Şimdi Ara

Çinli otomotiv firması Great Wall, Türkiye yatırımını askıya aldı: İşte nedeni

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
128
Cevap
1
Favori
3.305
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
Mesaj
 • Çinli otomotiv firması Great Wall, Türkiye yatırımını askıya aldı: İşte nedeni
  Otomotiv endüstrisi, Türkiye için en önemli konulardan birisi. Büyük bir gelir kapısı olan bu endüstri için ise çanlar çok uzunca bir süre önce çalmaya başladı. Bazı yatırımlar görmüş olsak da on yıllardır yeni bir tesis kurumunu içeren yatırımlar gelmedi. Ancak şimdi Türkiye için büyük bir fırsat var: Çinliler. Öte yandan görünüşe göre büyümek ve küresele açılmak isteyenler Çinli otomotiv şirketleri için Türkiye çok da cazip değil. Zira kısa bir süre önce Çin’in en büyük otomotiv firmalarından birisi olan Great Wall’un Türkiye yatırımını askıya aldığı bildirildi.  Great Wall, Türkiye yatırımını askıya aldı  Ekonomim’in haberine göre Great Wall, geçen perşembe ülkedeki yatırım kararını askıya aldığını bildirdi. Bu kararın arkasındaki itici güç ise sık değişen regülasyonlar ve artan işçilik maliyetleri. Great Wall Motors’un yatırımı askıya almasındaki bir diğer önemli neden de elektrikli modellerinin Avrupa’da istenilen başarıyı yakalayamamış olması.  Aktarılanlara göre yaklaşık iki hafta önce Türkiye’yi ziyaret eden ve yatırım koşullarını yerinde inceleyen Great Wall Motors geçen perşembe günü yatırım planını askıya aldığını Türk yetkililere açıklamış. Hatırlanacağı üzere elektrikli araçların ithalatına yönelik düzenleme getirilmişti. Bu düzenlemeye göre AB ülkeleri ve Serbest Ticaret Anlaşması imzalanmayan Çin ve ABD gibi ülkelerden ithal edilen elektrikli araçlar için 7 farklı bölgede en az 20 servis noktası kurma zorunluluğu getirilmişti. Ancak bu tebliğde halen belirsiz konular var ve bu konular yatırım kararlarını etkileyebiliyor.  Türkiye neden yatırımları çekemiyor?  Çinli otomotiv firması Great Wall, Türkiye yatırımını askıya aldı: İşte nedeni
  Çinli otomotiv üreticileriyle yakın temasta olan bir sektör temsilcisi, bu markaların Türkiye’ye yatırım yapmak konusunda eskisi kadar cesur olamadıklarını söylüyor: Yatırımcı garanti istiyor. Çünkü korkuyorlar. Ben bugün yatırım yaparım, yarın regülasyon değişir endişesi var. Regülasyonların değişmeyeceğinden emin değiller.”  Ayrıca Bkz.Xiaomi SU7'nin iç mekan görüntüleri ortaya çıktı: Fiziksel tuş sevenler sevinecek  Küresel otomotiv pazarında agresif büyüme atağına geçen Çin, Japonya’yı geride bırakarak, dünyanın en büyük otomobil ihracatçısı konumuna ulaşmıştı. Çinli firmalar küresel pazarlara yayılmak için yatırım kararları alarak yerine üretime geçerek büyümeyi sürdürmek istiyorlar. Bu yatırımları talep eden tek ülke Türkiye de değil. AB ülkeleri de bu yatırımlar için teşvikler sağlıyor. Firmalar da en cazip teşvikleri veya uygun ortamları tercih ediyor.  Skywell, Chery ve MG yatırımlarında son durum  Bu bağlamda Türkiye’ye yatırım için en somut adımı atan marka Türkiye’de Ulu Motor distribütörlüğünde satış yapan Skywell oldu. Aktarılanlara göre Skywell yetkilileri yarın (Salı) ilgili bakanlık yetkilileriyle olası teşvikler konusunda görüşme yapacak. Çinli marka, teşviklerin beklentilerini karşılaması durumunda daha hızlı aksiyon alacak. Chery tarafında ise bakanlık yetkilileri geçen hafta firma yetkililerine bir niyet mektubu verdiği ve bu mektup, Chery’nin Türkiye’de yatırım yapması durumunda hangi teşviklerin verileceği bilgilerini içeriyor.  Benzer şekilde SAIC bünyesindeki MG tarafında da yatırım görüşmeleri sürüyor. Ancak bu yatırımda da Türkiye tek alternatif değil. Yetkililer Almanya ve Fransa gibi ülkelerle yarışta olduğumuzu belirtiyor.
  Kaynak:https://www.ekonomim.com/sektorler/otomotiv/cinli-otomotiv-devi-great-wall-turkiyeye-yatirim-kararini-askiya-aldi-haberi-729223 • ABD mi? Tek kişinin elinde olacak en son yerlerden. Başkanlarının gücü, hatta oradaki her şeyin gücü sınırlı. ABD'deki mantık birçok şeyin güçlü tutularak birbirini sınırlandırması ve dengelemesi üzerine. Başkana veya diğer adıyla oradaki Yürütme'ye kalsa Türkiye çoktan F-16 satın alma talebinin onayına kavuşacaktı ama Kongre - yani anayasanın verdiği hakla silah ihracatı üstünde kontrolü bulunan Yasama - uzun süre olmaz dedi. Türkiye Yunanistan ile arayı düzeltip Atina Bildirgesi'ni ilan ettirerek Kongre'yi ancak tatmin edebildi. Çin ve Rusya'da da sistemin başındaki rakipsiz salahiyet ve nüfuz sahibi görünen lider öyle kurulu otokrat sistemin veya otokrasi oligarşisinin çıkarlarını ve genel gidişatını tamamen hiçe sayarak, rejimdeki bir takım elit fraksiyonların en azından birkaçının desteğini almadan kafasına göre hareket edemez. Politik bir bedeli olacağını bilir. En önemlisi de bu ülkelerde bile malum yüce lider - Putin veya Jinping - uzmanlık sahibi bürokratlarına güvenir ve onlarla beraber çalışır, lider onlara ne yapılması gerektiği konusunda kulak verir, o ülkelerde bile liderin isteği ve onayı ile programı tasarlayıp görevlerini bağımsız icra edebilen teknokratlar ve yabancı yatırıma güven ortamı tesis eden yeterli bir hukuk işleyişi mevcut. Ama tüm dünya Türkiye'ye baktığında keyfiyet ve sürekli model ya da uygulama değiştirilmesi adı altında sistemsizlik görüyor. Sermayenin ekseriyeti Türkiye'yi yatırım yapmak için yeterince güvenli ve istikrarlı bulmuyor. Sermaye liderlerinin otokratik rakipsiz politik güçlerine rağmen en azından bürokratları ve teknokratları dinlediği, sistemik veya yapısal zorunlulukları anlayıp ona göre hareket ettiği daha güvenilir alternatifleri - oriter ülkeler olsalar dahi - tercih ediyor.


  Yoksa dünyanın yarısında - ki içtimai ve kalkınmışlık olarak kesinlikle daha ilkel yarısında - ülkeler pratikte tek bir kişinin karşı konulamayacak iradesine tabi görünüyor. Ama bu ülkeler dahi yukarıda söylediğim şekilde ayrışıyor. Biz ne yazık ki sistem ve istikrar yoksunluğumuzla, kısa vadecilik ve keyfiliğimizle olabilecek en kötü örneklerden birisiyiz. Bunun en büyük sebeplerinden birisi de düşük kalite eğitim, zayıf iletişim becerileri, düşük güven düzeyine dayalı bencil ve istismarcı toplum yapısı.


  Türk halkı ve devleti kendi iktisadi kaosunda boğulan bir toplum bu sebeple. Yanlış anlamayın. Hiçbir yer ütopya değil. Ancak, biz kendi kaosumuzda boğulmayı sistem noksanlığımız ile daha da şiddetli hissediyoruz. Yabancı sermaye de aynı iktisadi kaosun içine girip riske düşmek istemiyor ve kısaca gelmiyor.

 • Koskoca devleti tek kişinin avcuna verirseniz çorap değiştirir gibi kanun değiştirir. Sonra yatırımcı gelecek diye beklersiniz.

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Şaşırtıcı. Dünyanın en istikrarlı ekonomisine yatırım yapmak yerine nereye yapacaklarını çok merak ettim. Fetöcülerin bir oyunu mu yoksa...

 • EmuDev E kullanıcısına yanıt
  Amerikada Rusyada Çinde tek kişinin elinde...

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • Sofi2515 kullanıcısına yanıt

  Amerika mi😂😂😂 bilgi seviyen hayranlik uyandırıyor


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Xtrud kullanıcısına yanıt

  Dis gucler veya chp nin isi de olabilir😂😂


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Nedense hala güven vermiyor bu Çinli markalar. Her an bırakıp gideceklermiş gibi bir his veriyolar. Teşvikler verilmese zaten pek duracaklarmış gibi de görünmüyor.

 • Sofi2515 kullanıcısına yanıt

  bunu yazmak için foruma üye olduysan yazık olmuş...

 • YouGotThatRight kullanıcısına yanıt
  Neden foruma sizin gibi düşünenmi üye oluyor!??

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • YouGotThatRight kullanıcısına yanıt
  Hayır yazım hataları gözlerimi kanattı, doğru da yazamıyor.

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • Sofi2515 kullanıcısına yanıt

  ABD mi? Tek kişinin elinde olacak en son yerlerden. Başkanlarının gücü, hatta oradaki her şeyin gücü sınırlı. ABD'deki mantık birçok şeyin güçlü tutularak birbirini sınırlandırması ve dengelemesi üzerine. Başkana veya diğer adıyla oradaki Yürütme'ye kalsa Türkiye çoktan F-16 satın alma talebinin onayına kavuşacaktı ama Kongre - yani anayasanın verdiği hakla silah ihracatı üstünde kontrolü bulunan Yasama - uzun süre olmaz dedi. Türkiye Yunanistan ile arayı düzeltip Atina Bildirgesi'ni ilan ettirerek Kongre'yi ancak tatmin edebildi. Çin ve Rusya'da da sistemin başındaki rakipsiz salahiyet ve nüfuz sahibi görünen lider öyle kurulu otokrat sistemin veya otokrasi oligarşisinin çıkarlarını ve genel gidişatını tamamen hiçe sayarak, rejimdeki bir takım elit fraksiyonların en azından birkaçının desteğini almadan kafasına göre hareket edemez. Politik bir bedeli olacağını bilir. En önemlisi de bu ülkelerde bile malum yüce lider - Putin veya Jinping - uzmanlık sahibi bürokratlarına güvenir ve onlarla beraber çalışır, lider onlara ne yapılması gerektiği konusunda kulak verir, o ülkelerde bile liderin isteği ve onayı ile programı tasarlayıp görevlerini bağımsız icra edebilen teknokratlar ve yabancı yatırıma güven ortamı tesis eden yeterli bir hukuk işleyişi mevcut. Ama tüm dünya Türkiye'ye baktığında keyfiyet ve sürekli model ya da uygulama değiştirilmesi adı altında sistemsizlik görüyor. Sermayenin ekseriyeti Türkiye'yi yatırım yapmak için yeterince güvenli ve istikrarlı bulmuyor. Sermaye liderlerinin otokratik rakipsiz politik güçlerine rağmen en azından bürokratları ve teknokratları dinlediği, sistemik veya yapısal zorunlulukları anlayıp ona göre hareket ettiği daha güvenilir alternatifleri - oriter ülkeler olsalar dahi - tercih ediyor.


  Yoksa dünyanın yarısında - ki içtimai ve kalkınmışlık olarak kesinlikle daha ilkel yarısında - ülkeler pratikte tek bir kişinin karşı konulamayacak iradesine tabi görünüyor. Ama bu ülkeler dahi yukarıda söylediğim şekilde ayrışıyor. Biz ne yazık ki sistem ve istikrar yoksunluğumuzla, kısa vadecilik ve keyfiliğimizle olabilecek en kötü örneklerden birisiyiz. Bunun en büyük sebeplerinden birisi de düşük kalite eğitim, zayıf iletişim becerileri, düşük güven düzeyine dayalı bencil ve istismarcı toplum yapısı.


  Türk halkı ve devleti kendi iktisadi kaosunda boğulan bir toplum bu sebeple. Yanlış anlamayın. Hiçbir yer ütopya değil. Ancak, biz kendi kaosumuzda boğulmayı sistem noksanlığımız ile daha da şiddetli hissediyoruz. Yabancı sermaye de aynı iktisadi kaosun içine girip riske düşmek istemiyor ve kısaca gelmiyor.

  < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Adamlar sonuna kadar haklı.

  Sen olsan bu ülkeye yatırım yapar mısın Allah aşkına?


  İstikrar var mı? Yok

  Adalet var mı? Yok

  Hukuk var mı? Yok

  Ekonomin sağlam mı? Hayır

  Ülke batmanın eşiğinde mi? Evet

 • | OMG! | kullanıcısına yanıt
  Alayınız kibirlimi böyle...

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • Sofi2515 kullanıcısına yanıt
  Hayır, eğitimli.

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • Nat Alianovna kullanıcısına yanıt
  Bunlarda ileride düzelecek merak etmeyin...

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • | OMG! | kullanıcısına yanıt
  Eğitimli ama kibirli kendi milletini aşağılayan ve eziklik içinde yaşayıp giden işte...
  3 Kıtaya adalet,merhamet dağıtan ecdadın ardından gelenleri gördükçe üzülüyorum ama...
  Buda geçer Ya Huuuu...

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • Avrupa ve Abd aşkımız yüzünde elektrikli furyasının üretim gücünü kaçırıyoruz, efferim...

  Böyle bir süper!!!! zeka!!!! da sadece biz Türk milletinden beklenirdi zaten, yeter ki Ab'nin arkasını toplayalım, koruyalım, aman bişey olmasın Ab firmalarına :) :)  Şimdi bunlar Rusya ve Mısır-Suudi Arabistan hattına kayar

  Biz de kaybettiğimiz potansiyel doğu Avrupa ve K. Afrika pazarını alıp, neyse, neyse :) :)

 • Sofi2515 kullanıcısına yanıt

  Pek umutlu değilim ama hadi bakalım. Zaman her şeyi değiştiriyor.

 • doruhüso D kullanıcısına yanıt

  Ürettiğin arabayı yurt dışına satabilecek misin? Hani Togg'u satabiliyor musun? Çin'de belki 30 tane elektrikli araç üreten firma var. Sen bunlarla rekabet mi edeceksin? Senin burada asgari ücretin 515 dolar, Mısır'ın 110 dolar. Tabi adam gidip orada yatırım yapacak. Adamlar salak mı buraya gelsin yatırım yapsın? O %100 yerli ve milli dedikleri ama aslında montaj yapılan Togg projesi çöp projedir. Boş konuşmayın.

 • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.