Şimdi Ara

Çiftçi cinnet geçirdi 1500 tane kiraz ağacını motorlu testere ile gözünü kırpmadan kesti (8. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
169
Cevap
1
Favori
8.163
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
73 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Eğer hepsini keyfe keder kestiyse bence bir yaptırımı olmalı evet haklı olabilirsin şikayetin olabilir ama 1500 ağacı keyfe keder kesmekte ne oluyor ilginç gerçekten ve onaylamadığım bir durum 1500 ağaca kıyıyorsan demekki paraya ihtiyacın yok senin bu şekilde davrananlardan 25 yıllığına yerine el koyacaksın aklı başına gelecek millet dışarıda aç yaptığına bak anca bunu rahatı yerinde olan biri yapabilir.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kangroo

Bizim ağaçlar genç henüz.10 yaşında yok çoğu.

Epey yaşı varmış aslında. Köyde ceviz ağaçları gördüm çok seyrek meyve veriyor oysa köy Tv'de falan 5-6 yaşındaki ağaçlar kiraz gibi yoğun meyve vermiş. Aşıdan kaynaklı sanırım bu insanlar ucuza gelmesi için aşılı fidan kullanmıyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tek_Kisilik_Muhalefet

Epey yaşı varmış aslında. Köyde ceviz ağaçları gördüm çok seyrek meyve veriyor oysa köy Tv'de falan 5-6 yaşındaki ağaçlar kiraz gibi yoğun meyve vermiş. Aşıdan kaynaklı sanırım bu insanlar ucuza gelmesi için aşılı fidan kullanmıyor

Alıntıları Göster

aşı ucuza gelsin diye bir şey yok. aşı şöyle bir şey , belirli bir cins ağacın dalını kesip aşılamak istediğimiz gövdeye ekliyoruz bu dal bu gövdede büyüyüp meyve veriyor.

• Cok yazık olmuş, yeni bahçemize 1 tane kiraz ektik 3 yıldır kedi köpek besler gibi bakıyoruz.

• quote:

aşı ucuza gelsin diye bir şey yok. aşı şöyle bir şey , belirli bir cins ağacın dalını kesip aşılamak istediğimiz gövdeye ekliyoruz bu dal bu gövdede büyüyüp meyve veriyor.

Alıntıları Göster

Forumun birinde birisi badem dikmiş 8 yıldır meyve vermedi sorun ne olabilir diyor... İnsanlar çok verimli türlerle aşıyı maliyet görüyor bunlar için Amerikalılar devamlı yeni türler geliştiriyor

• herkez niye kestin diyor o kadar ağaç kesilirmi elinden alacaksın tarlayı diyenler var ne yapsın adam anlamadım. 1500 ağaca bakım masrafı ne kadar düşünen yok adam bir yılda bu kiraza dünya masraf harcıyor cebinden bir yıl boyunca amele tutuyor bakımını yaptırıyor. Kendi emeğini hiç saymıyorum bile zarar ediyor ne yapsın kesip yerine başka birşey dikecek belki sadece mısır bugday vb ekecek para kazanacak. evini ne ile geçindirecek ellemesin ağaçlar kalsın ee sonra aç dursun parayı nerden kazanacak evini nasıl geçindirecek . Adam bahçesine bir agaç dikiyor iki çiçek onunla 1500 ağacın bakımını bir tutuyor.İnsanlar değişik ne yapacak coluğunun çocugunun rıskı çıkmıyor bitirdi beni bu tarlanın bakımı kiraz para da etmiyor keseyim bunları başka bir ürüne geçerim demek istiyor. Ben olsam bende keserdim nettt.

• quote:

Orijinalden alıntı: aslan45

herkez niye kestin diyor o kadar ağaç kesilirmi elinden alacaksın tarlayı diyenler var ne yapsın adam anlamadım. 1500 ağaca bakım masrafı ne kadar düşünen yok adam bir yılda bu kiraza dünya masraf harcıyor cebinden bir yıl boyunca amele tutuyor bakımını yaptırıyor. Kendi emeğini hiç saymıyorum bile zarar ediyor ne yapsın kesip yerine başka birşey dikecek belki sadece mısır bugday vb ekecek para kazanacak. evini ne ile geçindirecek ellemesin ağaçlar kalsın ee sonra aç dursun parayı nerden kazanacak evini nasıl geçindirecek . Adam bahçesine bir agaç dikiyor iki çiçek onunla 1500 ağacın bakımını bir tutuyor.İnsanlar değişik ne yapacak coluğunun çocugunun rıskı çıkmıyor bitirdi beni bu tarlanın bakımı kiraz para da etmiyor keseyim bunları başka bir ürüne geçerim demek istiyor. Ben olsam bende keserdim nettt.

Öyle diyenleri oraya götürüp topladığının yarısı senin olsun dense büyük ihtimalle gidip toplayan çıkmaz... köyde zeytin ağaçları var kimse toplamıyor yarı yarıya olduğunda, 200-250 lira yevmiye isteniyor... Bende marketten alıyorum zeytini kampanyalı denk gelince 10-12 lirada oluyor normalde zaten 22 lira. Oysa zeytini topla sonra sirkeyi tuzu limonu dengeli yapacaksın 6-12 ay dayanır yoksa çöpe de gidebilir. Köyde zeytin ağaçları olmasına rağmen ben de migrostan alıyorum zeytini çünkü maliyeti gidip toplamaya yetmiyor. Fakat mazot 2-3 lira olsa araçlar 40-50 bin olsa kurtarırdı şehirden toplayıcı bile götürülebilirdi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 26 Haziran 2021; 4:19:4 >
  • quote:

Alıntıları Göster

Hocam youtube' de falan baktığımızda ultra süper fidancı kardeşlerimiz dönümden 500 kg alıyorlar, nasıl bir gaz verdiyseler artık herkes ceviz dikti  

• Türler bulunduğu coğrafya hatta beslendiği suya göre bile verim farkı gösteriyor

• Redeemertr kullanıcısına yanıt
    500 kg evet olabilir ama ağaç 20-25 yaşına gelince ceviz çok geç ürün veriyor

• quote:

500 kg evet olabilir ama ağaç 20-25 yaşına gelince ceviz çok geç ürün veriyor

iddiaları doğruysa 7 yaşında diyorlar, ama varsın 20 olsun bir nevi yatırım sayılır. sonuçta 70-80 yıl ömrü var.

• quote:

Orijinalden alıntı: Tek_Kisilik_Muhalefet

Öyle diyenleri oraya götürüp topladığının yarısı senin olsun dense büyük ihtimalle gidip toplayan çıkmaz... köyde zeytin ağaçları var kimse toplamıyor yarı yarıya olduğunda, 200-250 lira yevmiye isteniyor... Bende marketten alıyorum zeytini kampanyalı denk gelince 10-12 lirada oluyor normalde zaten 22 lira. Oysa zeytini topla sonra sirkeyi tuzu limonu dengeli yapacaksın 6-12 ay dayanır yoksa çöpe de gidebilir. Köyde zeytin ağaçları olmasına rağmen ben de migrostan alıyorum zeytini çünkü maliyeti gidip toplamaya yetmiyor. Fakat mazot 2-3 lira olsa araçlar 40-50 bin olsa kurtarırdı şehirden toplayıcı bile götürülebilirdi

Alıntıları Göster

ailemizde üzüm bağı var bazen arkadaşlar yaprak istiyor. Bana gelip 5 kğ yaprak getiriver kışın sararız yeriz diyor iki arkadaşı tarlaya götürdüm buyrun bağ sizin 5 değil 20 kğ toplayın götürün dedim sıcakta başladılar toplamaya 750 gram topladılar sıcakta öldük bittik yeter bize bu demeye başladılar. ben ısrar ediyorum 30 kg toplayın diğer arkadaşlara da toplayın götürün şuda istiyordu bak dedim bırakıp gitmeyin dedim toplamadılar herkeze uzaktan kolay gelsede çiftçilik kolay değil insanlar verilen emeği kolay zannediyorlar. Kimse yıllarca çocuğu gibi baktığı ağacı kesmek istemez ama hayatın gerçekleri var herkez ailesini geçindirmek istiyor önce kendi canları diyor.

herşeyi biliyorsun bu sorun nasıl mı çözülür diyenler çıkar bu sorun kooperatifle falan çözülmez bence çünkü kooperatiflere belli zaman geçti mi siyasiler el atıyor , büyük firmalar el atıyor bir şekilde yönetimi ele geçiriyorlar. Şahsi fikrim ürün üretildikten sonra çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olan her çiftçi için ürün numaralandırılacak. sebze meyve satan bütün manav pazarcı halcı vb farketmez ürünlerin üzerinde üreticinin kodu olacak ve her satılan ürün satış fiyatı kaydedilecek. marketten bir kila zeytin mi aldın hangi üreticinin zeytini hangi çiftçi hangi tarlada üretti ise kaydı olacak . Çiftçinin ürettiği ürünün tamamı kayıtlı olacak yıl sonu maliye kaydı çıkaracak çiftçi ürünü kaç paradan sebze haline satmış evine aynı ürünü alan marketten kaç paraya almış arada çok fark varsa bunu kimin kazandığı ortaya çıkar çiftçi hala 1 tl ye sattı market bunu 5 tl ye sattı ise devlet diyecek ki sen yüzde beşyüz kazanmışsın bunun vergisini ekstra vereceksin diyecek yıl sonunda da çiftçiye senden 1 liraya aldılar 5 tl ye sattılar bende gittim onlardan aradaki 4 liranın 2 lirasını aldım bu kadar kazanç mı olur diye al sana hakkın olan 2 lira diyip verecek yani çiftçisini üretenini el alın terini koruyacak..

• kangroo kullanıcısına yanıt

Birde darboğaz kirazı var. Türkiye'de hiç kimsenin bilmediği. Genelde iç piyasaya hiç girmeden şoklanarak ihraç edilen.

Bu kirazı yerken meyvenin aroması ne demek hissediyorsunuz. Geçen sene 10TL den gitmiş.

Niğde'den İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'e de gönderilen kirazın hasadı başladı - YouTube

• kangroo kullanıcısına yanıt
    Hocam gübre atın özellikle azot gübresi

• 1 kg kiraz 14 tl bu neyin kafasında kaç tl olmasını bekliyor ?

• Yazık gerçekten çok üzüldüm.

• soygar kullanıcısına yanıt
    1. sınıf dediğin kiraz aslında 2. kalite. 1. kalite olanlar ihracata gidiyor, yurtiçi çok nadir denk gelir. Bu da işin acı tarafı.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • lBaBaCaNl kullanıcısına yanıt
    Çiftçiliğin ana geçim kaynağı olduğu yerlerdeki oy istatistiklerine bak. Çoğunluk memnun sanki.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.