Şimdi Ara

Center hoparlör seçimi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
91
Cevap
7
Favori
9.356
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum geçen yıl
  • Cevaplayan Üyeler 38
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 3
  • Ortalama Mesaj Aralığı 46 gün 20 saat 42 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 2
  • Favoriye Eklediklerim 7
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • Guest (11 mesaj) DHako (10 mesaj) Burakay2015 (6 mesaj) ayer (5 mesaj) ozkanavci (5 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (24 mesaj) Mobil (20 mesaj) Tablet (2 mesaj) Uygulama (2 mesaj)
  • @
0 oy
Öne Çıkar
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    2192 Mesaj
    nerde görcez abi 12000 usd yi bir arada . yanlız gerçekten içi gidiyor insanın be abi . böyle ahşap malzemeler bitiriyor beni . öldürüyor

quote:

Orjinalden alıntı: teknika

Sen 12.000 Doları bana ver. Ben bütün Center seslerini çıkarayım sana sistemin önünde durup. Benim komple kolon takımı zaten o kadar neredeyse.

quote:

Orjinalden alıntı: hakansolak

hayallerdeki center lardan biri . tam 93 kg .cayır cayır yanan nir ahşap

1x ø25mm (1 in) diamond dome high-frequency
    1x ø150mm (6 in) woven Kevlar® cone FST™ midrange
    3x ø200mm (8 in) Rohacell® cone bass

tam 12 000 usd.

|
    |

• Yarbay
    44903 Mesaj
    600 Ytl Civarında komple Echotech marka aynı renkte komple kolon takımı da var dilersen.
    |
    |
  • Yüzbaşı
    876 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: DHako

hayallerdeki center lardan biri . tam 93 kg .cayır cayır yanan nir ahşap

1x ø25mm (1 in) diamond dome high-frequency
    1x ø150mm (6 in) woven Kevlar® cone FST™ midrange
    3x ø200mm (8 in) Rohacell® cone bass

tam 12 000 usd.

Bu center ı dinleyen ya da gören forumdaşımız var mı?
    |
    |

• Yarbay
    3683 Mesaj
    ebayde vardi gecen ay 4000 usd isteniyordu niyetlendim ama 93 kg yi gorunce geri vites aynen...
    |
    |
  • Yüzbaşı
    876 Mesaj
    Tasarıma bakarsan çirkinlik adına herşey var ama ortaya çıkan sonuç çok güzel .
    |
    |
  • Binbaşı
    1570 Mesaj
    sevgili arkadaşlar konuyu baştan sona okudum diğer konulardan da takip ediyorum sinema için bi center arıyorum verebileceğim tutar en fazla 700 tl.
    Sinemada en önemli işin center olduğunu düşünüyorum. Yoksa yanılıyormuyum emin değilim. Öyle çok mükemmel bi kulağım yoktur amn şu sesi duydum şunu duymadım gibi de bi derdim yoktur ama yine de elde edeceğim sesin puslu olmasını istemiyorum.
    Aklımda dali lektor var sıfır olarak ama ikinci elde olabilir temiz ve kaliteli yada onlara gerek yok aynı sesi şununla da alabilirsin diyebileceğiniz modeller varmıdır acaba.
  • Onbaşı
    17 Mesaj
    Herkese selamlar,bu konuyu hortlatalım;
    Center hoparlörler genellikle küçük ölçülerde tasarlanıyor, şikayetlerde genellikle sesin yetersiz olduğu, ses arttırılınca konuşma seslerinin boğulduğu yönünde. Kendi örneğimde, Onkyo HT-R340 Receiver ile sürdüğüm Tannoy mxc hoparlörde aynı sıkıntılar sözkonusu.
    Normalde hoparlörü front olarak bağladığımda herhangi bir problem yok, gayet ferah hatta, fakat Center olarak bağladığımda başlıyor bu şikayetler; bu durumda, Surround üreticilerinin center parametreleri ile ilgili bir olay mı var? Ya da filmlere surround mix yapılırken sinema salonlarındaki büyük hoparlörler düşünülerek sesler fazlaca kompreslendiği içinmi böyle bu durum? İnsanda center kanalına EQ yapma isteği uyandırıyor. Bu konuda tecrübeli duayen arkadaşlarımızın fikirleri çok değerli. Şimdiden teşekkürler.
  • Teğmen
    156 Mesaj

Merhaba Ozkan Bey size ve butun arkadaslara.Sitede gezerken bu konu dikkatimi cekti

Yurt disinda Klipsch ile calisan ve fuarlara giden uzman biri olarak ve bu konuda tecrube ,cok arkadaslar edinmis ve gonul vermis biri olarak vakit buldugum surece yardimci olmak isterim.

-Simdi sesin boguk gelmesi konusunda bir cok etken var. Avr'nizin icinde bulunan ayarlar menusunden duzeltilir.Ayrica gunumuzdeki AVR'lerde EQ seviyesini ayarlamada mevcut

-Merkez hoparlere parlaklik ve berraklik getirmek icin (((Audio'nun icinde Dialog Level Adjust ozelligini (ON) yapmaniz gerekir.))) Ama bilmiyorum sizin Avr.niz icin bu ozellik olup olmadigini.butun yeni urunler icin mevcut
    Ayrica sizin Onkyo marka sisteminizde hoparlor hassaligi(sensitivity) cok dusuk oldugu icin AVR olarak en guclusunu alsaniz bile ses berrak seviyesine ulasamaz .Sizin merkez hoparlorurun hassasligi 87dB .Bu su anlama gelir; butun sebepleri birakin sadece eger bir hoparlore hoparlor gozuyle bakmamiz icin ,ona deger bicmemiz icin hassaslik dedigimiz (sensitivity) devreye girer.
    Eger hassaslik dusukse hoparlor okadar guc alir AVR'den ama ayni zamanda sesin berrakligi dedigimiz kisimda da malesef sorun cikar.

*Dunya siralamasinda hassaslik (sensitivity) icin konusursak

Eger 84 db ve alti ise kesinlikle cok kotu,84dB den 89a kadar fakir dB'dir eger 90db ve ustu harika ve halen arastiriliyor .1dB ile cok sey degisir

Klipsch marka hoparlor gurubundan herhangi bir modeli yada Centre (merkez) hoparlor almayi dusunurseniz kesinlikle pisman olmazsiniz hassasligi en yuksek hoparlorlerden bir tanesi (((97dB))) ben Rp-450C kullanan biri olarak ,

tam bir canavar gucunde ileri vurusu hissedersiniz.Bu arada merkez sadece filmler TV icin tercih edilir. Butun dunyada Centre muzik amacli degil, Film ve konusan kisiler Sinema icin kullanilir, dunyada Muzik "Stereo" yani sadece iki hoparlor(on sag ve sol) muzik dinlemek anlamina gelir .biliyorum ki cogumuz biz bunu boyle gormuyoruz ama dogru olan budur hoparlor ureticileri tarafindan.

Ama Klipsch merkez hoparloru muziklerde de (eger hoparlor ses seviyesi ON sag ve soldan daha dusuk olursa ve hepsi birlikte Dolby Surround Modunda calisirsada dolgun ve crips berrak bir ses verir. Avr'nizin gucune bagli olarak her bir hoparlor baglandiginda kanal gucunde azalma olacagi icin bunuda dikkate almalisiniz

Guzel bir hafta sonu gecirmeniz dilegiyle

Selamlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Burakay2015 -- 25 Kasım 2017; 8:34:22 >
    |
    |
    ozkanavci kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
    575 Mesaj

şimdi hocam yazdıklarınıza katılmakla birlikte birde söyle birsey var center yada diğer hoparlörlerden temiz berrak ses istiyoruz bunun için avrlerdeki bazı ayarları aktif ediyor yada ekolayzer ayarları kendimiz yapmaya çalışıyor yada avrye yaptırıyoruz ama o zamanda kaynaktan gelen sesle oynamış oluyoruz duymamız gereken saf sesi duyamıyoruz buda sesin orjinalliğini bozuyor o zamanda bir anlamı kalmıyor bence amaç burada kaynaktan ne geliyorsa örneğin dts hd onu oynanmamış olarak duyabilmek tabi burada center kalitesi avr kalitesi önemli etken oluyor üçünçü avr yi kullanıyorum daha iyi ses almak için yapılan bazı ayarlar ve ekolayzer ayarları bir işe yaramıyor sesin orjinalliğini bozmaktan başka bu atlanmamalı bence
    |
    |
    Burakay2015 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Teğmen
    156 Mesaj

*Simdi ben zaten Eq ile oynamanin sonuncunda sesin daha iyi yada berrak olacagi konusunda bahsetmiyorum sadece demek istedigim olaya hassaslik gozunden bakarsak bu hoparlorun herseyine etki eden en temel unsurdur.
    *Sensitivity konusu cok onemli,mesela VICTA PRIME CENTER 102 hoparlorunu kullaniyorsunuz 90db lik bir hassasiyet var bu iyi ama eger dedigim Audio'nun icinde Dialog Level Adjust ozelligini (ON) yapmaniz durumunda ses bozulmaz sadece kanal boslugunu acar.Ayrica EQ dan ayarlama yapsaniz bile Klipsch marka ozellikle Referance Premium hoparlorler serisinde kesinlikle distorsiyon (yuksek seslerde bozulma olmaz) hassasligi yuksek oldugu icin.Biz denemelerimizde Tweeter +6 seviyesine yukselttigimizde ve sesin 80dB'ne ciktigimiz anda cizirtisiz duyabiliyoruz cunku Hybrid tractrix horn denilen bir baypass var.

onun icin bu hoparlorden hoparlorlere gore degisen bir durumdur

Sevgiler ve Selamlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Burakay2015 -- 25 Kasım 2017; 9:3:4 >
    |
    |
    odesy kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Onbaşı
    17 Mesaj

Merhaba, ilginiz ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. (Bilgi altındır)

Tannoy mxc 90db diye biliyorum, bir yanlışlıkmı var?
    https://www.superfi.co.uk/p-4528-discontinued-tannoy-mercury-mxc-centre-speaker.aspx

Konuya dönersek; Avr center kanal çıkışında problem olma ihtimalini 'All ch stereo' modunda müzik dinleyerek denedim.
    Center kanal çıkışında herhangi bir sorun yok; tıpkı center hoparlörü front kanalına bağlayarak yaptığım deneme gibi, olması gerektiği gibi çaldı hoparlör.

Bu denemelerden çıkan sonuç, sorunun filmlerdeki konuşma seslerinin studio/mixaj aşaması ile ilgili olduğu. Muhtemelen sinema salonlarında, dağılmaması, sıkı duyulması için kompres uygulanıyor konuşma seslerine, buda hacimli sinema kolonlarında iyi netice verirken, çokça küçük olan ev sinema sistemlerindeki center speakerlarda bu gibi sorunlara yol açıyor.
    Çözüm içind EQ kullanmak az da olsa fayda sağlayabilir, maalesef bendeki avr eski bir model olduğundan üzerinde eq ayarı yok, harici olarak eq eklemem gerekecek.

Bu arada hoparlörünüz güzelmiş, keşke benim olsa :) Mutlu günler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozkanavci -- 2 Aralık 2017; 4:50:44 >
    |
    |
    odesy kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Teğmen
    156 Mesaj

Merhabalar
    Simdi 'All ch stereo' modunu sectiginizde merkez ve diger hoparlorden kati ve kulagin uzun surede yoran bir ses gelir. Tabiki goreceli bir durum ama Gercek sesin ruhu Stereo 2 kanal yada "Dolby Surround" modunda calisir tabiki sarkilarin kayit ozelligine AVR'ye bagli olarak ve diger unsurlar etkiler biz bunu arkadaslarimizla yaptigimiz cogu denemelerde gorduk, mesela ben Dolby Surround Modunu seven birisiyim hic durmadan bir konser bu modla dinleyebilirim Rp-450c bu konuda bana ne istedigimi veriyor

Merkez hoparloruyle ilgili SİSTEMİM İÇİN SUB VE RECEİVER TAVSİYESİ konusu altinda bahsi gecti burdada paylasmak isterim

Sahip olduğunuz bir hoparlör sisteminin ne kadar iyi olursa olsun, doğru şekilde yerleştirilmediği ve kurulmadığı takdirde odanızda nasıl performans göstereceği önemsizdir!

Merkez hoparloru, çok kanallı bir sistemde tartışmasız en önemli hoparlordur.Ekranin ustunde veya altinda ortalanmıs olarak dogrudan onunuzde olmalidir. Mumkun oldugunca TV'nize veya ekrana yakın tutmaya çalışın. hemen hemen tum diyalogu cogaltacaktir. Dolayisiyla, ekrandan cok uzaktaysa, sesler ekrandaki hareketli dudaklardan geliyormuş gibi gelmez; zeminden veya tavandan geliyormus gibi gelir.

Merkez hoparlörünüz ne kadar iyi olursa olsun, doğrudan dinleme alanına ateş etmezse veya doğrudan ses yolu mobilya veya insanlarin kafaları tarafından engelleniyorsa, ses yansimasi tehlikeye atılır.
    Sadece birkaç santimetre yükseltme bile cok sey degistirir!!!

Merkez hoparlörünüzde iki yoldan biriyle bir eğim elde edebilirsiniz, ya standlari yukarıya eğin yada hoparloru stand'dan bagimsiz yukari dogru acilandirin, en iyi mesafe kulak hizasidir ama kulakla goz hemen hemen ayni yerde oldugu icin bu drumda da Tv niz orda oldugu icin yukari egim vermeniz gerekir ve altina kopuk kaucuk ozel malzeme kullanmaniz cok sey degistirir.Bu aynı zamanda orta kanalın ağırlığı ile daha eşit sıkışmalarını sağlar.Sadece bir agac mobilyanin uzerine koyup birakmak cok eksik yanilma olur.

Ayrıca Merkez Hoparlorleriyle Sikayeti Olanlar Icin!!!
    Merkez hoparlorunu mobilyanizin icindeki bir rafin icine koymak cazip gelebilir. Ancak, mobilyanizin yanlari odanizin duvarlari gibi calisir yani bu ellerinizi agzinizin etrafinda tutarak konusmaya benzer. bu hoparlorun tonunu degistirerek dogal olmayan bir ses verir.
    Onun icin kullanacaginiz hoparloru soluk alabilecegi sekilde mobilyalarinizdan cikarin. eger illa bir mobilyanin icerisine koymaniz gerekiyorsa, hoparlorun önü mobilyanin önü ile bile aynı kalacak sekilde mumkun oldugunca ileri itin ve ekstra mesafe icin hoparlor etrafindaki boslugu cizin. yansimalari absorbe etmek icin Auralex akustik gibi bir sirketin akustik kopugunu kullanin.Ayrıca, yapışkanlı keçe padleri hoparlör tezgahlarının arkasına doğru yerleştirerek hoparlörün arka yüzünün sert metal yüzeyle doğrudan temasından uzak durmasını öneriyorum!!!
    Merkez Hoparlorun dikkatli bir şekilde stantların üstüne yerleştirilmesi gerekir ve köpük ile sıkıştıktan sonra yaklaşık 7-10 derece yukarı doğru eğilir.Eger daha az kendi kedine cozum uretmek alternatifini secersek Auralex'in MoPAD İzolasyon Kopuklu Ayaklari harika bir alternatif olacaktır.hem yalitimi saglar hem egim verir.online satiliyor

ideal olarak, merkez hoparlorunuzun en yuksek frekanslari ureten en kucuk surucu olan tweeter, kulak seviyesinde olmalıdır!!!
    Cunku en cok yonlu olandir! Kulaginizin ustunde, altinda veya yaninda ne kadar cok hizalanirsa hizalansin, duydugunuz frekanslar o kadar dogru olmaz ve diyalogu anlamakta zorluk cekebilirsiniz. Bununla birlikte, bu sadece bir merkez kanali ile pratik degildir, cunku kulaklık seviyesi goz seviyesine cok yakındır ve genellikle ekraninizin ortasindadir. Merkez hoparlorunuzun goruntunun engellemesini istemezsiniz, bu nedenle, tweeter'ı kulaklarınıza dogru hedeflemek icin hoparloru biraz yukarı veya asagi açılayiniz. Bazi merkez hoparlorleri rafin sekline gore yukari veya asagi dogru açı yapacak şekilde tasarlanmıştır veya sadece bu amac icin ayarlanabilir bir ayak(spike) olabilir. Bunun için Auralex MoPAD gibi profesyonel bir ürünü yada bildiginiz pratik bir kolaylik bir cift kaucuk kapi durdurucuyu da kullanabilirsiniz.

Ozetlemek gerekirse, Merkez Hoparlor Boyle olmalıdır:

● Dogrudan onunde, ekraninizin ustundev eya altında ortalanmıs olarak.

● Ekraniniz engellenmeden mumkun oldugunca yukseklik kulak seviyesine yakin olmalidir.

● Tweeter kulaklariniza bakacak sekilde egilmis.

● Mobilyalar disinda ve mumkunse duvarlardan uzakta.

SONUC OLARAK; Cogumuz eminimki crossover ayarlanmasini ve sistemde Subwoofer olma durumunda diger hoparlorlerin nasil secildigini bilmiyordur.Direk baglayarak dinlemek eksik sonuc verir ve hoparlorlerinizi alip cabuk satma nedenlerinden bir tanesi budur.Siz otomatik kalibre (Audyssey) yaptiginizda sistem bunu otamatik ayarlar ama bilmezki sizin hoparlorlerin boyunun buyuk mu kucuk mu olmasi gerektigini, o otamatik ayarlar. Çoğu orta kanal hoparlörü "küçük" olarak ayarlanmalı ve Crossover 80Hz olarak ayarlanmalidir böylece subwoofer (eger varsa!) butun bass'i yuklenmis olur ve Centre'daki o bulanikligi alir ve olmasi gereken de budur!

Merkez hoparlor sikayetinden burda cok bahsediliyor bunu bilen insanlar bu konuyu SPL(Sound Pressure Level) metre yardimiyla cozuyor.Centre için bir analog SPL metre seti kullanarak, yavaş tepki, A / V alıcının / işlemcinin iç test seslerini hoparlörlerinizle eşleşecek şekilde kullanilir. Merkez kanalı genelde ön sırada yaklaşık 1dB seviyeyle çalistirilir. Bu şekilde ses arka plan çevreleyen hoparlörler tarafından boğulmuyor ve diyalogu hala açıkça duyulabilmemizi ayarlamamiza imkan sagliyor
    Umarim bu bilgiler cok faydali olur ve vakit buldukca konunun detaylarini daha cok acacagim. Guzel bir hafta sonu gecirmeniz dilegiyle

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Burakay2015 -- 2 Aralık 2017; 10:34:10 >
    |
    |

• Binbaşı
    1248 Mesaj

teşekkürler çok faydalı oldu.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Bahsedilenler: Burakay2015
  • Yarbay
    3230 Mesaj

Merhaba, Dali düşünüyorsanız ikon vokal2 ilanlarda, fiyatta anlaşırsaniz güzel olabilir. Satıcıyı tanımıyorum sadece oneride bulundum. Diğer arkadaslarda yardımcı olabilirler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    bayjkartal kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yüzbaşı
    315 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: virtue28

Merhaba, Dali düşünüyorsanız ikon vokal2 ilanlarda, fiyatta anlaşırsaniz güzel olabilir. Satıcıyı tanımıyorum sadece oneride bulundum. Diğer arkadaslarda yardımcı olabilirler.

Değer mi o kadar paraya? :)

Üretimi yok sanırım sıfır fiyatını bulamadım
  • Yarbay
    4417 Mesaj

Guzel cihaz uygun fiyat

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    EtYiyenBitki kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Onbaşı
    17 Mesaj

Merhabalar 'All ch stereo' modunda dinleme yapmamın sebebi; sorunun avr center çıkışından kaynaklanıp kaynaklanmadığını test etmektir, yoksa müzik ruhu falan değil amaç. Konudaki kaygıyı biraz yanlış/eksik anladınız sanırım.

Kısa izah; Center kanalından sesler basık/sıkışık gelince center hoparlörden şüphelenip,hoparlörü front çıkışına bağlayarak stereo dinleme yaptım. Sonuç düzgün. Ardından bu konuyu açtım, arkadaşlar center çıkışı bozuktur o zaman gibi mantıklı bir yorum yaptılar, bu seferde All ch stereo mod, mono mod ve birkaç farklı modda dinleme yaptım. Sonuç gene düzgün, yani olması gerektiği gibi.

Bu testlerden çıkarttığım sonuç son mesajımdada belirttiğim gibi, sorunun sinema 5+1 mix esnası ve Dolby Digital/DTS surround effect parametreleriyle ilgili olduğu yönünde. Mix Masteringi ferah yapılmış bir kaydı, center kanalına bağlı center hoparlörden düzgün duyuyorsam, ne avr de ne de hoparlörde suç bulamam. Sorunu başka yerde ararım.

Aramızda 5+1 sinema mixaj yapan bir arkadaş varsa, bu konuda en nitelikli bilgiyi kendisinden alırız zannediyorum.

Bu arada verdiğiniz diğer bilgiler çok önemli, bu konularla ilgili insanlara faydalı olacak bilgiler, elinize sağlık.
    |
    |

• Teğmen
    156 Mesaj

Merhaba Özkan Bey

Konuyu daha iyi anlıyorum ve anladıgım için detaylı bir şekilde anlatabilirim.
    benim belirtmek istediğim diğer etkenlerde etkiler ve çıkardıgınız sonuç kısmen doğru Ben zaten 5.2.4 7.2.4 ve 9.2.2 uzerine uzmanlik yapan birisiyim
    Avr'nizin modeli icinde crossover ayarlari ile ilgili bir ozellik varmi? Crossover adjustment (40/50/60/80/100/
    120/150/200 Hz).diye birsey olmasi lazim.eger bakarsaniz size daha cok yardimim olur .incelediğim AVR niz Onkyo HT-R340. yeni bir ürün değil

Merkez hoparlörünüz FL ve FR kadar iyi ses verdiyse o zaman 2.yola geçiyorum
    Ama cogu merkez hoparlorleri, fiziksel kısıtlamalardan ötürü bu kadar iyi değildir.Sensitivity(hassaslikda) de etkiler.
    Audio'nun icinde ---
    "Dialog Level Adjust" ozelligini (ON) yapmaniz durumunda kanal boslugunu acar.Bu ozellik Avr'nizde var mi?

Siz 5.1'i nasil hangi kayittan dinliyorsunuz Ozkan Bey .Blu ray Oynatici mi? hangi model? yoksa internetten indirdiginiz bir kayit mi?

***DİYALOĞU DUYAMIYORUM PROBLEMİ İÇİN ÖNEMLİ LÜTFEN OKUYUN!!!

Çevre sesinin ortaya çıkışı ile, en iyi dinleme deneyimini elde etmek için çeşitli hoparlör düzeylerini (((dengelemenin))) crossover önemi çok önemlidir.

Oldukça yaygın olan sağlam denge problemlerinden biri, orta ve orta kanalların sol ve sağ ana kanallarla ilişkili olarak hacminin düşük olmasıdır. Sonuç olarak, en çok merkez kanal hoparlöründen çıkan diyalog izi, sol ve sağ ana kanallardan gelen müzik ve ses efektleri tarafından boğulur!!!

Bu diyalogu neredeyse anlamaz hale getirebilir ve görüntüleyenler / dinleyenler için çok sinir bozucu olabilir.

Bu sorunu çözmek için, Blu-ray Disk / DVD oynatıcı ve AV alıcısı üreticileri, kullanıcının bu durumu düzeltmesine olanak tanıyan bazı seçenekler içeriyor.

Bir AV Alıcısını Kullanarak Düşük Merkez Kanalı Düzeltme
    Sesiniz için oldukça (((yeni))) bir model AV alıcısı kullanıyorsanız, kurulum menüsünüze bakın ve merkez kanal çıkış seviyesini ayarlama veya merkez kanal eşitlemesini ayarlama beceriniz olup olmadığına bakın. Genellikle tüm diğer kanalları da ayarlayabilirsiniz. Çoğu AVR Alıcının bu işe yardımcı olması için dahili bir test sesi jeneratörü vardır.

Ek olarak birçok AVR Alıcının otomatik hoparlör seviyesi ayarlama işlevi vardır ( Audyssey , MCACC , YPAO , vb.). Sağlanan bir mikrofon ve dahili test tonlarını kullanarak AV alıcısı, kullandığınız hoparlörlerin boyutlarına, oda boyutuna ve her bir hoparlörün dinleme alanına olan mesafesine göre hoparlör ayarlarını otomatik olarak kalibre edebilir ve ayarlayabilir.

Bununla birlikte, otomatik hoparlör seviyesi ayarlarınında da yanlışlık olabilir onun için içeri girip kendi manuel ayarlarınızı yapabilirsiniz. Merkez kanalını vurgulamanın ve diğer kanalları dengede tutmanın kolay bir yolu, başlangıçtaki otomatik hoparlör seviyesi ayar işlemi tamamlandıktan sonra merkezi kanal hoparlör seviyesini bir veya iki DB (Desibel) ile elle "yumruklamak" tır .

***Bir DVD veya Blu-ray Disk Oynatıcısını Kullanarak Merkez Kanalını Düzeltme***

Merkezi kanal diyalog seviyelerinin daha iyi olmasını sağlamanın bir başka yolu Blu-ray Disc veya DVD oynatıcı kurulum menüsüdür. Bazı Blu-ray / DVD oynatıcılar aşağıdaki iki ayartan birine sahiptir (bu ayarlar birçok AV alıcıda da bulunabilir).

1. Diyalog Geliştirme(Dialog Enhancement) - Bu merkez kanal diyaloğu parçasını vurgular.

2. Dinamik Sıkıştırma veya Dinamik Aralık ayarı(Dynamic Compression or Dynamic Range adjustment ) -
    Bu ayarı etkinleştirirseniz, tüm kanalların ses seviyesinde daha da fazla ses çıkması sağlanmış olur; bu da merkez kanal iletişimini daha etkili bir şekilde öne çıkaracaktır.

Mevcut bilgilerle zaten sağlanabilecek araçları kullanarak, arzu edilmeyen bir dinleme durumuna kapılmanızın getirdiği hayal kırıklığını engelleyebilirsiniz.

***Zayıf Merkez Kanal Çıkışına Katkıda Bulunan Diğer Faktörler***

Blu-ray Disc veya DVD ses kaydının nasıl karıştırıldığı(upscalling dediginiz olay bu) ve başlangıç ​​merkezi kanal ayarı bir Alıcı veya DVD oynatıcı üzerinde nasıl yapıldığı gibi faktörlere ek olarak, düşük veya kötü merkez kanal performansı, yetersiz bir merkez kanal hoparlörünün kullanılması sonucunda da olabilir .

Bir ev sinema sisteminde bir merkez kanal için hangi hoparlör tipini kullanacağınıza karar verirken, sol ve sağ ana hoparlörlerinizin performans özelliklerini dikkate almanız gerekir ve hassaslikda (Sensitivity)

Bunun nedeni, orta kanal hoparlörünüzün sol ve sağ ana hoparlörlerinizle sonik olarak uyumlu olması gerekir.

Diğer bir deyişle, orta kanal hoparlörünüzün sol ve sağ ana hoparlörleriyle özdeş veya benzer özelliklere sahip olması gerekir. Bunun nedeni, bir film veya televizyon şovunun merkezinde gerçekleşen diyalog ve eylemlerin çoğunun doğrudan merkez kanal hoparlöründen kaynaklanıyor olmasıdır.

Ama sizin ki uyumlu degil ki!!!

100 W (6 Ω, 1 kHz, DIN)
    110 W (6 Ω, 1 kHz, 1 channel driven, IEC) bu sizin Bu sizin Onkyo Merkez AVR çıkışınız .

Gelelim Tannoy Mercury Mxc Merkez Hoparlörüne

Power handling: 150 watts
    Impedance: 8 ohms
    Frequency response: 68 - 20000 Hz

Kesinlikle uyumlu degil!!! Merkez hoparlörün empadansı çok yüksek olduğu için AVR merkez çıkış gücü zaten yeterli değil

Orta kanal hoparlörü, yüksek, orta ve yüksek bas frekanslarını yeterince çıkartamıyorsa, orta kanal sesi diğer ana hoparlörlerle karşılaştırıldığında zayıf, kalaylı ve derinliği eksik olabilir.

Bu, yetersiz bir dinleme deneyimine neden olacaktır.

Merkez kanalı hoparlöründen doğru sese sahip olmak, Alıcı AVR ve Blu-Ray Oynatici, Blu-ray Disk veya DVD oynatıcınızda gereken diğer merkezi kanal ayarlamalarını, düşük merkez kanal diyalogunu veya diğer merkez kanal ses çıkışı sorunlarını çözmede daha etkili hale getirmek içindir

SONUÇ OLARAK
    Eğer bu ayarlamalar yapılamıyorsa ve Ana-Merkez dengesi olmazsa AVR ve hoparörlerizi değiştirmeniz gerekecektir

Sevgi ve Selamlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Burakay2015 -- 7 Aralık 2017; 9:43:44 >
    |
    |

• Binbaşı
    1602 Mesaj

Hocam mirage frx center nasıldır. Klipsch ile bi bağlantıları var sanirim, bilginiz var mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
  • Yarbay
    2001 Mesaj
    hocam center önler ile aynı olmalı, en ideali üç ön hoparlör aynı olması, olmadı ozaman o marka ve seriye ait center hoparlör olmalı..

yoksa öndeki sonik uyumu bozarsınız, özellikle ön kulelerle centerın tweeter aynı olması önemi çok fazla..

eger kuleler klipsch ise center da klipsh deki ilgili center olmalı, heleki klipsch gibi tweeter horn ise silk, dome vs cok farklı olur.
    |
    |
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Radyo Dinle
vp satın al;valorant vp satın al;Valorant VP Fiyat
Instagram takipçi satın al
Google Play Kodu, LOL RP, Oyun Satış Sitesi
En ucuz kedi maması fiyatları
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,969
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.