Şimdi Ara

CES'de tanıtılacak Zen 2 Tabanlı Ryzen 3000 Serisi Tamamıyla Sızdı!(CES Canlı Yayın Linki Eklendi!) (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
468
Cevap
12
Favori
30.525
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
35 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    ryzen 7 nin rakibi i7 idi i5 değil. 7600k nın rakibi 1600x dir. Yanlış işlemcileri karşılaştırıyorsunuz. İkincisi benim kullandığım 6600k da sizin dediğiniz 7600k da çatır çatı 64 kişilik multiplayerde bf1 ve bf5 i oynatıyor. Siz takılmışsınız bir %100 görmeye. %100 olsun olmasın daha 4 çekirdekler ölmedi mis gibi de oynatıyorlar. Uyuyan bir canavar beslemenin neresi güzel ben anlamadım. Boş yere fazla güç tüketmekten başka ne işe yarar? Bir oyun daha besleyecek şekilde yatıyor diyorsunuz. Ee yatıyorsa ben ne anladım o işlemciden? İşlemci dediğin zaten birkaç yılda bir değişir. 4 çekirdekler yüksek performansı birkaç yıl sağlıyorlarsa görevlerini zaten yerine getirmişler demektir. Ki şimdiden 7600k 2 yıldır bunu sağladı. 2 yıl daha birkaç bozuk optimizasyonlu oyun haricinde oynatacaksa sıkıntı yok. Bu tartışmayı çok yaptık sizinle. Gün gelecek evet ama daha var o günlere. Oyunlar hala spor arabası istiyor tır değil.

Ayrıca şu ryzen 3000 serisiyle ilgili sızıntıların hayaline de kapılmayın derim. Bence ryzen 9 adıyla 10 çekirdek gelir. O da taş çatlasın 4.7 4.8 ghz görür. Ki o işlemciyi piyasadaki anakartların %90 ı kaldıramaz zaten. Hadi çekirdeklerle fiyatı aşırıdan da aşırı iyimser olmasına rağmen kabul edelim diyelim belki delirdiler de bu işlemcileri çıkartacaklar. Tdp değerleri fiziksel olarak imkansız onu ne yapacağız? 2950x in 180w tdp si var. Bu işlemci nasıl oluyor da üzerine 700 mhz eklemesine rağmen 135w tdp ye düşebiliyor. Yahu 2. nesil ryzendaki nm düşüşüyle gelen 200 mhz lik artış güç tüketimini 6 çekirdekli işlemcilerde 10w artırdı. Kesin olarak bildiğim 6 çekirdeğin verisi olduğu için onu söyledim. Daha yüksek çekirdekli işlemcilerde daha bile fazla artırmıştır. Bu tablodaki tdp değerlerine inanabilen var mı cidden? Ben hiç inanmıyorum. Umarım yanılırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 7 Aralık 2018; 10:34:37 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• LeviGerman kullanıcısına yanıt
    İntel 2011 den bu yana 3 kata kadar düşürdüğü nm ile ne kadar frekans kazandı peki? Ona baktınız mı? Burada herkesle teknik konuşursanız kimse bir şey anlamaz. Düz mantıkla açıkladığınız en azından anlaşılır. Kendinizi sorgulamakta haklısınız. Kime ne anlatıyorsunuz? Anlıyorlar mı? Anlayacakları gibi anlatmayı deneyin anlarlar. Amd ne zaman bir şey çıkaracak olsa hep uçuk kaçık sızıntılar oluyor. Bu abartı haberlerin sonunun hayal kırıklığı olmasının muhtemel olduğunu belirtmek istiyorum ki insanlar buna bel bağlamasın. Çünkü önceden bunun çok örneği var. Suç mudur yani?

• Sadece IPC odaklı bakarsanız ryzen intelden daha bile güçlü. Ama overclocka rağmen 4.3 ghz da tıkandığı için ve yüksek ram gecikmeleri yüzünden o IPC pek bir işe yaramıyor.

• CES'de tanıtılacak Zen 2 Tabanlı Ryzen 3000 Serisi Tamamıyla Sızdı!(CES Canlı Yayın Linki Eklendi!)

• nkvelioglu N kullanıcısına yanıt
    Intel 2011'de 42nm mi üretiyordu? 2011'de 22nm üretim yapıyorlardı. Yani 2011'den bu yana 14-7 geçişi kadar dahi bir üretim teknolojisi gelişimi olmamış. %35lik bir nm düşüşü var 2011'den bu yana. Zen 2 ise %50 düşüşle geliyor. 14'ten 7ye geçiş daha çok 2009 yılındaki 32nmden 14nm'ye geçmesi gibi intelin. Şimdi Ryzen işlemcilerin neden silikon teknolijisinin fiziksel limiti olan 5ghz dolaylarina cikamadigini anlamak icin birkac degerlendirme yapmamiz lazım;

Ryzenlerin üretildiği 14nm üretim teknolojisi akıllı telefonlar için üretilmiş bir 14nm. 12nm ise yine o 14nm'nin biraz daha yüksek frekans için hafif rotüşlenmiş hali. Yoksa mesela Ryzen 1000 serisi ile 2000 serisinin zar alanı aynı. Fiziksel bir küçülme yok. 7nm'de ise yarı yarıya fiziksel küçülme var. Intel elindeki üretim sürecinde yıllar boyu 4/8 işlemcileri silikonun üst limitine kadar zorlayarak sattı. Örneğin AMD 14nm ile 12 çekirdekli 4Ghzlerde işlemci yapsa elektrik tüketimi uçar. Intel 4/8 7700K ile aynı süreçte 8/16 i9 9900K üretti. Zaten nmden kazanmış olduğunu yıllar sonra kullanıcıya verdi. Intel nm kazanımlarını yıllarca standart kullanıcıya yansıtmadı. Sunucu performanslarına bakarsan 32nm'den 14nm'ye aynı tdp'de performansın 2,5 kat arttığını görürsün.

Şimdi şu anki Ryzenlerin(2000 serisi) düzgün bir voltaj ölçeklemesine sahip olduğu aralıl 2-3,8 ghz aralığı. Buradan sonra üretim sürecine bağlı bir kırılma yaşanıyor. Çünkü eldeki 14nm telefon işlemcisi süreciydi. 7nm ile bu aralık %25 aranında artacak her şeyden önce. AMD'nin açıklaması bu yönde. Yeni aralığımız 2,6-4,8 ghz olacak. Şimdi siz mesela elinizdeki Ryzen 8/16 işlemciyi 3,6 ghzye OC'lediğinizde tüketimin 80W dolaylarında olduğunu göreceksiniz. Aynı şey yeni süreç için 4,5 ghzde geçerli olacak. Şu anda 7nm 4,5 ghzye OC'li 8 çekirdek Ryzen 80W tüketir bu verilere göre. Ryzen 9 16 çekirdekli olacağı için tüketim direkt 2 katına çıkar. 160W olur. %10 frekans düşüşü kaynaklı %20 civarı güç tüketimi azalır. Al sana 4,1 ghz'e tüm çekirdeklerle turbo yapan 125W 16/32 ryzen 3000 serisi işlemci. Örneğin yine 7nm 16/32 işlemciyi elle 3,5 ghzye falan sabitlediğinizde 70W civarı yakacaktır bu yeni üretim süreciyle. Çünkü direkt yarı yarıya elektrik tüketimi var.

• nightsniffer kullanıcısına yanıt
    İntel 2011 de ne 14 ün 3 katı olan 42 ne de sizin dediğiniz 22nm, 32nm üretim yapıyordu. 22nm üretime 3. nesil ivy bridge serisi ile başlandı. Tekrar araştırmanızı öneririm. Şu anki intel 14nm üretiminin uzun yıllardır geliştirilmesi sonucu rakiplerinin 10nm üretimine denk hale ulaştığının bilinmesi üzerine 3 kat fark dedim. Yani en azından cevapladığım kişinin bildiğini varsaydım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 7 Aralık 2018; 11:38:38 >
    32nm 2009 yılında tanıtıldı ve ilk üretimlere başlandı. 2012'de ise 22nm ürünler çıktı. Dediğim gibi. Gördüğün üzere bu nm dususleriyle 4/8 olan işlemcilerini aynı frekansla 8/16 yaptı.

2011 yılının 2. nesil pentium-i3-i5-i7 modelleri 32nm ile üretildi. Bilmem ne fuarında ne zaman tanıtılıp ilk üretimleri yapılmış beni ilgilendirmiyor. Son kullanıcıya ulaşmış 2011 işlemcileri 32nm üretimi. 2009 yılında ise 45nm işlemciler satılıyordu. Ben özellikle 2600k dan beri olan süreci ele alıyorum çünkü bilindiği üzere 2600k dan beri sadece nm deki ilerlemeyle performans artışı sağlandı. Mimarideki gelişim sıfıra yakın. nm' ye bağlı gelişimin ne derecede olabileceğinin en güzel örneğinin bu gelişim olduğunu düşünüyorum.

Aynı frekansı 8 çekirdeğe taşıdı diyorsunuz. Peki madem neden 4 ve 6 çekirdekte frekans daha fazla yükselmiyor da 8 çekirdekle aynı kalıyor? Ayrıca neden ryzenin çekirdekten bağımsız olarak aynı nesildeki her işlemcisi aynı frekansa benzer voltaj değerlerinde ulaşabiliyor? Bunu cidden anlayamadığımdan soruyorum bir şeyi kanıtlamak için değil.

Edit: 2600k nın 32nm, 4770k nın 22nm olduğunu bildiğimden ve 2600k ile 3770k nın performansının yakın olduğunu bildiğimden 3770k da 32nm dir diye hatırlıyordum. 3770k da 22nm' e geçilmiş aşağıda arkadaşın gösterdiği üzere. Ona göre mesajı düzelttim. Ama 2011 de çıkan 2600k 32nm' dir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 7 Aralık 2018; 12:15:2 >

• CES'de tanıtılacak Zen 2 Tabanlı Ryzen 3000 Serisi Tamamıyla Sızdı!(CES Canlı Yayın Linki Eklendi!)

Haklısınız hocam herşey tabikide IPC değil fakat işlemcinin en önemli parçası IPC'dir. islemcilerin önbellek performansı çok önemli AMD Zen 2'lerde bunun için büyük iyileştirmeler var çok detaylı anlatan site vardı oradan biliyorum.

dostum intel 1 sene sonra 2012 de 3.nesil işlemilerinde 22 nm kullanmıstır
  • Bu yeni Ryzen işlemciler ne zaman çıkacak?

Birde 7nm degil mi bu işlemciler , yani muhalefet gibi olmasın ama Intel 7nm işlemcileri bence 7ghz aşağı olmayacak şuan benim 8700k bile 5.2ghz görüyor

Hocam intel'in yeni Ocean Cove mimarisini çok merak ediyorum acaba nasıl olacak diye ? Bulldozer gibi fıs mı çıkacak yoksa Ryzen gibi canavar mı olucak çok merak ediyorum. Tabi Zen'ler Core mimarisini bitirdi intel köşeye sıkışınca yeni mimariye geçmek zorunda kaldı :) zaten onun çıkmasına çok var acaba kaç Nm olacak ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BirDost9999 -- 7 Aralık 2018; 12:40:36 >
  • Brother ToLGa B kullanıcısına yanıt
    9989797958745325479896784765356225 Ghz olacakmış kummki. Helaaal.

Ne adamlarla tartışıyoruz şu sitede ya...
  • Neyse adamlar ne yapıyorsa yapsın yeter ki am4 platformunu değişmesin tek dileğim o. Öyle söylentiler de dolaşıyor değiştirecekmiş diye. Ben de ryzena geçiyorum çünkü platforma boş yere para vermiş olmayayım. 2020' ye kadar diye söz verdiler o kadar. Ben dahil birçok kişi ryzena bu sebeple geçti. Bu sözü tutamazlarsa dava yeyip kaybetmelerine kesin gözüyle bakıyorum. Riske giremezler herhalde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 7 Aralık 2018; 12:20:57 >
  • 2200 ye kadar aynı sokete destek verilecek sozleri var.bu sözü verirken belli bir hesap yapmışlardır.bu işlemci konularinida bizden iyi bildiklerine göre fazla sorun olmaz.arti bazı konular prestij meselesidir.soket işinde çok sorun çıkacağını düşünmüyorum.zaten yukarıdaki tablo doğru çıkarsa 100 dolara satmayı planladıklarını işlemci bile bir çok oyun severim memnun edebilecek işlemcidir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Beyler işlemci dünyasında Nm boşuna düşmüyor AMD 7 Nm'ye geçerken 4.3 GHZ olarak ayarlıyor Turbo ile 5.1'e kadar çıkıyor. yani adamların amacı Ryzen'i çok çekirdekli tasarlamak 16 çekirdek 32 izleği en az bu kadar Watt ile ayarlayabildiler 135 Watt ile çalışan daha az ısınsın ve daha düşük güç tüketsin diye bu yüzden Zen 2'yi 7 Nm teknolojisine uyarladılar. Turbo ile 5.5 GHZ çıkabilirdi o zaman Watt yükselir biraz daha ısınmaya başlardı AMD en uygun bu şekilde ayarladı. intel'in kurucusu Gordon Nm'nin düşmesi şart diyor daha yüksek performans daha az ısı anlamına geliyor. intel Nm düşemediği için 14 Nm'yi daha verimli yapmak için sürekli güncelliyor intel'in diyelim şu işlemcisi 14 Nm LLP ++ AMD ise 14 Nm LLP + yani şuan en iyi ve en verim Nm intel'in gelişmiş 14 Nm'si. AMD istese 7 Nm yerine 14 Nm'yi güncelleseydi belki intel'den daha iyi olabilir onun yerine 7 Nm'yi tercih ederek daha az ısı ve daha yüksek saat hızları vadediyor. bazı insanlar 3. Nesil Ryzen'lerin o saat hızının imkamsız olduğunu düşünüyorlar imkamsız değil aksine hemde öyle bir olur ki oldu bile 7 Nm sayesinde bunu başardılar AMD'nin amacı bu zaten intel Core mimarisinde hiç bir zaman 7 Nm'ye geçemez 10 Nm takılı kalacaklar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BirDost9999 -- 7 Aralık 2018; 13:10:10 >

• Ben 6c/12t ya yetmezse 8c/16t mi alsam diye düşünürken 4c/4t leri övenler var.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    Sadece o da degil ki, 16/14/12 uretime kadar pc pazarina fin fet gelmedi bile. Uretimler block solid silikon uzerine yapiliyordu. Simdi 7nm ile 100% density high performamce cip uretimi kullacak Amd.

Intel'in bugune kadar elinde tuttugu avantaji burdan cok daha iyi anliyoruz bence. Ve 2020-2021 e intel de 7nm euv uretime gececekhttps://www.techpowerup.com/250394/intel-7nm-euv-node-back-on-track-2x-transistor-densities-over-10nm?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber

Bu habere bakarak amd sizintilarin cikma olasiliginin arttigini dusunuyorum. Malum bu firmalar birbirlerinden genel anlamda cok onceden haberdarlar. 2020'de kizisacak pazar iyice.

Ya zaten elimizde bir ornek de var. 7nm vega 20 onceki seri uzerine 25% performans artisi sunuyor (sunumda boyle bir aciklama yapip farkli bir sonucun cikma olasiligi cok zayif, vega 20 pro pazara hitap ediyor ve aksi bir durumda bhnun sonuclari cok agir olur) Gcn'in 4096 stream processor siniri yuzunden bu artisin belki de tamami cekirdek hiz artisi oldugunu dusunuyorum.

Duz bir sekilde 7nm zen 2'nin 25% cekirdek hiz artisi olacagini dusunmuyorum, malum islemciler gpu'lardan biraz farklilar.

• Timeguard T kullanıcısına yanıt
    Intel uzun bir sure 14nm iyilestirmeler uzerine calistilar. Amd 'de de phenom islemcileriyle benzerini yaptilar.

Ozellikle intel bu konuda kendini asti diyebilirim, muthis micro iyilestirmeler yaptilar. Tabi isi de abartmamak lazim ve zaten bu iyilestirmeler biraz da node gelisiminde darbogaza girmesinden oturu, zorunluluktan oldu. Iyilestirmeler de bir yere kadar, 14nm'nin de siniri var sonucta.

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.