Şimdi Ara

Ceviz ağacı altında uyumak ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
1
Favori
9.289
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Zararlıdır diye duydum gerçeklik payı nedir?Gerçekse nedeni nedir?Ne şekilde bir zarar verir?

• Doğrudur ceviz ağacı altında oturduğunuzda hafiften uyku bastırır daha sonra uyursunuz.Ceviz ağacının altında ot bitmez.

Nedenini tam hatırlamıyorum ama salgıladığı şıradan olabilir ya da benzer bir şey yüzünden uyku getiriyor.

Uyuduğunuzda uyanmama gibi bir olasılık olduğunu duymuştum eğer tarla tabanda iseniz kemirkenler sürüngenler de yanlız bırakmayacaktır.

Bu konu hakkında bayağı birşeyler biliyordum ama unutmuşum çoğrafya hocam anlatmıştı lise zamanında.
  • quote:

Orijinalden alıntı: onr4249

Doğrudur ceviz ağacı altında oturduğunuzda hafiften uyku bastırır daha sonra uyursunuz.Ceviz ağacının altında ot bitmez.

Nedenini tam hatırlamıyorum ama salgıladığı şıradan olabilir ya da benzer bir şey yüzünden uyku getiriyor.

Uyuduğunuzda uyanmama gibi bir olasılık olduğunu duymuştum eğer tarla tabanda iseniz kemirkenler sürüngenler de yanlız bırakmayacaktır.

Bu konu hakkında bayağı birşeyler biliyordum ama unutmuşum çoğrafya hocam anlatmıştı lise zamanında.

Bu teorini çürütüyorum.

Ceviz altında ot biter.Cografya hocan seni keklemiş

• açıkların kapanırmış
  • Verilen linkin dayanağı nedir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Blackankas

quote:

Doğrudur ceviz ağacı altında oturduğunuzda hafiften uyku bastırır daha sonra uyursunuz.Ceviz ağacının altında ot bitmez.

Bu teorini çürütüyorum.

coğrafya değil Çoğrafya hocası keklemiş

• quote:

Orijinalden alıntı: acheron

quote:

quote:

Bu teorini çürütüyorum.

• Nasreddin hoca bir gün köyden şehire giderken yorulmuş ve bir tarla kenarındaki ceviz ağacının altına uzanmışyukarı baktığında cevizler dikkatini çekmiş ve Ya Rabbi hikmetinden sual olunmaz ama kabağın sapı incecik ama kendisi kocamanfakat şu koskoca ağacın küçücük cevizi var demiş ve uykuya dalmışbiraz sonra hocanın kafasına bir ceviz düşer ve başı şişerhoca birden kalkar ne oluyor diye bir bakmışki yanında küçücük bir cevizsonra söylediği söz aklına gelir ve Ya Rabbi sen herşeyi en iyi bilensinŞimdi şu ceviz kabak olsaydı halim ne olurdu demiş
  • Tek zararı kestane düşme tehlikesidir, adamın aklını alır götürür o kestane
  • Ceviz agacı golgesi altinda uyunmamasi gerektigi soylenen bir agactir. Peki neden?

Ceviz agaci bir cesit uyusturucu malzeme salgilamaktadir. Aslinda bu agacin dogal savunma mekanizmasinin bir uzantisidir. Bocek veya hayvan istilalarindan kendisini korumak icin gelistirmistir bu yontemi. Mesela yapraklarinin tadi cok kotudur, birkac kurt disinda hicbir hayvan yiyemez. Ayrica ceviz agaci meyvesini de yaklasik 5-10 mm et kalinligi olan yesil bir doku ile korumaya almistir. bildigimiz cevizi ortaya cikarmak icin ise bu doku insanlar tarafindan elle ayiklanmak zorundadir. Bu dokunun tadi da cok kotudur. Gene birkac agzi tatsiz kurtcuk disinda hicbir hayvan veya bocek yiyemez. Bu gercegi bilen insanoglu ise uzun yillardir ceviz agacindan ilac ve boya sanayiinde faydalanmaktadir. Özellikle agri kesicilerde ceviz agacinin yapragi ve de meyvesinin dis kabugu (yesil olan) ham madde olarak kullanilmaktadir.

İste bu gerceklerin varligini ortaya koyan tecrubeler sebebi ile bu agacin golgesinde yatmayin denir. Gercekten de bu agacin golgesi altinda veya yakinlarinda birkac saat bulunmak bile sakincali olabilmektedir. Yani insan ne oldugunu anlamadan yorgun ve halsiz dusebilir.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: acheron

quote:

quote:

Bu teorini çürütüyorum.

beyler hepinizin teorilerini çürütüyorum aslında ceviz ağacının altında ot yoktur.

• Ben bırakın altında uyumak ceviz bile yemem sorun yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: kuralkan

Ceviz agacı golgesi altinda uyunmamasi gerektigi soylenen bir agactir. Peki neden?

Ceviz agaci bir cesit uyusturucu malzeme salgilamaktadir. Aslinda bu agacin dogal savunma mekanizmasinin bir uzantisidir. Bocek veya hayvan istilalarindan kendisini korumak icin gelistirmistir bu yontemi. Mesela yapraklarinin tadi cok kotudur, birkac kurt disinda hicbir hayvan yiyemez. Ayrica ceviz agaci meyvesini de yaklasik 5-10 mm et kalinligi olan yesil bir doku ile korumaya almistir. bildigimiz cevizi ortaya cikarmak icin ise bu doku insanlar tarafindan elle ayiklanmak zorundadir. Bu dokunun tadi da cok kotudur. Gene birkac agzi tatsiz kurtcuk disinda hicbir hayvan veya bocek yiyemez. Bu gercegi bilen insanoglu ise uzun yillardir ceviz agacindan ilac ve boya sanayiinde faydalanmaktadir. Özellikle agri kesicilerde ceviz agacinin yapragi ve de meyvesinin dis kabugu (yesil olan) ham madde olarak kullanilmaktadir.

İste bu gerceklerin varligini ortaya koyan tecrubeler sebebi ile bu agacin golgesinde yatmayin denir. Gercekten de bu agacin golgesi altinda veya yakinlarinda birkac saat bulunmak bile sakincali olabilmektedir. Yani insan ne oldugunu anlamadan yorgun ve halsiz dusebilir.

Bilginin gücü...

• Oturma kardeşim! Yeni bir fizik konusu daha istemiyorum! Kafana ceviz falan düşer sonra.
  • Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkında..
  • Acıbadem-Koşuyolu civarında Ceviz Ağacı diye bir mekan var direk aklıma o geldi
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.