Şimdi Ara

Çiftçi borcunu ödeyemedi traktörler haczedildi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
1.921
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Tarım Kredi Kooperatifi’nden aldıkları tarımsal malzemelerin bedellerine uygulanan yüksek faiz ve katılım katkı payı ile borcu katlanan Amasyalı çiftçilerin traktörleri haczedildi. Çiftçiler kısa süre önce “Bütün köy icralık” diyerek eylem yapmıştı.

Amasya'da Tarım Kredi Kooperatifi'nden aldıkları kredilerin faiziyle birlikte ödenemeyecek boyuta geldiğini belirterek bir süre önce eylem yapan çiftçilerin traktörleri haczedilmeye başlandı. Köye jandarma eşliğinde gelen kooperatifin avukatı alacaklarına karşılık köylünün traktörlerini veya araçlarına el koydu. İYİ Parti Belediye Meclis üyesi Osman Yüce, şu ana kadar 19 köylünün traktör, tarım aracı veya kamyonetinin haczedilerek çekildiğini söyledi.

İLGİLENEN OLMADI

Merkeze bağlı Kızılca köyü çiftçileri, Tarım Kredi Kooperatifi'nden aldıkları fide, gübre gibi tarımsal malzemelerin bedellerine uygulanan yüksek faiz ile katılım katkı payı adı altında kooperatifin aldığı yüksek miktarda parayla birlikte borçlarının artması sonucu zor durumda kaldı. Ağustos ayında eylem yaparak sesini duyurmaya çalışan köylülerin sorunlarıyla ilgilenen olmadı. Kooperatifte borçlarını ödeyemeyen çiftçiler için haciz kararı çıkardı.

BÜTÜN KÖY İCRALIK

Ana miktara uygulanan, faiz ve katılım katı payı ile birlikte borçları 2 katına çıkan köylüler, “Tüm ülkemizin salgın hastalık nedeniyle evlerine kapandığı dönemde, biz çoluk çocuk tarlalarına giderek canlarımızı hiçe sayıp üretim yaptık. Tarım Kredi Kooperatifleri'nin uyguladığı faiz sitemini, ülkemizde hiç bir banka uygulamıyor. Bunlar tefecilik yapıyorlar. Bütün köy halkı icralık” diyerek isyan etti. Kooperatifin avukatı ise borçlarını ödeyemeyen köylüler için haciz kararı çıkararak jandarma eşliğinde köye gitti. Seracılıkla uğraşan 250 hanelik köyde Tarım Kredi Kooperatifleri'ne borçları ödenmediği için çiftçinin tarlasında veya evinin önünde bulunan traktörü, tarım aracı ve kamyonetlerine el koyarak çekiciyle kaldırdı.

12 BİN 500 TL BORÇ 10 AYDA 38 BİN TL OLDU

Çiftçiler üretimlerini devam ettirebilmek için kredi alıyor. Ancak çiftçiye kaynak temin ederek destek olması gereken Tarım Kredi Kooperatifi yüksek faiz ve katılım katkı payı isteyince, zaten çok düşük karlarla çalışan çiftçilerin bu borcu geri ödeyebilmesi mümkün olmuyor. Tarım Kredi Kooperatifi'nden domates fidesi almak için 12 bin 500 liralık kredi çektiğini ifade eden Furkan Türkmen, “Beni, ayrıca 6 bin 500 lira katılım katkı payı için borçlandırdılar. Toplam 20 bin lira üzerinden faiz işlettiler. Yaklaşık 10 ay önce aldığım destek şimdi 38 bin lira oldu” dedi.

https://www.sozcu.com.tr/2020/ekonomi/ciftci-borcunu-odeyemedi-traktorler-haczedildi-6139914/

• Çekicideki traktör 50- 60.000 lira olabilir. 2. el araçta dönen ali cengiz oyunları bunlarda da olabilir.

Köylü çok kurnazdır ve para işlerini çok iyi bilir! Şehirde siz küçücük dairede sıkış, kakış yaşarken bunlar dubleks yeni evlerde gayet de güzel yaşıyor, durumları da iyi, bi zahmet aldıkları borcu ödesinler, diğerleri nasıl ödüyorsa.
  • Çekicideki traktör 50- 60.000 lira olabilir. 2. el araçta dönen ali cengiz oyunları bunlarda da olabilir.

Köylü çok kurnazdır ve para işlerini çok iyi bilir! Şehirde siz küçücük dairede sıkış, kakış yaşarken bunlar dubleks yeni evlerde gayet de güzel yaşıyor, durumları da iyi, bi zahmet aldıkları borcu ödesinler, diğerleri nasıl ödüyorsa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi selamivural -- 25 Kasım 2020; 9:9:2 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • selamivural kullanıcısına yanıt
    Kesinlikle katılıyorum.
  • Çiftçinin borcunu ödeyebilmesi için çalışması gerekir.Ancak burada çiftçilerin ellerinden çalışabilecekleri eşyaları ve arazileri haciz edilerek adeta bu insanların borçlarının hiç ödenmemesi amaçlanmış.Normalde İcra kanununda çalışan bir insanın çalışıp borcunu ödeyebilmesi için gerekli olan eşyalarından çift adet olması halinde sadece birisi haciz edilebiliyor diye biliyorum.Burada tek traktörü olan çiftçilerin bile araçlarına el konulmuş sanırım.

Böyle bir durum varsa çiftçiler icra mahkemesine gidip icraya itiraz edebilir ancak Türkiye'de ki yargının yavaşlığı göz önüne alınınca bu mahkemeninde en az üç-dört ay süreceği söylenebilir.Çiftçilerde yine bu süreçte iyice borca batmaya devam eder.

Devletin buna el atması çiftçisini koruması lazım ama nerde...Sonra yandaş kanallarında ''Neden insanlar köylerden şehre göç ediyor?'' derler.Acaba neden göç ediyor bu insanlar?

• quote:

Orijinalden alıntı: Long Nightt

Çiftçinin borcunu ödeyebilmesi için çalışması gerekir.Ancak burada çiftçilerin ellerinden çalışabilecekleri eşyaları ve arazileri haciz edilerek adeta bu insanların borçlarının hiç ödenmemesi amaçlanmış.Normalde İcra kanununda çalışan bir insanın çalışıp borcunu ödeyebilmesi için gerekli olan eşyalarından çift adet olması halinde sadece birisi haciz edilebiliyor diye biliyorum.Burada tek traktörü olan çiftçilerin bile araçlarına el konulmuş sanırım.

Böyle bir durum varsa çiftçiler icra mahkemesine gidip icraya itiraz edebilir ancak Türkiye'de ki yargının yavaşlığı göz önüne alınınca bu mahkemeninde en az üç-dört ay süreceği söylenebilir.Çiftçilerde yine bu süreçte iyice borca batmaya devam eder.

Devletin buna el atması çiftçisini koruması lazım ama nerde...Sonra yandaş kanallarında ''Neden insanlar köylerden şehre göç ediyor?'' derler.Acaba neden göç ediyor bu insanlar?

İYİ Parti Belediye Meclis üyesi Osman Yüce, şu ana kadar 19 köylünün traktör, tarım aracı veya kamyonetinin haczedilerek çekildiğini söyledi.

Arazi hacz etme yok, sadece araçları alınmış, borca karşılık!

Şehirde yaşayanlar da borcunu ödemese onların da daireleri ve araçlarını alıyorlar ne farkı var. Köylü işini bilir, şehirdekini suya götürür susuz geri getirir, çok kurnazdır.

Garibanı yok mu, tabii ki var ama onlar da ne New Holland traktör var, ne de Doblo! Bu haberdekiler biraz tatlı su kurnazı geldi bana, köylerde çok var bunlardan, alırken iyi, ödemeye gelince 90 tane senaryo üretirler.

• quote:

Orijinalden alıntı: selamivural

Çekicideki traktör 50- 60.000 lira olabilir. 2. el araçta dönen ali cengiz oyunları bunlarda da olabilir.

Burda 120 bin Euro Yazmıyormuydu?

• ama GİDİP TE BERABER OY VERDİNİZ

• Kusura bakmasınlar.

Bu haberleri görünce mutlu oluyorum.

• Beraber battık biz bu yollarda. Slogan güzelmiş.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Ne bu şiddet ne bu celal hocam Çiftçi borcunu ödeyemedi traktörler haczedildi 

Ben sadece tahmin yürüttüm.Arazilerin alınmaması iyi olmuş ancak anlamadığım nokta çiftçinin elinden o araziyi sürecek araç alınırsa çiftçi nasıl ekip,hasat yapıp,yaptığı ürünü satıp borcunu ödeyecek?Benim anlamadığım nokta bu.

• quote:

Orijinalden alıntı: tla776

Burda 120 bin Euro Yazmıyormuydu?

Alıntıları Göster
    Evet yazıyordu, sonradan farkettim o 120.000 eıro lik olan, aynı modelin ekranlı kabinli lüx büyük modeliymiş, onun için fiyatı düşürdüm!

https://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-tarim-makineleri-traktor-new-holland-t7070-cvt-879118934/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-tarim-makineleri-traktor-2012-t-480-2-wd-879846417/detay

• quote:

Ne bu şiddet ne bu celal hocam  

Ben sadece tahmin yürüttüm.Arazilerin alınmaması iyi olmuş ancak anlamadığım nokta çiftçinin elinden o araziyi sürecek araç alınırsa çiftçi nasıl ekip,hasat yapıp,yaptığı ürünü satıp borcunu ödeyecek?Benim anlamadığım nokta bu.

Kimseye şiddet celal yok ta, belli ki köylüyle işiniz olmamış, içlerinde bazıları bu haberde olduğu gibi çok kurnaz, hemen mal a yatıyorlar, kooperatif kredi verirken zaten bunlara aylık taksidini ve toplam ne ödeyeceğini açıklamıştır! Şimdi ne değişti?

Herkes bankalara borçlu, iyi onlarda ödemesin, sonu ne olacak, ödeyenlerin günahı ne? Bu sade bu konuda değil, vergi yapılandırmalarda, imar affında, özelleştirmelerde her yerde borcunu zamanında ödeyene, kanunlara uyanlara bir haksızlık yok mu!

Traktörü haciz olan komşusundan, akrabasından alıp mazotunu koyup işini görür, nasıl şehirde arabası olmayan, sıkışınca eşinden dostundan araba alır veya kiralar, veya taksi tutar onun gibi. Traktörü kaptırdık, oturalım durumu yok, başkasına para ile tarlasını sürdürür, yine devam eder, çare çok, öldük, bittik durumu yok yani...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi selamivural -- 25 Kasım 2020; 11:13:52 >

• quote:

Ne bu şiddet ne bu celal hocam  

Eğer değişmediyse, Geçimini çifçilikle sağlayan başka bir geliri olmayan kişilerin traktoru ve ekipmanları haczedilemezdi.

• quote:

Orijinalden alıntı: selamivural

Evet yazıyordu, sonradan farkettim o 120.000 eıro lik olan, aynı modelin ekranlı kabinli lüx büyük modeliymiş, onun için fiyatı düşürdüm!

https://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-tarim-makineleri-traktor-new-holland-t7070-cvt-879118934/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-tarim-makineleri-traktor-2012-t-480-2-wd-879846417/detay

Alıntıları Göster

e iyi bari fendt 1050'yi koymamışsın :)

Traktor veya benzeri iş makinaları oyle komşudan alayım, şeklinde iş yapmaya kalkarsan ohoo işin var.

Senin O traktorle işin varken o komşunun da işi olacak çünkü. Bu tip küçük sayılabilecek traktörleri kullananların öyle yüzlerce dekar arazisi olmuyor genellikle zaten orta/küçük ölçekli iş yaparken birde traktör/ekipman kiralayıp iş yapmak istersen zaten az kazanırken iyice batarsın.

• Ama abicim bak şimdi google beye yazıyorum amasya seçim sonuçları mhp %47 akp %34 ne yaptı sana %81

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JaReD22 -- 25 Kasım 2020; 11:50:9 >

Hocama tamam da mesela köylünün tek aracı traktör diyelim.Bu araç icra kanununa göre haciz edilemez ki.İcra İflas Kanunu'nun haczedilemeyen mallar ve hakları düzenleyen 82.maddesinde belirtildiğine göre;

''Borçlu çiftçi ise kendisinin ve ailesinin geçimi için zaruri olan arazi ve çift hayvanları ve nakil vasıtaları ve diğer eklenti ve ziraat aletleri; değilse, sanat ve mesleki için lüzumlu olan alet ve edevat ve kitapları ve arabacı, kayıkçı, hamal gibi küçük nakliye erbabının geçimlerini temin eden nakil vasıtaları''

haczedilemezmiş.

İlgili İcra İflas Kanunu;

https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.3.2004.pdf

Mesela Yargıtay'ın E.2009/25392 K.2010/7378 30.03.2010 tarihli kararına göre traktörlerin hacezilemeyeceği yönünde bir kararı var.Buyrun;

https://www.hukukfuar.com/traktor-haczi-hakkinda

Hukukçu değilim ama bence icra memuru ve icraya verenin vekili burada çiftçileri mağdur etmiş.Çiftçilerin üstünde ev ve özel arabalar varsa onlar haciz edilebilirdi.Birkaç tane traktör varsa mesela iki traktör varsa en para edeni haciz edilip değeri daha düşük olanı çiftçiye bırakılabilirdi.

Elbette borç ödenmeli ancak borçlu borcunu ödeyemiyorsa o borcu ödeyebilmesi içinde kolaylık sağlanmalı.Şimdi bu çiftçilerin traktörleri haciz edildi peki bu borçlar nasıl ödenecek?Haklarında icra takibi başlatıldığı içinde bankalar vs hiç kimse kredi vermez.Kısacası hem alacaklı hem de borçlu için çıkmaza girilmemiş olmuyor mu?

Ha elbette traktörün satılması ile borç kapanıyorsa ona diyebileceğim birşey yok.Ama borç kapanmazsa ne olacak?

Ayrıca evet köylülerle hiç işim olmadı.Ben sadece kanuni açıdan traktörlerin haciz edilmesinin yanlış olduğunu düşünüyorum.Çiftçi borcunu ödeyemedi traktörler haczedildi 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Long Nightt -- 25 Kasım 2020; 12:2:2 >

• Bence yeni bir haber başlığı da parası olmadığı için big mac alamadı olsun. Kredi çekip ödemiyorsun ne olacaktı ki?

• quote:

Orijinalden alıntı: tla776

e iyi bari fendt 1050'yi koymamışsın :)

Traktor veya benzeri iş makinaları oyle komşudan alayım, şeklinde iş yapmaya kalkarsan ohoo işin var.

Senin O traktorle işin varken o komşunun da işi olacak çünkü. Bu tip küçük sayılabilecek traktörleri kullananların öyle yüzlerce dekar arazisi olmuyor genellikle zaten orta/küçük ölçekli iş yaparken birde traktör/ekipman kiralayıp iş yapmak istersen zaten az kazanırken iyice batarsın.

Alıntıları Göster
    Hocam napalım, adamın borcunu mu sıfırlayalım, herkes borçlu, gelsin biri benim borcu da sıfırlasın, var mı öyle bir dünya!

Köylerde yaşamadınız herhalde, para verirseniz, traktörcü de gelir sürer, ortak verilir, iş yürür yani. Ayrıca herkesin traktörü yoktur, olanın durumu iyi sayılır.

• Ag partıya gavura basar gibin oy verigen eyydi.

Su veren itfaiyenin giderken şanzımanı kitlensin gidemesin .

Rot kolu ve vites topuzu ile
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.