Şimdi Ara

CHILLER GUIDE (buz gibi soğuk sudan içeenn?.. ) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
353
Cevap
4
Favori
102.123
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kalite ve performan için kesenin ağızını biraz açma gerekliliğini hatırlatacak kadar
  • dönem ödevi gibi yazı olmuş kardeş. bravo

arbiter saolsun aynı soğutmadan bende kullanmaktayım .
  • abi şu şeyin maliyetini bi söylemediniz gitti

• tek tek parça fiyatlarını yazarmısınız? bir zahmet :)
    bir de o evaparatör sudan ısı çekince o su kaç dereceye kadar soğuyor
  • Sonucu görmeden maliyet bişey ifade etmeyecek onun için sölemedim.Sonunda fiyatlandırırız.İmanı para olmuş bunların abijim Bir illahın kulu yokmu teknik bişeyler soracak Komprasör 160 milyon onu bilin yeter :-D orjinal danfoss

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baha -- 30 Mayıs 2005, 22:40:02 >
  • buda su haznemizzz

CHILLER GUIDE (buz gibi soğuk sudan içeenn?.. )

CHILLER GUIDE (buz gibi soğuk sudan içeenn?.. )
  • eline sağlık güzel bir çalışma, sonunda mach2 diye satışa bile çıkar bu alet gerçekten süper
  • dığer resımlerıde beklıyoruz sabırsızlıkla
    ıyı bır ıscılık cıkıyo gercekten
  • quote:

Orjinalden alıntı: baha

Sonucu görmeden maliyet bişey ifade etmeyecek onun için sölemedim.Sonunda fiyatlandırırız.İmanı para olmuş bunların abijim Bir illahın kulu yokmu teknik bişeyler soracak Komprasör 160 milyon onu bilin yeter :-D orjinal danfoss

Bız Yavas yavas kalkalım sana kolay gelsın

Ogrencı Versıonu yok mu kompressorlerın...
  • quote:

Orjinalden alıntı: aLLyC

+1

ama @Baha kardeş seni gönülden tebrik ederim.... Bu Konu kesinlikle Sticky Olmalı (tabi eğer Çalışıcaksa)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cmanisali2001 -- 30 Mayıs 2005, 23:28:50 >
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: baha

Sonucu görmeden maliyet bişey ifade etmeyecek onun için sölemedim.Sonunda fiyatlandırırız.İmanı para olmuş bunların abijim Bir illahın kulu yokmu teknik bişeyler soracak Komprasör 160 milyon onu bilin yeter :-D orjinal danfoss

Bız Yavas yavas kalkalım sana kolay gelsın

+1

• quote:

Orjinalden alıntı: cmanisali2001

quote:

+1

ama @Baha kardeş seni gönülden tebrik ederim.... Bu Konu kesinlikle Sticky Olmalı (tabi eğer Çalışıcaksa)

@ cmanisali2001 teşekkür ederim iltifatların için

@ aLLyC tabi öğrenci (mezarcı) versiyonları var bunların.Tabi bu danfoss

yarın yeni fotolarla kaşınızdayım!!!

• Güzel çalışma
  • Sn.Baha
    Tarif etmiş oldugunuz sisteme benzer bir sistem ile yaklaşık iki aydır çalışıyorum.2 kez kompresör değistirdim,yaklaşık bir hafta içinde 3. defa kompresor ve beraberinde kondenser ile evaporator değişecek.Nedenmi?-28 dereceye dusurdüğüm suyun sıcaklığı 3,4den 4,5 ghz ye o/c den sonra, vga bloğunu iptal etmiş olmama rağmen gittikçe yukseliyor -20,-18 derken cpu sıcaklığı
    +16,+17 dereceleri buluyor.Yani o/c sırasında ortaya çıkan ısı ve diğer ısı kayıpları kompresörü yeniyor
    ((CPU sıcaklığı ile su sıcaklığı arasındaki farkın çoğu hattın 3/8" olmasından ve ayrıca su sıcaklığı dustukçe su+antifreeze yoğunluğunun artışı dolayısı ile pompa basma gucünün düşmesi,debinin azalmasından kaynaklanıyor,Polarflo1/2" blok ve Tygon 1/2" hortumlar geldi.Ayrıca dönüş hattı üzerine ikinci bir pompayı emiş yapacak tarzda yerleştirerek yukarıdaki sorunları aşmaya çalışacağım))

Cpu sıcaklığı bu noktalara geldiğinde 4,5 ghz yi kaldırmaz hale geliyor.2 aylık deneyimlerim neticesinde 1/2hp+(Tecumseh 9460t- 648w,(-25derecede 324w,0 derecede yaklaşık 1100w soğutma gücünde) bir kompresor ve buna uygun kondenser ile evaporator siparişi verdim)
    Markayı vermiş olmam çok iyi,tarafımdan denenmiş olduğu için değil kolay bulunduğu için.Baha beyin seçmiş olduğu marka kendisini kanıtlamış ve vaphochill tarafındanda kullanılan bir markadır

Eğer ciddi bir extreme soğutma yapılacaksa buna kuzey köprüsü ve vga da dahil edilmeli.Sistemin bastan guçlü kurulmasının maliyeti çok değil ama 2 veya 3 kez sistem değistirmeye kalkarsanız benim gibi hayli fazla harcama yapmak zorunda kalırsınız.Gucün yüksek seçilmesi bastan korku veriyor ama cok yuksek bir o/c için gunluk nekadar zaman harcıyoruzki.Normal kullanımlar esnasında su sıcaklığı 3-5 derece civarında ayarlanır ise kompresorun devrede kalma suresi azalacağından sarfiyat aşağıya düşer.

Özet ile Kompresör seçiminde daha yuksek kapasitelere gidilmesini öneriyorum.Ayrıca su kabının kapasitesinin büyük seçilmesi kompresorün devrede kalma süresini kısaltacaktır.
    Ben sistemimde 36lt coleman extreme ice box kullandım .Cidarları min.5cm kalınlıkta izoleli.Buda ısı kayıplarını azaltıyor olduğundan genel sistem performansı açısından cok önemli.Marka önemsiz ama izolasyon önemli.Strafor ile,poliüretan köpük ile herneyse ama mutlaka izole

Sizi bu çalışmalarınızdan dolayı ve özellikle paylaşmanızdan dolayı candan kutluyorum.Konu hakkında teorik bilgim olmadığı için birikimimi sizin gibi bir topic açarak paylaşma cesaretini bulamadım.
    Bu aktarımlarınız esnasında ukelalık kabul etmezseniz yeri geldiğinde bizzat tatbikattan kaynaklanan bilgim mevcutsa
    aktarmaya çalışırım.
    Bu saplamalar sizin aktarımınızı olumsuz etkileyecek veya konsantrasyonunuzu etkileyecek ise bir daha yazmam,aktarım tamamlandıktan sonra onemli gordüğüm konularda uyarım var ise kısaca onlara temas ederim.

Soğuma prensipleri ile ilgili olarak verdiğiniz bilgiler için tekrar tesekkur ediyorum.Epey bir suredir bu konu ile ilgileniyor olmama rağmen tam algılayamadığım çevrimi sayenizde kolayca anladım.
    Saygılarımla

• danfoss olmayan motorlarin dandik oldugu gibi bir dusunceye yol acmasin diye bunu yaziyorum,
    su an piyasada sizin danfoss ayarinda cin motorlari bulmak mumkun 45-50 milyona...
    bunlar icin dediginiz dogru gercekten de dandikler....ancak 100ytl ye alacaginiz bir embraco motor fiyat performans olarak danfossu geride birakacaktir....bu anlayis biraz eskiden hakim olan birak amd yi intel en iyisidir anlayisina benziyor....size soyle soolim arkadaslar...deminden beri maliyet diyorsunuz.....benim fikrime gore boyle bir sistem 300ytl ye mal edilebilir...yani motor 160ytl lik motor secilse bile.....100ytl lik muadili baska bir motor secildiginde ise maliyet250ytl gibi bir ralama duser....benim demek istedigim danfoss haric diger motorlar dandik intibasi uyanmasin...

@ aLLyC tabi öğrenci (mezarcı) versiyonları var bunların.Tabi bu danfoss

• quote:

Orjinalden alıntı: passenger59

Sn.Baha
    Tarif etmiş oldugunuz sisteme benzer bir sistem ile yaklaşık iki aydır çalışıyorum.2 kez kompresör değistirdim,yaklaşık bir hafta içinde 3. defa kompresor ve beraberinde kondenser ile evaporator değişecek.Nedenmi?-28 dereceye dusurdüğüm suyun sıcaklığı 3,4den 4,5 ghz ye o/c den sonra, vga bloğunu iptal etmiş olmama rağmen gittikçe yukseliyor -20,-18 derken cpu sıcaklığı
    +16,+17 dereceleri buluyor.Yani o/c sırasında ortaya çıkan ısı ve diğer ısı kayıpları kompresörü yeniyor
    ((CPU sıcaklığı ile su sıcaklığı arasındaki farkın çoğu hattın 3/8" olmasından ve ayrıca su sıcaklığı dustukçe su+antifreeze yoğunluğunun artışı dolayısı ile pompa basma gucünün düşmesi,debinin azalmasından kaynaklanıyor,Polarflo1/2" blok ve Tygon 1/2" hortumlar geldi.Ayrıca dönüş hattı üzerine ikinci bir pompayı emiş yapacak tarzda yerleştirerek yukarıdaki sorunları aşmaya çalışacağım))

Cpu sıcaklığı bu noktalara geldiğinde 4,5 ghz yi kaldırmaz hale geliyor.2 aylık deneyimlerim neticesinde 1/2hp+(Tecumseh 9460t- 648w,(-25derecede 324w,0 derecede yaklaşık 1100w soğutma gücünde) bir kompresor ve buna uygun kondenser ile evaporator siparişi verdim)
    Markayı vermiş olmam çok iyi,tarafımdan denenmiş olduğu için değil kolay bulunduğu için.Baha beyin seçmiş olduğu marka kendisini kanıtlamış ve vaphochill tarafındanda kullanılan bir markadır

Eğer ciddi bir extreme soğutma yapılacaksa buna kuzey köprüsü ve vga da dahil edilmeli.Sistemin bastan guçlü kurulmasının maliyeti çok değil ama 2 veya 3 kez sistem değistirmeye kalkarsanız benim gibi hayli fazla harcama yapmak zorunda kalırsınız.Gucün yüksek seçilmesi bastan korku veriyor ama cok yuksek bir o/c için gunluk nekadar zaman harcıyoruzki.Normal kullanımlar esnasında su sıcaklığı 3-5 derece civarında ayarlanır ise kompresorun devrede kalma suresi azalacağından sarfiyat aşağıya düşer.

Özet ile Kompresör seçiminde daha yuksek kapasitelere gidilmesini öneriyorum.Ayrıca su kabının kapasitesinin büyük seçilmesi kompresorün devrede kalma süresini kısaltacaktır.
    Ben sistemimde 36lt coleman extreme ice box kullandım .Cidarları min.5cm kalınlıkta izoleli.Buda ısı kayıplarını azaltıyor olduğundan genel sistem performansı açısından cok önemli.Marka önemsiz ama izolasyon önemli.Strafor ile,poliüretan köpük ile herneyse ama mutlaka izole

Sizi bu çalışmalarınızdan dolayı ve özellikle paylaşmanızdan dolayı candan kutluyorum.Konu hakkında teorik bilgim olmadığı için birikimimi sizin gibi bir topic açarak paylaşma cesaretini bulamadım.
    Bu aktarımlarınız esnasında ukelalık kabul etmezseniz yeri geldiğinde bizzat tatbikattan kaynaklanan bilgim mevcutsa
    aktarmaya çalışırım.
    Bu saplamalar sizin aktarımınızı olumsuz etkileyecek veya konsantrasyonunuzu etkileyecek ise bir daha yazmam,aktarım tamamlandıktan sonra onemli gordüğüm konularda uyarım var ise kısaca onlara temas ederim.

Soğuma prensipleri ile ilgili olarak verdiğiniz bilgiler için tekrar tesekkur ediyorum.Epey bir suredir bu konu ile ilgileniyor olmama rağmen tam algılayamadığım çevrimi sayenizde kolayca anladım.
    Saygılarımla

@passanger59 öncelikle inceliğiniz ve övgülerini için teşekkür ederim...

Kullandığınız sistem intel tabanlı anlaşılan.4.5ghz deki intel tahminimce 200w üzeri güç çeker.Yanı ısıl gücü 200w üzeridir.Yani soğutma sisteminize + 200w binen bir yük demektir.BU yükü karşılamak için çok güçlü bir soğutmanız olması gerek.1/4 1/3 beygir kurtarmaz yani...1/3 kurtarır ama loadda ısı yukarı tırmanmaya başlayacaktır.1/3 amd 64 ler için uygun bence.Tecumseh güzel bir tercih 1/2+ sizin fazlasıyla yeterli olacak...Fakat Tecumseh 9460t r22 anladığım kadarıyla.R22 yerine 404 bir komprasör daha iyi neticeler çıkarırdı..Tabi hala geç sayılmaz.Bunlar güçlü komprasörler r22 ve 404 gazları karakteristik olarak birbirlerine benziyorlar.Yoğunluk ve kaynama noktaları birbirine yakın.Bu komprasörü geldiğinde 404a gazına modlayabilirsin.Bu noktada bi incelik var.Şu;r22 gazı mineral yağ kullanır,404a ise polyester yağ kullanır.404 e modlamak için içindeli yağı boşaltıp polyester yağ eklemen gerekir.Teorik olarak r22 gazında -40.8 olan kaynama noktası 404a da -46.6 derecedir.Yani eksi derecelere daha rahat gidersiniz.404 gazıda ısıl emilimi(btu) yüksek bir gaz.Yani daha randımanlı çalışırsınnız.Yani özetle daha az güç çeken bir komprasör alıp içine daha randımanlı bir gaz basarak elektrik sarfiyatından kurtulup daha fazla soğutma randımanı sağlayabilirsiniz..

İlk başta anlattığınız chiller sistemi ile ilgili pek bir bilgi vermemişsiniz daha detaylı bilgi verirseniz yardımcı olmaya çalışırım.Kullandığınız ekipmanlarda yazın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baha -- 31 Mayıs 2005, 1:56:50 >

• Calısmalarınızı dort gozle takip ediyorum iyi calısmalar.
  • bu sistemlerde gazı iyi sıkıştırmak için yaklaşık kaç barlık bi basınç uygulanmakta ? sağlam bir evap. için en az 16 bar lazım gibi..
  • çok güzel çalışmlar tebrik ediyorum..Çalışmalrınızda başarılar dilerim şansınız bol olsun..
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.