Şimdi Ara

Ceza hukuku pratik yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
306
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Mehmetin ölümü hangi suç tipini oluşturur ? Kast/taksir bakımından
    Ceza hukuku pratik yardım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Normal şartlarda ölüm neticesini gerçekleştirmeye elverişli olmayan bir fiilin mağdurdaki istisnai bir özellikle birleşerek bu neticeyi meydana getirdiğinde fail bunu bilerek bu fiilde bulunuyorsa doğrudan kast.

Bir başka benzer örnek de şu: mağdur hemofili hastası, fail bir yumruk atıyor ve fail ölüyor diyelim. Fail mağdurun hemofili olduğunu bilmiyor. Normalde n.s.a.y suçu konuşulmalı. Suçun temel şekli için kast var, ağır netice için taksit konuşulması lazım normalde ama n.s.a.y suçunda basit tıbbi müdahaleyle giderilebilecek yaralamaya atıf olmadığı için yaralamanin temel şeklinden cezalandırılır.

• Hocam olası kast için ne düşünüyorsunuz ? Bu durum için uygulanabilir mi ?

• bu kız ceza almalı mı ki?
    sırf kalp rahatsızlığı olduğunu bildiği için mi ceza alıyor?
    bilmiyordum deseydi eğer ifadesinde, ceza alır mıydı? @hukukturan@unicef art niyet elçisi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • hukukturan kullanıcısına yanıt
    Bir bakımdan olabilir. Seni aldattım diyince öleceği muhakkak değil muhtemel çünkü. Bilme ve isteme olduğu için doğrudan kast olması lazım ama neticenin muhakkak olmaması da olası kastı düsündürtüyor. Bu konuda genel bir kafa karışıklığı var. Bazı durumlarda isteme unsuru bulunmamasına rağmen doğrudan kast denildiği de oluyor. Sorayim bir çevremde kilere sonra editlerim

• Olaydaki kız mutlaka ceza alacak , doğrudan kastı var gibi duruyor eşinin hastalığını biliyor ve isteyerek onun kalp krizi geçirmesine neden oluyor. Olası kast da tartışılabilir diye düşünüyorum .

Olayda hale eşinin kalp rahatsızlığı olduğunu bilmiyorsa ama eşinin kalp rahatsızlığı varsa taksir durumu söz konusu olur ve taksirinden yine cezalandırılır.

Eşinin kalp rahatsızlığı yoksa ama yine de böyle bir durum (aldatma) söz konusu olup olaydaki “hale” eşine aynı şekilde söylemde bulunursa , yine taksirine gidilebilir ama gerçek hayatta bunun ayrımı kolay olmayabilir.

Bilmiyorum deseydi ; taksiri olduğu için yine cezalandırılırdı .

• Teşekkür ederim ilgi için , kafama takılan bir kısım daha var onu da sormak istiyorum . Yukarıdaki olayda eşinin kalp rahatsızlığı olmasaydı ama yine de eşine karşı seni aldattım gibi ifadeler kullanıp eşinin kalp krizi geçirmesi ve ölmesi durumunda sonuç ne olurdu ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hukukturan -- 17 Nisan 2019; 22:50:16 >
  • Doğrudan kast

• hukukturan kullanıcısına yanıt
    Taksirden başlık açılıp objektif özen yükümlülüğüne aykırılık tarştisilir. Ya adı taksir olur ya da objektif özen yükümlülüğüne aykırılık olmadığı için suç oluşmaz. Olayda bu da tam ortada. Bu haliyle belki o.ö.y'ne aykırılık yok denebilir ama olayda verilen ek bilgiler belirleyici olur. olayda ek bilgiler varsa onlar da değerlendirilmeli. Şu haliyle yine olasilikli cevap verirdim ben olsam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Good_Library -- 17 Nisan 2019; 22:54:10 >
  • Zaitan kullanıcısına yanıt
    Eşinin kalp rahatsızlığı olmasaydı ama eşi yine böyle şeyler deseydi adam kalp krizi geçirip ölseydi ne diyebilirdik ?

• Hmm , tahmin ettiğim gibi ilgilendiğiniz için tekrardan teşekkür ederim.

• hukukçu01 H kullanıcısına yanıt
    Kadının hangi amaçla dediğine bağlı. Örneğin pişman olup itiraf etme amacıyla diyorsa, öldürme gibi bi amacı yoksa basit taksir sanırım.

• Tck m.23

• Hocam pratik derken adam öldürüceksiniz heralde.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.