Şimdi Ara

Çin’den ultra güvenli internet deneyi: Foton parçacığı uzaya ışınlandı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
468
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Çin’den ultra güvenli internet deneyi: Foton parçacığı uzaya ışınlandı

Ultra güvenli ve siber saldırılara karşı dayanıklı internet için uzun süredir çalışmalar yapan Çin, küresel bir kuantum internet hayalini gerçeğe dönüştürme yolunda çok önemli bir kilometre taşını geride bıraktı. Ülkedeki bilim insanları başarılı bir deneyle "ultra-uzun mesafeli kuantum teleportasyonu"nu gerçekleştirdi. Teleport kelimesi bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi görünse de Çin Micius isimli kuantum uydusunu geçtiğimiz yıl uzaya fırlatmış ve kuantum teleportasyonu testlerine başlamıştı. Peki kuantum teleportasyonu ne anlama geliyor?

Kuantum Dolaşıklık Teorisi

Kuantum teleportasyonda bilim kurgu filmlerindeki gibi nesnenin ışınlanması söz konusu değil ancak yine de oldukça şaşırtıcı. Kuantum dolaşıklık teorisine göre bazı atom altı parçacıklar(dolaşık fotonlar gibi) çiftler halinde bulunuyor ve çiftlerden birine herhangi bir müdahalede bulunduğu zaman diğeri de(herhangi bir müdahale olmamasına rağmen) aynı doğrultuda tepki veriyor. Böylece çiftlerden birine sahipseniz diğerindeki bütün bilgilerden haberdar olabiliyorsunuz.

Çin’den ultra güvenli internet deneyi: Foton parçacığı uzaya ışınlandı

Çin’in deneyinde ise araştırmacılar yeryüzü ve uydu arasında kuantum ağı kurdu ve dolaşık fotonlardan birini yeryüzünde tutarken diğerini uyduya gönderdi ve fotonu uzayda 500 kilometre kadar ilerletmeyi başardı. Bu ilerletme ile foton parçacığı Micius’a ışınlanmadı ancak hem yeryüzündeki merkez hem de uydu foton parçacığının bilgisine ulaşabildi.

Sadece Taraflar Ulaşabiliyor 

Yani aslında ortada sadece iki gözlemci tarafından ulaşılabilen bir bilgi var. Bu da küresel bir kuantum internet olması halinde iki kullanıcı arasındaki verilerin sadece bu kullanıcılar tarafından görülebileceği ve dışarıdan bir müdahalenin imkansız olduğu anlamına geliyor. Bu deneyin ardından açıklama yapan Çinli bilim insanları kuantum internete bir adım daha yaklaştıklarını ve ultra-uzun mesafeli kuantum teleportasyonu için ilk kez yeryüzünden uyduya bağlandıklarını dile getirdi.

Çin geçtiğimiz ay yaptığı deneyde Micius’tan yeryüzüne gönderilen dolaşık fotonları 200 kilometre kadar ilerletmeyi başarmıştı. Ekip yeni deneyle birlikte kuantum ağının uydu ve yeryüzü arasında çift yönlü olarak veri iletebileceğini de kanıtlamış oldu. Son dönemde kuantum fiziği çatısı altında geliştirilen teknolojileri farklı alanlarda kullanmak isteyen ülke yine dolanık foton parçacıklarının rol aldığı kuantum radarlarını da geliştirmeye devam ediyor.  

• Aklıma çok süper teoriler geldi.... // Yukarıdakinin benzer örneğini stargate atlantiste filmde yapmışlardı... bilimkurgu severler kaçırmasın... // Ha bu arada dincileri cia örgütleyince 1950ve sonrası... komunist çin dedikleri şimdi neler yapıyor dincilerde çok dönüyor... dönüşün gözükmesi çok komik. Bence diyecek bir şeyleri olmamalı.

• Bu kuantum dolanıklık kablosuz haberleşmenin geleceği bence. Hem sınırsız mesafede anında veri iletimi hem de radyasyondu şuydu buydu derdi yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: DarkHellKnightX

Bu kuantum dolanıklık kablosuz haberleşmenin geleceği bence. Hem sınırsız mesafede anında veri iletimi hem de radyasyondu şuydu buydu derdi yok.

biri çıkar bunlar günah felan der alayı yasaklanır bizde

güvenli, kimsenin takip edemediği, izlenemeyen, dinlenemeyen haberleşme mi olurmuş
  • seglopsi kullanıcısına yanıt
    Engelli bir ülke için evet!

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Bu kuantum dolanıklık kablosuz haberleşmenin geleceği bence. Hem sınırsız mesafede anında veri iletimi hem de radyasyondu şuydu buydu derdi yok.

Dolasik fotonlari uzak mesafeye gondermek kolay is degil. Cevresel faktorlerden kolayca etkilenip dolasiklik cokuyor. Cin bu sebebden bu ilwtisimi uydu ile yapiyor. Uzayda araya girebikcek madde, gaz cok daha az. Ve cin bunu direk iletisim icin kullanmiyacak. Esas iletisim gene klasik yollardan yapilacak, quantum dolanikliyla bu iletisimin anahtar kodu aktarilcak. Dirrk iketisim yapilabilcek hiz kapasite sunmuyor ama anahtar kodu asla kirilamiyacak, calinamiuacak sekikde iletmesi mumkun.

• çiftlerden birine herhangi bir müdahalede bulunduğu zaman diğeri de(herhangi bir müdahale olmamasına rağmen) aynı doğrultuda tepki veriyor.

(Aynı doğrultu da değil ters orantıda tepki veriyor. Yani çiftlerden birini yukarı hareket ettirirseniz diğeri aşağıya doğru hareket ediyor)

• Senin o komunistlerin yaptığı sansürlemeyi engellemeyi dışa kendini kapatmayı burada yapsan yine sokaklara çıkarsınız. Siz cem yılmazın dediği gibi yer çekimi olmayan yerde çilek yiyip muz tadı almak istiyorsunuz. Yani çok bişi biliyorsanız gidin okuyunda ülkenize faydanız dokunsun buradan böyle yazıp yazıp durmayın

• firat_kilic kullanıcısına yanıt
    Stargate serilerini defalarca izlemiş biri olarak (abartmıyorum 5 tekrar falan yaptım tüm serileri) hangi bölüme atıfta bulunduğunu anlamadım.

• Foton nasıl ışınlanıyor. Foton zaten ışını oluşturan parçacıklara verilen isim değil mi? Gerçi başlıkta ışınlandı diye yazılmasına rağmen yazıda ışınlanmadığı belirtilmiş.

Benim asıl merak ettiğim foton çiftinden teki uzaya (ya da dünyaya) nasıl gönderildi. Bir araç kullanılarak mı yoksa direk kendisi mi gönderildi. Direk kendisi gönderildi ise sonradan dolanıklık sağlanabiliyor mu?

• Bu direk mi gönderildi yoksa relay yolu ile mi?

Bir de mesajlar niye acındırma ile dolu?

• labtek38 kullanıcısına yanıt
    Her şey direkt olduğu gibi verilecek değil. Oradaki bağ bağıntıyı bulup kurabilmen lazım. Bazısı 3defa izleyince bağ kuruyor bazısı 5 değişken izleyene göre... Ama tüyoyu verdim Stargate atlantis dedim çemberi daralttım en azından. Demek ki 1defa(?) daha izlemen lazım :)
  • Ben bu kuantum dolanıklık olayına inanmıyorum.tamam bir ihtimal olabilir ama mantıklı gelmiyor.
  • Yani aslında ortada sadece iki gözlemci tarafından ulaşılabilen bir bilgi var.

Bu olaylar kriptolojinin devrimi olabilir, eğer böyle bir şey söz konusu olursa yer yerinden oynar haberiniz olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cyberfalcon

Foton nasıl ışınlanıyor. Foton zaten ışını oluşturan parçacıklara verilen isim değil mi? Gerçi başlıkta ışınlandı diye yazılmasına rağmen yazıda ışınlanmadığı belirtilmiş.

Benim asıl merak ettiğim foton çiftinden teki uzaya (ya da dünyaya) nasıl gönderildi. Bir araç kullanılarak mı yoksa direk kendisi mi gönderildi. Direk kendisi gönderildi ise sonradan dolanıklık sağlanabiliyor mu?

Hocam anladığım kadarıyla iki fotonu birbirine senkronize edip birini uzay aracında, diğerini de yüzeydeki merkezde tutuyorlar. Birine etkileşim olunca öbürü de bundan etkileniyor. Çok ilginç ve farklı bir fizik olayı.

• quote:

Orijinalden alıntı: mr.polis

Ben bu kuantum dolanıklık olayına inanmıyorum.tamam bir ihtimal olabilir ama mantıklı gelmiyor.

Sıkıntımızda bu zaten "inanmıyorum". Neden her şeye inanmak yada inanmamak olarak bakmaya başladık. Bilim bu denemeden bilemezsin.

• kuantım hoşaf
  • Çoğu siber saldırının merkezi Çin ve Rusya olabilir yani.
  • quote:

Orijinalden alıntı: seglopsi

quote:

biri çıkar bunlar günah felan der alayı yasaklanır bizde

güvenli, kimsenin takip edemediği, izlenemeyen, dinlenemeyen haberleşme mi olurmuş

Aslında pek doğru değil, burasi Suudi Arabistan veya Mısır değil. Fetva ile hareket eden insan sayısı Hicaz coğrafyasına göre oldukça az. Kesin olarak Yok demek küresel dünyada pek mümkün değil :)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.