Şimdi Ara

ÇIĞIR AÇAN BİLİMADAMLARI!!! (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
86
Cevap
0
Favori
108.329
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • slm arkadaşlar Erastatones'in hayatı ilei lgili bi yazı bulamadım bilen arkdaşlarımız varsa ve yardımcı olursa çok sevirim şimdiden tşkler
  • 20.yy'ın sonunda yayınlanan bir yazıda, son bin yılın en önemli fizikçileri sıralanmış. Başını Einstein'ın çektiği bu liste tabii ki tartışmaya açık. Ancak her ne olursa olsun, hepsinin birbirinden değerli olduğu şüphesiz.

@ugtorun;
    Aşağıdaki listede bulunan fizikçilerin isimlerini Google'a yazarsanız ödev için gerekli kaynaklara ulaşabilirsiniz.

BİNYILIN FİZİKÇİSİ:Einstein
    Yeni bin yıla girmeye hazırlandığımız şu günlerde yapılan bir anket sonucu Albert Einstein’ı dünyanın en büyük fizikçisi seçildi. Einstein, Physics World dergisi için yapılan oylamada İsaac Newton’u bile geride bırakarak bu ünvanı kazandı.
    Bu oylamaya katılan Columbia Üniversitesi’nden Brian Greene ‘Einstein’ın izafiyetle ilgili özel ve genel teorileri kendinden önce evrensel olarak kabul gören kavramları tamamen tersine çevirdi, onun yaptığı çalışma sayesinde değişmez uzay ve zamanın yerine her ikisinin de yumuşak ve akışkan olduğu şaşırtıcı yepyeni bir bakış açısı geldi’ diyor.
    Physics World dergisinin editörü Peter Rodgers oylamayla ilgili olarak ‘Einstein ve Newton her zaman bir numara olacaklar ama ilk 10 için esas şaşırtıcı olan seçilenlerden yedi tanesinin tam olarak teorisyen olmalarıydı.’ ifadesini kullanıyor.

Milenyumun
    bilimadamları

1. Albert Einstein
    2. Isaac Newton
    3. James C. Maxwell
    4. Niels Bohr
    5. Werner Heisenberg
    6. Galileo Galilei
    7. Richard Feynman
    8. Paul Dirac
    9. Erwin Schrödinger
    10. Ernest Rutherford

Hawking de listede
    PhysicsWeb sitesinde buna benzer bir araştırmada da Newton ilk sıraya oturuyor. Bu oylamada Newton’a ek olarak Faraday’da bulunuyor. Şu sıralar en medyatik fizikçi diyebileceğimiz kara deliklerin her zaman kara olmadığını keşfeden Hawking ise PhysicsWeb’in oylamasında Archimedes’in arkasından 16’ıncı sıraya oturuyor. PhysicsWeb’in listesindeki Hawking dışında iki listede de yaşayan bir fizikçinin olmaması bu yönden de Hawking’i önemli bir konuma getiriyor.
    PhysicsWeb’in editörü Paul Guinnessy "Benim için Stephen Hawking’in sıralamaya girmesi büyük sürpriz oldu, çünkü kişisel fikrim onun bilimsel katkılarının sürekli olup olmayacağını görmek için zamana ihtiyaç olduğu." diyor. Fizikte en önemli üç keşif olarak Quantum mekaniği, Einstein’ın genel izafiyet teorisi ve Newton’un mekaniği ve yerçekimi ile ilgili keşifleri gösteriliyor. Oxford Üniversitesi’nde Quantum hesapları konusunda uzman olan David Deutsch,’Bu üç olayda da sözkonusu keşif sadece kendi hizmet ettiği fizik dalında devrim yapmakla kalmayıp, öyle derin ve evrensel bir ana yapı sağladı ki kendinden sonra gelen tüm teoriler onun içinde formüle edilmeye başladı.’diyor.
    Kariyerlerinden memnun olup olmadıkları sorulduğunda fizikçilerin çoğu mutlu olduklarını belirtiyorlar. Cevap verenlerin yüzde 70’inin üstündeki bir kısmı eğer üniversiteye bu yıl başlıyor olsalardı gene fizikçi olmayı tercih edeceklerini ifade etmişler. Fakat yüzde 17’lik bir bölümse böyle bir tercih yapmıyor. Bir Japon araştırmacı ise bu konuda’ Bu sefer çok çalıştım. Bir dahakinde eğlenmek istiyorum’ diyor.

En büyük fizik problemi
    Fizikteki en büyük problem sorulduğunda ise, bir araştırmacı şakayla ‘quantum çekimi ile kontratı yenilemeden makamda kalma hakkı’ diye cevap veriyor. Geleneksel olarak, fizikçilerin konuları hakkında biraz kendini beğenmiş diyebileceğimiz düşünceleri var, fizikle ilgili ‘en görkemli bilim’, ‘beynimiz için en ilginç faaliyet’ ve ‘hala tüm bilimlerin temeli’ gibi değerlendirmeler yapıyorlar.

Kaynak: Milliyet 5 Aralık 1999 (21.Yüzyıl)

• quote:

Orjinalden alıntı: _fisico_

quote:

Orjinalden alıntı: yalnizcocuk

Burada Tesla'ya değinmek istiyorum:
    Edison tel olmadan aktarım projesindeki tehlikeye değil AC akımın DC akımdan daha tehlikeli olduğunu iddia etmiştir.Halbuki tam tersi doğrudur.Bunun için hayvanları elektrikle katletmiş ve taraf toplamaya çalışmıştır. Halbuki AC akım varken elektrik hiç DC ile iletilir mi? Edison kindar ve ikiyüzlüdür ayrıca sorunlu olan Tesla değil Edison'dur. Tesla onun yanında asistanken hakettiği ücretini bile vermemiştir. İftira, ikiyüzlülük, çirkef kapitalistlik Edison'da varken Tesla'nın neresi sorunlu merak ettim?
    Ki eğer farklı olmayı sorunlu olmak kabul ederseniz o zaman bilimsel ve nesnel düşünmediğiniz kuşkusuna varacağım

afedersin bu bilgileri hangi kaynaktan edindin?

Arkadaş doğru söylüyor, ıspata gerek yok. Amerikada bile herkes bilirki elektrikli sandalyenin Edison tarafından idam yöntemi olarak teklif edilmiştir. Sırf teslanın AC akımını halkın gözünden düşürüp kendi DC akımını satabilmek için. Bilel bile yapmıştır, yanılma yok...

Bir belgeselde izledim bunu. O devirde yürütülen kampanyaları siyah beyaz filme bile çekmişler sinemalarda yayınlamışlar. Adamlar resmen New Yorkun göbeğinde koskoca fili AC akımıyla yakıyorlar halkı inandırmak için. Kedi, köpek vs. Kendiside bizzat düğmeye basan adam... Yalan değil bunlar, araştırın arkadaşlar. Ben inanmıyorum bu adamın patentleri kendisi yaptığına. O devrin Bilim adamları Ekonomiden pek anlamazmış, buda tilki gibi onların beyin gücü üstünde kendini vali ilan etmiş.

O belgeseli izledikten sonra edisonun ne kadar nefsani paracı adi biri olduğunu anladım. Yani bilimadamı ahlakına uymayan birisi. Allah bilir diğer patentleri hangi zavallı mucitlerden çaldı... Tesla bu işin duyulan kısmı... O devirdeki bu propagandalardan dolayı teslaya kimse inanmaz. Almanyanın ücra bir köşesinde kendi halinde bir zengin teslayı çağırır ve bir tek o inanmaktadır ona. Teslaya maddi destek olur ve dünyanın ilk elektrik üreten barajı Neckar ırmağı üzerine kurulur (Küçük bir baraj)... Yurt dışında bu barajı bizzat gördüm, hala ayaktadır ve bu bilgiler orada bir panel üzerinde mevcuttur. Bu eleştiri bizden değil gene batıdandır bunu bilinsin istedim.

•  ÇIĞIR AÇAN BİLİMADAMLARI!!!

Alfred Nobel nitroglyzerini bulan adamdır. Dinamit lokumunun babasıda denir. Aslında pek bilinmeyen bu adamı, buluşuyla dünyanın kalkınma hızını 10 kat hızlandırdığı söylenir. Dinamit ile şehir merkezindeki binaların detaylı hesaplarla çökertilmesi kolaylaştı çünkü nitroglyzerin, tahrip gücü daha kolay kontrol edilebilir bir maddedir...

Nobel ödülleri adını bu bilimadamından alır.

Dinamitle patlatılan dağları, madenleri tünelleri bir düşünsenize. Bir hamlede nekadar iş gücü tasarruf edildi. Dinamitin tahrip gücü yanında barut çok yetersiz kalıyor.

Gerçi o kalkınma batıya yaradı ama olsun

• quote:

Orjinalden alıntı: mr.respekt

quote:

Orjinalden alıntı: _fisico_

quote:

Orjinalden alıntı: yalnizcocuk

Burada Tesla'ya değinmek istiyorum:
    Edison tel olmadan aktarım projesindeki tehlikeye değil AC akımın DC akımdan daha tehlikeli olduğunu iddia etmiştir.Halbuki tam tersi doğrudur.Bunun için hayvanları elektrikle katletmiş ve taraf toplamaya çalışmıştır. Halbuki AC akım varken elektrik hiç DC ile iletilir mi? Edison kindar ve ikiyüzlüdür ayrıca sorunlu olan Tesla değil Edison'dur. Tesla onun yanında asistanken hakettiği ücretini bile vermemiştir. İftira, ikiyüzlülük, çirkef kapitalistlik Edison'da varken Tesla'nın neresi sorunlu merak ettim?
    Ki eğer farklı olmayı sorunlu olmak kabul ederseniz o zaman bilimsel ve nesnel düşünmediğiniz kuşkusuna varacağım

afedersin bu bilgileri hangi kaynaktan edindin?

Arkadaş doğru söylüyor, ıspata gerek yok. Amerikada bile herkes bilirki elektrikli sandalyenin Edison tarafından idam yöntemi olarak teklif edilmiştir. Sırf teslanın AC akımını halkın gözünden düşürüp kendi DC akımını satabilmek için. Bilel bile yapmıştır, yanılma yok...

Bir belgeselde izledim bunu. O devirde yürütülen kampanyaları siyah beyaz filme bile çekmişler sinemalarda yayınlamışlar. Adamlar resmen New Yorkun göbeğinde koskoca fili AC akımıyla yakıyorlar halkı inandırmak için. Kedi, köpek vs. Kendiside bizzat düğmeye basan adam... Yalan değil bunlar, araştırın arkadaşlar. Ben inanmıyorum bu adamın patentleri kendisi yaptığına. O devrin Bilim adamları Ekonomiden pek anlamazmış, buda tilki gibi onların beyin gücü üstünde kendini vali ilan etmiş.

O belgeseli izledikten sonra edisonun ne kadar nefsani paracı adi biri olduğunu anladım. Yani bilimadamı ahlakına uymayan birisi. Allah bilir diğer patentleri hangi zavallı mucitlerden çaldı... Tesla bu işin duyulan kısmı... O devirdeki bu propagandalardan dolayı teslaya kimse inanmaz. Almanyanın ücra bir köşesinde kendi halinde bir zengin teslayı çağırır ve bir tek o inanmaktadır ona. Teslaya maddi destek olur ve dünyanın ilk elektrik üreten barajı Neckar ırmağı üzerine kurulur (Küçük bir baraj)... Yurt dışında bu barajı bizzat gördüm, hala ayaktadır ve bu bilgiler orada bir panel üzerinde mevcuttur. Bu eleştiri bizden değil gene batıdandır bunu bilinsin istedim.

Katılıyorum. Ama isterseniz önce AC Akımın DC Akımdan neden daha güvenli olduğundan bahsedelim biraz.
    Alternatif Akım, üzerine gelen elektriğe göre kendisi ayarlar. Bu sayede bu sayede (elektrik aletinin ömrünü hesaba katmaz isek) yanma riski yoktur.

Fakat Doğru Akım, üzerine gelen elektriği ayarlamaz. Direkt olarak gider elektrik. Bu da kullandığımız aletin yanmasına sebep olabilir.
    Yanlışım varsa düzeltin lütfen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kant -- 20 Şubat 2007; 12:22:42 >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.