler.
      Yani bas gaza çık kar fln dinlemez zaten

|
      |

• Binbaşı
      1803 Mesaj
      06 Ocak 2011 00:44:22
      quote:

Alıntıları Göster

Yeni dememin sebebi km sinin düşük olması ama dört mevsim lastik (H tipi)

H tipi derken ?

|
      |

• Yüzbaşı
      679 Mesaj
      06 Ocak 2011 09:06:46
      Farklı bir şey önereceğim: Dağa teleferikle çıkın.Teleferikten sonra oteller bölgesine çalışan minibüsler var.Teleferiğe bineceğiniz yerde de otopark var.Ben kışın hep bu yolu kullanıyorum ve yolun o sıkıntısına katlanmıyorum.

|
      |

EMNİYET KEMERİ HAYATA BAĞLAR.LÜTFEN KEMERSİZ ARAÇ KULLANMAYIN.
    • Yarbay
      10774 Mesaj
      06 Ocak 2011 12:17:39
      eğer kar lastiğiniz var ise Jandarma bunu kontrol ediyor (yoğun kar yağışı olduğu zamanlarda) ve geçişinize izin veriyor..

ancak tipi veya yolda buzlanma varsa kesinlikle izin verilmiyor.. 2008 Aralık'da uludağa gittim ve "yolda buzlanma var çıkamazsınız" dedi jandarma ve yol kapatıldı.. yol kapatılmasından 5 dk önce, şimdilerde Bursaspor'da oynayan, o dönemlerde ise Beşiktaş'ta oynayan futbolcu Ali Erdoğan siyah Q7'si ile yavaş gitmesine rağmen aracın kontrolünü kaybetmiş ve kaza yapmıştı.. çok dik ama kısa bir hendeğe düşmüştü aracı tesadüf çam ağacına vurup durmuş!

kar lastiği şart ancak hiçbir lastiğin buzda işe yaramadığı bilinir (çivili lastik olmadığı müddetçe).. dolayısıyla buzlu havalarda zincir şart.. fakat takması normal araçlara göre biraz daha zor onun için pek tercih edilmiyor jiplerde..

dikkatli olun!

|
      |

• Yarbay
      3973 Mesaj
      06 Ocak 2011 14:31:20
      4 mevsim lastik karda asla işe yaramaz.
      anında patinaj yapar ve kayar.
      kış lastiği belli bi noktaya kadar iş görür.
      daha geçen cumartesi.
      elazığ ın hazarbaba kayak tesislerine çıkan yokuş, karlı virajlı yolda
      önümüzde giden fluance, 2. vitesta kontrollü bi şekilde giderken patinaj çekti, sonrada geriye kaymaya başladı.
      yoldan çıkıp kenardaki kar birikintilerine dokunarak durabildi kayması.
      bende geri vitese taktım ve geriye giderek ona geriye gelebilmesi için yol açtım.
      o geri göndü ve yolun kar olmayan kısmına park etti.
      ben de kar lastiklerimle yoluma devam ettim.
      kış lastiği karda, eğimli yolda şarttır.

|
      |

İstisnaları saymazsak ülkemde kimse işini doğru dürüst yapmıyor. Etrafınıza bakın, mutlaka göreceksiniz. Kendimizden başlayarak DÜZELTELİM!
      suç işleyenleri affetmek, insanları suç işlemeye teşvik eder ve suç işlemeyenlere haksızlık yapılmış olur. DEVLETİMİZİN, SUÇU VE SUÇLUYU AFFETMESİNE KARŞIYIM.
    • Yarbay
      4712 Mesaj
      06 Ocak 2011 14:40:12
      4 çeker araçta her tekerleğe zincir takıyor musunuz?

|
      |

• Yüzbaşı
      951 Mesaj
      06 Ocak 2011 19:19:58 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: _Pulse_

Alıntıları Göster

H tipi derken ?

v-h-t tip değil lastiğin hız indexisidir.
      Misal V ve h arasında dağlar kadar fark vardır h genelde kışlıklarda vb. yol türlerine uygundur diye biliyorum bir yanlışım varsa düzeltin.

|
      |

• Binbaşı
      1212 Mesaj
      06 Ocak 2011 19:29:19
      Ülkem ne güzel ya, yazı kışı ayrı güzel. Kıymetini bilelim, huzur içinde yaşayalım
      Diğer ülke insaları yazın ayrı yere, kışın ayrı yere gitmek zorunda kalıyor çoğunlukla tatil için.

Konuyla da baya alakalı oldu ha ama içimden geldi yazdım.

|
      |

• Binbaşı
      1803 Mesaj
      06 Ocak 2011 19:35:58
      quote:

Alıntıları Göster

v-h-t tip değil lastiğin hız indexisidir.
      Misal V ve h arasında dağlar kadar fark vardır h genelde kışlıklarda vb. yol türlerine uygundur diye biliyorum bir yanlışım varsa düzeltin.

doğru hocam ben dikkatsiz okuyup farklı bir anlam çıkardım, mesajıda düzeltmeyi unutmuşum

|
      |

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.