Şimdi Ara

Chevrolet Cruze H4 Led kısa-uzun far yanma sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
8.383
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Aracıma bugün h4 led taktım.Sorunsuz çalışıyor ancak şöyle bir durum var.Arabada kısa farları açtığımda uzun far lambası yanıyor.Uzunları açtığımda ise kısa far lambası yanıyor.Halojen ampulü tekrar taktığımda böyle bir sorun yok.Sizce bu problemin kaynağı ne olabilir?Daha önce böyle bir problemle karşılaşan var mı acaba?Bu arada h4 led tek lamba uzun ve kısa tek ampul.

Bu arada led farları deneyeceğim,eğer trafikte rahatsızlık verici bir durum yaratırsa karşı taraf için tekrar halojene döneceğim.Bu konuda da sizce led farlar karşıdan gelen veya öndeki aracı çok rahatsız eder mi?Şimdiden cevaplar için teşekkürler.

• mercek varsa eğer karşıdan geleni rahatsız etmiyor. Fakat yoksa ciddi anlamda ediyor. Ayrıca ürün fazla voltaj falan çektiği için böyle bir sorun ortaya çıkmış olmasın ? elektrikçiye gidip sorunu anlatmalısınız.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bende H4 led takma düşüncesindeyin.Hangi marka aldınız linki vs varmı.Halojen ampüle göre aydınlatması sizce ne kadar daha iyi.Uzunda kısa kısalardada uzun yanması gerçekten ilginç ilk defa duydum.tek aklıma gelen ledin yapısındaki bir sorun ters bağlanmış gibi.başka bir araçta deneme şansınız yokmu aynı ledi?
  • kendindenvazgeçenadam K kullanıcısına yanıt
    Yarın ayrıntılı bir bakacağım olmazsa elektrikçiye göstereceğim.Cevabınız için teşekkürler...
  • aybasan kullanıcısına yanıt
    Geetans diye bir markadan aliexpress üzerinden 11 dolara indirim kuponuyla aldım.Aliexpress ten h4 led yazıp bakabilirsiniz.Türkiye fiytı çok yüksek bence.Halojen ampule göre 1.5 kat daha iyi aydınlatıyor.Bir de aracım beyaz olduğundan beyaz far çok daha iyi duruyor.
    Ledin yapısından kaynaklansa sağ veya soldan birisinin doğru çalışması gerekirdi,ikisi de problemli olmaz herhalde diye düşünüyorum.Başka bir araçta deneyemedim,çünkü h4 kullanan araç yoktu.Yarın biraz kurcalayacağım eğer çözersem buradan paylaşırım çözümü.

https://tr.aliexpress.com/item/GEETANS-72W-HB4-HB5-H4-H7-H13-H11-H1-9005-9006-COB-LED-Headlight-Car-LED/32824523382.html?ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_1_10152_10151_10065_10068_10344_10342_10546_10343_10325_10340_10548_10341_10084_10083_10307_10615_10059_10314_10534_100031_10604_10103_10142,searchweb201603_1,ppcSwitch_2&algo_expid=0ce04d70-d089-4d99-9e8c-efec15cd4ad7-0&algo_pvid=0ce04d70-d089-4d99-9e8c-efec15cd4ad7&transAbTest=ae803_5&priceBeautifyAB=2

• quote:

Orijinalden alıntı: porketles

Geetans diye bir markadan aliexpress üzerinden 11 dolara indirim kuponuyla aldım.Aliexpress ten h4 led yazıp bakabilirsiniz.Türkiye fiytı çok yüksek bence.Halojen ampule göre 1.5 kat daha iyi aydınlatıyor.Bir de aracım beyaz olduğundan beyaz far çok daha iyi duruyor.
    Ledin yapısından kaynaklansa sağ veya soldan birisinin doğru çalışması gerekirdi,ikisi de problemli olmaz herhalde diye düşünüyorum.Başka bir araçta deneyemedim,çünkü h4 kullanan araç yoktu.Yarın biraz kurcalayacağım eğer çözersem buradan paylaşırım çözümü.

https://tr.aliexpress.com/item/GEETANS-72W-HB4-HB5-H4-H7-H13-H11-H1-9005-9006-COB-LED-Headlight-Car-LED/32824523382.html?ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_1_10152_10151_10065_10068_10344_10342_10546_10343_10325_10340_10548_10341_10084_10083_10307_10615_10059_10314_10534_100031_10604_10103_10142,searchweb201603_1,ppcSwitch_2&algo_expid=0ce04d70-d089-4d99-9e8c-efec15cd4ad7-0&algo_pvid=0ce04d70-d089-4d99-9e8c-efec15cd4ad7&transAbTest=ae803_5&priceBeautifyAB=2

Cruze için kullanmanız gereken led h13 kodlu olacak. Halojende H4 kullanılıyor. Led in çalışması farklı sanırım. Aşağıdaki web siteden cruze için tüm lambaların led kodlarına ulaşabilirsiniz. H13 içinde lambanın far yuvasına büyük gelebilme ihtimali olduğuda not düşülmüş ayrıca.

‎https://www.superbrightleds.com/vehicle/2012-chevrolet-cruze-vehicle-led-lights?make=16&model=623&year=2012

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• urfes U kullanıcısına yanıt
    Yardımınız için teşekkürler ancak aracımın ampulünün h13 olma ihtimali yok çünkü giriş soketleri uymuyor ki cruze a başka led uygulayanlar da h4 led kullanmış youtube da gördüğüm kadarıyla.Kaldı ki verdiğiniz sitede sis lambaları da h8 gösteriyor ama aracımdaki sis lambaları h1.Yine de cevabınız için teşekkür ederim.
    Edit:Kontrol ettim de sisler h8 miş.Ancak dediğim gibi h13 ün soket girişi farklı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi porketles -- 17 Ocak 2018; 1:53:9 >
  • quote:

Yardımınız için teşekkürler ancak aracımın ampulünün h13 olma ihtimali yok çünkü giriş soketleri uymuyor ki cruze a başka led uygulayanlar da h4 led kullanmış youtube da gördüğüm kadarıyla.Kaldı ki verdiğiniz sitede sis lambaları da h8 gösteriyor ama aracımdaki sis lambaları h1.Yine de cevabınız için teşekkür ederim.
    Edit:Kontrol ettim de sisler h8 miş.Ancak dediğim gibi h13 ün soket girişi farklı.

Cruze da farların soketinin h4 olduğunu bende biliyorum. Sol kısa farım yanmadığı için dün bende bosh h4 plus 90 halogen ampul sipariş verdim . Değiştirmişken ikisinide değiştireyim diyerekten 2 adet sipariş ettim. Ampul incelemesi yaparken led far ampul olarak h13 soketli led ampuller kullanıldığı nı okuduğum için size yardımcı olmak anlamında yazdım. Satıcılar cruze için led far ampul istediğinizde h13 soketli gönderiyor ve muhetemelen yanında h4 çevirici soketide gönderiyordur. Tabiki sormak lazım. Bunun yanında h13 ten h4 e çevirici soketler ayrıca satılabiliyor. Çoğu yabancı cruze forum sitelerinde led far olarak H13 soketli olanlardan bahsedilmekte.

Çevirici:

‎www.jcwhitney.com/anzo-universal-h13-to-h4-headlight-bulb-adapters/p3091041.jcwx?filterid=c2834d21457u0j1

‎https://www.amazon.com/H13-Adapter-PAIR-Conversion-Motorcycle/dp/B01A8974W4

‎https://m.ebay.com/itm/Conversion-Headlight-adapter-socket-H13-to-H4-harness-/112007042845

• hocam kısaları sökeceğim diye uzunları sökmüş olabilirmisiniz ? ayrıca bende led aldım fakat daha ulaşmadı elime bekliyorum hala? performansı nasıl iyi aydınlatıyor mu

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kendindenvazgeçenadam

hocam kısaları sökeceğim diye uzunları sökmüş olabilirmisiniz ? ayrıca bende led aldım fakat daha ulaşmadı elime bekliyorum hala? performansı nasıl iyi aydınlatıyor mu

Uzunlar ayrı kısalar ayrı değil bu farlarda tek ampul hem kısa hem uzunu yakar. Yani bu işlem tek ampul üzerinden yapılıyor.

• quote:

Kusura bakma düzeltmek istiyorum. Öğrendiğim kadarıyla cruzelarda 2 tip far ampul kullanılıyor. Bunlardan biri h4 diğeri h13. Yurtdışındaki çoğu cruze h13 soketli, bizim ülkemizdekiler h4 soketli. H13 soketli ampulun ülkemizdeki cruzeların far yuvasına oturmama ihtimali olabilir emin olmamakla beraber. O yüzden yukarıda ki önerilerimi yoksayabilirsiniz.

Yardımınız için teşekkürler...

• uzun kısa tetikleyicisi koldan değişmediğine göre yüksek ihtimalle ledin içindeki sokette ters bir bağlantı vardır. ya kısa uzun 3lü sokettekilerde oynama yapacaksınız (kısa uzun kolu farklı ters olacak şekilde bir kablo bağlantısı) ya da başka bir led deneyeceksiniz.

ancak farlar eğer mercekli değil ise göz alıyor. h4 farlar için şöyle birşey öneririm, bi-halojen mercek uygulaması yapın ucuz yollu. perdeyi uzunlarla birlikte kalkacak şekilde ayarlıyorlar, aydınlatma led h4lerde o şekilde çözülüyor.
  • aoe_ kullanıcısına yanıt
    Uzun kısa koldan değişiyor ama dediğim gibi kısaları açınca direkt uzun açılıyor,uzunlara alınca da kısalar yanıyor.Bugün bir elektrikçiye sordum,ledler öyle olur falan dedi yani bir şey anlamadı.Bakalım çözmeye en azından neden kaynaklandığını öğrenmeye çalışacağım.Ledlerin fotoğrafını da ana konuya ekliyorum.
    İşler biraz karışıyor o zaman bu H4 H13 olayından dolayı.Benimde baktığım bildiğim cruzelerde bizde H4 ampül kullanılıyor amaÇinde H13 kullanılmış olabilir.Benimde bu ledleri sorduğum çinli satıcı ısrarla H4 değil H13 almalısınız listeden kontrol ettim dedi.bundan dolayı olabilir.
  • quote:

Uzun kısa koldan değişiyor ama dediğim gibi kısaları açınca direkt uzun açılıyor,uzunlara alınca da kısalar yanıyor.Bugün bir elektrikçiye sordum,ledler öyle olur falan dedi yani bir şey anlamadı.Bakalım çözmeye en azından neden kaynaklandığını öğrenmeye çalışacağım.Ledlerin fotoğrafını da ana konuya ekliyorum.

işte siz kısaları açtığınızda uzun açılıyorsa ledden; uzun çıkışını kısa çıkışına çevirecek bir çevirici yapmanız lazım. elektrikçi uğraşmaz ona, uğraşmakta istemez. daha doğrusu kafa yormaz. normal şartlarda taktığınız sokette kısa kol ve uzun kol soketleri normal şekilde işlev görüyor. led ters işlev görüyorsa sizinde soketleri ters işleve çevirmeniz lazım ki iki ters işlem bir düz işlem yapsın. ben bu şekilde kol ile ledin aynı işlemleri yapacağını düşünüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: aybasan

İşler biraz karışıyor o zaman bu H4 H13 olayından dolayı.Benimde baktığım bildiğim cruzelerde bizde H4 ampül kullanılıyor amaÇinde H13 kullanılmış olabilir.Benimde bu ledleri sorduğum çinli satıcı ısrarla H4 değil H13 almalısınız listeden kontrol ettim dedi.bundan dolayı olabilir.

Youtube da cruze headlight bulb replacement (far ampul değişimi) şeklinde arattığınızda videolardan sadece bir tanesi h4 diğerleri h13 soketli ampullerin değişim videoları mevcut. Sanırım amerikadaki cruze larda h13 mevcut.

Evet dediğiniz gibi ülkemizdekiler h4 amerika h13 imiş.
  • aoe_ kullanıcısına yanıt
    Aynen dediğiniz gibi ancak bunu nasıl yapabilirim,ki bunu yapabilecek bir donanımım yok.Ledler bozuk desem birini sonradan getirttim.İlk ikisinden biri bozulunca değiştirdiler.İki farklı zamanda gelen ledlerde bozukluk olma ihtimali düşük.Şöyle bir video var ama bu çözüm uzun kısa değişmemesi için ancak acaba benim duruma çözüm olur mu bir deneyeceğim hafta sonu.O zamana kadar ters şekilde kullanacağım.https://www.youtube.com/watch?v=_lK3NcFAsSg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi porketles -- 17 Ocak 2018; 23:50:18 >
  • quote:

Aynen dediğiniz gibi ancak bunu nasıl yapabilirim,ki bunu yapabilecek bir donanımım yok.Ledler bozuk desem birini sonradan getirttim.İlk ikisinden biri bozulunca değiştirdiler.İki farklı zamanda gelen ledlerde bozukluk olma ihtimali düşük.Şöyle bir video var ama bu çözüm uzun kısa değişmemesi için ancak acaba benim duruma çözüm olur mu bir deneyeceğim hafta sonu.O zamana kadar ters şekilde kullanacağım.https://www.youtube.com/watch?v=_lK3NcFAsSg

bunda uzun hiç yanmıyor, sizin uzunlarda sıkıntınız yok bildiğim kadarıyla. yapmanız gereken başka bir h4 soketi bulup kablolarda ters bağlantı yapmak. eğer imkanınız yoksa tuning işi yapan yerler var onlar yardımcı olacaktır, sanayideki elektrikciler bu tip işlere girişmiyorlar maalesef.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.