Şimdi Ara

cep telefonunun ilk şarjı kaç saat olmalı? (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
104
Cevap
0
Favori
152.564
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bir kaç gün geceden sabaha şarja koy. En azından için rahatlasın:)
  • ARKADAŞLAR BU KONUYA Bİ NOKTAYI KOYALIM LI-ION BATARYALARIN ŞARJ SÜRELERİ CİHAZ ÜRETİCİLERİNİN CİHAZ İÇİN BATARYA DOLDU İBARESİNİ VERDİKLERİ ANDIR BU MARKADAN MARKAYA MODELLER ARASINDADA DEĞİŞMEKLE BERABER 1.5-3 SAAT ARASINDADIR 8 SAAT 12 SAAT BATARYA ŞARJI DİYE BİR DURUM ZATEN SÖZ KONUSU OLAMAZ ŞARJ DOLAN PİLİN AKIMI OTOMATİK OLARAK KESİLİR
  • quote:

Orijinalden alıntı: svideoz
    ARKADAŞLAR BU KONUYA Bİ NOKTAYI KOYALIM LI-ION BATARYALARIN ŞARJ SÜRELERİ CİHAZ ÜRETİCİLERİNİN CİHAZ İÇİN BATARYA DOLDU İBARESİNİ VERDİKLERİ ANDIR BU MARKADAN MARKAYA MODELLER ARASINDADA DEĞİŞMEKLE BERABER 1.5-3 SAAT ARASINDADIR 8 SAAT 12 SAAT BATARYA ŞARJI DİYE BİR DURUM ZATEN SÖZ KONUSU OLAMAZ ŞARJ DOLAN PİLİN AKIMI OTOMATİK OLARAK KESİLİR

Bırak da adamların içleri rahatlasin biraz aklında kalmasın

• quote:

Orijinalden alıntı: TeKNoYDN

Bir kaç gün geceden sabaha şarja koy. En azından için rahatlasın:)

Aynen :D Başka Bi Amacı Yok :D:D
  • quote:

Orijinalden alıntı: nincakurba

Biz millet olarak böyle şehir efsanelerini çok severiz:)

Bir zamanlar da şu meşhur ''arabanın motorunu açma'' muhabbeti vardı. Hala gidin oto servislerine, size aracın motorunu açmak için ilk başlarda yüksek devirle kulanmanızı tavsiye ederler. Ama fabrikada ve kullanma kılavuzlarında ise nedense motorun sağlığı için aracın ilk 5bin kilometre çok yüksek devirlerde kullanılmaması tavsiye edilir. Dinleyen kim:)

Kabul etmek isteseniz de istemeseniz de artık şarj cihazları şarj sürelerini sizin isteğinize bırakmıyor. Tam dolum seviyesine geldiği anda şarj işlemini sonlandırıyor. Bu noktadan sonra da şarj tekrar başlamıyor. Sizi buna nasıl ikna edebiliriz bilmiyorum ama, mesela telefon açıkken şarj devam ederken pil işaretinin dolup boşaldığını görürüsünüz. Telefon bunu nereden bilir? Şarj cihazından gelen akımdan. Peki bir süre sonra pil şeklinin hareketi neden biter? Çünkü pil dolmuştur, akım kesilmiştir:) Bu işlerin hiç birinin telefonla ilgisi yoktur, mevzu pille şarj cihazı arasında geçer.

Eğer bize inanmıyorsanız ve ''gerçekten'' pilinize bir ilk şarj yapmak istiyorsanız en az 8-9 yıllık eski teknoloji bir şarj cihazı bulmak durumundasınız.:)

Sevgiler.

söyleyecek hiç bir şey bulamadım
    tebrik ediyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: nincakurba

Biz millet olarak böyle şehir efsanelerini çok severiz:)

Bir zamanlar da şu meşhur ''arabanın motorunu açma'' muhabbeti vardı. Hala gidin oto servislerine, size aracın motorunu açmak için ilk başlarda yüksek devirle kulanmanızı tavsiye ederler. Ama fabrikada ve kullanma kılavuzlarında ise nedense motorun sağlığı için aracın ilk 5bin kilometre çok yüksek devirlerde kullanılmaması tavsiye edilir. Dinleyen kim:)

Kabul etmek isteseniz de istemeseniz de artık şarj cihazları şarj sürelerini sizin isteğinize bırakmıyor. Tam dolum seviyesine geldiği anda şarj işlemini sonlandırıyor. Bu noktadan sonra da şarj tekrar başlamıyor. Sizi buna nasıl ikna edebiliriz bilmiyorum ama, mesela telefon açıkken şarj devam ederken pil işaretinin dolup boşaldığını görürüsünüz. Telefon bunu nereden bilir? Şarj cihazından gelen akımdan. Peki bir süre sonra pil şeklinin hareketi neden biter? Çünkü pil dolmuştur, akım kesilmiştir:) Bu işlerin hiç birinin telefonla ilgisi yoktur, mevzu pille şarj cihazı arasında geçer.

Eğer bize inanmıyorsanız ve ''gerçekten'' pilinize bir ilk şarj yapmak istiyorsanız en az 8-9 yıllık eski teknoloji bir şarj cihazı bulmak durumundasınız.:)

Sevgiler.

Adam haklı beyler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Şehr-i Hüzün -- 24 Eylül 2010; 20:05:53 >

• Bu ilk şarj olayı mantıksız.
    Kullanma kılavuzunda yazıyor mu? Yok.
    O zaman ne zor ediyorsunuz.
    Telefonu dolunca al şarja tak , dolunca çıkar , yola devam. Gerisi hikaye.
    Telefoncu şunu dedi, bunu dedi. Telefoncu kim? Telefon Fakültesi var da oradan mı mezun?
    En iyisi elektronik mezunu. O da pilden uzman derecesinde anlamaz. Pil olayı Kimyasal bir olaydır.
    Yok ilkinde 18 saaat yok 24 saat şarj yok böyle bir şey. Olmadı telefonu ilk 6 ay şarj et.
    Telefon dolunca zaten şarj aleti ya da tel. pile giden akımı kesiyor.
    Bu sizin dediğiniz olay eski kuru akülerde vardı. Akü alınca şarj ettirilirdi. İçi boştu akülerin. Şimdi arabaya aldığımz hangi aküyü şarj ediyoruz ilk gün.
    Pili de tamamen kesinlikle boşaltmayın. Arabanın farı gündüz açık kalınca akü tamamen biter. Sonra şarj etsenizde düzen almaz. Aynı mantık.
    Wikipedi açıkalamış işte, hala niye element uyduruyorsunuz.

• olur mu sky_lark 12 saat duracak o pil o akım geçecek ne olursa olsun olmadı zorla elektrik verecekler bunu zamanında bir arkadaşım sormuştu bende ona acıktığında ne yaparsın derdim yemek yerim derdi nasıl doyduğunu anlarsın derdim yemeğe devam edemem midem doldu diye yanıt verirdi bende anladın mı peki diye sorduğumda anlamıştı zamanında denemiştim düşük voltaj vererek 2 gün 1.2 pile sürekli akım vermiştim ne mi oldu şişti Allah muafaza normal voltaj versem patlayacakmış o yüzden hala kalkıpta kaç saat şarz olacak muhabbeti artık kapansa iyi olacak. Ama yanarım yanarım hala büyük firmaların sözde servisleri ısrarla müşterilere 12 saat şarz edeceksin diye tavsiyede bulunmayı ihmal etmiyor

• quote:

Orijinalden alıntı: sky_lark
    hala niye element uyduruyorsunuz.

Bu yeter
  • Merhaba,
    Benim bir "Tactile Musiqe" diye bir telefonum var dokunmatik. Normalde '2s45d' doldurmam gerekiyor ama ilk defalarda kac saat dolmasi gerekiyor bilmiyorum.....

Cevap verirseniz tesekkur ederim.

cep telefonunun ilk şarjı kaç saat olmalı?
  • bilimsel bakamayacağım.şahsen ilk şarjlar samsung modelde çok olmalı derim..
    ilk şarj 12 saat yaptım önce bi baktım pil normalden az gidiyor.hemen baktım bunun düzeleceği yok..
    bende birkaç kere daha 8 saat şarj yaptım kendine geldi..

şimdi olaya tersten bakalım diyelim ki fazla yüklediniz ilk zamanlar zararı olmayacağı besbelli çünkü zaten pil yeni olduğu için sorun olmayacak..ama çok şarjta bırakmak avantaj bence..
    daha değişik bir açıdan bakayım aldığınız otomobil tıs tıs kullanıp gaza yüklenmezsen sağır olur..
    benim şahsi görüşüm ilk zamanlar şarjlar uzun olmalı..ondan sonra ne yaprsanız yapın derim..
  • arkadaşlar normalde bu ilk şarj işinin aslının olmadığını bende biliyorm ama bugün bi telefon aldım lg kullanma klavuzunda 14 saat şarj edilmelidir yazıyo:-))))
  • bende samsung monte aldım telefonun şarjı dolunca kullanabilirsiniz yazıyor -.-
  • zaten telefonların kullanma kılavuzlarında ne kadar şarz olacağı yazıyor yani bataryadan bataryaya değişiyor bi zahmet kullanma kılavuzuna bakalım yazmasa bile sitesinde sıkça sorulan sorularda bu sorununda bir cevabı vardır.
  • PİLİNİZİ TANIYIN: LİTYUM PİLLER İLE NİKEL PİLLER ARASINDAKİ FARKLARGünümüzde cep telefonlarında nikel pillere oranla lityum piller daha yaygın olarak kullanılmaktadır. İlk kullanımdan önce nikel pillerin 10 saat şarj edilmesi gerekirken, şarj süreci lityum pillerde cep telefonu pilin dolduğunu belirtene kadar devam eder.

BİTMESİNİ BEKLEMEDEN DÜZENLİ ŞARJ
    Lityum pilleri, nikel pillere göre avantajlı kılan en önemli nokta, hatırlama özelliğine sahip olmamasıdır. Nikel pillerde bulunan bu özellik, pil rastgele şarj edildiğinde ve tam bitirilmeden tekrar şarj işlemine tabi tutulduğunda ortaya çıkar. Bu tür şarj işleminden sonra, pil içerisinde oluşan kristaller pilin performansını düşürür. Lityum pillerde istenen zamanda şarj işlemi yapılabilir. Pilin tamamen bitmesini beklemeye gerek yoktur. Pil süresi üçte bir seviyesine geldiğinde yapılan düzenli şarj, pil ömrüne katkıda bulunacaktır.

PİLİ ÇOK UZUN SÜRE ŞARJ ETMEYİN, GÜNEŞTE BIRAKMAYIN
    Lityum piller, içlerinde fazla ısınmaya karşı koruma sağlayan devre bulundurduğu için gece boyunca ya da bir kaç gün şarjda kalmaları ısınma problemini ortaya çıkarmaz. Fakat bu süre bir hafta gibi uzun bir süreye çıkınca ısınmaya sebeb olur ve pile zarar verir. Aynı sorun, pil güneş ışınlarına maruz bırakıldığında ya da kaloriferin üstüne bırakıldığında da meydana gelir.

PİLİ İKİ SENE İÇERİSİNDE YENİLEYİN
    Bir lityum pil 300 ila 500 kere şarj edilebilir. Bu süreyi aşan kullanımlarda pil ömrünü yavaş yavaş yitirir. Düzenli olarak kullanılmayan boş bir lityum pil bulundurmak da mantıklı bir çözüm değildir. Çünkü lityum piller hiç kullanılmadığında da zamanla özelliklerini yitirir.
    NOT:ALINTIDIR

• Arkdaslar telefonun ilk sarjinin acik bi sekilde yapilmasi duzelmeyecek sorunlara yol acar mi ben 2 gun once aldigim telefonumun ilk sarjini 12 saat acik bi sekilde yaptim simdi sarji 1 gun bile dayandiramiyorum. Napmaliyim yardimci olur musunuz?
  • Arkdaslar telefonun ilk sarjinin acik bi sekilde yapilmasi duzelmeyecek sorunlara yol acar mi ben 2 gun once aldigim telefonumun ilk sarjini 12 saat acik bi sekilde yaptim simdi sarji 1 gun bile dayandiramiyorum. Napmaliyim yardimci olur musunuz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: mehmet366

Arkdaslar telefonun ilk sarjinin acik bi sekilde yapilmasi duzelmeyecek sorunlara yol acar mi ben 2 gun once aldigim telefonumun ilk sarjini 12 saat acik bi sekilde yaptim simdi sarji 1 gun bile dayandiramiyorum. Napmaliyim yardimci olur musunuz?

Bundan sonraki 3-5 şarjı telefon kapalıyken yap.
    Ayrıca Şarjınızın uzun gitmesi için yapılması gerekenler konusuna bak.

• Cok tesekkurler
  • li on un ömrünü geçen yıllardan çok nasıl kullanıldıığı belirler. eğer bataryayı çok sıcakta tutarsanız. kaybedeceği ömrü normal ısıda kaybedeğinin iki katıdır. ayrıca şarj ederken telefonun ya da bilgisayarın açık olmöası da etki eder. çünkü alet açıkken enerji harcar. vu harcadığı enerjiyi de karşılamaya çalışan şarj cihazı çok yorulur ve şarj süresi uzar. lionlarda şarj süresi ne kadar çok uzarsa o kadar ömrü çabuk dolar. yani eski ni-cd piller gibi çabuk şarj ettiğinde pil çabuk ölür olayı burada tam tersi. ayrıca da pili tam bitirmek li-on a zarar veriyor. bilgisayar bataryalarının kullanılmadan ölmesi durumu ise bataryanın zamanla kendiliğinden ömür kaybetmesi ile alakalı değil. bakın bazı arkadaşlarım bataryayı hiç çıkarmıyor. bunun iki sakıncası var bir batarya anlık olarak güç kaybeder şarj aleti de bunu farkettiği anda basar şarjı. bu ömrünü tüketir. ayrıca bilgisayarın ısısı bu arkadaşların gözünden çok kaçıyor. mac olsun win olsun isterse başka ne olursa olsun her bilgisayar ısı üretir. bu ısı bataryaya ulaşıp onun ömrünü tüketir. babkın kendi bilgisayarım 2 yaşına geldi ve ben bataryayı daimi olarak kullanırım ama kalkıp da oyunda ya da filmde değil onun yerine yazı okur ya da yazarken yanında ufak bir müzik açarım ve bu şekilde 3 saat kesintisiz kullanabiliyorum 3 hücreli bataryamı.
    yani yapılacaklar şunlar
    1: telefon için cihazı kapalı tutmak ki eğer smart phone cinsi bir şey kullanıyorsak o zaman şiddetle tavsiye ederim. çünkü o tarz telefonlar aşırı enerji istiyor.
    2: bilgisayarda da kullanmadığımız zaman bataryayı yarı dolu halde bırakmak.
    3: çok ısınmalarını engellemek. (bunun için fazla ince bir cihaz almamak çok akıllıca olur çünkü ince cihaz yakın parça demektir. yakın parça da çabuk ısınma demektir.)
    4: yanımızda elektrikvarken bilgisayarı devamlı pille kullanmak gibi fantezilere takılmamak.
    bakın ben bunlara uyduğum için k300i telefonun 5 yıl bataryadan çok bir şey kaybetmedi ilk aldığımda 2 hafta gidebilen telefon kardeşime bıraktığımda 1.5 hafta gidebiliyordu. zaten proflimdeki sony lerimin içinde sadece p990i nin bataryası değişti onun da kardeşim kısa devre yaptırmış batarya uçtu.-allahtan patlamadı- gerisi hep orjinal batarya kullandı. ama benim gibi kullanmayan arkadaşlarım hep batarya ile uğraştı.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.