Şimdi Ara

Çift Kanal Ram

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
1
Favori
206
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar anakartım gigabyte GA-Z68MA-D2H-B3 model ve 16GB ram takmak istiyorum elimde 4 adet KHX1600C9D3/4G ram var hepsinnde modeli ve frekansı aynı olmasına rağmen bir türlü çalıştıramadım tek tek takıp denedim çalışıyor yani ram lerde sorun yok ama neden 4 ünü takınca çalışmıyor?

NOT: slotlar sorunsuz hepsini denedim.

• 4 tane slot olması, RAM modüllerinin 4 slot olarak çalıaşacağı anlamına gelmez. İşlemcinin de desteklemesi lazım. Çünkü bellek kontrolcüsü işlemci içindi. İşlemci modelini söyle, sana quad channel destekleyip desteklemediğini söyleyeyim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rakanoth

4 tane slot olması, RAM modüllerinin 4 slot olarak çalıaşacağı anlamına gelmez. İşlemcinin de desteklemesi lazım. Çünkü bellek kontrolcüsü işlemci içindi. İşlemci modelini söyle, sana quad channel destekleyip desteklemediğini söyleyeyim.
    İntel Core i7 2600 3.4Ghz 8Mb Cache Sandy Bridge İşlemci

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi saltanat1299 -- 28 Haziran 2018; 23:41:40 >
  • saltanat1299 kullanıcısına yanıt
    çalışmıyor derken pc açılmıyormu dördünü takınca

• quote:

Orijinalden alıntı: Münebbih

çalışmıyor derken pc açılmıyormu dördünü takınca
    Evet açılmıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: saltanat1299

Evet açılmıyor.

Bios u default ayarlarına getir bir dene

• ramleri satıp 2x8 alabilirsin..
  • bana anakart kaynakli gibi geliyor. islemci ile alakali bir durum degil. bios update yapilabilir. olmadi 3 tane takip dene.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mukarnas

bana anakart kaynakli gibi geliyor. islemci ile alakali bir durum degil. bios update yapilabilir. olmadi 3 tane takip dene.
    anakart olma ihtimalinden çok ram kaynaklı olabilir.

bu tarz ram serileri her rev de farklı chip ve kontrolcü ye sahip olabiliyor.

buda max sayıdaki kullanım senaryolarını belirler.

anakart veri yollarında veya cpu pinlerindeki eğiklik kopuklukta ram sayısını kullanımını sınırlandırabilir..

bu tarz herşeyi tahmin ederek arkadaşa 2x8 tavsiye ettim..
  • olabilir hocam, denemek lazim. pc önümüzde olmayinca cozum bulmak kolay olmuyor, benim eski i7 2600 ile asus p8p68 ile 4x4 seklinde calisiyordu. eger anakartin ram destek listesinde yer aliyorsa sorun olmamasi lazim. yoksa listede yer almiyorsa birsey diyemiyorum.
    tabiki ramler de sorunlu olabilir. 2x8 daha iyi olurdu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mukarnas -- 29 Haziran 2018; 11:17:4 >
  • Bakalım başka bir anakrt bulabilirsem ondada deneyeceğim. 2 tane ram takınca çalışıyor 3 tane veya 4 tane takınca çalışmıyor.
  • Tekrar selamlar, Ramleri denedim ve şunu farkettim bendeki dual channel ram destekli bir anakart ve 4 adet ram slot u var, slotların 2 si çalışıyor diğer ikisi çalışmıyor acaba sorun nedir ? bunlarda slotlar için bir ayar varmıdır ?
  • saltanat1299 kullanıcısına yanıt
    Sari cizmeli mehmet aga sorularindan zevkmi aliyorsunuz anlamoyorum.

Hangi ramleri hangi kartta hangi islemciyle denedin..

• quote:

Orijinalden alıntı: sething

Sari cizmeli mehmet aga sorularindan zevkmi aliyorsunuz anlamoyorum.

Hangi ramleri hangi kartta hangi islemciyle denedin..
    İmzamdaki anakart üzerinde kingston khx1600c9d3/4g model ram leri denedim, işlemci ise i7 2600 model.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi saltanat1299 -- 1 Temmuz 2018; 17:15:51 >
  • Arkadaşlar anakartın sitesinde desteklenen ram listesine baktım, sözde bendeki ram desteklenmiyor ama o halde neden 1. slota tek ram takınca veya 1 ve 2. slota ram takınca çalışıyorda 3 ile 4. slota takınca çalışmıyor?
  • CPU soketindeki pinlerde yamulma var mı? CPU'da kararma var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: saltanat1299

Arkadaşlar anakartın sitesinde desteklenen ram listesine baktım, sözde bendeki ram desteklenmiyor ama o halde neden 1. slota tek ram takınca veya 1 ve 2. slota ram takınca çalışıyorda 3 ile 4. slota takınca çalışmıyor?
    cunku cpu'n max 2 ram destekliyor
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.