Şimdi Ara

CEp telefonumu nasıl boyayabilirim?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
1.440
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Samsung E530 telefonun turuncu rengini aylardır arıyordum ve farklı bir rengini bulabildim. Telefon çok eski bir mode lolduğu için yeni kasa bulmak imkansız diyebilirim. Bu nedenle Turuncu renge aldığım telefonu boyamaya karar verdim.

benim yapmayı düşündüğüm su zımparasıyla zımparalıyarak, akçalı turuncu sprey boya ile 2 kay boya vurmak.. arkasından parlak akçalı sprey vernik vurmam gerekli mi tereddütte kaldım. bu işten gerçekten anlayan ya da uygulamış olan arkadaşlar varsa bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim.

sonuçta Professional fabrika çıkışlı olmasını beklemesemde göze hoş gelicek yapıda olması yeterli haliyle.. yardımlarınızı bekliyorum..

En büyük korkum bazı arkadaşların boyanın 1-2 hafta sonra attığını söylemesi..

• telefonu boyamak pek mantıklı durmuyor kaldıki telefona baktım çok küçük boyasan bile pek sağlıklı bir sonuç alacağını düşünmüyorum. sprey boya ve sprey vernik nereden baksan 20 lirayı geçer anlayacağın değmez onun yerine kaplama yapabilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: niirvana

telefonu boyamak pek mantıklı durmuyor kaldıki telefona baktım çok küçük boyasan bile pek sağlıklı bir sonuç alacağını düşünmüyorum. sprey boya ve sprey vernik nereden baksan 20 lirayı geçer anlayacağın değmez onun yerine kaplama yapabilirsin.

+1.Kapağı karbon yapabilirsin
  • Anlattığın şekilde olur ama verniği 2-3 kat at ki sağlam olsun. Bir de terli ve ıslak elle kullanma, doğrudan güneş ışığı altında bırakma.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • arkadaşlar amacım annemin çalınan turuncu Samsung E530 unu bulamadığım için kendim boyamak.. annem telefonunu çok severdi. yani en pahalı başka bir model ya da farklı renkte Samsung E530 yerini hiç bir şekilde tutamaz Turuncu renk Samsung E530 un annemin gözünde :) telefonda hiç bir yerde yok, ne kasası, ne şarj aleti, nede her hangi bir şeyi.. zorla buldum aylar sonra 2.el farklı renk aynı modeli.. şimdide turuncu renge boyayarak bu işlemi tamamlamam gerekli ;) yani kaplama yada başka bir şey işimi görmücektir.

şuana kadar kafamda oluşan sıralama şu;

- telefonu komple sökücem
    - kasa kısımlarını su zımparasıyle bir güzel zımparalıcam
    - sprey boyayı bir kat yatay ve bir kat dikey uygulucam
    - 15 dk sonra 2.kat boyayı atıcam
    - boya kuruduktan sonra, yani 30 dk sonra ilk kay verniğimi atıcam
    - 1 saat sonra 2.kat verniğimi atıcam
    - tekrar ortalama 1 saat kadar verniğin kurumasını bekledikten sonra telefonun montajını yaparak sonlandırıcam.

ve sanırım yeterli olacaktır diye düşünüyorum. ama saydığım sıralamada yanlış ya da eklemek istediğiniz varsa tecrübeli arkadaşlar fikir ve bilgilerinize açığım..

Not: boya ve vernik olarak akçalı kullanıcam

• quote:

Orijinalden alıntı: is_system

arkadaşlar amacım annemin çalınan turuncu Samsung E530 unu bulamadığım için kendim boyamak.. annem telefonunu çok severdi. yani en pahalı başka bir model ya da farklı renkte Samsung E530 yerini hiç bir şekilde tutamaz Turuncu renk Samsung E530 un annemin gözünde :) telefonda hiç bir yerde yok, ne kasası, ne şarj aleti, nede her hangi bir şeyi.. zorla buldum aylar sonra 2.el farklı renk aynı modeli.. şimdide turuncu renge boyayarak bu işlemi tamamlamam gerekli ;) yani kaplama yada başka bir şey işimi görmücektir.

şuana kadar kafamda oluşan sıralama şu;

- telefonu komple sökücem
    - kasa kısımlarını su zımparasıyle bir güzel zımparalıcam
    - sprey boyayı bir kat yatay ve bir kat dikey uygulucam
    - 15 dk sonra 2.kat boyayı atıcam
    - boya kuruduktan sonra, yani 30 dk sonra ilk kay verniğimi atıcam
    - 1 saat sonra 2.kat verniğimi atıcam
    - tekrar ortalama 1 saat kadar verniğin kurumasını bekledikten sonra telefonun montajını yaparak sonlandırıcam.

ve sanırım yeterli olacaktır diye düşünüyorum. ama saydığım sıralamada yanlış ya da eklemek istediğiniz varsa tecrübeli arkadaşlar fikir ve bilgilerinize açığım..

Not: boya ve vernik olarak akçalı kullanıcam

Boya katları arasında 15dk bu mevsimde bu havada yeterli gelmeyebilir. Havadaki neme de bağlı ama boya katları arasında 30dk bekle derim.

• bilgi için tşkler fakat boyama işlemini yaptım bile

sprey boya düşünen arkadaşlara en büyük paylaşabiliceğim tecrübe şudur ki; spreyi 40 ile 50 cm arasında uzaktan sıkın.. ilk denememde 15-20 cm aralıktan sıktığım için hem minik baloncuklar dolu oldu boyanın içi hemde yakın mesafeden sıkıldığı için boya çok fazla yedi ve çok kalın bir boya oldu ve tabi oda macun gibi kaldı.. mecburen tekrar boyayı zımparalamak zorunda kaldım.. ama dediğim gibi boyamayı 40-50 cm ileriden çok yavaşta olsa biraz fazla sıkarak yapın.. böylelikle hem boyanız ince kat, hem daha düzgün görünüm ve hemde çabuk kurumaya yardımcı olucaktır. geriye kalanda sıkıntı yok anlattığım gibi zaten.. şuan vernikleme işlemini yapmadım tabi.. sanırım zaten işin en zor kısmı telefon gibi girintisi çıkıntısı fazla olan (özelliklede kapaklıysa) bir cihazı zımparalamaktı.. geriye kalan ise sprey boyada dediğim tecrübe gerekli.. aslında en güzel tecrübeyi başka bir plastik aksamı boyamayı deneyerek sağlıyabilirsiniz. en azından sonrasında ben,im gibi tekrar zımparalamak zorunda kalmazsınız.. zaten boyama işlemim bittiğinde diğer arkadaşlarda faydalansın diye bir konu açmayı düşünüyorum. buradada paylaşırım zaten konu linkini ;)

• quote:

bilgi için tşkler fakat boyama işlemini yaptım bile

sprey boya düşünen arkadaşlara en büyük paylaşabiliceğim tecrübe şudur ki; spreyi 40 ile 50 cm arasında uzaktan sıkın.. ilk denememde 15-20 cm aralıktan sıktığım için hem minik baloncuklar dolu oldu boyanın içi hemde yakın mesafeden sıkıldığı için boya çok fazla yedi ve çok kalın bir boya oldu ve tabi oda macun gibi kaldı.. mecburen tekrar boyayı zımparalamak zorunda kaldım.. ama dediğim gibi boyamayı 40-50 cm ileriden çok yavaşta olsa biraz fazla sıkarak yapın.. böylelikle hem boyanız ince kat, hem daha düzgün görünüm ve hemde çabuk kurumaya yardımcı olucaktır. geriye kalanda sıkıntı yok anlattığım gibi zaten.. şuan vernikleme işlemini yapmadım tabi.. sanırım zaten işin en zor kısmı telefon gibi girintisi çıkıntısı fazla olan (özelliklede kapaklıysa) bir cihazı zımparalamaktı.. geriye kalan ise sprey boyada dediğim tecrübe gerekli.. aslında en güzel tecrübeyi başka bir plastik aksamı boyamayı deneyerek sağlıyabilirsiniz. en azından sonrasında ben,im gibi tekrar zımparalamak zorunda kalmazsınız.. zaten boyama işlemim bittiğinde diğer arkadaşlarda faydalansın diye bir konu açmayı düşünüyorum. buradada paylaşırım zaten konu linkini ;)

Mesafenin yanı sıra boya atarken el-bilek hareketleri ile atılmalı. Belirli bir hıza ve tempoya sahip olmalı hareketler. Küçük parçalarla bile çalışılıyor olsa bir nokta üzerinde sabir durarak boya atılmaz. Küçük parçalarda açıyı değiştirebilirsiniz. İdeal hız püskürtme miktarına göre değişir ancak sprey boyalar için yaklaşık olarak 30cm/sn hız yeterlidir. Her bir kat için en fazla 3 geçiş yapmak, geçiş sayısını az, kat sayısını fazla tutmak daha iyi sonuç verir. Tek seferde atılan kalın boya kabarır ve dökülür kaçarı yoktur.

İnce zımpara işlerinde dremel kullanmak çok faydalı oluyor. Çok ince zımpara uçları olduğundan dar alanlarda rahatlık ve hız sağlar.

• Ss beklemekteyiz
  • Takip

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

bilgi için tşkler fakat boyama işlemini yaptım bile

hocam telefonun resmini atar mısınız ? gerçekten merak ettim nasıl olduğunu orjinali kadar iyi duruyor mu

• işlemler bitti atıcam çok yakında fotoları arkadaşlar ;)
  • Evettt arkadaşlar telefonun boyanmış ve verniklenmiş son halini sizlerle paylaşıyorum.. kabul ediyorum fabrika çıkışı gibi olmadı ama ilk sprey boya denememe göre fenada sayılmaz hani

en azından annem telefonuna kavuşmuş ve dünyalar onun olmuş oldu.. bende primi mi yapmış oldum pek tabi

telefonun sadece sağ yan tarafı vernik toplanmasından dolayı biraz kötü oldu ama geriye kalan kısımlar hiçte fena değil... sizlere en büyük tavsiyem; ya boyayı uzaktan sıkınca çok geç boyanıyor, yada verniği uzaktan vurunca bune arkadaş vernik vurulduğu belli değil ben bunu yakından sıkıyım demiyin.. şayet böyle yaparsanız telefonun sağ yan tarafında olduğu gibi toplanma ve kalınlaşma görürsünüz ve buda her şeyi baştan yapmanız anlamına gelir.. birde dediğim gibi uzaktan ve yavaş yavaş boyayın yada vernikleyin.. gerekirse az az ve 3-4 kat yapın problem değil.. ama inanın en iyi sonucu bu şekilde alırsınız.. şuan ki tecrübemle çok daha iyi şeyler çıkartırım ortaya o ayrı :) birde benim gibi sürpriz yapıcam diye ışığın çok az olduğu ortamlarda bu işi yapmayın :) akçalı sprey boya fena değil ama duplicolor muydu neydi daha iyiymiş diye duydum. bulana kadar uğraşın ama daha iyi ürünlerle boya yapın derim..

işte cihazın son hali;

http://img492.yukle.tc/image.php?id=53241.jpg

http://img492.yukle.tc/image.php?id=97032.jpg

http://img492.yukle.tc/image.php?id=60633.jpg

http://img492.yukle.tc/image.php?id=28344.jpg

http://img492.yukle.tc/image.php?id=32175.jpg

http://img492.yukle.tc/image.php?id=46636.jpg

not: fotolarda bazı noktalar pütürlü gibi görünsede inanın çıplak gözle hiçte fena olmadı telefon.. sadece verniklemesinden dedğiğim gibi memnun pek kalmadım.. ama verniği baştan yapmam demek boyayıda başa almam demek olduğu için dedim artık yeter :)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.