Şimdi Ara

cerato 1.5 crdi turbo ses geliyor yardım

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
24
Cevap
1
Favori
17.852
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • merhaba 2005 1.5 crdi model ceroto mda vitez aralarında gaz pedalından ayagımı cektikten sonra şırıltı sesi duyuyorum ama herzaman degil özel bir servisle telle konuştugumda bana turbodan gelebilecegini bir sorun olmayacagını söyledi devreden çıkma sesi oldugunu söyledi bu sorunla karşılaşan varmı?????

• sesi ve geliş şeklini biraz daha tarif edersen belki daha anlaşılır olur..
    ayrıca bildiğim kadarıyle turbonun devreye girmesi yada cıkması diye bişey söz konu değildir
    turbo her devirde calışır...sesi duymadım ama debriyaj bilyasının sesi gelir bahsettiğin olay oldugunda
    oda kullanım ve kilometreye göre kolay arızalanacak bir parca değildir eger ondansa biran önce söktürmeni tavsiye ederim
    kolaylıklar diliyorum
  • arkadaşım bende de 2006 cerato var,bende turbodan geldiğini tahmin ettiğim bir ses duyuyorum, sanki uzaklardan duyulan ambulans siren sesine benzer bir ses ,hareket halinde ve yerinde çalışırken yalnız belli devir aralığında gaza basıp bıraktıkça duyuluyor,bazı forumlarda turbo kanatçıklarındaki hasardan veya turbo arızasından kaynaklandığını söylemişler,ama ben bu görüşe katılmıyorum kendimde motor teknisyeniyim,aracın çekişinde,ivmelenmesinde bir sorun yok,ayrıca eksozdan anormal duman(mavi yada çok siyah) atma durumu da yok bu durumu kendimce normal olarak görüyorum,tahminime göre sıkışan havanın sesi olabilir.ayrıca arkadaşımda 2005 hyundai getz 1.5 dizel var onda da bu sesi duyuyoruz,aracın ilk sahibi ve aldığım günden beri var şeklinde ifade kullanıyor.
    yazdıklarım umarım sana fikir vermiştir.kazasız günler.
  • Herhangi bir sorun olmaz.Bir yakınımda da aynı olay vardı,sormadığımız kişi kalmadı,aldığımız yanıt aynı.Sorun yok
  • Sayın teknimen

Sizin bahsettiğiniz ses turbo ıslığıdır herhangi bir anormallik yok
  • konu hakkında bilgi verdiğiniz için teşşekür ederim cekişte ve yol tutuşunda sorun yok aynen genelde düşük hızlarda ayagımı gazdan çektiğimde bir tıkırtı metal pervane sürtme sesi gibi arac 70000 km insanın canı sıkılıyor
  • Bizim cerato'da aynı sesi yapıyor..Aynı ambulans sesi gibi bir ses geliyor(rahatsız edicek şekilde). Servise götürdüğümde Turbo'nun arızalı olduğunu söylediler ve 1.800 TL fiyat çıkarttılar..Şuan da durumum olmadığı için değiştiremedim ve hayla arızalı turboyla yoluma devam ediyorum..Ancak bende bariz bir fark hissetmedim ne çekişte ne yakıtta.Herşey normal gibi..İnşallah yolda bırakmaz, en kısa zamanda değiştiricem turboyu..Acaba 1.6 crdi turbosu taktırsak olurmu yada Sorentonun turbosunu daha fazla hp olur mu arabada?

Araç : 96.000 km..
  • quote:

Orijinalden alıntı: KubiPala

Bizim cerato'da aynı sesi yapıyor..Aynı ambulans sesi gibi bir ses geliyor(rahatsız edicek şekilde). Servise götürdüğümde Turbo'nun arızalı olduğunu söylediler ve 1.800 TL fiyat çıkarttılar..Şuan da durumum olmadığı için değiştiremedim ve hayla arızalı turboyla yoluma devam ediyorum..Ancak bende bariz bir fark hissetmedim ne çekişte ne yakıtta.Herşey normal gibi..İnşallah yolda bırakmaz, en kısa zamanda değiştiricem turboyu..Acaba 1.6 crdi turbosu taktırsak olurmu yada Sorentonun turbosunu daha fazla hp olur mu arabada?

İlginç bir düşünce aslında.1.6 crdi turbosuaynı boydadır tahminen,ama 2.0 üstü farklıdır diye düşünüyorum.Hurdaya çıkmış sorento,sportage,carens vb araçlardan sağlam turbo bulabilirsin belki

• arkadaşlar dün servise gittim hava filtresi değiştirdim ve beni rahatsız eden yeni sesi sordum ve rahatladım arkadaşlar ve burdan sizinle paylaşayım arcın eksoz ve manifolt arsındaki celik fleksin sürtünmeden dolayı ses yaptığını hiç bir zararı olmadığını söyledi düz mantık olarak o parçayı başka bir arçta dörmüştüm aklıma yattı çünkü turboyu yersek ayvayı yeriz
  • güzel ve zeki bir fikir fakat ne 1.5 turbosu 1.6 ya ne 1.6 turbosu 1.5 e olmaz

quote:

Orijinalden alıntı: BlackEdition

quote:

Orijinalden alıntı: KubiPala

Bizim cerato'da aynı sesi yapıyor..Aynı ambulans sesi gibi bir ses geliyor(rahatsız edicek şekilde). Servise götürdüğümde Turbo'nun arızalı olduğunu söylediler ve 1.800 TL fiyat çıkarttılar..Şuan da durumum olmadığı için değiştiremedim ve hayla arızalı turboyla yoluma devam ediyorum..Ancak bende bariz bir fark hissetmedim ne çekişte ne yakıtta.Herşey normal gibi..İnşallah yolda bırakmaz, en kısa zamanda değiştiricem turboyu..Acaba 1.6 crdi turbosu taktırsak olurmu yada Sorentonun turbosunu daha fazla hp olur mu arabada?

İlginç bir düşünce aslında.1.6 crdi turbosuaynı boydadır tahminen,ama 2.0 üstü farklıdır diye düşünüyorum.Hurdaya çıkmış sorento,sportage,carens vb araçlardan sağlam turbo bulabilirsin belki

• öncelikle bu sesin geliş sebebi ne olabilir...neyden kaynaklanıyor olabilir...kötü yakıt mı yoksa devirsiz kullanım mı...yada bekletmeden kullanmak mı?
  • Arkadaşım, turbodan ambulance sesi gelmesi turbo fanının balans ayarının bozuk olduğunu gösterir. hava girişinden alınan havanın balans bozukluğu sebebiyle sıkışarak ıslık çalması gibi bir durumdur. bu ses dışında araca herhangi bir zararı olmaz. ama turbo tamircileri bu balans sorununuzu turboyu söküp göbek milinin balans ayarını yaparak çözebilirler. sanırım 150 TL. gibide bir masrafı olur.
    1.5 araca 1.6 turbo takarsanız kısa süre içersinde motoru kucağınıza alırsınız. o gördüğünüz küçücük turbolar oldukça yüksek kompresör değerleri üretmektedirler.
    Turbolu araç kullanan arkadaşlara çok önemli iki bilgi;
    Turbolar motor devrinin yaklaşık 2 katı daha yüksek devirde dönerler ve göbek milinin yağlamasıda motordan aldığı yağ ile yapılır. Bu sebeble Turbonuzun uzun ömürlü olabilmesi için motor yağ değişiminin süresinin geçirilmeden yapılması şarttır. yoldan geldiğinizde kontağı kapamadan önce en az 1 dk. motoru gaza basmadan rölantide çalıştırmalı sonra kontağı kapamalısınız. aksi taktirde hemen kontağı kaparsanız yağ pompası duracağından halen dönüşünü tamamlamamış-durmamış olan Turbo fanına yağ gitmez. bunun sonucunda da göbek mili kısa süre içersinde elden çıkacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi palet -- 29 Eylül 2010; 21:21:56 >

• arkadaşlar bende de rio 2006 dizel var duyduğum kadarıyla motorları cereto ile aynı geçenleri 70 kmlik bir şehirler arası yolculuktan sonra araba da gaz pedalına dokunmmla birlikte pervane sesine benzeyen bir ses geldi bu turboyla alakalı olabilir mi daha önceden gelmeyen bir sesdi sizce ne olabilir. şimdiden cevaplarınız için teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: teknimen

arkadaşım bende de 2006 cerato var,bende turbodan geldiğini tahmin ettiğim bir ses duyuyorum, sanki uzaklardan duyulan ambulans siren sesine benzer bir ses ,hareket halinde ve yerinde çalışırken yalnız belli devir aralığında gaza basıp bıraktıkça duyuluyor,bazı forumlarda turbo kanatçıklarındaki hasardan veya turbo arızasından kaynaklandığını söylemişler,ama ben bu görüşe katılmıyorum kendimde motor teknisyeniyim,aracın çekişinde,ivmelenmesinde bir sorun yok,ayrıca eksozdan anormal duman(mavi yada çok siyah) atma durumu da yok bu durumu kendimce normal olarak görüyorum,tahminime göre sıkışan havanın sesi olabilir.ayrıca arkadaşımda 2005 hyundai getz 1.5 dizel var onda da bu sesi duyuyoruz,aracın ilk sahibi ve aldığım günden beri var şeklinde ifade kullanıyor.
    yazdıklarım umarım sana fikir vermiştir.kazasız günler.

Merhaba,

Bende de 2006 model 1.5 Cerato var, aracım 45.000 km. de. Benzer ıslık sesini ben de aracımda duyuyorum. Özellikle motor soğukken ses daha fazla hissediliyor, motor ısındıkça seste azalma oluyor. Aynı şekilde aracımda duman atma problemi yok, çekişi ve yakıtı da normal değerler içerisinde.

Serviste sorduğumda, turbo bozulmaya başlamış ama normal şartlarda herhangi bir zararı olmaz dediler. Sanayide bir ustaya göstermiştim, benzer şeyleri söyledi. Ayrıca "bu 1.5 dizel Cerato'lar turbo canavarıdır, çok çabuk turbo bozarlar" gibi laflar etmişti, moralim bozulmadı desem yalan olur :(

Turbo değişim maliyeti yaklaşık 2000 TL (serviste). Ama başka alternatifler de var. Mesela çıkma parça satan yerlerde, kaza sebebiyle hurdaya çıkmış araçların turbolarını temin etmek mümkün. Ben geçen hafta tesadüfen gittiğimde sormuştum yaklaşık 750 TL dediler.

Ayrıca benim sormak istediğim bir konu var.

Sabahları aracımı çalıştırdığımda (daha çok serin havalarda), motor çalıştıktan yaklaşık 4-5 saniye sonra egzostan 5 saniye kadar süreyle beyaz duman atıyor ve kesiliyor. Bu normal midir? Aynı araçtan kullanan arkadaşlar benzer şekilde duman görüyorlar mı?

Saygılar,

• merhaba

ben 2006 model caddy tdl 1.9 kullanıyorun turbodan gelen ses çok normal nie. araç tam devir almadan vites atarsanız turbo hemen yavaşladığı için gelir aynı performans kiti takılmış modifiye araç gibi benimkinden gelen ses çivvvv die ....
  • Merhabalar. Bu konuda yanlış bilinen bir olay var. Yukarıda yazdıklarımdan sonra başımıza gelenler ve konu hakkında bilgi için aşağıdaki linke bakın;

http://forum.donanimhaber.com/m_47838624/mpage_1/f_/key_//tm.htm#47838624
  • mrb
  • merhabalar...

bende 1.5 cerato CRDİ var. 2008 model ve 175000 de...

bu gün aracı yüksek devirde kullandım ve çekişinde anibir düşme oldu. arkasından ambulans sesine benzer sesler gelmeye başladı.

bunun üzerine sanayiye gittim. önce enjektörcüye gittim. sorun olmadığı söyleyince turbocuya gittik. turboda sorun olduğunu ve era ile kia larda tamirin randuman

vermediğini yenisininde 1000 lira civarında olduğunu söyledi. fikir verebilecek bir arkadaş varmı acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: simyacı43

merhabalar...

bende 1.5 cerato CRDİ var. 2008 model ve 175000 de...

bu gün aracı yüksek devirde kullandım ve çekişinde anibir düşme oldu. arkasından ambulans sesine benzer sesler gelmeye başladı.

bunun üzerine sanayiye gittim. önce enjektörcüye gittim. sorun olmadığı söyleyince turbocuya gittik. turboda sorun olduğunu ve era ile kia larda tamirin randuman

vermediğini yenisininde 1000 lira civarında olduğunu söyledi. fikir verebilecek bir arkadaş varmı acaba?

Tamirin randıman vermediği de ne demek. Mutlaka başka bir yere gösterin aracınızı.

Makyajlı kasalarda vgt turbo kullanılmasından dolayı öyle söylemiş olabilir, ama dediğim gibi siz yine de mutlaka başka kişilerle de görüşün bu konuyu.

• En iyisi servise götür bakalım onlar ne dicekler. Ayrıca o 1.000tl verdiği fiyatta sadece turbo parasıdır + işçilik + turbo yeniledikten sonra değişen yağlardı falan 1500-1600tl gözden çıkar
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.